Кормила /riser vs flat bar/

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот OLDDraxX » Съб Яну 06, 2018 10:36 am

Здравейте,
Карал съм и с двата вида,но сякаш винаги с плоското кормило съм имал по добър контрол.
1.Бонтрагер карбонов 720мм 15мм издигане.Беше ми много удобен но замина заради страх от карбона.
2 Еастон ЕА70 720мм flat.Чудесно кормило само 275гр.Отиде на градския ми велосипед.Имах нужда от по широко кормило.
3.Сега Nukeproof Warhead 760mm 20mm rise.Сякаш малко ми е неудобен,но немога да преценя дали заради издигането или заради широчината.
В тоя ред на мисли смятам да пробвам 760мм flat за да разбера за какво иде реч.
Надявам се да се получи дискусия по темата,която няма да е полезна само на мен.
Поздрави! :beer:
PS:Лапата с която карам е 60мм
Boardman ProC 27.5/Mavic Crossmax SL Tubeless/RockShox SID WC 100mm/Avid Elixir 7/Sram X01 1x10sp/Cannondale Hollowgram 40t/Mavic Crossmax 2.1 ///9.3kg
Аватар
OLDDraxX
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот КоlЮ » Нед Яну 07, 2018 6:22 pm

Привет колега. Трудно може да се отговори на твоя въпрос защото той опира на лични преференции и удобство. Моят съвет е пробвай , винаги можеш да пуснеш тема в раздел "Пазар" ,а най-добре е да вземеш на заем от някой.
Bin Big Mag , mag mich kein.
Аватар
КоlЮ
 
Мнения: 286
Рейтинг: 1658
Регистриран на: Пон Дек 25, 2017 3:19 am
Местоположение: с.София

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот Alexi » Нед Яну 07, 2018 8:06 pm

зависи каква позиция на тялото предпочиташ .. аз карам от 2г с флат бар ,обичам да съм по приведен - дава сила при катерене и изобщо педалиране .. по големия товар на предното колело подобрява сцеплението ,а и вилката работи по добре ( лични наблюдения с които никого не ангажирам )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот LiveByTheCode » Нед Яну 07, 2018 9:04 pm

Зависи какво караш... за ХС 720 мм максимум и пробвай различни размери на лапата (60-70-80 мм ) ако имаш възможност. Ако имаш и право и с издигане кормило поиграй си и с градусите на лапата


Незнам какъв е тоя страх от карбона, от 3 години съм с карбоново кормило на Kore 710 мм право слагам карбонова паста, затягам го на дадените параметри от производителя с динаметричен ключ и проблеми няма :dontknow:
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот Alexi » Нед Яну 07, 2018 10:14 pm

на всеки кръг от ХС сериите има поне 2-3 със строшени кормила .. а те не са Коре ,ами вероятно от по 200-300 лв
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот pascoff » Пон Яну 08, 2018 9:55 am

Alexi написа:на всеки кръг от ХС сериите има поне 2-3 със строшени кормила .. а те не са Коре ,ами вероятно от по 200-300 лв


Сравнение със състезателни велосипеди и каране не е удачно. Гледах всички кръгове от XC сериите на UCI миналата година и не помня ни едно строшено кормило.
Днес времето ще бъде преобладаващо над пространството.
Аватар
pascoff
 
Мнения: 864
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 25, 2002 10:56 pm
Местоположение: Bulgaria

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот Alexi » Пон Яну 08, 2018 10:02 am

Има случаи ,също така колци строшени .. да ми се строши нещо на 50 км от нас - безценно .. но пък съм спестил 50 грама !
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот outfaced » Пон Яну 08, 2018 10:21 am

Alexi написа:Има случаи ,също така колци строшени .. да ми се строши нещо на 50 км от нас - безценно .. но пък съм спестил 50 грама !

Ами като някои хора карат 190гр. 760мм кормило от нонейм китайска марка по агресивни пътеки някак си не е изненада че се счупи. Нормален хардуер (не изпилен до последния грам) от доказана марка (много важно особено при карбона, защото там има много ноу хау, което новоизлюпените гаражни производства няма как да имат) не прави проблеми. Доказано неведнъж. Иначе на теория всичко може да се счупи. А на практика читаво направения карбон е по здрав от алуминий ... и по лек ... но малко по лек. Дали си струва и дали само теглото е фактора е друга тема.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот OLDDraxX » Пон Яну 08, 2018 7:47 pm

Благодаря,за отделеното време колеги.
Пуснах темата не защото не знам как да се справя с проблема ,а защото никога не е коментирана.А след като аз се триумя значи и на други се случва.
С 2 неща съм абсолютно съгласен :
1. Всеки пробва и решава сам за себе си/малко е трудно като се има предвид цената на марково кормило(а,ако се гони и тегло нз.)
Тук мога да вкл. и другите особености:
1/дължина на стержена на вилката
2/дължина на лапата
3/дължина на горната тръба на рамката
4/челен ъгъл
2.Карбоновите маркови кормила са пренебрежимо по леки от марковите алуминиеви/30-50гр/.
.......................................................................................

Извинете ме ще продъжа утре може би че ми донесоха салатата.
Поздрави! :beer:
Boardman ProC 27.5/Mavic Crossmax SL Tubeless/RockShox SID WC 100mm/Avid Elixir 7/Sram X01 1x10sp/Cannondale Hollowgram 40t/Mavic Crossmax 2.1 ///9.3kg
Аватар
OLDDraxX
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Re: Кормила /riser vs flat bar/

Мнениеот carmo » Чет Яну 11, 2018 10:34 am

И на други места е обсъждано:
По-дългата рамка освен динамична поза, дава и курсова устойчивост на байка, а в комбинация с къса лапа е по-добра за усещането за директност на управлението. Ако кормилото има издигане, това си е още една възможност за прецизна регулировка, понеже въртенето около оста (в лапата) частично приближава или отдалечава ръкохватките. Ако пък позицията им се усеща височка за динамичната поза, лапата се обръща с ъгъла надолу. Ширината на кормилото е компромис между даваната стабилност и търсената маневреност, но широко кормило, лесно се реже. Алуминиевите са достатъчно леки и надеждни.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта