Витоша - паднали дървета по пътеките

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот BikeMe » Сря Окт 11, 2017 1:09 pm

Здравейте,

Днес карахме (опитахме поне) пътеката от телевизионната кула до Бояна. На всеки 30-40 м има много паднали големи дървета, които правят пътеката некараема. Най-вероятно повечето Витошки пътеки са в това състояние към момента.

Имайте го в предвид.

Ако някой има резачка съм на линия за компания и помощ.
BikeMe
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Вто Ное 03, 2015 10:49 am

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот светльо-toxin34 » Сря Окт 11, 2017 2:48 pm

А ако няма резачка.. да партнеме 4-5 човека една ...китайците са по 120-150 кинта ...иначе за разходката и упражнението по рязането и премахването и аз съм за....въпреки, че не карам..поне за сега там ...щото едно не съм карал до сега .....две- колелото не е много-много за там ... а и съм бавен .
Аватар
светльо-toxin34
 
Мнения: 54
Рейтинг: 1320
Регистриран на: Пет Мар 18, 2016 8:17 pm

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот BikeMe » Сря Окт 11, 2017 3:07 pm

Е ние по-малките ги махнахме, но за това което остава, повярвай ми, си трябва резачка.
BikeMe
 
Мнения: 14
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Вто Ное 03, 2015 10:49 am

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот Петър Велков » Чет Окт 12, 2017 8:05 pm

Аз имам резачка. Че и хижа насред изпопадалите дървета имам.

Обаче, по закон никой друг освен горското няма право да реже каквото и да било на територията на парка. Процедурата е подаване на сигнал до парковото управление, от там препредават до ДГС и те казват кога могат да дойдат с резачките. Но въпреки че всеки работещ в ПП "Витоша" и ДГС знае къде колко паднали дървета има, цялото горско е заето да ходи по гъза на ловджиите, които правят много повече мизерии от нас.

Резачка на Витоша имате право да използвате само и единствено в случай на препречило пътя дърво, само доколкото това подпомага евентуалното спасяване на закъсали/болни хора. Всичко останало е абсолютно незаконно.

Туй ви го казвам само за да си имате едно наум - като човек, който най-редовно си общува със споменатите по-горе институции :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Окт 13, 2017 7:53 am

Мда лошото е че тия пътеки дето не са туристически, демек само ние с колелата си минаваме оттам, падналите дървета никога няма да бъдат махнати....
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот Петър Велков » Пет Окт 13, 2017 8:15 am

Няма такова понятие като не-туристически пътеки. Независимо дали са маркирани и част от официални маршрути, всички пътеки на Витоша се поддържат от парковото управление, с едно изключение - тази от каменното здание, минаваща зад вр. Черната скала и стигаща близо до Конярника - тя е служебна на обслужващите вододайната зона, забранена е за преминаване и се поддържа от Иван (наричан от някои хора Водния дух). Може да има и други изключения, за които аз да не знам - но те са в защитени зони, в които нямаме право да припарваме по принцип.

Ако някой има желание да се пооправи положението с поддръжката на "байкърските" пътеки по Витоша, предлагам решение (ало, админски!) :)

От ПП "Витоша" предлагат осиновяване на пътеки. Не мисля, че има утвърдена процедура за това, но ако сте НПО, ТД или (може би) фирма, можете да си осиновите пътека - стига да имате основание за това. Веднъж осиновена, по пътеката можете да режете храсти и клони до 8см диаметър, да чукате с чукчета, да боцкате с мотички, да правите мостчета (що не и виражчета) и т.н. Нямате право да слагате различна от стандартната за парка маркировка и да обявявате официално веломаршрути.

В момента тече такава процедура, след която официално трябва да съм осиновил "композиторската" пътека над Владая, както и още няколко по-малки в района на шапчицата.
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот LiveByTheCode » Пет Окт 13, 2017 1:19 pm

Това което казваш звучи много добре на теория, днес подадох сигнал за паднали дървета на някои пътеки да видим какво ще се случи :popcorn:


А коя е композиторската пътека? :erm:
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Витоша - паднали дървета по пътеките

Мнениеот Петър Велков » Пет Окт 13, 2017 1:40 pm

Този линк отговаря ли ти на въпроса? :D

https://www.strava.com/segments/15715019
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта