Нова Рамка

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Нова Рамка

Мнениеот Xares » Сря Окт 31, 2018 12:13 pm

Здравейте Колеги, Края на сезона почти е при нас и както повечето от нас правят, е време за ъпгрейди и разнообразие :D :D крастата е голяма знаете.

Та на въпроса, напоследък заглеждам новите enduro рамки на братята поляци а именно Dartmoor Blackbird. Опростен дизайн лесна за поддръжка( само 2 лагера) а цената е повече от блага за нашите скромни български възможности :)

http://shop.downhill24.bike/parts/frame ... black.html

Друг вариант е Fireeye Burning AM - тук обаче съм малко резервиран тъй като сега имам Shockblaze skin elite и проблема е че рамката е доста скъпа за поддръжка( сиг има 16-18 лагера) а пък и нещо изработката на Астро все има някакви дефекти, които малко ме притесняват цената е отново блага 1180лв.

Драг Swoop - един от крайните варианти -4 бар окачването е малко дървеняшко и трябва да се компенсира с много специфичен шок. А аз си имам много хубав FOX RP23 Float cdt 216x63 който искам да си използвам.

Та бих се радвал на вашите мнения и предложения за други готини рамки изискванията са шок 216х63мм висок съм 180 не съм много сигурен точно колко дълга рамка ми трябва в момента шокблейза е с Top tube около 600 и лапа 70мм и може би бих карал и една идея по дълга рамка.

Цената за която си мисля за рамка е нещо от сорта на 1200-1300лв.

Другото нещо е че ще използвам вилка Fox 36 Float factory за 26'' 2013г на 1 сезон е новичка, но без проблем си сабира 27.5 magic merry на 2.35 и остават около 5мм като мерито си е с бая голем балон :D. Та мисля си с Максис 2.3 ще си е перфе.

Предварително благодаря.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот XaCkBuTukC » Чет Ное 01, 2018 12:58 pm

Видя ли че Dartmoor-а е само размер s
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Чет Ное 01, 2018 1:17 pm

XaCkBuTukC написа:Видя ли че Dartmoor-а е само размер s



Да не бързам може и след нова година да я взема просто се оглеждам за варианти, но със сигурност не бих взел нещо различно от Л. Даже отправих запитване към Каймата нали им е вносител ама очаквам някаква космическа цена сега :D:D
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 01, 2018 1:45 pm

От изброените примери точно дартмур-а е с дървеняшко окачване. Най-вероятно е настроено като това:
http://linkagedesign.blogspot.com/searc ... or%20Bikes

4-ставното дава много по-голяма свобада за това какви харектеристики да има рамката - не случайно повечето утвърдени марки залагат на такова. Това че искаш да използваш този шок означава, че трябва да гледаш рамки по-стари от 2017, защото от тогава повечето са с метрик шок. Ако си спомням правилно пък от 2016 почнаха масово да са на 148 бууст отзад. Първо меко колело ли ще ти е? Разчиташ ли на задната спирачка?
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Чет Ное 01, 2018 1:55 pm

Pr3d4t0R написа:От изброените примери точно дартмур-а е с дървеняшко окачване. Най-вероятно е настроено като това:
http://linkagedesign.blogspot.com/searc ... or%20Bikes

4-ставното дава много по-голяма свобада за това какви харектеристики да има рамката - не случайно повечето утвърдени марки залагат на такова. Това че искаш да използваш този шок означава, че трябва да гледаш рамки по-стари от 2017, защото от тогава повечето са с метрик шок. Ако си спомням правилно пък от 2016 почнаха масово да са на 148 бууст отзад. Първо меко колело ли ще ти е? Разчиташ ли на задната спирачка?


А Супер точно за това пуснах темата, търся акъл от хора които разбират повече от мен. Сега карам Skin Elite 2013г на рамката и липсва 25% от една от заварките и почна да поскръцва съмнително и искам да я сменя, за това и се оглеждам за рамка. Та да кажем 2ро ще ми е. Окачването на дартмура четох разни ревюта и всички викат че се държало добре, но от гледна точка че съм карал само VPP не знам какво да очаквам там. Драг Swoop ми идва много къса рамкта модел ХЛ ми е ок на дължина ама ми е висока много. В момента карам Астро и както казах притенсението ми е от към дефекти и здравина, също така 20те лагера по окачването са си разход , но ако си заслужава ще го понеса.

Разчитам основно на предната спирачка, но си натискам и задна за да забавям по по-рошави очастаци. Главините който имам са DT-Swiss и са със сменяеми капачки така че това с размера на задната ос не е проблем.

Бих се радвал да разясниш това което каза за Шок-а.

Благодаря.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Чет Ное 01, 2018 3:56 pm

И изпуснах още нещо Dartmoor-а го дават да се настрой прогресивността на рамката от шока- как става това нещо и също така гледам , че монтажните точки на шока са едната ветикално др хоризонтално при мен и 2те са вертикално разположени може ли да се обърне отдолъ буталото и да стане по този начин?
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 01, 2018 4:08 pm

Относно типовете окачване - https://www.youtube.com/watch?v=78DD82fx4M8

Този Dartmoor въобще не ти го препоръчвам хем лошо ще педалира, хем губи чувстителност при стисната задна спирачка. Обикновено компромисът между тези две теми е или/или но с този тим окачване няма какво друго да направят.

За жалост много малко са ревютата, които наистина дават адекватна информация. Обикновено минусите са доста завоалирани, а всяка система е компромис. Сайтът, който ти пратих има доста добра колекция с анализи на повечето популярни модели и може да се ориентираш дали дадена рамка ще е подходяща за теб.

Трябва да имаш предвид, че твоят шок е с малка камера, което означава, че е прогресивен => новата ти рамка трябва да е съвсем леко прогресивна инак или няма да можеш да ползваш целият й ход или ще трябва да имаш твърде много саг (и двете не са оптимални). Това което написах по-горе относно шоковете е, че от 2017 захвърлиха досегашните стандарти и почти всички преминаха на нови дължини на шоковете наречени metric - т.е. модерните рамки са вече с други дължини на шока.

Ако искаш ново и Драгът не те устройва като геометрия ти остават Ram Fusion и Pulse RS, като пулсът е определено по-добре изработената рамка. За характеристиките на Рам-ът не мога нищо да ти кажа. За Пулсът има отлична статия от Админ в сайта, а също и немско ревю със сравнение с Gian Reign - https://www.mtb-news.de/forum/t/giant-r ... st.862744/

На твое място бих гледал 2ра ръка от pinkbike и немският форум - много често продават рамки, които са неразлечими от нови.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот hardybg » Чет Ное 01, 2018 4:59 pm

Xares написа:
XaCkBuTukC написа:Видя ли че Dartmoor-а е само размер s



Да не бързам може и след нова година да я взема просто се оглеждам за варианти, но със сигурност не бих взел нещо различно от Л. Даже отправих запитване към Каймата нали им е вносител ама очаквам някаква космическа цена сега :D:D

... "отправих запитване"...
Дано си го хванал, преди да си е изпил сутрешната доза оцет :banghead:
Извинявайте, че е извън темата...
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Нова Рамка

Мнениеот Alexi » Чет Ное 01, 2018 5:01 pm

Дартмура е single pivot ,вярно е опростено но откъм работа не е на нивото на по сложните окачвания
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Чет Ное 01, 2018 7:46 pm

Добре де, извинявам се за може би грешните разсъждения, аз съм авиоинжинер по професия, и може би не тръгвам в правилната посока, но все пак. При този сингъл пивот на дартмур пивота е над нивото на веригата, което от своя страна трябва почти да елиминира pedal bob тъй като при натискане на педала напрежението е напред и надолу но тъй като пивота е над нивото на веригата не би трябвало да сгъне рамката особено. Отделно този тип окачване зависи много от шока, не трябва ли ако той е прогресивен и самото окачване да се държи така.

Сегашното ми окачване VPP е като на мондреикър което е едно от най прогресивните, комбинирано с този шок вози малко като лагерна количка доста твърдо. Та все си мисля че шок би могъл да компенсира по линейни окачвания. Изчетох и линка и изгледах клипа от Pr3dator пича който показваше окачванията на клипа спомена че всяко окачване при правилно позициониране на пивотите и въздушен шок е прогресивно което беше странно, но доводите бяха добри?
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Alexi » Чет Ное 01, 2018 7:56 pm

прогресията се настройва с правилен шок и махане/слагане на токени примерно ,но ефективността при педалиране и не по маловажното при спиране със задната спирачка при спускане ( rear drop ) до голяма степен са настроени от производителя на рамката и не подлежат на корекции ( за първото може да се играе леко с диаметъра на плочата ,за спирането няма вариант за нищо ) гледайки графиките на рамката не съм впечатлен
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нова Рамка

Мнениеот Alexi » Чет Ное 01, 2018 8:00 pm

след като си инженер можеш лесно да си го представиш - при тоя тип окачване гумата при сгъването му описва кръг с малък диаметър ( около пивота като център на окръжността ) това при педалиране/спиране причинява силно сгъване на окачването предвид ,че оказваш сила точно по същата окръжност ( най грубо казано ) при виртуал пивот тая точка е изнесена много напред в пространството ( там където се пресичат чайнстея и кобилицата най често ) а гумата се движи почти право нагоре при сгъване на окачването .. така при педалиране и спиране не оказваш чак толкова голям натиск върху окачването .. то си е цяла наука която и аз я знам криво ляво може да се каже ,но това е най общо казано
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Чет Ное 01, 2018 9:54 pm

Доста изчерпателно относно различните дизайни - https://www.pinkbike.com/forum/listcomm ... did=146074
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Пет Ное 02, 2018 11:12 am

Pr3d4t0R написа:Доста изчерпателно относно различните дизайни - https://www.pinkbike.com/forum/listcomm ... did=146074



Да чел съм този форум, от него излиза, че най добре е да се търси FSR окачване, 4 point , който ползват Пулс и Драг нещо казват че бил по скоро модифициран Single Pivot и реално имал същите недостатъци.

Окачване което ми хареса е на Трек, но уви там рамките са дебелички :D:D. Много ми харесва Specialized Enduro и има 2ра ръка рамки на добра цена ама ме притеснява да не дойде нещо спукано.... Вие какво бихте посъветвали ?
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 02, 2018 1:07 pm

В байк дискаунт има рамки Кюб на доста добри цени, но за тях ще ти трябва друг шок. От тук Пулс РС. Ако не ти допадат тогава на твое място бих се въоръжил с търпение за нещо хубаво 2ра ръка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Alexi » Пет Ное 02, 2018 1:28 pm

Според мен не трябва да търсиш рамка по шока си ,едно че не е кой знае колко хубав - стар модел е и последно го имаше за 70 паунда в ЦРЦ ( и то нов ) ,а той много те ограничава откъм съвременни рамки ( то като ще сглобяваш сега няма смисъл да вземеш рамка 2012 примерно ,нали ) .. пускай шока в ОЛХ и търси вече без ограничение смислена рамка
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Пет Ное 02, 2018 2:33 pm

Alexi написа:Според мен не трябва да търсиш рамка по шока си ,едно че не е кой знае колко хубав - стар модел е и последно го имаше за 70 паунда в ЦРЦ ( и то нов ) ,а той много те ограничава откъм съвременни рамки ( то като ще сглобяваш сега няма смисъл да вземеш рамка 2012 примерно ,нали ) .. пускай шока в ОЛХ и търси вече без ограничение смислена рамка


То шока да беше само ограничението ок хаха по принцип този модел работи доста стабилно Boost Valve е доста прогресивен и здрав и съответно настройките работят доста добре. Имам приятел с Giant Reign с Rockshox Monarch RC 2017 еми да ти кажа моя работи също толкова добре. при еднокамерните шокове топлата вода е открита отдавна и подобренията са основно много минимални. идеята ми е да използвам каквото имам а именно скъп монтаж Sram x0 , x9 добри спирачки Avid Trail 7 от който съм изключително доволен( до преди това карах Деоре 615 и СЛХ с тия се преродих Толкова много спирачна сила имат) и главини DT Swiss. Вилката е Fox 36 float RC2 за 26'' но събира 27.5 меджик мери с 5мм clearance.

Варианта е да продам цялото колело, но рамкта има 25% липса на една отзаварките на задния триъгълник и цента ще е изключително ниска около 1400-1500лв за цялото колело като сложа още толко няма какво хубаво да купя ново нека сме честни. Нищо лично но Boardman примерно не е моя тип колело. Та от към тази идея се оглеждам как да използвам оптимално частите който имам.

Варианта за същия тип рамка с VPP си седи едно Астро е 1180лв и всичко ще пасне от вуле. Не ме разбирайте погрешно този тип окачване е много хубав, колкото по бързо се движиш толко по добре работи, просто аз съм още зелен да го използвам оптимално, но в крайна сметка си остава вариант. Тъсех нещо по Plushy дето се вика. Ако не успея да намеря ще се примиря с още едно Астро. В крайна смекта колелото е да си правиш Кефа нямам амбиции да се състезавам дърт съм вече :) .

Друг вариант е таркалям го още един сезон слагам тия 1500лв къде имам на страна добавям още 2000 и търся нещо около 3500. Като се надяваме рамката да не се разпадне до тогава.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Ное 02, 2018 6:49 pm

С тия готини части има смисъл само рамка да си вземеш - аз така направих. Ако колелата ти сега обаче 26 с 27.5 рамка средното става доста ниско и много лесно се задира по диви места.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Пет Ное 02, 2018 7:21 pm

Pr3d4t0R написа:С тия готини части има смисъл само рамка да си вземеш - аз така направих. Ако колелата ти сега обаче 26 с 27.5 рамка средното става доста ниско и много лесно се задира по диви места.



Ще купя шини 27.5 и ще пренаплета каплите за това си правих сметка и мерих дали 27.5 влиза във вилката, най голямата гума която може да събере е максис dhf 2.3 или бътчър 2.35, влиза и мери на 2.35 ама остава малко място и е рисково пък и аз не ги харесвам меритата. Милан димов кара така както аз мисля началото на ендуро сезона та аз и от там се замислих за тази модификация
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Xares » Пон Ное 05, 2018 4:53 pm

Благоадря на всички за участието и мненията. След като взех всичко под внимание и направих една бърза сметка се оказа че за да стане работата трябва да дам 1800лв ( Рамка, шини, пренаплитане, дропър, по къса лапа, спици, втулки и труд) Та по добрия вариант е да събера още некой лев и съм се ориентирал към Propain Bikes Tyee.
Xares
 
Мнения: 108
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Чет Сеп 22, 2016 11:34 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 05, 2018 9:41 pm

И читави спици (60-100 лв), че са по-дълги, за двете колела :magnify:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Нова Рамка

Мнениеот Alexi » Пон Ное 05, 2018 10:10 pm

аз горе ти писах да засилваш шока в олх ,спокойно можеш да засилиш и вилката и да търсиш нещо цяло :) тая марка не съм я чувал но цената е доста примамлива
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Нова Рамка

Мнениеот XaCkBuTukC » Сря Ное 14, 2018 5:02 pm

Alexi написа:тая марка не съм я чувал

Един от големите производители на рамки на едро :D RAM си поръчват от там
Аватар
XaCkBuTukC
 
Мнения: 461
Рейтинг: 1490
Регистриран на: Чет Май 05, 2005 10:08 am
Местоположение: Варна


Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron