Махане на болт на Окталинк

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Махане на болт на Окталинк

Мнениеот icpart » Сря Мар 07, 2018 9:17 pm

Здравейте колеги. Тези дни реших просто ей така да се опитам да развия болтовете на моите курбели които мисля че са Окталинк тъй като смятам скоро време да ги сменям с Холотек. Обаче се оказа че тези болтове са яко затегнати. Опитах се с един шестограм да ги развия но въобще не поддават. Надявам се само да не са ръждясали нещо и клеясали ако не са ги били намазали с грес при монтажа. Така че приемам всякакви идеи за отвиването им. Мислих си за вариант дали няма да стане с някой пневматичен винтоверт или с някакъв накрайник за тресчотка например. Крайния вариант е сервиза като реша да сменям курбелите, но по принцип на мен ми е по тръпка сам да си свърша тези процедури. Даже се каня да си купя инструментите за подмяната на средните движения.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Махане на болт на Окталинк

Мнениеот КоlЮ » Сря Мар 07, 2018 9:43 pm

Сложи на шестограма удължител (тръба) и давай смело (може да пръснеш малко с проникващ спрей олио ). Дори и да се скъса болта не е проблем за сваляне на средното. Внимавай само да не закръглиш шестограма. Другите методи са чрез нагряване , пробиване рязане и прочие . Успех.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Махане на болт на Окталинк

Мнениеот icpart » Чет Мар 08, 2018 5:57 pm

Да се похваля. Успях да развия болтовете успешно но не без помощта на хубави инструменти. Купих си един хубав камък за шестограм като за тресчотка, един такъв върток http://www.gamateh.com/product/9327/var ... 54260.html и удължителя от комплекта ми с гедорето снаден към него и една малка тръба в допълнение защото удължителя ми е къс и работата заспа. С лека мъка се разви но стана. Оказаха са гресирани болтовете ама явно както винаги са яко стегнати с някой винтоверт при сглобяването на велосипеда подобно на джантите на колите. После нямат развиване на ръка. Значи поуката е читав шестограм и достатъчно дълъг лост. Тук влезе в пълна сила правилото на Архимед "Дайте ми опорна точка и достатъчно дълъг лост, и ще повдигна Земята", проблема беше единствено с опорната точка :D.
icpart
 
Мнения: 97
Рейтинг: 1380
Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 12:39 pm

Re: Махане на болт на Окталинк

Мнениеот Alexi » Чет Мар 08, 2018 6:02 pm

"Използвай Силата" както казва Йода :)
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Махане на болт на Окталинк

Мнениеот КоlЮ » Чет Мар 08, 2018 7:23 pm

Браво колега и честити нови инструменти . Има и още едно правило: "Никога не се опитвай да развиваш на гладно."
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта