Сглобяване на нов велосипед

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот dim_tal » Пон Дек 04, 2017 8:47 pm

Здравейте и моля за помощ ,а и съм начинаещ в тази област. Скоро закупих на детето си планински велосипед ,но такъв по -нов модел не бях сглобявал . Въпроса ми е -как трябва правилно да се сглоби предната ос за вилката ,която е модел Q R. ( бързо сглобяема ) ? Къде да се внимава , със какъв натиск ,трябва да се завърти и законтри плоската ръчка към вилката правилно . Ще съм благодарен ако някой ми помогне със отговори . :dontknow:
dim_tal
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Дек 03, 2017 8:41 pm

Re: Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот evilzet » Вто Дек 05, 2017 9:46 am

Натиска в нютони или килограми ? Точно това нещо най-добре някой да ти го покаже, че не виждам как ще ти го напишем.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот MIKEY MOUSE » Вто Дек 05, 2017 11:04 am

Практиката : Завърташ на дясно /завиваш/ гайката от дясната страна /лостчето от от ляво е освободено до край-това ,което наричаш плоска ръчка - не е плоска, ама лека извивка- при отключено положение към теб , при заключена /работно положение -към вилката . Има различни теории накъде трябва да сочи в заключено положение - най-често назад / на ръка до упор,връщаш половин оборот и след това затягаш с лостчето. Още един път: Лостчето от ляво освободено/има надпис open/-този надпис е към теб, завиваш дясната гайка да упор /до край -на ръка /,връщаш половин оборот и след това затягаш /заключваш/ с лостчето -то стои от лявата страна на вилката....ако не съм бил ясен ще повторя...Успех! :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот dim_tal » Вто Дек 05, 2017 7:40 pm

Много благодаря ..... :D
dim_tal
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Дек 03, 2017 8:41 pm

Re: Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот compira » Съб Дек 09, 2017 5:08 pm

MIKEY MOUSE написа:Практиката : Завърташ на дясно /завиваш/ гайката от дясната страна /лостчето от от ляво е освободено до край-това ,което наричаш плоска ръчка - не е плоска, ама лека извивка- при отключено положение към теб , при заключена /работно положение -към вилката . Има различни теории накъде трябва да сочи в заключено положение - най-често назад / на ръка до упор,връщаш половин оборот и след това затягаш с лостчето. Още един път: Лостчето от ляво освободено/има надпис open/-този надпис е към теб, завиваш дясната гайка да упор /до край -на ръка /,връщаш половин оборот и след това затягаш /заключваш/ с лостчето -то стои от лявата страна на вилката....ако не съм бил ясен ще повторя...Успех! :wavey:

Малко прибързано заключение и обяснение без да се знае с какъв компонент разполага човека. Не всички QR са с извито лостче:
http://www.wigglestatic.com/product-med ... h=2000&a=7
https://i.pinimg.com/originals/f8/2d/05 ... 644b2e.jpg
https://gloimg.gbtcdn.com/gb/2015/20150 ... 112324.jpg
https://ph-live-01.slatic.net/p/6/aest- ... roduct.jpg
Та неговото може да си е плоско и да се обърка с това обяснение. Също може да е с две извивки като това:
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1bwskJXXX ... -Small.jpg
тогава коя извивка гледа.
Е наистина повечето имат надпис open/close, но има и модели които нямат надписи.
А и ляво и дясно е въпрос на гледна точка!
Пиша това понеже въпроса е от човек който не е наясно, а и темата ще е интересна точно на такива хора и не е добре да ги вкарваме в заблуда и объркване.
:beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Сглобяване на нов велосипед

Мнениеот Admin » Пон Дек 11, 2017 4:08 pm

dim_tal, при повечето ексцентрикови лостове препоръчителното е да са стегнати (чрез гайката от другата страна) толкова, че когато започнеш да затваряш самия лост, той да започне да затяга от средата, т.е. когато е на 90 градуса спрямо повърхнината на зятагане.
С други думи, ако приемем, че при напълно отворено положение лостчето е на 180 градуса, завиваш гайката от другата страна и периодично правиш опити да затвориш ексцентрика. Когато започнеш да усещаш съпротивлението по средата от напълно отворен към напълно затворен лост, значи е затегнат правилно. Ако започнеш да усещаш съпротивление още преди това, ще е пренатегнат. Ако пък подминеш средата и чак тогава започне да стяга, значи не е достатъчно стегнат.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: nonkapo и 21 госта


cron