Френски вентил на шина за Авто вентил?

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот vesquto » Сря Авг 09, 2017 4:38 pm

Здравейте,
Преди няколко месеца си взех шина за задната гума, която беше за френски вентил и понеже предната и всички резервни и т.н. са на авто, разширих с бормашината дупката. Поради профила на самата шина, като сложа авто вентил, има разстояние и дооста трудно става тюблеса.
Сега искам да си взема и същата предна шина, като този път си запазя френския вентил и си сложа такъв за безкамерни.
Въпросът ми е, дали може да сложа нещо (преходник) и т.н. на задната така че да стане френския вентил на мястото на авто вентила отзад?
Благодаря
korekom
vesquto
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 9:29 am

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот stoyancha » Сря Авг 09, 2017 5:15 pm

Френският вентил си пасва на авто ветила, но обратното не става.
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот iL Diavolo » Сря Авг 09, 2017 7:31 pm

stoyancha написа:Френският вентил си пасва на авто ветила, но обратното не става.


На еднакви шини отпред съм с авто , а задната ми е френски . Беше ми ризервна френската и се наложи да я слагам , а сега ме мързи да я сменям , чак при спукване . :D
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот vesquto » Сря Авг 09, 2017 9:59 pm

Идеята е, че ще я правя тюблес. И шините и гумите са tlr. Въпросът е, че френския вентил на авто дупката ще има много голямо разстояние, което ще е проблем. :)
korekom
vesquto
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 9:29 am

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Yash » Сря Авг 09, 2017 10:28 pm

Има и авто вентили за безкамерни колела.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Alexi » Чет Авг 10, 2017 7:15 am

аз карах така доста време със стански вентили ,но не е добър вариант - вентила се клати ,не се знае кога ще почне да изпуска от него ( примерно на старта на състезание :D )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот thechosen » Чет Авг 10, 2017 1:34 pm

Шайбата за пристягане на френския вентил има скосяване, което ляга доста добре в отвора за автомобилен и ако правиш гето безкамерна с бандаж от вътрешна гума може би ще се получи.
Аз съм слагал вътрешна с френски вентил на шина за авто и след като стегнах шайбата нямаше проблем.

Друг вариянт е да ти направят нова шайба, която да ляга плътно на твоя отвор за авто вентила.
Или да си намериш преходник, някои от шините идват разпробити за авто но с преходници за френски.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Admin » Чет Авг 10, 2017 10:02 pm

Според мен също най-добре е да се направи с безкамерен вентил Schrader (автомобилен). Ако отворът е разширен кадърно, не би трябвало да има проблем.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот compira » Пет Авг 11, 2017 9:38 am

Има и друг вариант който аз ползвам, а именно една заоблена шайба от колодки или стара спирачка avid. Слагаш шайбата на вентила с заоблената страна към шината и системата няма мърдане. Особенно ако гайката има скосение за да влезе леко в отвора за авто вентил. :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот kralimarko » Пет Авг 11, 2017 10:12 am

Това дали би било от помощ
https://www.ebay.com/p/Rim-Grommet-Schr ... 1400125086
kralimarko
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Юли 09, 2017 12:03 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Alexi » Пет Авг 11, 2017 11:34 am

compira написа:Има и друг вариант който аз ползвам, а именно една заоблена шайба от колодки или стара спирачка avid. Слагаш шайбата на вентила с заоблената страна към шината и системата няма мърдане. Особенно ако гайката има скосение за да влезе леко в отвора за авто вентил. :beer:

това не би помогнало ако гумения конус на френския тюблес вентил пропада в отвора който е разпробил ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот compira » Пет Авг 11, 2017 12:07 pm

Alexi написа:това не би помогнало ако гумения конус на френския тюблес вентил пропада в отвора който е разпробил ..

Напротив! Френския вентил влиза плътно в шайбата, а шайбата ляга отлично в отвора на шината. Alexi предполагам имаш под ръка такава шайба и гума с френски вентил и може да пробваш как добре пасват! :beer:
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот nonkapo » Пет Авг 11, 2017 10:42 pm

vesquto написа:Здравейте,
Въпросът ми е, дали може да сложа нещо (преходник) и т.н. на задната така че да стане френския вентил на мястото на авто вентила отзад?
Благодаря


Мавика ми дойде с дупки за автомобилен вентил и пластмасова втулка за френски. Предполагам не е нещо трудно да се направи, но не знам от гледна точка на уплътняване как е и дали се продава отделно.
https://www.sjscycles.co.uk/rims-tape/m ... to-presta/
http://catrike.yuku.com/topic/7629/refl ... Y4ZAriJEqM - виж отговор 122 и снимката към него. Обърнатата гайка както са писали по горе точно пасва на дупката за мотоциклетния вентил.
https://www.dutchbikebits.com/presta-va ... im-adaptor
Виж също прикачените снимки - как изглеждат монтирани.
Прикачени файлове
Mavic1.jpg
Mavic1.jpg (16.99 KiB) Прегледано 4952 пъти
Mavic0.jpg
Mavic0.jpg (21.2 KiB) Прегледано 4953 пъти
Не се гаси туй що не гасне
Аватар
nonkapo
 
Мнения: 301
Рейтинг: 1360
Регистриран на: Съб Окт 09, 2010 2:36 pm
Местоположение: Арабистан

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот vesquto » Вто Сеп 12, 2017 3:48 pm

Много благодаря на всички за мненията.
Засега обмислям да изнамеря гумена шайба и евентуално силикон, ако отнякъде все пак пропуска.
Сега се чудя, дали като купя новата шина, дали и двете да са френски, или и нея да я направя за авто.. :dontknow:

Защо масово тюблес вентилите са френски? :crazy:
korekom
vesquto
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 9:29 am

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Vatman » Вто Сеп 12, 2017 6:56 pm

Щото на преста може да се маха ядрото и се помпи супер лесно. Както и се пълни и долива бозата през него. Тези екстри при шрадер липсват.
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Yash » Вто Сеп 12, 2017 9:11 pm

Vatman написа: Тези екстри при шрадер липсват.

Това не е вярно. И на шрадер вентили може да се маха ядрото.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Петър Велков » Сря Сеп 13, 2017 6:59 am

И на двата типа вентили се махат ядрата, но има няколко "но". Presta е мислена за велосипеди, докато schrader не случайно се нарича "автомобилен" - presta е с по-малък диаметър, съответно изисква по-малък отвор в шината, което пък влияе положително на нейната здравина (особено при шосейките, там няма избор). Също така, schrader пълен с кал е много по-кофти проблем от изцапанa presta.

За мен единственото предимство на "автомобилните" вентили е опцията да си помпаш гумите на всяка бензиностанция без нужда от преходник. Да де, ама там дето има бензиностанции, аз си карам колата така или иначе :D

Общо взето, schrader-ът е широко разпространен в колоезденето единствено заради това, че е наложен стандарт, от който е трудно да се избяга.

ПП: Тая работа с вентилите при мен лично се разви точно като другата работа - с педалите :) Откакто минах на presta и SPD, не мисля да се връщам нито към scrader, нито към платформа :D
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Френски вентил на шина за Авто вентил?

Мнениеот Yash » Сря Сеп 13, 2017 7:07 pm

:offtopic:
Петър Велков написа:ПП: Тая работа с вентилите при мен лично се разви точно като другата работа - с педалите :) Откакто минах на presta и SPD, не мисля да се връщам нито към scrader, нито към платформа :D

И при мен така. :)
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта