Ремонт главина?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Ремонт главина?

Мнениеот Bukmop » Сря Фев 08, 2017 7:57 pm

Здравейте, не намерих отговор в търсачката затова създавам тази тема. Проблема е следния: Имам най-обикновено колело и от скоро ми правеше проблеми като въртя педалите и понякога прескача сякаш не въртя задното колело. Но днес вече буквално въртя педалите и колелото не се движи, също така знаете че когато се кара по инерция се чува щракащ звук от самата главина, но този звук вече изчезна. Въпроса ми е дали подлежи на ремонт или трябва нова главина? Защото съм в Англия и като цяло ако купя нова главина или направо нова задна капла, то по-добре да си купя ново колело (от гледна точка на цените им...) :dontknow:
Bukmop
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 9:34 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Alexi » Сря Фев 08, 2017 8:05 pm

не знам как стигна до тоя извод с цените ,моя байк е ъпгрейдван с части изцяло от Англия щото са много по евтини особено ако следиш за разпродажби определени сайтове като On-one примерно ,или Мерлина .. вече труда по подмяната и нямам идея колко ще е но няма да се разориш все пак и работиш в Англия нали ,не взимаш 500 паунда на месец :)
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Bukmop » Сря Фев 08, 2017 8:51 pm

Идеята е такава, че ако ще дам 20 паунда за главина или 25 паунда за цялата капла, то за 35-40 паунда ще си купя ново колело :D
Bukmop
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 9:34 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Чет Фев 09, 2017 9:41 am

Bukmop написа:Идеята е такава, че ако ще дам 20 паунда за главина или 25 паунда за цялата капла, то за 35-40 паунда ще си купя ново колело :D


...хайде малко по същество:
1.Ако главината-зъбния блок е на резба - дефектът е в зъбния блок-износени зъби , по рядко кученца...
2. Ако главината е на шлици - по добре нова капла
3. Ако в ОК новите колела са по 35-40 паунда-купувай и пращай тук за продан -ще си надвиеш на масрафа! :smash:

ПП 1 ..., а всеизвестното правило е: подменят се заедно -курбели, верига , зъбен блок

2. " Въпроса ми е дали подлежи на ремонт или трябва нова главина?"-обикновено ,подобни въпроси получават точен отговор на место -при велосипеда , как става тоя номер с виртуален ремонт... :dontknow:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Bace_kz » Пет Фев 10, 2017 1:18 am

MIKEY MOUSE написа:ПП 1 ..., а всеизвестното правило е: подменят се заедно -курбели , верига , зъбен блок


Би ли обяснил, защо при смяна на верига и касета трябва да се сменят и курбелите ?
Аватар
Bace_kz
 
Мнения: 531
Рейтинг: 1511
Регистриран на: Сря Окт 27, 2010 9:42 am
Местоположение: София

Re: Ремонт главина?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пет Фев 10, 2017 9:05 am

Bace_kz написа:
MIKEY MOUSE написа:ПП 1 ..., а всеизвестното правило е: подменят се заедно -курбели , верига , зъбен блок


Би ли обяснил, защо при смяна на верига и касета трябва да се сменят и курбелите ?



Много си прав-да уточним.Предвид различната терминология ,която се употребява- на практика и във Форума -имах предвид предните венци .Второ уточнение ,ако предните венци са износени - по правило те и се износват три пъти по бавно от задния зъбен блок. Исках да бъда по-кратък - та за т'ва.... С други думи-образно казано при различно износване стъпката се променя различно . И още нещо -споделям и личен опит... :wavey:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Bukmop » Пет Фев 10, 2017 5:33 pm

Само информативно, ходих при майстор и ми обяви цена от 35 паунда за удоволствието :roll2: Ще купувам друго колело явно :beer:
Bukmop
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 9:34 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Alexi » Пет Фев 10, 2017 5:40 pm

то ще е с нови главини за тия пари :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Bukmop » Пет Фев 10, 2017 7:30 pm

Само в БГ срещам хора, които коментират някакви неща само и само да оплюят другите, но не и да помогнат... Нормално е хората, които не разбират... да питат тъпи въпроси ?!
Bukmop
 
Мнения: 62
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Съб Юни 05, 2010 9:34 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Boyan1984 » Пет Фев 10, 2017 7:35 pm

Приятелю, прежали 500 паунда и си вземи един хубав байк, ще останеш очарован.
www.pinkbike.com www.gumtree.com и десетки други сайтове. Има и по-евтини колела. За 35 паунда не знам какво колело ще вземеш.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Alexi » Пет Фев 10, 2017 8:32 pm

Bukmop написа:Само в БГ срещам хора, които коментират някакви неща само и само да оплюят другите, но не и да помогнат... Нормално е хората, които не разбират... да питат тъпи въпроси ?!

помогни си сам да ти помогне Господ - са казали хората .. ти не искаш сам да си помогнеш :dontknow: като ти се вижда скъпо наплети си я ,в нета има десетки клипчета надали си с 2 леви ръце ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Kobeto » Нед Ное 19, 2017 5:37 pm

Тука ще пиша. Многократно съм отварял капачката на предната главина, но снощи колелото мина през автомивка, колкото и да ми беше неприятно, и днес съм се отдал на допочистване и смазки. Имам следните въпроси: Трябва ли тази ... как да я нарека .. куха ос на главината да се върти на ръка с вкарване на пръста в нея примерно или принципът на работа е свързан само с тази капачка, която я стиска при стягане на проходната ос? Че има вода в лагера - има. Ама аз искам да го пипна как се върти и дали хрупа. Евентуално да сваля диска, другата капачка и да разкарам всичката смазка, след което да натъпча лагерите наново.
Прилагам снимчица:
DSC_0195.JPG
(227.38 KiB) 167 пъти
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот bio » Пон Ное 20, 2017 10:55 am

всичко е както си го мислиш:
1. дистанционната втулка (куха ос) се стяга от оста, но не трябва да има аксиален луфт.
2. почисти си и двата лагера и ги смажи.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Ремонт главина?

Мнениеот compira » Пон Ное 20, 2017 9:20 pm

3. Два нови лагера за 2-3 лв.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Kobeto » Пон Ное 20, 2017 11:04 pm

Лагерите са си добре, не са разбити, няма луфтове. Просто искат почистване и хубаво смазване. Ще ми е по-лесно да свърша тази работа, ако успея да ги извадя. Ще ми трябва ли екстрактор или някакво подръчно приспособление за вадене на лагери, без да се налага да блъскам с чука. Или със спрей-обезмаслител ще стане по-бързо, ако издухам старата грес
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот bio » Вто Ное 21, 2017 5:50 am

Демонтирани лагери само в коша или за инструменти за набиване.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Ремонт главина?

Мнениеот compira » Вто Ное 21, 2017 9:26 pm

bio написа:Демонтирани лагери само в коша или за инструменти за набиване.

:beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Kobeto » Пет Ное 24, 2017 8:11 am

Оня ден отворих двата лагера. Като започнах да ги чистя потече една керемиденочервена мизерия. Ръжда не видях. Натъпках ги със специализирана грес на finish line и ги затворих. Монтирах и при раздвижването на ръка главината издаваше звук, все едно че няма никаква смазка. Демонтирах и като свалих дистанционната втулка имаше избила смазка с лек отенък на оранжево. Смазката е бяла иначе. Вкарах още смазка и затворих пак. Монтирах и при второто раздвижване тоя звук пак си го има. Не ми харесва и инерцията на завъртяното на ръка колело. Пак има избила смазка по капачката (не знам техническия термин) на лагерите. Ясно, че повече смазка не може да се вкара, но тоя шум какво да го правя. Проблемът го нямаше преди п автомивката. Да взема да опитам с по-дебела грес?
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Ремонт главина?

Мнениеот marsa » Пет Ное 24, 2017 8:35 am

Опитай с нови лагери и без миене на автомивка.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Ремонт главина?

Мнениеот TeDo_BaPHa » Пет Ное 24, 2017 10:54 am

Kobeto написа: потече една керемиденочервена мизерия. Ръжда не видях.


Керемидено червената мизерия според теб прах от керемиди ли е...
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: Ремонт главина?

Мнениеот Kobeto » Пет Ное 24, 2017 11:03 am

TeDo_BaPHa написа: Керемидено червената мизерия според теб прах от керемиди ли е...

Виждал съм на ръждасъл лагер точки ръжда. Тия лагери нямаха никакви видими следи от ръжда по вътрешността си. Затова написах, че не съм видял. Иначе благодаря за помощта, която ми оказваш. Много полезно и точно по темата.
Edit : и за минусчето също благодаря :beer:
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта