Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с цена до 1200 лв. (за твърдаци) и до 1800 лв. (за байкове с двойно окачване), независимо от предназначението им, както и за компоненти, определени от производителя им като начален клас в планинското колоездене.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 1:42 pm

Здравейте . До сега съм карал стар модел велосипед Leader 26" от онези с "двойно окачване" :D купуван преди 12 години . Както и да е . Сега искам да си купя "истински" планински байк , който ще се ползва смесено , малко градско , малко планинско . Имам обаче няколко неясноти относно размера на рамката . Висок съм 188см и около 105кг , но съм в процес на отслабване :D Спрял съм се на 29" гуми , но се чудя за рамката . Иска ми се да е по-дълга , не знам защо :) Видях , че за моя ръст дават рамка 21" , какви трудности бих срещнал ако взема рамка 23" ? Имам предвид дължината на хоризонталната тръба.

Като модел ми харесва (на вид :) ) това :

https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-zx-pro-2017

И тъй като съм лаик по темата и нямам понятие от вложените компоненти , моля за съвет , добро ли е съотношението цена-качество ?
Като начало разбирам ,че за моето тегло и ръст ми трябва стабилна , здрава рамка , тази примерно такава ли е ?
Капли , вилка , ще ме носят ли спокойно ? :)
Държа също и на хидравличните дискови спирачки.

Това примерно :

https://dragzone.bg/velosipedi/planinski-velosipedi-s-tvarda-ramka/velosiped-drag-hardy-base-2018

С какво е по добро за разликата в цената ?

Много ще съм Ви благодарен за всякакви съвети и насоки !

Поздрави !
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:05 pm

Здравей,
За цената си и двата велосипеда са добри. Разликата в цената е с основание, предвид по-добрите компоненти и рамка на Хардито. Относно размера: това 21" и 23" нали знаеш, че се отнася за седалковата тръба? Според мен ZX 23" няма, а и ще ти е голямо ако го има. Разликите в геометриите са, че Хардито е с по-дълга хоризонтална тръба и по-къса седалкова. Тоест по-модерна геометрия - може да се кара с по-къса лапа за по-добро управление.
Не знам колко точно са здрави, но предвид доживотната гаранция на Драг, няма какво да те притеснява.
Относно размера, най-добре да пробваш, но мисля, че Харди 21" ще ти е добре, а ZX 21" ще ти е висока седалковата тръба.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 4:19 pm

Разбирам. Явно погрешно съм схванал индикацията за размера на рамките. А как мога да разбера каква е дължината на хоризонталната тръба? Защо този размер не се дава в спецификациите?
Благодаря за насоката , вероято ще избера Хардито щом е с по добра рамка , все пак всеки друг компонент в последствие може да се подменя :)
Между другото дължината до четала ми е 88см. При това условие остава ли 21.5" рамка подходящ размер за мен ?

Поздрави !
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:42 pm

achodemo написа:Разбирам. Явно погрешно съм схванал индикацията за размера на рамките. А как мога да разбера каква е дължината на хоризонталната тръба? Защо този размер не се дава в спецификациите?
Благодаря за насоката , вероято ще избера Хардито щом е с по добра рамка , все пак всеки друг компонент в последствие може да се подменя :)
Между другото дължината до четала ми е 88см. При това условие остава ли 21.5" рамка подходящ размер за мен ?

Поздрави !


Не само рамката е по-добра, спирачки, скорости и тн. също.

Ето тук: https://dragbicycles.com/bike/hardy-base/

и тук: https://dragbicycles.com/bike/zx-pro-2/

Трябва да ти е добре 21,5" Харди, както казах: най-добре да пробваш.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 4:46 pm

Благодаря много !

А относно височината на рамката и дължината на четала , там оказва ли влияние и дължината на курбелите , какъв размер е добре да бъдат в моя случай ?

Поздрави !
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 4:59 pm

Оказват разбира се. Обикновено размерите от М (17") нагоре са с 175мм курбели. Това е и размера като за теб.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот iL Diavolo » Пет Фев 09, 2018 5:13 pm

Виж го този модел - http://koleloto.bg/product/1216/cross-f ... 017-g.html

И прочети тук за него - http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Пет Фев 09, 2018 5:20 pm

iL Diavolo написа:Виж го този модел - http://koleloto.bg/product/1216/cross-f ... 017-g.html

И прочети тук за него - http://www.mtb-bg.com/index.php/product ... -fusion-29


Човека търси дълго колело, ти му предлагаш възможно най-късото на пазара! Да не си търговец?
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот iL Diavolo » Пет Фев 09, 2018 6:33 pm

Не , не съм търговец . Просто му предложих да разгледа и друга марка велосипеди .
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 8:13 pm

Благодаря ще разгледам и други модели разбира се. Още в началото казах че приемам всякакви насоки. Но наистина ми се иска по голяма рамка, защото все пак съм едър човек и сега на старото колело стоя изгърбен някак много и си мисля че е защото ми е къса като дължина.
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 8:22 pm

под голяма винаги разбирай горната тръба или както е прието top tube efective ( TTe ) .. рамка 52 седалкова с горна тръба примерно 56 е смехотворно къса ( здравейте Крос ) и едър висок човек стои като на циркаджийско колело изправен като бастун .. като добавим и челния ъгъл от 72.5 ,нещата стават плачевни ако се кара по предназначение .. гледай дълги рамки ,да са ти удобни ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 9:14 pm

Да! Точно това имах предвид, че сега изглеждам като вълка от нупагади на колело :) И да точно дължината на горната тръба имах предвид да ми е по мярка. Колко см биха ми паснали на ръста се чудя. Дали размера на Хардито е удачен за мен?
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 9:42 pm

минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Пет Фев 09, 2018 9:53 pm

Разбирам. Сега погледнах в спецификацията на Хардито дадена ми в линка по горе. Там в таблицата на размери на рамката има две позиции за ТТ-Х и ТТ-actual, коя е по важната? Също там за рамка 21.5" виждам че едната стойност на ТТ е 614мм другата 620мм мисля, значи би трябвало да се впише тази рамка в препоръката за моя размер, или бъркам?

Поздрави!
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Пет Фев 09, 2018 9:55 pm

най добре е да се пробва дали ти е удобна
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 1:50 pm

achodemo написа:Разбирам. Сега погледнах в спецификацията на Хардито дадена ми в линка по горе. Там в таблицата на размери на рамката има две позиции за ТТ-Х и ТТ-actual, коя е по важната? Също там за рамка 21.5" виждам че едната стойност на ТТ е 614мм другата 620мм мисля, значи би трябвало да се впише тази рамка в препоръката за моя размер, или бъркам?

Поздрави!


ТТ хоризонтал е което има смисъл, актуалния ТТ не дава никаква информация.
640мм за 21,5" е добре, а 69 градуса челен ъгъл е супер.
Последна промяна Boko-Loco на Съб Фев 10, 2018 2:28 pm, променена общо 1 път
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 1:53 pm

Alexi написа:минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета


Разгледай геометрията на Харди преди да правиш заключения!
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот КоlЮ » Съб Фев 10, 2018 2:44 pm

Това нещо: " Вилка SR Suntour XCM-DS-HLO" , идва фабрично разлуфтено.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Съб Фев 10, 2018 4:24 pm

Добре ,а......мислех си ,ако става въпрос за 1-2-3см разлика в дължината на рамката , те не могат ли да се компенсират с по-дълга лапа ?! Или са ми погрешни схващанията :) ?

Какво ще рече , разлуфтена вилка ? Не е качествена тази ли или може да се настроии за да не бъде разлуфтена :) ?
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Съб Фев 10, 2018 4:34 pm

Boko-Loco написа:
Alexi написа:минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета


Разгледай геометрията на Харди преди да правиш заключения!

къси са рамките .. масовия размер 17 и 19 са с по 560-590 ТТе ,като при това фабрично са с лапа 50 ? това кой гений от Драг го е измислил ,ХС велосипед с лапа 50 ? или видяли че Мондракер и Коменкал слагат лапа 50 и барабар с батковците .. :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 8:37 pm

Alexi написа:
Boko-Loco написа:
Alexi написа:минимум 620-640 ТТе .. БГ производител има само един с адекватни рамки , но не се вписва в бюджета


Разгледай геометрията на Харди преди да правиш заключения!

къси са рамките .. масовия размер 17 и 19 са с по 560-590 ТТе ,като при това фабрично са с лапа 50 ? това кой гений от Драг го е измислил ,ХС велосипед с лапа 50 ? или видяли че Мондракер и Коменкал слагат лапа 50 и барабар с батковците .. :D

Интересно къде ги видя тези цифри? Аз видях 17"-590мм, 19"-620мм. За лапата не споря, но при тази дължина на ТТ с 68-69 градуса челен ъгъл късата лампа ми се струва уместна. Още повече, че това не е състезателен ХС велосипед, а универсален планински велосипед.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Съб Фев 10, 2018 8:42 pm

пуснах го в Гугъл и може да съм гледал по стар модел ,не ми се рови .. ако е 620 за 19" е прилично съгласен съм
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 8:54 pm

achodemo написа:Добре ,а......мислех си ,ако става въпрос за 1-2-3см разлика в дължината на рамката , те не могат ли да се компенсират с по-дълга лапа ?! Или са ми погрешни схващанията :) ?

Какво ще рече , разлуфтена вилка ? Не е качествена тази ли или може да се настроии за да не бъде разлуфтена :) ?


Могат да се правят корекции с лапата, но до 1-2см, иначе се влошава управлението. За това е важно рамката да е с адекватна геометрия. За съжаление в този ценови диапазон не могат да се очакват чудеса от вилката.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Съб Фев 10, 2018 9:34 pm

За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Boko-Loco » Съб Фев 10, 2018 9:42 pm

achodemo написа:За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?

Ти нямаш избор за тия пари. Не е фатално, много хора ги карат с години по планините.
Boko-Loco
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1728
Регистриран на: Сря Сеп 09, 2009 11:22 am
Местоположение: София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот КоlЮ » Вто Фев 13, 2018 3:36 pm

achodemo написа:За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?


Нека обясня единственият вариант на тази вилка да работи и да не създава проблеми: Не карай през неравности ( или по скромно казано : В рамка , но не на рамка ) .

Понеже гледам ,че я продават тази вилка в дрогзона за 140лв. ,по добре им кажи че искаш да я вземеш без тази вилка и си купи някоя която си заслужава.Ако бюджета е ограничен , има вилки на рок шок за около 210 лв (нови ) ,а втора ръка даже и по хубави има, който ще изкарат повече време и ще създадат подобри спомени и усещания (и не натежава значително на бюджета само с едни 70лв).
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Вто Фев 13, 2018 3:39 pm

Дето вика и колегата има хора с години търкалят такива вилки из горите ,тежки са и работят зле но за начинаещ стават ...
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот achodemo » Вто Фев 13, 2018 6:55 pm

КоlЮ написа:
achodemo написа:За размера разбрах мисля. А вилката толкова ли зле, разбирам че има вилки на цената на това колело, но все пак за любителско каране не става ли дори,няма да скачам от рампа и скоци :) ?


Нека обясня единственият вариант на тази вилка да работи и да не създава проблеми: Не карай през неравности ( или по скромно казано : В рамка , но не на рамка ) .

Понеже гледам ,че я продават тази вилка в дрогзона за 140лв. ,по добре им кажи че искаш да я вземеш без тази вилка и си купи някоя която си заслужава.Ако бюджета е ограничен , има вилки на рок шок за около 210 лв (нови ) ,а втора ръка даже и по хубави има, който ще изкарат повече време и ще създадат подобри спомени и усещания (и не натежава значително на бюджета само с едни 70лв).

Може ли конкретни примери на "ставащи" вилки ? Макар че се съмнявам да се навият да ми го продадат без вилка :) или освен , незнам да ли могат да ми комплектоват с друга....
achodemo
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 15, 2017 8:15 am
Местоположение: Габрово

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот Alexi » Вто Фев 13, 2018 7:05 pm

като база трябва да гледаш Рекон силвър на Рокшок примерно ,Маниту марвел Комп ,в тоя ценови диапазон около 300-400 лв ( навън ,тука цените са други )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос от начинаещ за избор на велосипед.

Мнениеот КоlЮ » Сря Фев 14, 2018 2:25 am

achodemo написа:Може ли конкретни примери на "ставащи" вилки ? Макар че се съмнявам да се навият да ми го продадат без вилка :) или освен , незнам да ли могат да ми комплектоват с друга....


SR suntur от личен опит стават само дурулукса и епиксона.Всичко друго е ставащо , освен ако е на марката ZOOM , има няколко модела на RST който са евтини и работещи но не знам дали са съвместими с 27" и 29". Иначе Rock shox RS , XC - 28 ,30 ,Paragon ,recon, както колега е споменал silver и т.н.

То лошото е че те в момента не предлагат нито една качествена вилка от нисък или среден клас за парите който им искат.
Гледам че SR Suntour Epixon TR DS LO-R 15QL 27.5 са го намалили 335лв. , но идва и въпроса с 15 мм ос .

Зависи как се пазариш. Всеки нормален търговец ,би желал клиента да е доволен от стоката която му пробутва.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Следваща

Назад към Начален клас велосипеди и компоненти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта