Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Сря Май 16, 2018 9:15 am

Здравейте,

Скоро купих ново колело на дъщеря ми - ето този модел: https://dragbicycles.com/bg/bike/little-grace/.
Въпреки, че се водят "KidFit", лостчето стои доста далеч, вижте как е в момента: https://i.imgur.com/3hJKyZt.jpg.
Детето успява да я натиска, но виждам че се разтяга и не е спокойно движението ... искам да го приближа това лостче!
Доколкото знам това мъничкото винтче служи за тази цел ... но сякаш не оказва влияние ... не знам ...

Съвет?
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот evilzet » Сря Май 16, 2018 9:19 am

Бялото шестограмче е за прибиране на лостчето. Навий го и трябва да се пренастрои спирачката. Ако е смотана, може и да не стане добре, защото хода на лостчето се смалява ( и няма да е достатъчен за здраво спиране).
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Сря Май 16, 2018 9:25 am

evilzet написа:Бялото шестограмче е за прибиране на лостчето. Навий го и трябва да се пренастрои спирачката. Ако е смотана, може и да не стане добре, защото хода на лостчето се смалява ( и няма да е достатъчен за здраво спиране).


Това "кухото" винтче дето стърчи отстрани, нали за него става въопрос?
Защото те са общо 3 шестограма на снимката и трите са един цвят :)
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот Dim » Сря Май 16, 2018 9:26 am

Точно това винче, което е в една равнина с лоста, само трябва да имаш предвид, че при прибиране на лостчето се изтегля и жилото и може да има нужда от отпускане при челюстите, ако се появи триене.
Dim
 
Мнения: 207
Рейтинг: 1025
Регистриран на: Пет Яну 12, 2018 1:29 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Сря Май 16, 2018 10:17 am

Играх си първо с това винтче, вижте и на снимката е доста прибрано :(
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот Yash » Сря Май 16, 2018 10:28 am

oduh написа:Играх си първо с това винтче, вижте и на снимката е доста прибрано :(

За да се доближи лостчето към кормилото, винтчето трябва да се навие навътре. В момента то е извадено навън.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Сря Май 16, 2018 10:29 am

Yash написа:
oduh написа:Играх си първо с това винтче, вижте и на снимката е доста прибрано :(

За да се доближи лостчето към кормилото, винтчето трябва да се навие навътре. В момента то е извадено навън.


Още ли? Прибрах го поне 7мм за да достигне до това положение и вече не иска :)
Ок, мерси много, ще пробвам още!
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот Yash » Сря Май 16, 2018 10:33 am

oduh написа:Още ли? Прибрах го поне 7мм за да достигне до това положение и вече не иска :)
Ок, мерси много, ще пробвам още!

В този случай отхлаби жилото от винта на спирачката. Стегни винта на лостчето до положение лоста да е в желаното разстояне от кормилото. После нагласи жилото отзад.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Сря Май 16, 2018 10:39 am

Yash написа:В този случай отхлаби жилото от винта на спирачката. Стегни винта на лостчето до положение лоста да е в желаното разстояне от кормилото. После нагласи жилото отзад.

Разбрах. Благодаря!
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот kaliopo » Сря Май 16, 2018 8:24 pm

Това от битака ли е взето или от магазин?!? То е ясно, че не знаете, какво да искате в началото, но ако се е появил проблем, идете да ви го настроят. Никой няма да ви откаже да навие един болт, а за разлика от вас, там знаят, как да го направят. Иначе ще го заоблите тоя шестостен 1,5 или 2мм и после ще се чудите зящо ви отказват гаранционно обслужване... Дано не звучи обидно, знам че много хора ще се справят сами, но затова сте купили ново колело и имате гаранция.
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот sos » Чет Май 17, 2018 6:40 am

На скоро имах подобен проблем с едно Драг Нарви, детско. Наложи се въпросния винт да го навия до изчезване в спирачката, даже свалих цялата спирачка за да мога по лесно да боравя с инструмент. Мисля, че производителя не е домислил късите прътчета на децата. :D
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот evilzet » Чет Май 17, 2018 7:49 am

Ако конструктивно позволява, може да се ползва и по-дълъг винт, стига да се среща с лостчето в по-прибрано положение.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот sos » Чет Май 17, 2018 7:57 am

evilzet написа:Ако конструктивно позволява, може да се ползва и по-дълъг винт, стига да се среща с лостчето в по-прибрано положение.

Проблема е, че в едни момент остава много малко ход между лостчето и грипа, и при този модел спирачки е недостатъчен за спиране :dontknow:
ИзображениеИначе се казвам Добри!
Аватар
sos
 
Мнения: 2031
Рейтинг: 1990
Регистриран на: Съб Окт 31, 2009 6:25 pm
Местоположение: София

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот evilzet » Чет Май 17, 2018 8:17 am

:peace: Виж ми първия пост.
Обаче при пластмасови рамена на в-брейка и кофти брони ще имаш така блянуваната модулация :rofl:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Пет Май 18, 2018 9:57 am

kaliopo написа:Това от битака ли е взето или от магазин?!? То е ясно, че не знаете, какво да искате в началото, но ако се е появил проблем, идете да ви го настроят. Никой няма да ви откаже да навие един болт, а за разлика от вас, там знаят, как да го направят. Иначе ще го заоблите тоя шестостен 1,5 или 2мм и после ще се чудите зящо ви отказват гаранционно обслужване... Дано не звучи обидно, знам че много хора ще се справят сами, но затова сте купили ново колело и имате гаранция.


Съжалявам, но не съм съгласен с тезата, че за да си запазя гаранцията трябва да ходя в сервиз за настройка на спирачки.
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот kaliopo » Пет Май 18, 2018 9:24 pm

oduh написа:Съжалявам, но не съм съгласен с тезата, че за да си запазя гаранцията трябва да ходя в сервиз за настройка на спирачки.

Никой не е казал, че за да си запазиш гаранцията, трябва да тичаш за всяко нещо в сервиза. Просто когато купиш нещо ново, това е едно голямо улеснение и ти можеш да го ползваш, ако ти е удобно. Другото, което става ясно от първия пост в темата е, че велосипеда не е настроен за твоето дете при продажбата и че ти не знаеш, как да го направиш. И двете навеждат на мисълта, че е най-лесно да потърсиш безплатната помощ, на която имаш право! (тя не е безплатна, ти вече си я платил)
Ако в твоя случай не е удачно, опитай да се справиш сам. Мен ме притесни обяснението, че след един момент усилието при завиване на винта става твърде голямо и това, че не се сещаш да стиснеш лостчето, за да се улесниш. Това предразполага към повреждане на винта, а ако това се случи не знам кой би го признал зя гаранционен проблем (винта струва 2 или 3 стотинки и няма да се поболееш ако не го сменят гаранционно). :agree:
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот evilzet » Пет Май 18, 2018 11:06 pm

Точен анализ с едно уточнение: ако ще се поврежда нещо, няма да се повреди винта, а пластмасата.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот kaliopo » Съб Май 19, 2018 7:03 pm

Ако се изяде пластмасата сменяш винта с по-дълъг. :D Ако си много невнимателен и пръснеш или по друг начин безвъзвратно повредиш цялото лостче то струва 2,50лв ( все пак става дума за детско и пластмасово). Пак не е голям финансов проблем. Въпроса е, трябва ли да се стига до там?
Аватар
kaliopo
 
Мнения: 357
Рейтинг: 1664
Регистриран на: Пон Апр 28, 2008 4:26 pm
Местоположение: Варна

Re: Детска спирачка - лостчето е твърде далеч

Мнениеот oduh » Вто Май 22, 2018 12:57 pm

kaliopo написа:Ако в твоя случай не е удачно, опитай да се справиш сам. Мен ме притесни обяснението, че след един момент усилието при завиване на винта става твърде голямо и това, че не се сещаш да стиснеш лостчето, за да се улесниш.


Аз съм имал доста колела досега, но не съм навивал точно този болт досега ... едва ли е често необходим реглаж :)
Историята е проста - не беше удобна спирачката и пробвах да настроя спирачката както ми се стори логично (т.е. с точно този винт) и понеже ефектът беше никакъв - пуснах тази тема.
Вярно е, че не се сетих да стисна дръжката първоначално, но тук ми помогнахте и всичко е супер, благодаря. Едва ли им е ок в байк-шоповете като отиваме с молба като "стегни ми спирачката", "свали ми седалката" или "напомпай ми гумите"... Има го и моментът, че аз не бих се чувствал комфортно да отида с такова искане ... било то гаранционно :)
:beer:
oduh
 
Мнения: 101
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 2:48 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта