Минимален бюджет за АМ байк

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Helikaon » Нед Юли 08, 2018 1:12 pm

Здравейте,
Все повече се запалвам по планинското колоездене и в все по-сложни условия искам да карам, за това почвам да се замислям да сменя от hardtrail на АМ колело. Знам че това си е скъпо хоби и си трябват сериозни суми за читав байк, но тай като още не мога да отделя такива суми, бих искал да попитам с какъв минимален бюджет мога да си взема някакво що годе биващо колело колкото да мога да си начеша крастата. Става въпрос за втора ръка, или някой добър човек да ми го сглоби. Ще се радвам на всякакви мнения!
Helikaon
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 16, 2016 5:45 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Нед Юли 08, 2018 1:56 pm

Преди всичко сподели какъв ти е бюджета...
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Helikaon » Нед Юли 08, 2018 5:50 pm

Ами нямам определен бюджет и не знам колко е минимално за такова колело, за това и питам за да ме ориентира някой. Но да кажем може ли да се намери за около 1000 -1200 лв. нещо или има ли по-евтини възможности? Или примерно някой да каже примерно: - под 1500 лв. не можеш да си намериш АМ байк с двойно окачване, без значение втора ръка или сглобено от някой.
Helikaon
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 16, 2016 5:45 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Нед Юли 08, 2018 6:02 pm

В този ценови диапазон се намират разни Boardman-и (е, ще трябва да се напънеш с 100-200 лева отгоре). Например:
https://www.olx.bg/ad/meko-kolelo-board ... 4268044cf4
https://www.ebay.co.uk/itm/Boardman-Tea ... SwQM5bQZ92
https://www.ebay.co.uk/itm/Chris-BOARDM ... Swn1FbM4q8

В Еbay / Pinkbike можеш да разгледаш за оферти.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Helikaon » Нед Юли 08, 2018 6:27 pm

Да тези изглеждат доста добре за тези пари, обнадеждаващо. Благодаря за инфото колега. Ако продам мойто за 400-500 може би мога да скоча на нещо такова.
Helikaon
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 16, 2016 5:45 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Нед Юли 08, 2018 6:42 pm

Това също заслужава споменаване: https://www.olx.bg/ad/shockblaze-trace- ... cdaa905ec2
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот MIKEY MOUSE » Нед Юли 08, 2018 8:45 pm

https://www.decathlon.bg/p/8379043_plan ... /275-200-m

Не съм от експертите по АМ байкове , но:
1.АМ - байк закупен втора ръка от България крие много и неочаквани изненади /най-често неприятни /.
2. Велосипедите на Декатлон не са от най-добрите ,но закупуването от тези магазини е най-коректната и почтена сделка .
3.Новите български велосипеди с по-достъпна цена показват дефекти- няма начин , нали знаеш английска поговорка - не съм богат за да купувам евтино...
4.Поддръжката е също скъпо удоволствие.

ПП 1. Разказвам личен опит придобит от използването и поддръжката на почти стотина велосипеда /без преувеличение /- -градски , шосейни, ХС, АМ... :wavey:
2. АМ велосипедите Shocкblaze се сглобяваха в Пловдив, бяха на "промоция"-българска промоция и намалени , дълго се облизвах , докато приятел от завода ми отвори очите. /Не визирам предложената ти обява /.
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот bcdd » Нед Юли 08, 2018 9:23 pm

Ти ги изкара че нищо да не си купува :), велосипед от декатлон твърдо не ,велосипед втора ръка -да разбира се ,но трябва да се види на място изпробва ,велосипед от България - да разбира се , НЗ за какви дефекти говориш ,може да се случи при всеки производител
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Gworan » Нед Юли 08, 2018 10:26 pm

MIKEY MOUSE написа:Не съм от експертите по АМ байкове , но:
1.АМ - байк закупен втора ръка от България крие много и неочаквани изненади /най-често неприятни /.
2. Велосипедите на Декатлон не са от най-добрите ,но закупуването от тези магазини е най-коректната и почтена сделка .
3.Новите български велосипеди с по-достъпна цена показват дефекти- няма начин , нали знаеш английска поговорка - не съм богат за да купувам евтино...
4.Поддръжката е също скъпо удоволствие.


Напълно подкрепям това мнение. И също потвърждавам точка 1.
Наскоро си взех втора ръка Nukeproof Mega АМ колело, на 3 години. Още на следващия ден го занесох в сервиз. Колелото го взех за себе си, и за това сменям всичко като има нужда. Трябваше да сменя:
средно движение--------------------------------------------------------------60лв
долна чашка с лагер----------------------------------------------------------70лв
всички лагери по рамката---------------------------------------------------30лв
нова ос и лагери на задната главина--------------------------------------35лв
оста от чужбина щото в българия няма
бушинг за шока-----------------------------------------------------------------12лв
врътката за ребаунда на вилката с кухия болт и оплътнение--------40лв
врътката превърташе, болта течеше - , от чужбина пак

Това са цените без доставка за части и труд. Плюс по 2 седмици чакане като трябва нещо да се купи от англия/германия. Щото тук в България, дори официалните вносители за някои марки не могат да предоставят някои части... Просто казват "няма".
И това е без цената за нови гуми. При мен, само една имаше нужда да сменя - още 50лв.
Все "дребни" неща, но като се съберат си става една не малка сума. Не е евтина поддръжката на такъв тип велосипед... Като се замисля, за 2 месеца съм дал повече пари за колелото, от колкото съм дал за мотора за 2 години...
В моя случай, исках всичко да се разглоби и да се провери, за да няма после още по-неприятни изненади... За чашката знаех че е за смяна още при купуването, за другите неща в последствие, след като вече го бях взел... Някои неща се показват след 1-2 карания чак...
И след всичко това, пак имаше някакво скърцане и пукане от колелото, и направо щях да полудея. Но и това се намери от къде е...
Последна промяна Gworan на Нед Юли 08, 2018 10:47 pm, променена общо 3 пъти
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Нед Юли 08, 2018 10:31 pm

Общо-взето всичко, което си изброил са консумативи. Ти какво искаш от колело втора ръка - да е обслужено до последния лагер ли?
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Gworan » Нед Юли 08, 2018 10:33 pm

Не, въпреки че като питаш собственика, винаги всичко е сервизирано, обслужено и готово за сезона. Просто трябва да се имат тези неща предвид, като се взима втора ръка. Трябва да се има предвид, че АМ колелата ги карат яко и агресивно, и частите се износват бързо. И винаги като ти кажат: "а ей това тука само е за смяна, ама то е 10лв, няма проблеми", и после като потърсиш да си го купиш, разбираш че го няма, а дори и да го намериш, не е баш 10лв...
Ако, примерно, имаш само 1500лв, не си купувай колело за точно 1500лв... Втора ръка колело, все пак, не е хич лош вариант, но трябва много внимателно да се гледа. Аз нямам пари за чисто новия Mega AM, но успях да си взема и да си стегна предния модел, за една трета от цената на новия...
Ако не знаете достатъчно добре как да огледате / пробвате, опитайте се да вземете някой със себе си, който разбира. Щото продавачите ти казват в очите "няма смисъл да те лъжа" докато те лъжат...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот bcdd » Нед Юли 08, 2018 11:03 pm

“ Аз нямам пари за чисто новия Mega AM, но успях да си взема и да си стегна предния модел, за една трета от цената на новия...” - е тогава какво се оплакваш ,+ това си направил превантивно доста от нещата без да има нужда
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Alexi » Нед Юли 08, 2018 11:42 pm

не са лоши тия Бордмани от линковете по горе макар и базовата сглобка .. модела има ласкави ревюта в Пинкбайк и на други места .. аз самия мога да кажа добри думи за рамката макар моя да е със съвсем различни части собствена сглобка .. бих го предпочел пред нов от Декатлон със затворени очи
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 6:50 am

bcdd написа:“ Аз нямам пари за чисто новия Mega AM, но успях да си взема и да си стегна предния модел, за една трета от цената на новия...” - е тогава какво се оплакваш ,+ това си направил превантивно доста от нещата без да има нужда


Не се оплаквам, даже се радвам. Идеята на поста ми беше да обясня, че има още разходи, след като се вземе колелото, и трябва да се съобрази човека с това... И, горе-долу, да види какви са цените за поддръжката. Защото и аз първо карах твърдак, и нямаше чак толкова хамалогия...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Helikaon » Пон Юли 09, 2018 8:22 am

Много съм ви благодарен за изчерпателните отговори, доста ориентири ми дават. Като цяло разбирам, че може би втора ръка е по-добре от чужбина, но я няма възможността да се огледа на място с някой, който разбира. Тези Бордмани доста ми допадат и е добър вариант за нещо към което да се ориентирам, ако е от БГ ще търся помощ от приятел за оглед на място. Колелетата на Декатлон, без да претендирам, че разбирам, изобщо не ми допадат. Относно поддръжката, наистина е нещо сериозно от финансова гледна точка, което ще имам в предвид.

А някой познава ли човек, който може да сглоби подобен байк на сносна цена и дали това би излезнал по-евтин и/или по-надежден вариант?
Helikaon
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 16, 2016 5:45 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Пон Юли 09, 2018 9:30 am

Сглобяването на байк винаги излиза по-скъпо, повярвай ми.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 09, 2018 9:56 am

До 1500 може да се сглоби нещо прилично с двойно окачване, но трябва наистина да знаеш какво правиш и да имаш търпение и време да си намираш изгодно запазени части.

От друга страна с такъв бюджет можеш да си вземеш страхотен твърдак 2ра ръка и приличен нов. Моят съвет е да си избереш твърдак със 140/150 ход на вилката и добра окомплектовка, като в последствие можеш да събереш пари и да смениш само рамката. По този начин ще можеш скоро да караш колело с добър клас компоненти и ще си пидобриш техниката, защото твърдакът те принуждава да караш правилно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 11:36 am

protiven написа:Сглобяването на байк винаги излиза по-скъпо, повярвай ми.

зависи кой го сглобява и откъде пазарува ,може да излезе и наполовина на цената на нов ако изпадне рамката изгодно примерно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот hardybg » Пон Юли 09, 2018 1:07 pm

Здрасти,
Всички колеги, писали преди мен са прави - споделят изстрадани по трудния начин истини.
След като сега "встъпваш" и започваш да усещаш, че това е ТВОЕТО удоволствие, не прави сериозни начални инвестиции, защото карайки, започваш да подменяш части, да се нахъсваш допълнително, да се образоваш и ... всичко това струва пари - понякога по-"кротки", понякога сериозни. Гледай, все пак, да не стартираш с някое "дърво", което да ти изсмуква силите и желанието. Все пак всички (вероятно) го правим за удоволствие.
Съветът ми към теб е с опитване, четене, байкове под наем, "дай едно кръгче" по пътеките и т.н., да разбереш геометрията, която пасва най-добре на физиката ти и стила на каране, който ти пасва най-много.
Добър вариант е да участваш в организирани карания, при които можеш да наемеш велосипед. В сайта изобилства от подобни възможности. Там хората, които организират събитията, ще могат да ти дадат ценни съвети, а и колегите ще ти предложат да опиташ варианти.
Намери "правилната рамка" за теб, може и готов байк с вярната за теб рамка и с възможно по-евтини компоненти. Ти сам ще решиш кое ще ти е приоритетно за първи подмяни - спирачки, вилка, дропър-пост, шок, скорости и т.н.
Идеята е да "разсрочиш плащането", а то (плащането) така или иначе ти предстои, ако си "близнал батерията" :beer:
Зимата можеш да я посветиш на четене, консултации и купуване / сглобяване.
Най-важното е: Карай, Карай, Карай, Карай......
Успех!
Аватар
hardybg
 
Мнения: 70
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Авг 08, 2016 10:09 am
Местоположение: София

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот scratch » Пон Юли 09, 2018 2:26 pm

И аз подкрепям мнението на Pr3d4t0R да си вземеш агресивен твърдак, вместо да залиташ към мекица в тоя ти бюджет.
Мекицата си иска доста повече поддръжка, което са си допълнителни средства отделени постоянно.
Не знам какви са ти частите на сегашния хц твърдак, но ако са горе долу читави, може да помислиш да вземеш само рамка и евентуално вилка, като прехвърлиш останалите неща. И от там постепенно да ъпгрейдваш като счупиш нещо.
Истината е, че с твърдак можеш да минеш навсякъде откъдето можеш и с мекица. Просто няма да е толкова бързо :)
Аватар
scratch
 
Мнения: 223
Рейтинг: 1424
Регистриран на: Пет Яну 21, 2011 8:12 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот compira » Пон Юли 09, 2018 8:52 pm

Ще се намеся все пак понеже много неяснотии станаха.
Човека иска мекица... край! Всички други предложения са излишни!
Това с колко се дават след покупка на колело втора ръка зависи от:
1. Късмет!
2. Дали сам може да си правиш ремонтите.
3. Да ли си готов за ремонт на компонентите или задължително нови. (средно се оправя и за 2 лева)
4. Дали искаш колелото втора употрева да заработи по-хубаво от ново (може, но това струва повече от ново)!
5. Колко ти се дават...
Така може още няколко точки да си изсмуча от пръстите.
Абе накратко: който го е страх от мечки да не ходи в гората.

По темата:
Основната ценова разлика идва между 26" колела и останалите размери. Както се сещаш първите са по-евтини. За 1500лв може да се сдобиеш с 140-150-160мм 26 цолова мекица с компоненти от класа на Х9, Х0 и подобни, докато за такава 27.5 ще трябва да се бръкнеш с хилядарка нагоре. Разбира се все нещо няма да те кефи и ще го смениш после, но лъжичка по лъжичка. Това ще е вилка или спирачки или нещо друго, но това се случва и с ново колело... НЯМА ПЕРФЕКТНА СГЛОБКА! (няма защото хората са различни)
В твоя случай може да се разминеш и с 1000-1200 лева ако си достатъчно турпелив и не прекалено претенциозен.
Разбира се от чужбина по-често излизат добри предложеня, но и тук не липсват. Хватката е да имаш парите подръка и да може да цакаш на момента!
Все пак много хора се глезат и старите бижута им стават излишни!

Успех в покупката... :beer: :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 9:02 pm

къде е тая мекица 160мм с Х0 монтаж ,27.5 за 2500 :) по скоро 4500
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 9:39 pm

За 1500лв може да се сдобиеш с 140-150-160мм 26 цолова мекица с компоненти от класа на Х9, Х0 и подобни, докато за такава 27.5 ще трябва да се бръкнеш с хилядарка нагоре

Не отричам, че е възможно. Както беше лафа: виждал съм, ама няма. Обаче, цените на колелата в момента са ненормални... Миналата година като търсех не бяха толкова високи... Гледах миналата година, и доста се чудех за canyon nerve, в olx имаше за по 1000-1200лв. Сега почват от 1500 и стигат над 2000...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 09, 2018 9:52 pm

И това ще отмине. Сега просто е мода и куцо, кьораво и сакато купува. Всичко е до време.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот compira » Пон Юли 09, 2018 10:07 pm

Да всичко е на периоди. Има моменти с оферти и има моменти когато само надути цени. И това не е само за колелата. Просто да подебнеш не значи 1-2-3 седмици... е според късмета все пак на първо място, както за това какво ще вземеш така и за след колко време.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Юли 09, 2018 11:40 pm

За меко колело от 2010-2012 26ца (от 2013-14 почти всички спряха да правят нови 26ци), за което compira говори, е много вероятно да се налагат всичките ремонти, които по-горе Gworan разясни. От друга страна със сигурност ще се намери макс. 2-3 годишен твърдак с SLX/XT/GX и добре запазена вилка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Gworan » Пон Юли 09, 2018 11:45 pm

Рядко се намира наистина сервизиран велосипед втора ръка. Даже аз като си занеса колелото в сервиз ме питали за себе си ли го правя или за продаване... явно има разлика...
Аватар
Gworan
 
Мнения: 1018
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 27, 2017 10:08 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот protiven » Пон Юли 09, 2018 11:46 pm

Ами така е и с колите, какво се учудваш.
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Dim » Вто Юли 10, 2018 2:15 pm

За АМ байк въобще не трябва да си правиш илюзията, че ще вземеш нещо читаво за под 2к., така че потърпи още малко, защото не си струва да набиеш малко пари и да вземеш нещо, което няма да ти донесе очаквания кеф.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Минимален бюджет за АМ байк

Мнениеот Helikaon » Вто Юли 10, 2018 3:09 pm

Доста интересни мнения, благодарен съм за вниманието!
Като цяло наистина ще почакам, както каза compira, търпеливо, първо да събера готови пари и втора да следя да излезе нещо добро. Може и да дойде зимата и цените да са по ниски, кой знае, късмет!
Иначе относно това което спомена hardybg "да пробвам колела под наем" за да опитам какво ми харесва, миналата седмица взех един Shockblaze Skin под наем на Пампоров и карах по синьо, жълто ("The flow"), та дори и чарвено трасе и много ми хареса. Преди бях карал само на синьото с моят твърдак, който не е нищо кой знае какво (Drag ZX3 26" с някой леки ъпгрейди, като хубави гуми, по-широко кормило на Crosser и по-къса лапа) и се справях добре, но определено разликата с "мекото" колело беше огромна. С много по-голяма лекота карах и умората от трудните участъци беше минимална. Факт е и че разликата между двете колела, не само като окачване, ами и като клас е огромна, но все пак ме накара да поискам да мисля сериозно за "мекица". Това обаче и не означва че ходя само бясно да се спускам някаде, далеч не, не смятъм и че съм някакъв много добър downhill състезател, че да вложа много пари във супер downhill bike. Доста често ходя с приятелката ми и с други приятели по разни по-леки карания (разходки) в планината, които не изискват кой знае какво колело, но искам нещо което да ми е удобно за всичките варианти. И все пак с една нормална заплата за България (Пловдив :D) е трудно да вложиш 2500-3000 за колело, колкото и да ми се иска. За това за сега си натискам парцалите пък ако излезе нещо поносимо, бих си начесал крастата :D.

И се извинявам за локумите, които разтеглих :lol:
Helikaon
 
Мнения: 41
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 16, 2016 5:45 pm

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта