Чашката не влиза напълно в челото

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Вто Ное 14, 2017 7:00 am

Имам следния проблем - тук е снимано какво става с рамката https://imgur.com/gallery/YVn2P
Челото е за полуинтегрирани чашки 1 1/8 и съм набил преходна чашка на fsa за коносовидно чело. Вътрешната тръба на чашката, която влиза в рамката, опира в ръба на рамката (там къде пише sprint, на графиката долу се вижда също какво обяснявам), но въпросната тръба идва явно 2-3 мм по-висока и корпуса на чашката не може да допре челото (вижда се на снимката празното пространство). Проблем ли е да се кара така, или да вадя чашката и да я изпиля отгоре 2-3 мм, за да може да влезе плътно в рамката?

Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Alexi » Вто Ное 14, 2017 9:02 am

карай не бой се .. то и оная работа понякога не влиза напълно :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Brave » Сря Ное 15, 2017 7:25 am

Не съм съгласен. Първо, долната чашка носи цялото аксиално усилие и при карането ще се опитва да се донабие в челото, и тъй като началото й е леко скосено ще успее, разширявайки челната тръба. Второ - 3мм не са малко - чашката така не лежи на ръба на челната тръба и радиалните усилия създават момент и рискуваш овализиране на челото и рамка за боклука.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Alexi » Сря Ное 15, 2017 7:44 am

горното ми мнение беше шега .. не е ок така ,трябва да се избие и челоса 3-4 мм ,вътрешния ръб не трябва да опира в разширената част на челото
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Сря Ное 15, 2017 8:11 am

Ясно, свалам да доработвам. Значи пиля до токкова, че чешката па легне плътно в рамката и е трябва да опира въттешния ръб вътре в челото?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Brave » Сря Ное 15, 2017 12:09 pm

Да, отнеми толкова, колкото е необходимо за да влезе плътно докрай, но не прекалявай - ако примерно не влиза 3 мм, отнеми най-много 3,5, защото и скъсяването на чашката не е добре. Все пак лагера е по-голям и изнесен надолу, за да позволи коничното чело и затова са направили чашката толкова дълбока. Честно казано, не че няма да стане с пилата, но аз лично бих я занесъл на стругар - ще я престърже точно колкото трябва и ще му отнеме 5 минути, хем и ще направи лека фаска за да тръгне после лесно набиването. Което пак може и с пилата де.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот HHristov » Сря Ное 15, 2017 3:00 pm

Тя тази чашка е много твърда. Толкова, че не може да стане с пила - пилата се "лъзга без да я яде" :D Може да стане с ъглов шлайф, но трябва да знаеш какво правиш, внимателно и без да се нагрява. Най добре на струг, но и за там си трябва специален нож, че обикновенните, и те, се "лъзгат" само.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Чет Ное 16, 2017 3:44 am

И идва проблема, как като има толкова незабележим ръб чашката (някой умник в спринт е решил, че над леглото може да е тънко челото явно)? Нямам и идея как ще се извади.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Пет Ное 17, 2017 11:50 am

Купих 28мм медна тръба, направих екстрактор за чашка. Е няма мърдане. Или ще изплюе или направо тръбата се гъне (на екстрактора крилата се гънат). Толкова здраво се е набила. Идеи? Къде ще могат да я смъкнат, да е използваема после и на адекватна цена?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот SStoeV » Пет Ное 17, 2017 1:52 pm

Проблема е,че медната тръба е доста по мека от стоманената чашка. Отиди в някой вело сервиз, не може да нямат екстрактор. Другия вариант е взимаш една отвертка с голяма плоска глава и биеш с чука, все ще излезе чашката и ще е използваема.
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Пон Дек 11, 2017 8:41 pm

Още не съм пробвал с истински екстрактор на parktool. Правя опит вече с две DIY медни екстрактора. Отвертката не е вариант. Започвам да се ядосвам, че не погледнах преди да набия. Градски е се кара така и ще го мисля след като го мина на 1х10. Започвам да се притеснявам, че няма да стане с конвенционален метод. Рамката е алуминий, чашката стомана. Може ли да се завари дъно на чашката и направо така да се избие и доколко заваряването по чашката е опасно за рамката? Също ако е вариант, къде в София някой ще се наеме с тази задача?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот b.m. » Пон Дек 11, 2017 8:55 pm

Моята не влиза с милиметър...карам го така и нищо не е станало. Какво очакваш да се случи?
b.m.
 
Мнения: 86
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Пет Авг 26, 2016 9:04 pm

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот HHristov » Вто Дек 12, 2017 8:15 am

Заваряването там е в пъти по-опасно от отвертката. Отвертката, ако знаеш какво правиш е вариант, ако само биеш с чука - не.
HHristov
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1460
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2014 7:18 am
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот moridinbg » Вто Дек 12, 2017 12:22 pm

Защо с медна тръба? Хем е по-скъпа, хем медта е доста мека. Аз съм го правил с много старо колче - стоманено и то на карбонова рамка.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот compira » Вто Дек 12, 2017 6:20 pm

Ами заваряването по чашката от вътре направо ще я извади, но ще стане за боклука. Така се вадят черупки от разпаднали се лагери от глух отвор (ех тук разсекретих малко майсторлъка на някой майстор). Казано накратко забрави за заварянето ако искаш пак да ползваш чашката. Ако не стане с нормапен/купешки екстрактор смело може да прорваш с някоя бойна ответка. Като гледам няма начин да не излезе така, че като успееш да я извадиш просто трябва да я скъсиш от вътрешната страна. Това малко вероятно може да стане с пила, най-лесно ще е на струг или фреза ако имаш подръка или просто с шмиргел, та дори и с ъглошлайф... абе варианти безброй. В това положение може да премериш колко най-малко трябва да се намали чашката.
И това всичко ако толкова ти пречи понеже според мен за градско няма да мръдне. А ако те дразни като го гледаш просто декорирай с нещо и скоро ще си забравил :D
Успех!
:beer: :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Сря Дек 13, 2017 9:59 pm

То градско, градско ама е твърдак със 120 ход, а аз гоня 90кг. А лятно време си карам ХС. Не че съм толкова агресивен карач. Не вярвам и при каране да ѝ стане нещо. Вътрешния диаметър на чашката и външния на челото където опира са еднакви. И да иска няма къде да влезе. Сантиметър от чашката влиза в леглото на рамката, не вярвам и да я овализира. В първия ми пост си личи на графиката. То дали ще е опряла горе или долу не виждам да е от такова значение, при положение, че горе е практически невъзможно да влезе повече (не както споделиха колегите, че горе чашката е скосена и може да се донабие) и с този сантиметър на чашката стоящ в челото не вярвам и да се овализира. Но до тук само на теория, а обичам да следя добрите практики. Чашките нови са 30лв същите, не ме бърка особено дали ще е използваема след това. Затова питах дали може да ѝ се завари дъно и да се избие. Ако няма процеса на заваряване да напреди на рамката съм за. И без това едно уплътнение ми се губи от горната чашка. С отвертка няма да стане. Малък е ръба и се пързаля отвертката. Все още не съм се надигнал да я занеса и да я пробваме с истински екстрактор, но съм доста скептичен. Ако ще стане със заварка предпочитам да е така. Поне да стане от раз и да си направя чашките после както си му е реда.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот marsa » Сря Дек 13, 2017 10:53 pm

Ако първата снимка е реална, защо не избиеш чашката по външната периферия?
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Сря Дек 13, 2017 11:29 pm

Дали ще стане? Реална е.
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот marsa » Сря Дек 13, 2017 11:41 pm

Ще стане разбира се, просто я бий на малки стъпки да не я заклиниш.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Чет Дек 14, 2017 10:07 am

Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Съб Дек 30, 2017 10:21 am

Пропуснах да ви се похваля какво стана след смъкването. Бях я занесъл в един автосервиз, за да я срежат и... вземаха, че я сцепиха. Все едно някой скъса 50лв. на две пред очите ми. Не ми се поръчваше пак fsa, но видях, че има една на kore. Започна едно търсене в онлайн магазините. В единствения, който я намерих, беше последна бройка.

Изображение

Позволява монтирането на конусовиден стержен на чело на велосипед 1 1/8

- Изработен от алуминий
- 45/45 градусов лагер
- СЪВМЕСТИМ С Zero Stack чела


Та въпросната вече е в мен, ще влезе без модифициране. Но имам няколко глупави въпроса (повече съм се разчел за докторските работи и явно знанията ми за МТБ са се изгубили някъде). Това ще стане на аполонката (полу-интегрирано чело)? Другото което нещо ме притеснява е краун рейза. Махам моя от вилката (стария) и това под лагера на снимката трябва да е новия краун рейз? Съжалявам за глупавите въпроси :bigeyes:
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Alexi » Съб Дек 30, 2017 10:28 am

това се нарича baseplate ,опора на лагера .. ако на вилката ти е същото ( по принцип са стандартни но има няколко вида ) можеш да не го сменяш .. налагаш на него лагера и ако пасва добре не се занимавай .. естествено ако е увредено ( ръжда ,подбитости ) го сменяш
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот moridinbg » Съб Дек 30, 2017 12:29 pm

По принцип си е Crown Race. Baseplate му казват от Chris King.
Аз винаги съм се чудел, има ли стандартно име на български или възприето такова? Освен краун рейс :D
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот marsa » Съб Дек 30, 2017 3:38 pm

Конус. Дали е част от лагерите при сепараторни лагери или поддържа капсуловани лагери все си е конус.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Пет Яну 12, 2018 6:54 am

Въпросния конус бе сменен (на стержена). Напълно различен профил. Старата чашка беше за съчмени лагери, новата е с капсулован. Препоръчвам го въпросния KORE пред чашката на FSA особено ако сте с плитко чело като моето. Предполагам, защото съчмите на fsa се трият директно в чашката, затова са и решили да използват много твърда сплав за нея. С други думи, на теория се реже лесно. При KORE-а частта, която влиза в челото е къса и предполагам няма да има рамка на която да не стане. С изключение например на Cross Traction, защото по средата челото е много стеснено и коносовидният стержен би опирал в него (пробвано).

Изображение
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Alexi » Пет Яну 12, 2018 8:29 am

точно Тракшън имам и съм карал 2г вилка с конусовиден стержен ,с долна чашка Neco ( и в момента се кара ,от жена ми )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот gosh6o » Пет Яну 12, 2018 9:39 am

на 26 М-ка беше невъзможно упражнението. Да не говориш за 29?
Аватар
gosh6o
 
Мнения: 700
Рейтинг: 1355
Регистриран на: Съб Юли 28, 2012 7:50 am

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот Alexi » Пет Яну 12, 2018 9:51 am

27.5 е
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6258
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Чашката не влиза напълно в челото

Мнениеот nonkapo » Пет Яну 12, 2018 9:06 pm

moridinbg написа:Защо с медна тръба? Хем е по-скъпа, хем медта е доста мека. Аз съм го правил с много старо колче - стоманено и то на карбонова рамка.


Малко късно, но да с включа, може да е от полза на някого, макар и с не толкова твърда чашка. Моя "екстрактор" го направих от дебела полипропиленова водопроводна тръба, малко по малка от диаметъра на челото. Чашката излезе на третият удар(ползвах гумен чук). Тръбата е с доста дебели стени и за мое учудване не се деформира от ударите. От друга страна кой знае, може просто да съм имал късмет.Иначе изглежда по тоя начин като на снимката, само дето е по дебела и зелена ;-). https://www.bikeinn.com/bike/-msc-heads ... 36490457/p
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта