Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот DKI88 » Пет Авг 11, 2017 3:10 pm

Здравейте, от 2 години карам със седалка "Syncros MTB Race", идваща фабрично със "Scott Scale 970 (2015)", обаче нещо не ми е удобна, ръби и след 15-20 минути ми изтръпва "инструмента". Карам с евтин колоездачен клин с мека дунапренова подложка и въпреки това искам да я сменя тази седалка. 175 см. съм, около 70 кг. седлото съм го вдигнал малко повечко, карам 2-3 пъти седмично по час-два-три, предимно в поза "Moderate"(60°). Търся удобна и здрава седалка, с която да ми е комфортно поне 2-3 часа. Сменил съм гумите с "Мaxxis Grifter" и карам само по асфалтови шосета. Повече от 100 лв. за седалка не ми се дават. Тук, Тук и Тук за "VL-3206" колегите казват, че е доста удобна. Ще ми се да чуя мнение и препоръки за изброените седалки, ако някой ги е използвал. За сега съм се спрял на следните модели, макар че са стари(произведени преди 2017 г.):

"SELLE ROYAL VIENTO Moderate" ---- 49 лв.
"VELO VL-1366" ------------------------- 35 лв.
"VELO VL-3256" ------------------------- 39 лв.
"VELO VL-3206 SENSO" ----------------- 55 лв.
"Velo VL- 1133 SENSO" ----------------- 68 лв.
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот iL Diavolo » Пет Авг 11, 2017 7:24 pm

Карал съм с 1133 около година и 3256 вече 2-3 месеца . Която и да вземеш от тези изтръпването ще изчезне , гарантирам ти .
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот bcdd » Пет Авг 11, 2017 7:47 pm

всичките са удобни
bcdd
 
Мнения: 290
Рейтинг: 1170
Регистриран на: Сря Май 07, 2014 11:11 am

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот OLDDraxX » Нед Авг 13, 2017 11:30 am

Fizik Tundra 2
:beer:
Boardman ProC 27.5/Mavic Crossmax SL Tubeless/RockShox SID WC 100mm/Avid Elixir 7/Sram X01 1x10sp/Cannondale Hollowgram 40t/Mavic Crossmax 2.1 ///9.3kg
Аватар
OLDDraxX
 
Мнения: 142
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Съб Дек 31, 2011 3:27 pm
Местоположение: Бургас

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот po_taka » Нед Авг 13, 2017 3:33 pm

Тези седалки имат доста разлики :)
примерно VIENTO е широка 182 mm, а 1366 е 145 което е огромна разлика.

Мога да си пусна обаче 2те стотинки. Аз карам fizik nisene и на двете си колела. Допада ми как не ме спира при нужда се изнеса зад нея. По случайност са с различен материал релсите. На твърдака съм забил по-меките. Доста приятно се сучат и обират някои вибрации. Аз варирам 54-58кг и може би меките релси не са вариант за по-тежки карачи :dontknow:
Все пак моите седалки са доста тясни - 135мм. Като недостатък бих казал че напред е доста издължена.
Като цяло аз обичам тясни седалки, които си запазват височината странично.

Също пробра ли различен наклон на сегашната седалка?
Аватар
po_taka
 
Мнения: 561
Рейтинг: 1692
Регистриран на: Вто Юни 02, 2009 2:21 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот outfaced » Нед Авг 13, 2017 5:00 pm

Изясни си първо какъв ти е проблема ... падинга е твърд/мек, съпорта/притискането е много или на неточното място, липсва изявен канал в средата, извивката не ти пасва, широка/тясна е ... какво :dontknow:
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот DKI88 » Пет Авг 18, 2017 3:16 am

po_taka написа:Тези седалки имат доста разлики :)
примерно VIENTO е широка 182 mm, а 1366 е 145 което е огромна разлика.

Мога да си пусна обаче 2те стотинки. Аз карам fizik nisene и на двете си колела. Допада ми как не ме спира при нужда се изнеса зад нея. По случайност са с различен материал релсите. На твърдака съм забил по-меките. Доста приятно се сучат и обират някои вибрации. Аз варирам 54-58кг и може би меките релси не са вариант за по-тежки карачи :dontknow:
Все пак моите седалки са доста тясни - 135мм. Като недостатък бих казал че напред е доста издължена.
Като цяло аз обичам тясни седалки, които си запазват височината странично.

Също пробра ли различен наклон на сегашната седалка?

Да, виждам че имат разлики седалките(стил на каране, материал на релсите, тегло и т.н), но тъй като изброените от мен седла са стари(произведени преди 2017 г.) и отсъстват от официалните сайтове на производителя, става доста по-бавно намирането на пълните, верни и цялостни характеристики на седлата, да не говорим, че в скапаните български онлайн сайтове, снимките на седлата понякога не отговарят на действителността, не са посочени пълните им и верни характеристики, което е дразнещо и затрудняващо избора и покупката на правилното седло. "VIENTO", отпада, твърде широка е, забелязах тоя детайл, чак след като изтече времето за редакция на поста ми... :agree: Различен наклон не съм пробвал, но ще се заиграя и с наклона, не ми беше минало през ума, за него.


outfaced написа:Изясни си първо какъв ти е проблема ... падинга е твърд/мек, съпорта/притискането е много или на неточното място, липсва изявен канал в средата, извивката не ти пасва, широка/тясна е ... какво :dontknow:

outfaced, въпроса ти към мен ли или към po-taka ? Какво ми пречи и какво ме притеснява - опитвам се да си изясня все още. Констатирам следното - когато карам по шосе особено ако има леко изкачване, след 15-20 мин. каране ми изтръпва целия инструмент...ясно ми е за кръвообращението и перинеума и за седлата с анатомично каналче, моята седалка няма такива екстри. Падинг на кое се казва, подложката на клина ли имаш предвид? Седалката "Syncross MTB Race" ми е твърда - набива ми се гъза, изпитвам дискомфорт на задника по време на каране, да не говорим ако съм без клин. Предполагам е и нисък клас MTB седло(ако не е и най-ниския клас MTB седла на "Syncross" за 2014/2015 г.)

Ясно е на всички ни, че перфектна седалка за всеки колоездач няма, поради анатомичните различия и личните предпочитания, но все пак друго си е когато сайта е направен като хората и прочетеш коментари/ревюта, визирам evancycles, цъкам си филтъра, маркирам седла по рейтинг на потребители и излизат наистина заслужаващи вниманието и цената си седла. Обичам да чета ревюта и видях че има много добри отзиви за накои Specialized седла, Nisense i Tundra 2, също имат добър рейтинг.

На очите ми се спряха още ей тия модели, но бюджета ми и той също ще си каже думата...:
Specialized Henge Comp ~ 150-171 лв.
Specialized Henge Expert ~ 193-214 лв.
Specialized Phenom Expert ~ 225-246 лв.
Аватар
DKI88
 
Мнения: 8
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Дек 19, 2016 1:38 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 18, 2017 10:23 am

Според оплакванията ти седалката ти е или тясна или не добре настроена. Много лесно се измерва колко широка седалка ти трябва - тук е много добре обяснено: https://www.sq-lab.com/en/sqlab-ergonom ... addle.html

Като цяло е добре седалката да e твърда (всеки има различна търпимост), тъй като в мека седалка седалищните кости потъват и е възможно притискане на кръвоносни съдове. Важно е и да е настроена като ъгъл и позиция върху колчето, за да могат костите да седнат на точно предвиденото за това място в стандартната позиция на колоездача.

На пролет счупих една скъпа Ергон и намерих това бижу - https://www.bikecenter.bg/sedalka-speci ... ort-143mm/
Най-удобната седалка, която съм имал - едиснтвеният и минус е, че е една идея по-тежка, но за лека седалка сумите стават съвсем други. Има различни размери също.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот outfaced » Пет Авг 18, 2017 2:14 pm

Всички SPECIALIZED HENGE са с една фрома. Модификациите са в твърдостта на падинга и материала на релсите.
Henge Comp примерно на мен ми беше идеална като твърдост и притискане, но някак си ми притриваше леко от страни. На мен ми харесва скосяването да е по остро (преди това бях с fizik gobi). Та ако си се спрял на нея, мога ти я дам на доста по ниска цена от евънс-а :)
Phenom е рейсърска серия.
Друг интересен модел е Specialized Power Comp. Там инструмента направо ти се проветрява :D В момента се двоумя между нея и Ergon SME3-M PRO. Макар че двете са доста различни сумарния комфорт е сходен ... като всяка си има известни кусури (за мен конкретно).
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 18, 2017 2:35 pm

Точно SME3 за 80 евро модела счупих при падане - не беше виновна седалката :D
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Arkadietz » Нед Дек 11, 2022 11:09 pm

Да повдигна темата.

Някой да предложи нещо наистина удобно и "хубаво" ако има такова за 100/120 лева.

Видях, че са предложили една на Specialized, но не мога да я намеря.

Благодаря предварително.
Grand Canyon 8 2022 Custom
Аватар
Arkadietz
 
Мнения: 43
Рейтинг: 1080
Регистриран на: Нед Апр 29, 2018 9:41 am

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Lucky Loser » Пон Дек 12, 2022 10:02 am

На някои са им удобни седалки за по 20-30-40 лв, други не уцелват с такива за по 150 лв - иначе казано, всичко е индивидуално.
Няма как да се каже, че нещо удобно за мен, ще бъде и за теб, независимо от цената.
Трябва да се пробва. Аз лично намерих своята 4-я път. А ако ти кажа "тия трите ги пробвах, не важат", ще е крайно неправилно.
Боря се за мнения - всекоя бройка е изключително важна !
П.С. И аз имам няколко велосипеда, но са тайна !

Komoot профил
Аватар
Lucky Loser
 
Мнения: 1854
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 8:35 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот compira » Пон Дек 12, 2022 8:51 pm

Lucky Loser написа:На някои са им удобни седалки за по 20-30-40 лв, други не уцелват с такива за по 150 лв - иначе казано, всичко е индивидуално.
Няма как да се каже, че нещо удобно за мен, ще бъде и за теб, независимо от цената.
Трябва да се пробва. Аз лично намерих своята 4-я път. А ако ти кажа "тия трите ги пробвах, не важат", ще е крайно неправилно.


Абсолютно!!! Гъз и гъз еднакви нема!!! Аз си намерих като тествах и сменях. Най-добрия подход е сменяй с авери за тествате докато се нацели нещо.
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Bi11y » Пон Дек 12, 2022 10:36 pm

Със седалките е сложно - тестване е начина. Ако можеш тествай повече от 1 път.
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Дек 13, 2022 12:15 pm

Подкрепям написаното горе на 100%. Като добавка, измери си разстоянието между седалищните кокаля, производители като Selle Royal и не само имат калкулатори и предложения според тези размери. Не е гаранция че ще ти хареса 100%, но със сигурност ще ти даде по тясна представа какво да търсиш като размери.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Bi11y » Вто Дек 13, 2022 1:47 pm

Arkadietz написа:Да повдигна темата.
Някой да предложи нещо наистина удобно и "хубаво" ако има такова за 100/120 лева.


Клин за колоездене с подплънка (омеоктяване) ползваш ли ?
Bi11y
 
Мнения: 1364
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 10, 2017 10:42 pm

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот martin.radev » Чет Дек 15, 2022 8:30 am

Arkadietz написа:Да повдигна темата.

Някой да предложи нещо наистина удобно и "хубаво" ако има такова за 100/120 лева.

Видях, че са предложили една на Specialized, но не мога да я намеря.

Благодаря предварително.


Привет,

Specialized Henge е преименувана от преди 2 години. Вече е с ново име, разпитай момчетата в Байк-Център (Аз го разбрах като тествах новата седалка в Байк-Център България (София), но беше преди време и не помня модела
но изрично ме увериха, че Henge вече не се произвежда и продължението на модела е с друго име вече.

Аз лично се набих с 4 седалки (Селе Италия, Сан Марко и 2х Ергон - преди да попадна на правилната за моята физика).
Някой беше предложил да ''въртиш'' седалки с приятели докато намериш правилната - това е и моя съвет иначе няма да се разминеш със 100/120 лева :)
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Избор на ново удобно седло/седалка до 100 лв.

Мнениеот Boyan1984 » Чет Дек 15, 2022 9:22 am

В bikeshopbg има от онзи модел на Вело, дето на всички им е удобенр забравих номерацията на модела...А и тези новите на Крос (DKK) също изглеждат удобни, ама как са нистина един бог знае. Поне не са по 200 лева де.
https://velosiped.bg/velochasti/kompone ... 736mf.html
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта