Лагери за окачване на Canyon Nerve

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот m0nss7erKill » Нед Апр 15, 2018 7:42 pm

Здравейте! Търся лагери за окачването на Canyon Nerve AL 8.9 2014 29er. Общо взето всичко смятаме да сменим. Колелото е на приятел.
Попаднах на тези: https://www.kineticbikebearings.com/fra ... -2016.html
https://www.kineticbikebearings.com/fra ... -2015.html
и тези: http://mbbearings.co.uk/catalog/index.p ... Path=19_75
И по точно май са тези: (http://mbbearings.co.uk/catalog/index.p ... ts_id=1159)
Въпросът ми е, кои да взема. На колелото не са сменяни лагерите до сега и освен това се мие с водоструйка. Има едно гадно пукане при педалиране, и кой знае на какво са станали тия лагери. Долният лагер на чашките се заклещил супер яко в чашките, и при опита за махане за да го смажа, се разпадна. Кой знае на какво ще приличат лагерите на окачването.
Общо взето е това. Better safe than sorry, дет се казва.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот Alexi » Нед Апр 15, 2018 8:48 pm

избий лагерите ,иди в някой магазин за читави лагери и си вземи същите - вероятно ще платиш много по малко ,а и ще ги получиш веднага .. лагерите са консуматив ,добре е всяка година да се сменят - скоро сменях и аз ,единия беше блокирал и се въртеше откъм болта .. аз се чудя кво скърца :evil: сложих на FAG ,колкото изкарат .. взех си и резервни
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот m0nss7erKill » Нед Апр 15, 2018 8:55 pm

Alexi написа:избий лагерите ,иди в някой магазин за читави лагери и си вземи същите - вероятно ще платиш много по малко ,а и ще ги получиш веднага .. лагерите са консуматив ,добре е всяка година да се сменят - скоро сменях и аз ,единия беше блокирал и се въртеше откъм болта .. аз се чудя кво скърца :evil: сложих на FAG ,колкото изкарат .. взех си и резервни

По принцип, и аз така си мискя, че могат да се намерят "обикнонвени", за по-малко пари, ама тоя от сервиза казал че били аксиални или не знам си какви и не знаел точно. Аз смятам за челото да си намеря някакви, че 30лв за 2 лагера си е адски много
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот Alexi » Нед Апр 15, 2018 10:11 pm

не знам колко са специални ,моите изкараха 1 година лежерно каране без особено мокрене и каране в кал .. на вид са съвсем обикновени
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот marsa » Пон Апр 16, 2018 7:56 am

Точно тези в челото са "специални" - ъглово контактни, или радиално-аксиални. Направени са да поемат товар в по-голям диапазон от посоки, както е при конусните главини например. Тези лагери ще трябва да ги купуваш специални за приложението, или с други думи ще трябва да вземеш нови чашки или лагери специално за чашки.

Всички останали лагери най-вероятно са стандартни едноредови сачмени радиални лагери и можеш да вземеш каквото пожелаеш на всякаква цена според бюджета. В някои рамки се срещат и иглени лагери, обикновено също стандартни.

Колкото до решението дали да вземеш готов комплект, не е много сигурно дали ще излязат по-евтино ако вземеш качествени лагери в България или кит отвън, трябва да си направиш калкулация.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот m0nss7erKill » Пон Апр 16, 2018 10:58 am

За тия на челото мислех да видя в алито, ама да не стане така че чашките да се преебат от кофти лагери, и да трябва да сменям чашки. Че тия ги гледах по около 100-150лв.
Ходих до сервиза преди малко, оставих си моето колело за изправяне на задната капла, сервизация на задна главина и да ми види предния tru axle, че нещо QR-а се прееба. Оставих му модела на колелото да провери дали ще може да намери лагери от тука.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот outfaced » Пон Апр 16, 2018 12:24 pm

Каквито и лагери да си вземеш ги отвори и натъпчи с качествена грес ... това значително ще увеличи живота им. Дори и на най качествените лагери им пестят от греста. А някои скъпи лагери пък са с грес напълно неподходяща за ползване за байк.
Като цяло скъпи лагери за колело няма смисъл. Това което прави скъпите лагери скъпи няма отношение към приложението им в колелото. При нас най важното е да са добре смазани :) Нито има високи обороти, нито има голяма точност, нито натоварванията са големи.
Е, китайските лагери, които са за под лев са от стомана мека като халва, така че не бива да се изпада чак до там. Има обаче китайски за по 2-3лв. ... напълно достатъчно.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот compira » Пон Апр 16, 2018 5:10 pm

outfaced написа:Каквито и лагери да си вземеш ги отвори и натъпчи с качествена грес ... това значително ще увеличи живота им. Дори и на най качествените лагери им пестят от греста. А някои скъпи лагери пък са с грес напълно неподходяща за ползване за байк.
Като цяло скъпи лагери за колело няма смисъл. Това което прави скъпите лагери скъпи няма отношение към приложението им в колелото. При нас най важното е да са добре смазани :) Нито има високи обороти, нито има голяма точност, нито натоварванията са големи.
Е, китайските лагери, които са за под лев са от стомана мека като халва, така че не бива да се изпада чак до там. Има обаче китайски за по 2-3лв. ... напълно достатъчно.


Абсолютно подкрепям, но ще направя малко пояснения. Всички лагери са с малко грес понеже е предвидено по принцип да работят на сравнително доста по-високи обороти от тези в едно колело при които излишната (натъпкана от някой) грес излиза навънка. Да не говорим, че на окачването и на челото те само се завъртат на минимален ъгъл и затова е добре наистина да се натъпчат с грес за да са по защитени от вода. Разбира се при тези лагери няма опасност да излезе греста при работа. Аз от личен опит мога да кажа, че не винаги евтините лагери са лоши... дори понякога обратно (лагер FAG за 10 лева на средното ми изкара 5-6 месеца, а сега съм с китайчето за левче и вече втора година!!). Отделно този kit не го знаеш с какви лагери е комплектован! Никой не пише каква марка са, а все пак качествените марки не са толкова много, че да се изненадваме. Моето мнение е да си вземеш евтини, но не баш най-евтините които са под лев, а такива за 1-2 мах 3 лева (разбира се ако няма някой по-рядък който по принцип е по-скъп). Огромната разлика в парите може да се инвестира за друго, а и отделно като се дадат и пари за смяна... отидоха :beer: навятъра. Все пак е хубаво да се замислиш дали скъпите ще изкарат 3 пъти повече поне за да има смисъл.... според мен надали!
Относно челото там е друго. Лагерите са нестандартни специални. Просто нямаш избор... или скъпите лагери (понеже няма евтини) или нови чашки (все пак на едни хубави чашки са им хубави лагерите) понеже тези чашки вече не са хубави!
Не знам точно какви са ти чашките, но аз имам също дерт с моите въпреки че са и те хубави. Извода до който съм стигнал е че проста са остарели и гумените пръстени (не о-пръстените, тях си ги сменям) са спекли, изтъркани и т.н. и не предпазват добре лагерите вече. Поради тази причина само след едно мокро каране и новите ми лагери заминават... Та извода е, че може да помислиш изцяло за нови чашки, много е вероятно да изкарат в пъти повече от новите лагери.

... ами успех :beer: !
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот m0nss7erKill » Пон Апр 16, 2018 6:45 pm

compira написа:
outfaced написа:Каквито и лагери да си вземеш ги отвори и натъпчи с качествена грес ... това значително ще увеличи живота им. Дори и на най качествените лагери им пестят от греста. А някои скъпи лагери пък са с грес напълно неподходяща за ползване за байк.
Като цяло скъпи лагери за колело няма смисъл. Това което прави скъпите лагери скъпи няма отношение към приложението им в колелото. При нас най важното е да са добре смазани :) Нито има високи обороти, нито има голяма точност, нито натоварванията са големи.
Е, китайските лагери, които са за под лев са от стомана мека като халва, така че не бива да се изпада чак до там. Има обаче китайски за по 2-3лв. ... напълно достатъчно.


Абсолютно подкрепям, но ще направя малко пояснения. Всички лагери са с малко грес понеже е предвидено по принцип да работят на сравнително доста по-високи обороти от тези в едно колело при които излишната (натъпкана от някой) грес излиза навънка. Да не говорим, че на окачването и на челото те само се завъртат на минимален ъгъл и затова е добре наистина да се натъпчат с грес за да са по защитени от вода. Разбира се при тези лагери няма опасност да излезе греста при работа. Аз от личен опит мога да кажа, че не винаги евтините лагери са лоши... дори понякога обратно (лагер FAG за 10 лева на средното ми изкара 5-6 месеца, а сега съм с китайчето за левче и вече втора година!!). Отделно този kit не го знаеш с какви лагери е комплектован! Никой не пише каква марка са, а все пак качествените марки не са толкова много, че да се изненадваме. Моето мнение е да си вземеш евтини, но не баш най-евтините които са под лев, а такива за 1-2 мах 3 лева (разбира се ако няма някой по-рядък който по принцип е по-скъп). Огромната разлика в парите може да се инвестира за друго, а и отделно като се дадат и пари за смяна... отидоха :beer: навятъра. Все пак е хубаво да се замислиш дали скъпите ще изкарат 3 пъти повече поне за да има смисъл.... според мен надали!
Относно челото там е друго. Лагерите са нестандартни специални. Просто нямаш избор... или скъпите лагери (понеже няма евтини) или нови чашки (все пак на едни хубави чашки са им хубави лагерите) понеже тези чашки вече не са хубави!
Не знам точно какви са ти чашките, но аз имам също дерт с моите въпреки че са и те хубави. Извода до който съм стигнал е че проста са остарели и гумените пръстени (не о-пръстените, тях си ги сменям) са спекли, изтъркани и т.н. и не предпазват добре лагерите вече. Поради тази причина само след едно мокро каране и новите ми лагери заминават... Та извода е, че може да помислиш изцяло за нови чашки, много е вероятно да изкарат в пъти повече от новите лагери.

... ами успех :beer: !

Значи ще се взимат сравнително евтини лагери, ще се тъпчат с грес и това е.
Колкото до чашките, Cane Creek 40 са. Искам да сменя лагерите, защото има едно отвратително пукане при натоварване. Уплътненията изглеждаха добре като ги чистих. Само ще трябва да си купя някаква хубава грес, че ползвах някаква дето се търкаляше из вкъщи, вероятно от преди 20 години :D
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот moridinbg » Пон Апр 16, 2018 7:02 pm

Тъкмо преди седмица взех лагери за окачването на Banshee-то и Hope-овете. Ето сравнение цена качество

KBS за 2лв, NKS за 6лв, SKF за 8лв:
Изображение

KBS едва има гресчица, като да не е без хич, около някои сачми изобщо няма. NKS и SKF имат повече, всички сачми са до около половината.

Изображение

NSK и SKF имат жлебове, в който се подпъхва уплътнението, при KBS само се запъва в гладката стена.
Самото уплътнение при японските е с допълнително издадено ръбче за по-добро уплътняване.

Като цяло доста по-кадърна изработка, вече дали ще изкарат 3-4 пъти повече, колкото са по-скъпи, е друг въпрос.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот Alexi » Пон Апр 16, 2018 9:57 pm

като говорите за цена и кое колко ще изкара ,слагайте в сметката ,че смяната дори да си я правиш сам е пипкава работа и отнема време а то ( при мен поне ) не е без пари също т.е. мога нещо да работя и да печеля вместо да сменям лагерите си .. златната среда според мен ,нито евтини нито най скъпите лагери ,аз си направих самоделна преса за вадене/монтиране също
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот compira » Пон Апр 16, 2018 11:43 pm

m0nss7erKill написа:Колкото до чашките, Cane Creek 40.


И моите чашки са Cane Creek, та може да си страдат от еднакви проблеми...
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот compira » Пон Апр 16, 2018 11:48 pm

moridinbg написа:Ето сравнение цена качество



Много неточно сравняваш три лагера от три марки и три различни номера (размер, клас на точност, предназначение и т.н.)!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот moridinbg » Пон Апр 16, 2018 11:58 pm

Сравнявам какво намирам вътре, както са нови, не как изглеждат след х километра (:
Имах идеята на единия линк да сложа SKF от едната страна и KBS от другата, за да видя какво ще излезне след половин година, но нямах под ръка подходящия номер KBS. Другия път.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот HHristov » Вто Апр 17, 2018 12:28 pm

compira написа:… Относно челото там е друго. Лагерите са нестандартни специални. Просто нямаш избор... или скъпите лагери (понеже няма евтини) или нови чашки ....

В Aliexpress и Ebay се намират не лоши от тези нестандартните за челото, за по 2€ бройката. Има и от нестандартните за средното на Шимано с куха ос.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот compira » Вто Апр 17, 2018 3:34 pm

moridinbg написа:Сравнявам какво намирам вътре, както са нови, не как изглеждат след х километра (:
Имах идеята на единия линк да сложа SKF от едната страна и KBS от другата, за да видя какво ще излезне след половин година, но нямах под ръка подходящия номер KBS. Другия път.


Това ще е много добър тест :agree:
Аз имах в предвид, че на някои номера лагери и на скъпите марки нямат примерно засечка за предпазителя поради конструктивни ограничения. Също се слага различно количество и тип грес според предназначението (има еднакви номера лагери с различно предназначение, ниски/високи обороти, вибрации да/не и т.н.) Е разбира се на евтинките винаги спестяват малко от греста, но нали за тези лагери за които говорим сме единудушни всички, че се пълнят с грес допълнително.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот Alexi » Вто Апр 17, 2018 5:23 pm

не е показателен особено тоя тест .. от моята рамка извадих оригиналните лагери ,като единия беше блокирал ,а другия в сравнително добро състояние ,може да изкара сезона с едно гресиране .. то зависи кой колко вода и кал е поел предимно :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот m0nss7erKill » Сря Апр 18, 2018 2:07 pm

Благодаря на всички включили се в темата. Общо-взето беше за нищо (почти). Вчера са сменили лагерите с някакви? в сервиза.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Лагери за окачване на Canyon Nerve

Мнениеот s7ama7 » Сря Апр 18, 2018 10:54 pm

Да малкото количество грес не винаги е знак за икономия=ниско качество . Това е така защото при повече грес и високи обороти се получава свръх търкаляне и води до повишаване на температурата на лагера. Примерно на шпинделните лагери се слага точно определено количество от специалната грес до десета от грама . Да си добиете представа за ф60 лагер по каталог се дава грес от 1.5-1.8грама :D
s7ama7
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 26, 2018 1:41 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта