YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването 180 мм или повече, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Чет Яну 11, 2018 3:52 pm

Здравейте колеги, изправен съм поред следната дилема: Искам да си купя ново дх колело, но ми е доста трудно да взема решение м/у YT и Canyon. Става въпрос за най-базовите окомплектовки и на двата модела, които са на еднаква цена.

https://www.yt-industries.com/en/detail ... ategory/93
https://www.canyon.com/en-bg/gravity/se ... l-6-0.html

за мен плюсовете и минусите на двата модела са следните:

YT
+ по-добри компоненти с изключение на шока vivid r2c (спирачки, wheelset + касета)
+ задницата е по-"stiff"
+ идва с новите Onza Aquila
- геометрия (рамката e по-къса, reach 440 за най-големия размер L, и е леко по-висока)
- шока НЕ е metric

Canyon
+геометрия - longer, lower (по-дълго е, reach 460 за L размер и е малко по-ниско, челния ъгъл е еднакъв)
+кинематика на окачването (чувствително в началото, стабилно в средата и програсивно в края), окачването на YT пък е едно от най-прогресивните и тук не знам кое е по-добрия вариант, ще се радвам на малко акъл :D
+шока е metric ROCKSHOX SUPER DELUXE COIL R
+доколкото съм чувал Canyon са по-издръжливи и нечупливи рамки и ако не се лъжа гаранцията им е доста по-дълга.
- wheelset-a ми е съмнителен sunringle 28h
- задницата не е много stiff и flex-ва, което според някои е яко, защото се усещало по-меко по малките неравности, но аз сякаш предпочитам да не ми flеx-ва.

За мен лично това, което най-много ме спира за YT, е че може би ще ми е късо - в момента карам Pulse RS с reach 465, свикнал съм му и ми е доста удобно и ме притеснява, че с по-късото ще е стъпка назад и няма да ми е удобно. Ако бяха пуснали тая година XL размер за алуминиевите най-вероятно нямаше да се чудя. За Canyon ме спира flex-ването на задницата. Това е което се сещам на първо време. Ще съм много благодарен за компетентни мнения и съвети, които да улеснят избора ми. Ако има хора, които имат опит с някое от двете, ще се радвам да чуя отзивите им. Благодаря предварително!
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот moz » Пет Яну 12, 2018 9:53 am

Ръст, килограми и къде ще го караш предимно - байкпаркове, пътечки наблизо...?
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Пет Яну 12, 2018 10:53 am

185см, 80кг, ще го карам по парковете яко - Витоша, Боровец и т.н.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот moz » Пет Яну 12, 2018 3:45 pm

Първо да кажа че не съм карал никое от двете, надявам се тези които карат да се намесят, тъй като това е един от малкото смислено и грамотно написани въпроси във форума напоследък и си заслужава да му се отговори.
Моите две стинки: мисля че си прав да се притесняваш от късия рийч, с твоят ръст и щом караш по-дълго ендуро колело, може да те е яд. Последните ми три колела прогресивно увеличават рийча си и никога не ми се е приискало да се върна назад, за байк паркове дължината ще ти е особено полезна, по-ниското средно също е предимство.
Минус на Каньона са спирачките, новото ми колело дойде с Гайдове и не съм впечателен (в сравнение с Формула РО). Гумите не ги мисли, ДХР2 са достатъчно добри. Колелата са важни, търси повече информация за тях.
За кинематиката - "чувствително в началото, стабилно в средата и програсивно в края" са маркетингови безмислици. Мисля че това е новия Сендер, без МХ линк и малко по-прогресивен, още няма излезли графики, но се говори че прогресивността е близка до Тюса вече, изобщо откъм кинематика и двете са супер, Сендъра има по-добър антускуот, но малко повече педъл фийдбак и брейк скуот.
Изобщо разликите са толкова малки, че размерът би трябвало да има решаващо значение, а той си е индивидуално решение, пробвай да караш друго колело с рийча на YT, но ако аз бях висок коклото теб бих избрал Сендъра.
moz
 
Мнения: 443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 20, 2008 7:15 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот bdog » Пет Яну 12, 2018 3:56 pm

moz написа:Изобщо разликите са толкова малки, че размерът би трябвало да има решаващо значение, а той си е индивидуално решение, пробвай да караш друго колело с рийча на YT, но ако аз бях висок коклото теб бих избрал Сендъра.

Напълно съгласен съм с това мнение. Имам малко по-стар Tues M (415мм reach) и ми е идеално при ръст 168см. Според мен 440 ще е по-скоро късо за 185см ръст.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот stoyancha » Пет Яну 12, 2018 3:58 pm

Има доста хора в България, които имат Tues и можеш да потърсиш, някой да ти даде да се качиш и поне да видиш как ще ти е.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Пет Яну 12, 2018 4:08 pm

Благодаря за отговора! Мен лично спирачките не ме притесняват - и в момента карам с guide R и са ми ок, гумите също са ми максис и бих ги сменил само за да пробвам онзата на Гуин :), но да, това са дреболии. Важни са ми размера, колелата и flex-ването на задницата. Новия метричен шок също не е за изпускане май. Ако не ме притесняваше, че ще има много wobble на задното колело, сигурно и аз щях да съм поръчал вече Canyon-a. Другото, което прочетох във форума на пинкбайк, е че customer service-a на canyon е доста бавен, също че се чупят задните триъгълници, явно наистина не са много стабилни.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Пет Яну 12, 2018 4:16 pm

stoyancha написа:Има доста хора в България, които имат Tues и можеш да потърсиш, някой да ти даде да се качиш и поне да видиш как ще ти е.


ТАка мисля да направя, да. Набелязъл съм едно и ще отида да го пробвам тия дни, но няма да мога да го карам по пътеките, тъй като е чисто ново и не познавам човека.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Чет Яну 25, 2018 11:44 am

update: Tues-a е къс, пробвах го. Canyon май отпадат, като чета какво се пише по форумите в pinkbike - лошо качество, много проблеми. Та, предлагайте дълъг байк, много бюджетен :D
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот stoyancha » Чет Яну 25, 2018 12:29 pm

Commencal имат XL и XXL размер на DH колелата си.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Чет Яну 25, 2018 1:52 pm

скъпички са ми, но ги следя, да.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот hitar_potar » Чет Яну 25, 2018 2:14 pm

Vitus Dominer DH 2016/20172018 - една и съща рамка, с различни цветове за всяка година (малка разлика между 2016 и 2017 в разцветката, 2018 е съвсем друга боята), големия размер е с рийч 450мм, висока е мисля 17 инча, уилбейза е 1252мм. 222х70мм шок ползва, хорст-линк окачване, което няма да блокира при спирачка, лично за мен много красива рамка (съответно имам такава, но М-размер - като сериозен ъпгрейд я усещам след Съндея). Като тегло я изтеглих към 3850-3900г с чашки, карбонов кол за седалка и скоба.
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Чет Яну 25, 2018 8:50 pm

не е лош, да. бих искал да е с една идея по-дълъг рийча, за сметка на чейнстея, но пък е с boxxer team. Ще го имам в предвид.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот hitar_potar » Пет Яну 26, 2018 5:06 pm

Сега виждам, че за 2018 Витус са изкарали и XL-размер. Нещо са си объркали малко табличката с размерите, ама като гледам стъпките между другите размери, XL-ката ще е 1 дълъг дзвер... :D
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3701
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот zandi » Пет Яну 26, 2018 5:23 pm

даже доста са я объркали тая таблица :D Стъпката като гледам е около 10мм, така че xl ще да е към 460, колкото L на sender-a :D (xl=480 е он джеро е дълъг) :D намерих инфо в нета, че тоя модел е паднал миналата година и до 2000евра, така че определено ще го наблюдавам 2017 намаления модел, дано не се изчерпи L -ката преди да съм готов за купуване.
zandi
 
Мнения: 28
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Май 31, 2014 6:04 pm

Re: YT Tues AL VS Canyon Sender AL

Мнениеот Симеон » Нед Апр 01, 2018 4:21 pm

Commencal имат тестови колела, които продават на много добри цени (карани около 20 пъти така пише в саита). Според мен си струва да ги погледнеш.
https://www.commencal-store.co.uk/PBSCC ... ID=3457506
Симеон
 
Мнения: 46
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Яну 01, 2016 2:38 pm


Назад към Продукти за спускане и фрийрайд

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: moridinbg и 18 госта