Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Kris_Yt » Нед Ное 05, 2017 4:20 pm

Здравейте,

преди 2 седмици взех ново колело - YT Industires Capra Al Comp, от Германия (оналйн магазина), оборудвано с шок ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

След само около 30 километра каране започна едно пукане/тропане съвсем в началото на хода на шока, когато е в отворена позиция от 3 степенния суич. В mid и firm позиция не го прави.

Ето тук може да видите, да чуете - https://youtu.be/V0btu19ZnnU за какво става въпрос.

Опитите ми да премахна проблема до този момент се състояха в няколко пъти изкарване на целия въздух от шока и помпане на ново (до 195psi, с който правя 25% саг), при което шума изчезваше, оставям колелото в гаража и два часа по-късно като мина от там и го натисна, отново пука :crap:

Поразгледах из интернет, не съм първия с подобно оплакване, но като зачета чужди форуми и някой обяснява какъв е проблема на "технически" английски ми е сложно да разбера. Говорят и за някаква кавитация, тоест е поел въздух ли и прави балончета в маслото или нещо такова, но не съм сигурен, че това се има впредвид :dontknow:
Може ли ако някой има представа да ми разясни, като има впредвид, че не съм особено запознат с вътрешното устройство на шока (за първи път взимам колело с пълно окачване :boggled: ) и да сподели ако знае начин за отстраняването на този проблем, ще съм много благодарен! :beer:

PS: Ок съм и с това да го закарам на механик, ако според вас не е нещо, което предполага гаранционен ремонт или смяна на шока.
Kris_Yt
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 02, 2017 12:55 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот bdog » Нед Ное 05, 2017 4:35 pm

Въздух в маслото. Често се получава, освен ако не е потопен изцяло в масло при пълненето.

Не пречи на работата.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Kris_Yt » Нед Ное 05, 2017 4:55 pm

bdog написа:Въздух в маслото. Често се получава, освен ако не е потопен изцяло в масло при пълненето.

Не пречи на работата.


Благодаря за бързия отговор. Да, не се усеща да пречи, нещо да зацепва/да спира гладкото прибиране, но дали има начин да се премахне, понеже отдава вибрация по цялата рамка и се усеща и чува доста? Цялостно сервизиране и ново пълнене на шока или?
Kris_Yt
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 02, 2017 12:55 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот outfaced » Нед Ное 05, 2017 5:39 pm

bdog написа:Въздух в маслото. Често се получава, освен ако не е потопен изцяло в масло при пълненето.
Не пречи на работата.

Не пречи на работата ?!?!? :banghead:
Шока работи именно прецеждайки масло през едни отвори и едни шимове ... МАСЛО, а не разпенена смес от въздух и масло. Тая смес има съвсем други характеристики и вискозитет. Ако за теб това не е пречка поне не заблуждавай хората.
Крис, колелото трябва да е в гаранция. Виж дали може да се направи нещо в рамките на гаранцията. Немците са точни.
Ако все пак не стане, има си начин да се напълни и читаво с масло и без да е потопен. :deal:
В София има хора и сервизи, които могат да го направят. По нета също има обяснения, но ти трябва един преходник, масло и доста сръчност.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот bdog » Нед Ное 05, 2017 6:36 pm

outfaced написа:
bdog написа:Въздух в маслото. Често се получава, освен ако не е потопен изцяло в масло при пълненето.
Не пречи на работата.

Не пречи на работата ?!?!? :banghead:
Шока работи именно прецеждайки масло през едни отвори и едни шимове ... МАСЛО, а не разпенена смес от въздух и масло. Тая смес има съвсем други характеристики и вискозитет. Ако за теб това не е пречка поне не заблуждавай хората.
Крис, колелото трябва да е в гаранция. Виж дали може да се направи нещо в рамките на гаранцията. Немците са точни.
Ако все пак не стане, има си начин да се напълни и читаво с масло и без да е потопен. :deal:
В София има хора и сервизи, които могат да го направят. По нета също има обяснения, но ти трябва един преходник, масло и доста сръчност.


Точно за монарх RC3 с такъв проблем съм чел доста - преминаване на газ от IFP камерата. Също така съм го разглабял пак точно за тази проблем. Също така съм го логвал след това с ShockWiz. И на базата на лично впечатление и резултати от SW не съм видял разлика в работата. Възможно е да греша естествено.

Ти имаш ли практически наблюдения?
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот outfaced » Нед Ное 05, 2017 6:59 pm

bdog написа:Ти имаш ли практически наблюдения?


Проблема е стар като света и съм го оправял лично на две вилки и два шока именно защото за мен това не е нормална работа. :peace:
Че много хора си карат така е друг въпрос. Никога не съм го разбирал и е против всякаква техническа логика и е компромис с работата на окачването.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот bdog » Нед Ное 05, 2017 7:18 pm

Конкретно с Монарха на подобна рамка балончето застава така, че преминава първо през превключването (бавна компресия). Допускам, че заради бързото му преминаване (първите 5%) не успява да се разпени много и да промени усезаемо работата на шока.
Също така съм съгласен с теб, ЧЕ ТОВА НЕ Е ОПТИМАЛНА РАБОТА, но реално аз лично разлика не съм видял докато карах Монарх.
Иначе колелото е ново - за мен няма драма да се покара малко така докато е хубаво времето и после да се изпрати на YT, за да го оправят гаранционно.
Аватар
bdog
 
Мнения: 335
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 20, 2011 12:09 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Alexi » Нед Ное 05, 2017 9:14 pm

шока е за сервизиране
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Kris_Yt » Нед Ное 05, 2017 9:36 pm

outfaced написа:
bdog написа:Въздух в маслото. Често се получава, освен ако не е потопен изцяло в масло при пълненето.
Не пречи на работата.

Не пречи на работата ?!?!? :banghead:
Шока работи именно прецеждайки масло през едни отвори и едни шимове ... МАСЛО, а не разпенена смес от въздух и масло. Тая смес има съвсем други характеристики и вискозитет. Ако за теб това не е пречка поне не заблуждавай хората.
Крис, колелото трябва да е в гаранция. Виж дали може да се направи нещо в рамките на гаранцията. Немците са точни.
Ако все пак не стане, има си начин да се напълни и читаво с масло и без да е потопен. :deal:
В София има хора и сервизи, които могат да го направят. По нета също има обяснения, но ти трябва един преходник, масло и доста сръчност.


Привет, благодаря за обясненията и мнението. Вече съм писал на YT имейл, ще видим какво ще кажат, но ако трябва да изпращам цялото колело до Германия за моя сметка, не мисля че ще има оферта от гаранцията :D пък дори и само шока. Да разбирам, че за да изчезне проблема трябва да се сервизира, да се източи масло и тн. (както се прави с вилките) и да се напълни, този път без въздух вътре, така ли? :liplick:
Kris_Yt
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 02, 2017 12:55 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот outfaced » Нед Ное 05, 2017 9:58 pm

Kris_Yt написа: Да разбирам, че за да изчезне проблема трябва да се сервизира, да се източи масло и тн. (както се прави с вилките) и да се напълни, този път без въздух вътре, така ли? :liplick:

... и смяна на о-пръстените вътре, защото най вероятно някой от тях е дефектен.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Pr3d4t0R » Нед Ное 05, 2017 11:45 pm

:offtopic:
Имах рекламация (дефектна гума) към немски магазин - пратих им я със Спиди и сумата не беше кой знае какво. Шокът ти тежи по-малко и би трябвало сами да предложат да ти възстановят разходите по пращане.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот stoyancha » Нед Ное 05, 2017 11:53 pm

След това сподели какъв е отговорът от YT за проблема.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот banzai » Пон Ное 06, 2017 10:28 am

Само шока се праща. Когато попълниш гаранционната им форма, ще ти пратят предплатен (за тяхна сметка) документ за изпращане. Работят с ДХЛ/Дойче пост ако не се лъжа -> тоест пращаш през офис на Български Пощи. Изпусни въздуха на шока преди това и се подготви да го опаковаш в самата поща. В противен случай може да те накарат да го разопаковаш за да видят какво пращаш. Успех.

PS. рамката плаче за пружина!
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Kris_Yt » Пон Ное 06, 2017 8:37 pm

Това е отговора на Yt, бърз и коректен, но мисля да изчакам малко преди да пратя шока, понеже на днешното каране нямаше и следа от тропането на нито една от трите компресии, да не вземе да се самооправи :D Или пък бивайки само на 50тина километра все още да се разработва/намества нещо, въпреки че и човека от YT мисли, че е въздух в маслото.

- “ Hi Kristiyan,

thank you for your Mail.

The air-loss is quite minor and mostly related to the removal of the shock pump. I don't think that the air-loss is due to a leaking hock.

The knocking of your shock is most likely related to the compression unit as it is only apparent when the compression is open. I would guess that there is air in the hydraulics.

Such an incident is covered by the warranty. In order to have it fixed, please send us your shock. We will forward it to SRAM and once it is back in the YT HQ, we will send it back to you.

In the link below, you will find our Damage Form. Please pack the requested, defective part carefully to avoid damages due to shipping. Then, fill in the damage form with the computer, print it and put it alongside the damaged item in the parcel you intend to send us. Furthermore, please send us another version of the filled in damage form by E-Mail. This is very important as we cannot process your claim further without having this document. Please send us as an EXCEL file.

We will then, based on the data of the damage form, send you a returning label so that we take care of the shipping costs.

Please make sure that you clean the defective part before shipping it to us. If the part should arrive heavily dirty, we will charge a cleaning-fee of 20,- € for single parts and 50,- € for frames and complete bikes.
Beste Grüße / Best regards / Cordialement

Michael H.”
Kris_Yt
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 02, 2017 12:55 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Alexi » Пон Ное 06, 2017 8:53 pm

похвална реакция .. шока ти няма как да се самооправи ако причината е въздух в маслото ,за жалост .. по скоро въздуха се разбива в маслото което замазва проблема по време на каране ,но шока не работи на 100%
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот Kris_Yt » Сря Ное 08, 2017 9:35 pm

Alexi написа:похвална реакция .. шока ти няма как да се самооправи ако причината е въздух в маслото ,за жалост .. по скоро въздуха се разбива в маслото което замазва проблема по време на каране ,но шока не работи на 100%


Така е да. Ще изчакам съвсем да се влоши времето и го пращам. Карах го и на механик да чуе на живо шума, и той смята че е въздух в маслото и прави балонче. При загряване изчезва, при седене на едно място повече от 2 минути се появява и после отнема доста сгъвания за да изчезне (да загрее пак).

Благодаря на всички за мненията и съветите :beer:
Kris_Yt
 
Мнения: 5
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Пон Окт 02, 2017 12:55 pm

Re: Тропане/пукане от чисто нов ROCKSHOX MONARCH PLUS RC3

Мнениеот outfaced » Сря Ное 08, 2017 9:39 pm

To не е загряване ... просто маслото се разпенва и цялото става на малки балончета.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта