Природен парк "Витоша"

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Сря Яну 10, 2018 11:04 pm

От доста време се канех да пусна такава тема. Напоследък съм доста близък с парковото управление, както и със самия парк - живея горе, на има-няма 1450 м.н.в. и съм активен доброволец "на повикване". Предполагам, че може би мога да бъда полезен като "релейка" между парка и "простосмъртните" туристи и велосипедисти, както и евентуално бих могъл да отговоря на доста въпроси, свързани с планината - включително и някои, на които няма да прочетете онлайн официален отговор от ДПП "Витоша".

Да речем, че проактивната ми борба за подобряване на условията в парка започна при първия сняг, когато участвах в почистването на няколко пътеки. Скоро трябва да стана официален осиновител на една от тях (много приятна за каране!), а утре имам и изключително важна среща с директорката на парка и част от персонала.

Ще се опитам да издействам съгласие от тяхна страна да изработя (със съответния екип подходящи хора, стоящи зад мен) техническа спецификация за указателни табели, общ стандарт за всички видове маркировки на територията на парка и - най-забавната част - "умна" маркировка и мобилно приложение с офлайн карта, на която да може да следите позицията си дори без GPS, да видите къде отива пътеката, по която сте тръгнали или просто да прочетете някой и друг ред интересна информация за обект, покрай който минавате. Всичко това ще бъде предоставено безвъзмездно на парковата дирекция, стига да се съгласят.

Стискайте ми палци, моля. Ако ми се получат нещата, Витоша ще стане първият в България "умен" парк.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот protiven » Чет Яну 11, 2018 12:05 am

Адмирации! От написаното не виждам причина да ти кажат ”не”. Браво за дейността ти, момче!
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Exorcist » Чет Яну 11, 2018 10:11 pm

Браво! :clap: :agree: Стискам много силно палци! Дръж ни в течение какво става. Ако имаш нужда от някакъв юридически и/или административно-бюрократичен съпорт, пиши ми да видим дали бих могъл да съм ти полезен.
Аватар
Exorcist
 
Мнения: 275
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 9:08 pm
Местоположение: София

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Пет Яну 12, 2018 8:55 am

След повече от два часа разговори (че и след работно време), имам зелена светлина за проекта :beer:

Стигнахме до следните устни договорки:
1) Ще обновят документ от 2000-2001 г., в който са описани типовете маркировки на територията на парка и публикуването му по достъпен начин на достъпно място;
2) Ще изготвим заедно нова техническа спецификация за указателните табели, съдържаща видовете им (пешеходни, колоездачни, светлоотразителни и т.н.), изискванията за издръжливост, цветове, размери, шрифтове, правила за поставяне на лога и идентифицирането им с уникални QR кодове;
3) Ще инициирам от тяхно име проект за две мобилни приложения (iOS и Android) и уеб платформа с отворен код, които да съдържат подробна и GPS тествана информация за туристическите пътеки, велотрасетата, цветните летни маркировки, пилоните на зимната, пейки, беседки, огнища, аптечки и т.н., като цялата информация ще бъде предоставена от ДПП "Витоша";
4) Като пилотен проект ще бъдат маркирани две "забравени", а всъщност много стари туристически пътеки на Витоша (познати на доста колоездачи, инфо малко по-натам);
5) Ще си сътрудничим максимално в аварийни ситуации и за тях ще бъда "нещатен служител на парка, тъй като за щатен няма бюджет".

Разбрахме се и за още нещо, за което обаче ще трябва и една среща с Ани от магазин "Алпи" - поставянето на нова постоянна маркировка по "Витоша 100", с лесно видими табели със светлоотразително фолио (най-висок клас 3М, предназначено за пътни знаци).

Наясно съм, че всичко това на този етап звучи като да кажа "хоп" преди да съм скочил, но знам че сред вас мога да намеря съмишленици, които 1) могат да ударят тук-таме по едно рамо и да допринесат за случването на всичко описано по-горе и 2) като кажа "хоп", най-малкото от срам ще трябва да си скоча като хората! :D

Скоро ще пусна информацията за двата пилотрни маршрута, само да си стигна до хижата - там има един пътеводител от 30-те години, в който са описани ;)

Ако имате въпроси - питайте.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Яну 12, 2018 6:05 pm

:bowdown:

Като стигне момента до разработка на приложението мога да погна с тестване (с това се занимавам служебно) :eyebrow:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Lucky Loser » Пет Яну 12, 2018 6:14 pm

+1 :)
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Alpina » Сря Яну 17, 2018 2:16 pm

Поздравления за желанието и труда!
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Admin » Съб Яну 20, 2018 4:26 pm

:clap:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот КоlЮ » Съб Яну 20, 2018 11:35 pm

Адмирации ! :clap:
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот mrdaka » Нед Яну 21, 2018 2:46 pm

Браво, ще следя тамата и ще помагам с каквото мога. :agree:
Изображение
Аватар
mrdaka
 
Мнения: 632
Рейтинг: 1865
Регистриран на: Пон Авг 23, 2010 2:45 pm
Местоположение: София

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Petar_stoychev » Нед Яну 21, 2018 2:59 pm

Адмирации за инициативата! Мисля че ще бъде по-лесно за нас а и за теб ако кажеш от каква конкретна помощ ще имаш нужда за да могат да се отзоват повече хора и нещата да се случват по-бързо.

Още веднъж поздравления за желанието :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Вто Яну 23, 2018 5:23 pm

На този етап мисля че можете да сте полезни само ако споделяте конкретни идеи за това какво бихте искали да можете да направите в приложението и как бихте го използвали. Моя грижа ще е да събирам идеите систематизирано на подходящо място.

Текущият ми работодател (международна софтуерна компания) хареса идеята и решиха да пуснем уеб версията като вътрешен проект за българския офис и за 22-ри април (Ден на Земята) да дарим на парка някаква що-годе работеща базова версия, заедно със 120 нови табели за двете "пилотни" пътеки и акция по монтирането им. Тогава (а може би и по-рано) приложението ще бъде "отворено" (качено в Github) и ще може всеки желаещ да започне да допринася за развитието му.

Междувременно чакам и нова оферта от производителя на табелите, който засега също ни подкрепя и гледа да ни угоди за което както може.

Благодаря за предложената помощ и "stay tuned", както е казал Вазов :)

ПП: Не обещавам, но ще се постарая утре да се появя на форумната сбирка.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Нед Фев 18, 2018 9:26 pm

Макар и по-бавно от очакваното, проектът върви :beer:

Пускам подробно описание на единият пилотен маршрут, изваден от пътеводител на Витоша от 1955 г., като за удобство съм преписал името на х. "Малчика" като х. "Кумата", че да не се чудите за коя хижа, аджеба, става въпрос. Маршрутът е познат на доста байкъри ;)

Първостепенна алея Княжево - х. Кумата - КНI1.

Дължина на алеята - 9,380 км.
Положителна денивелация - 974 м.
Среден наклон - 10%
Време за преминаване - 3:30 ч.

"...От Белата вода алеята взема южна посока, изкачва се по стълбичките, завива на запад и излиза на Яворов рид в м. Балкончето. Оттук се открива широка панорама към София и Софийското поле. Малко след Балкончето, след като мине през млада букова гора, алеята излиза на поляната в м. Черешите, променя посоката си от югозападна в югоизточна и по новопостроената част на алеята, край чешмата в м. Валозите, излиза на Малинарския път, на стотина метра пред подкрепителния пункт Мекичарника.

Тук алеята прави завой, пресича Малинарския път и с няколко серпентини през гората достига до поляната в м. Карпузов валог, вляво от заслона. Местността Карпузов валог е вторият по важност почивен пункт от тръгването за планината, след Белата вода. Дотук голямото превишение е вече преодоляно и след почивката движението става сравнително по-приятно и леко.

На билото, непосредствено над Карпузовия валог, вляво в югоизточна посока се отделя второстепенната алея КНII3 - за х. Момина скала", а главната излазна алея продължава по шосето за х. "Планинец"., Пред планинишката чешма се отделя второстепенната алея КНII4 - за х. "Планинец" и м. Златните мостове, а алеята за х. "Кумата" продължава в южна посока, пресича третостепенната алея от х. "Планинец" за х. "Момина скала", минава през Малинажа, сече шосето за х. "Бор" и излиза в двора на новопостроената х. "Септември".

На 50-60 м. над хижата се включва третостепенната алея КНIII10, идваща отдясно от м. Бели бряг, а вляво се отделя третостепенната алея БНIII11 - за х. "Бор". След преминаването на горното кръстовище алеята върви известно време в южна посока, завива покрай гроба на Бърдаров и продължава през хубава иглолистна гора за горския дом Боерица. След моста в м. Кюнеца в алеята се включват последователно една след друга идващите отляво, от х. "Бор", алеи БНII3 и БНIII12.

Преди да стигне до Боерица алеята преминава покрай малка чешма, а след това пресича горния край на слизащата в м. Златните мостове морена, с хубав дървен мост, от който се открива прекрасна гледка към Владайското дефиле, Люлин планина и далечните планински вериги на Югославия.

Алеята излиза на северната страна на горския дом "Боерица", обикаля го и продължава за х. "Кумата". Разстоянието между Боерица и х. "Кумата" е 920 м., наклонът е малък, а пътуването през гората е приятно и леко.

Алеята Княжево - х. "Кумата", особено в частта си до х. "Планинец", е най-известната и широко използвана алея. През зимата се чисти от снегонавяване и движението по нея се поддържа без прекъсване."
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Пон Апр 16, 2018 12:46 pm

Не мога да не споделя.

Пуснах два сигнала относно силно замърсяване в района на х. "Рай" на Витоша - един до Столична община и един до ДПП "Витоша".

Сигналът до Столична община все още е "в процес на обработка", може да се следи тук: https://call.sofia.bg/bg/Signal/Details/83233

От дирекцията на парка днес получих ето този отговор (TL;DR под снимката):

Изображение

Как го разбирам аз:
1. ДПП "Витоша" не знае кой е собственик на хижата;
2. Има боклуци покрай хижата, ама то и на много други места също има, щото няма сметоизвозване;
3. Разчитаме на доброволци да почистят, вие какво чакате?!
4. Ако разберем кой е собственик, ще му препоръчаме да си почисти!

И те така те.......
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Lucky Loser » Пон Апр 16, 2018 2:09 pm

Петър Велков написа:Как го разбирам аз:
1. ДПП "Витоша" не знае кой е собственик на хижата;
...
4. Ако разберем кой е собственик, ще му препоръчаме да си почисти!

И те така те.......

А баш !
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Пон Апр 23, 2018 2:08 pm

Ами, ето го и моя отговор на техния отговор.

На 12-13 май организирам почистване в района на х. "Рай", с доброволци от този форум, "ОФФРоуд-България", клуб "Ленд Роувър ентусиасти", "За Земята", "Хипо-3" ЕООД и ДПП "Витоша", без които част от дейността ни през тези два дни щеше да бъде незаконна.

Събитието във Фейсбук: https://www.facebook.com/events/180643575925040/

И описанието му:
Има много изоставени хижи в България, но малко от тях са толкова лесно достъпни, колкото тези на Витоша - "белия дроб", "домашната планина" или "задния двор" на София. Този факт, подкрепен от липсата на организирано сметоизвозване на територията на парка, водят до образуването на много нерегламентирани сметища.

Без да търсим виновни и без да упрекваме никого за нищо, ние ще почистим едно от най-замърсените места в планината - района около съседната ни х. "Рай", потънал под изхвърлени легла, дивани, шкафове, парчета от мебели, покривни платна, автомобилни гуми, битови предмети, строителни материали и какви ли още не боклуци.

На доброволците ще бъдат предоставени ръкавици, чували, лопати и мотики, а транспортирането на отпадъците ще бъде осигурено от Хипо-3 Еоод - сертифицирана фирма за извозване на отпадъци.

В района на нашата хижа ще има съгласувани с ДПП "Витоша" зона за къмпинг и барбекю с фонова музика и забавления след края на "работния" ден :)

Защото не бива вкъщи да е чисто, а дворът ни да тъне в боклуци!

Ще се радвам да видя горе хора с велосипеди, има и готина пътечка до Владая, по която може да се заиграем след "работното" време :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 11, 2018 8:55 am

Има приготвени лопати, мотики, гребла, чували и ръкавици. Днес поляната ще бъде окосена и подготвена за палатки, а утре идва и контейнерът за отпадъците.

Времето навън не е първа хубост (хладно е), но поне не вали и прогнозите са за чудесен уикенд за чистене.
Взел съм и бира :beer:
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Нед Май 13, 2018 8:43 pm

Ами, не мога да не се отчета:

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Присъствието беше изключително слабо. Днес дойде един непознат (видял репортажа в "Господарите" в петък), а вчера имаше един непознат за целия ден и двама (с деца), които постояха малко и си тръгнаха. Но пък си имам страхотна бригада от добри приятели, на които съм адски благодарен за помощта! :bowdown:

От този форум никой не дойде.
И от офроуд форума никой не дойде.
И от "За Земята", които бяха теоретични съорганизатори, също никой не дойде.

Въпреки това, едното дере е почистено, а в другото останаха съвсем ситни боклуци, за чието почистване трябва да се изгребе рехавият слой почва. Това задължително трябва да се случи, тъй като точно от там в дерето извира вода. Имайки предвид каква воня изкарахме от там - разляти отработено моторно масло, разредители и бои, строителни материали, стъклена вата, гниещи и разпадащи се дюшеци, матраци, мухлясали вестници и т.н., следващия път ще се замисля преди да протегна ръка към чучура на витошка чешма. Наличният контейнер (7 куб.м.) се напълни с връхче, боклуци останаха и за следващия уикенд, оформиха се и две огромни купчини дървен материал, които евентуално бих поканил някой мургавелко да си извози за отопление.

Репортажът на "Господари на ефира" може да се види тук.

Ами, засега - това е.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Сря Май 23, 2018 8:54 am

Вчера пусках "правата" с отбивка наляво по обиколната, защото колата ми беше на "Беловодски път". В дерето над ул. "Баевица" (42.645082, 23.255463) ораха кросови мотори, видимо непритеснени от това, че спрях до тях, извадих телефона и звъннах направо на хора от парковата дирекция. Имаше и други колоездачи по обиколната, така че не съм единствен свидетел.

Беше ми обяснено, че "там е конфликтна зона", "те там си карат" и че мога да звънна на 112, "ама нищо няма да се случи".

Това се случва когато стопанисващата институция няма бюджет за нищо - тя е обречена на бездействие и срам.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Природен парк "Витоша"

Мнениеот Петър Велков » Пон Юли 02, 2018 1:03 pm

Снощи си разходих електричката из махалата, та да докладвам за актуалното състояние на пътеките:

Почти всички "облагородени" алеи (от тези малоумните, насипани с нещо като пясък) са брутално изровени на места. От "Панчо Томов" към "Еделвайс" е изровено, от "Кумата" за "Конярника" не чак толкова, от Златните към "Момина скала" също е изровено.

Вода тече по почти всички пътеки, от "Звездица" към "Конярника" е зверска шляпавица, от "Еделвайс" към "Кумата" има и едно ново паднало дърво. Пътеката под лифта на "Конярника" е в режим река - тече сериозно.

Като цяло карането във високите части на Витоша (а най-вероятно и в ниските, тъй като водата тече надолу, все пак) не е за всеки и изисква доза мазохизъм. Да имате едно наум ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта