Пълнене на вътрешни гуми с боза

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Сря Юли 19, 2017 8:54 am

Първо да кажа защо ми се върти тази непопулярна идея:
1. Писна ми да пукам, само снощи за 30км и предна, и задна. Уж ползвам на Цефал едни ленти, ама ала-бала. 95% от пуканията ми са трънчета или телчета, нямам snake byte, което е и следствие от:
2. Не обичам да карам с много ниско налягане, така че този плюс на безкамерните не е важен за мен.
3. Tubeless-a не е за мен, макар гумите ми да стават - не ми се цапа с бози, особено в полеви условия ( а виждам, че понякога това е неизбежно).
4. Утежняването с 300гр заради двете вътрешни не ми пречи.
5. На градското от години съм с фабрично пълните с боза вътрешни на CST. Не знам как го постигат, но определено карат по над 2 г. и не изсъхва вътре бозата. Иначе гледам пишете за доливане на 3-4 месеца при тюблеса...

И сега питанията:
1. Проблем ли ще е да освежавам бозата в гумата, при положение че мога само да допълвам, но не и да чистя старата. Щом изсъхва бозата, значи олеква и няма да стане 1 кило вътрешната след 5 доливания.
2. Как да докарам дълговечната боза на CST ( която някак си запушва, въпреки противоречието).

Едва ли ще открия топлата вода, но ми се струва, че за мен това е най-добрия вариант.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Alexi » Сря Юли 19, 2017 10:14 am

прави ги тюблес да се родиш :D инак от тия вътрешни дето имаш за градското има и планински ,пълни с нещо като боза но дали запушва добре тръни не знам
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Сря Юли 19, 2017 10:51 am

Да, ще се родя, особено ако трябва в гората да отварям. Направо ще съм като новородено омазан целия :lol:
И моите градски са си за байк (2.1), не го поясних.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Alexi » Сря Юли 19, 2017 11:08 am

това се случва много рядко ,примерно скъсан борд или силна подбивка .. при всички останали случаи най много да припомпиш и си продължаваш ,оценява се като спукаш гума 3-4 пъти в 1 ден :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот protiven » Сря Юли 19, 2017 11:09 am

Това са глупости. Вече година и половина карам безкамерни и не съм пукал гума. Доливал съм боза само 1 път!
Аватар
protiven
 
Мнения: 351
Рейтинг: 1427
Регистриран на: Вто Апр 01, 2014 7:57 am

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Boyan1984 » Сря Юли 19, 2017 11:32 am

Тъй като и аз преди малко лепих гума на път, искам да попитам колко струва да се направят безкамерни гумите?
Омръзна ми да лепим вътрешни.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Сря Юли 19, 2017 12:14 pm

Alexi, най-вероятно си прав. Но какви са минусите на моята идея?
За безкамерни си има цяла тема, но нарочно не писах там, тъй като друго ме интересува.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Alexi » Сря Юли 19, 2017 12:29 pm

тъй като подобна система не се ползва от никой в планинското колоездене ( но вероятно хиляди са се сетили за нея ) тя според мен има един съществен минус - вероятно бозата не запушва дупки във вътрешната гума ( тъй като тя е тънка ) или поне в голяма част от спукванията не се справя добре .. другите минуси са традиционните за ползване на вътрешна гума - перфорации ( няма запушване с боза цепката е голяма обикновено ,дори най често са две ) повишено тегло ,повишено съпротивление при търкаляне ( това изглежда странно но си има обяснение - всяко преместване ( огъване) на определена маса ( гума прегазва камък ) коства енергия ,масата като е повече и енергията е повече ) ...
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Сря Юли 19, 2017 12:48 pm

Не ми се задълбава, но на градското съм забелязал, че въздействието на бозата е комбинирано - като има пробив, залепването не е само във вътрешната гума. Пример - спуквам/срязвам гумата по-сериозно и трябва да сваля вътрешната за слагане на лепенка ( това е отделна тема колко е трудно на гума с боза...). Та след отделянето на вътрешната от външната, се виждат разни стари и запушени пробиви, които отново са актуални защото започва да излиза боза през тях като напомпиш. Извод - не трябва да се сваля без нужда вътрешната.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот ferrarko » Сря Юли 19, 2017 2:07 pm

evilzet написа:Първо да кажа защо ми се върти тази непопулярна идея:
1. Писна ми да пукам, само снощи за 30км и предна, и задна. Уж ползвам на Цефал едни ленти, ама ала-бала. 95% от пуканията ми са трънчета или телчета, нямам snake byte, което е и следствие от:


Да разбирам, че тези ленти на Zefal не ги препоръчваш и не вършат работа при тръни(особено бабини) ?
Тъй като обмислях да купя такива, а не се евтини около 20-30 лв.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот moridinbg » Сря Юли 19, 2017 2:24 pm

Засъхналата боза трябва да се чисти периодично, защото когато се налива боза, ако вътре има засъхнала стара, новата също засъхва значително по-бързо, отколкото ако се налее в почистена гума.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот bio » Сря Юли 19, 2017 2:26 pm

evilzet написа:И сега питанията:
1. Проблем ли ще е да освежавам бозата в гумата, при положение че мога само да допълвам, но не и да чистя старата. Щом изсъхва бозата, значи олеква и няма да стане 1 кило вътрешната след 5 доливания.
2. Как да докарам дълговечната боза на CST ( която някак си запушва, въпреки противоречието).

Едва ли ще открия топлата вода, но ми се струва, че за мен това е най-добрия вариант.

Нямам намерения да те разубеждавам, директно ти отговарям.
1. Никой не може да ти каже какъв ще е ефекта, ако долееш боза в CST-ата, затова най-добре си купи 2бр. Декатлон - 5.30лв и тях си ги направи с боза. иначе изпаряваш течната фаза и накрая остава само латекса (свалял съм 120g от една гума).
2. Според мен трябва да си купиш/направиш някоя "по-течна" боза. Stan-ската е гъстичка и според мен по-бързо ще изсъхне.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Сря Юли 19, 2017 2:39 pm

Мерси, аз не питам за CST-тата, а за бъдещите ми гуми на байка. CST-тата си работят без освежаване. Което ме навежда на мисълта, че може да пробвам CST-та и на маунтинбайка.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот thechosen » Сря Юли 19, 2017 3:12 pm

Може да има проблем и с талк слоя във вътрешните гуми.
Обикновенно слагат талк за да не залепват стените на гумата, но като сложиш боза може да се смеси с нея и да стане на каша. Добре е да пробваш в нещо прозрачно с малко количество за да видиш дали ще е проблем.
thechosen
 
Мнения: 235
Рейтинг: 1875
Регистриран на: Чет Май 29, 2003 3:49 pm

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот ferrarko » Чет Юли 20, 2017 6:37 pm

Нищо не ми каза за лентите на Зефал, съвсем ли не защитават от спуквания?!
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Boyan1984 » Чет Юли 20, 2017 6:43 pm

Някой казваше че имат някаква защита от малки трънчета...Абе май тюблес е истината...Със 100 лева дали ще се впиша да си направя сегашните безкамерни?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Kobeto » Чет Юли 20, 2017 7:56 pm

Boyan1984 написа:Със 100 лева дали ще се впиша да си направя сегашните безкамерни?

Зависи от гумите, шините и системата, която ще използваш. Може да стане евтино, може да стане и скъпо. Двата варианта подробно са описани в темата за безкамерни гуми. Минеш ли на безкамерни, ще се родиш
The moon is full... the night is cold... the stars are bright... the wind so moans...
A fire burns... within our forest... the blood is thick... and only black
Аватар
Kobeto
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Чет Юни 09, 2016 9:11 pm

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Yash » Чет Юли 20, 2017 9:29 pm

ferrarko написа:Нищо не ми каза за лентите на Зефал, съвсем ли не защитават от спуквания?!

С такива съм от две-три години. За периода съм пукал три пъти гуми.
Без тях и за седмица съм пукал толкова.
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Пет Юли 21, 2017 7:57 am

За мен един материал, който е мек и не особено дебел, не може да е надежден. Просто е на късмет, да кажем, че от 20 убождания ще спаси 5, но 15 остават.
Та правилния отговор е "Защитават, но не съвсем" :D
Виж играчката да ги наместиш след всяко вадене на вътрешната е гарантирана. Чалъма е на понадута вътрешна да ги позиционираш и тогава да вкараш външната в борда на шината.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот ferrarko » Съб Юли 22, 2017 8:57 am

Аве и мен ме съмняват тези ленти! Гледал съм рекламни клипове, където уж демонстрират че не се пробиват, ама все използват по-широки и големи остриета. А не демострират какво ще се случи с игла, габър или бабин трън.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Нед Юли 23, 2017 4:10 pm

След повърхностни проучвания, разговори с приятели "бозаджии", май ще ставам semi-tubeless. Не се чудете, това означава тюблес предна и задна с вътрешна, пълна с боза. Това го правя, защото отпред съм с Ардент EXo, която се очаква да мина безпроблемно на тюблес, докато за задна съм с Conti Mountain King Race Sport и обикновен Максис Кросмарк. Контито в този вариант е безнадеждна за тюблес, предполагам и Максиса, а идеята е да ги сменям. Ще промия вътрешната, доколкото е възможно , да изкарам талка и пълня. Още 2-3 дни ще мисля, така че може да давате акъли.
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Чет Юли 27, 2017 12:56 pm

Предната гума е вече тюблес, отзад съм напълнил с боза вътрешната. Довечера, ако не вали обилно, ще има полеви тестове.
Всичко мина много гладко, надух безкамерната с обикновена подова ръчна помпа - първо без боза, да проверя бандажа. После и с боза на бат Станчо. Напомпих до 2.7 да се намести външната ( намазана със сапунена вода). Гумата Максис Ardent EXO TR пускаше леко през борда тук-там, на сутринта беше спряло. Ползвах 3 слоя армирано тиксо ( гафер) и френски вентил от стара гума. Бях купил и вътрешна 20" с автовентил с резба ( има във Веломания на Швалбе), но не я ползвах. Като проблем виждам риска бозата да разкисне лепилния слой на гафера и оттам да издъхне през шината.
ВЪтрешната задна я напълних 3 пъти с вода да отмия талка и после сложих боза. Не посмях да тествам да я бода :lol:
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот outfaced » Чет Юли 27, 2017 2:15 pm

Чудя се при всичкия тоя зор не можеш ли си намери някъде кевларен или карбонов плат и да си армираш гумата от вътре. Това на цефал иначе и мен ми мяса на измислица. Кевлара трябва да може да спре обаче всички малки и средни тръни, които иначе би запушила и боза.
Последна промяна outfaced на Чет Юли 27, 2017 2:18 pm, променена общо 1 път
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Чет Юли 27, 2017 2:17 pm

Да ти кажа, проучвах материали от които се правят ръкавици против срязване и даже против пробождане, но са някакви екзотични и не се продават "на метър"...
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Alexi » Чет Юли 27, 2017 3:47 pm

производителите нямат интерес да измислят такава гума ,инак надали е особено сложно .. нали трябва гумите да се пукат, да се къса борда ,да се кривят - че да се продават нови ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот Ozzie » Чет Юли 27, 2017 9:24 pm

evilzet написа:Не посмях да тествам да я бода :lol:


Разочароващо... :lol:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот evilzet » Пет Юли 28, 2017 6:52 am

Хахаха сеирджиЙ
evilzet
 
Мнения: 1479
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 17, 2006 2:19 pm
Местоположение: Варна

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот compira » Пет Юли 28, 2017 7:20 pm

evilzet написа:Хахаха сеирджиЙ

Защо, това е първото което ти идва наум :)
Малко по темата. Добре се ориентираш но на 50%. Предната добре, но е ред и на задната. Преди около 3 години и аз реших да пробвам с напълнена вътрешна и бързо приключих с идеята. Пробвах с Slime понеже го дават за вътрешни. Тествах и работеше, запушваше дупките от бабините тръни... пълно густо, но... уви от време на време изтърваше по-малко и пак по-малко и допомпвах и допомпвах и нерви и нерви. Хем работеше хем не знаеш кога трябва да допомпваш. Да тази боза има едно предимство, не засъхва или засъхва след повече време (извън темата, но при смесване с малко стан веднъж резултата беше много добър, но още не съм се наканил да пробвам по-дълго и по-големи дупки). Разликата в това да си тублес и да си напълниш вътрешната и сам може да тестваш в домашни условия. Взимаш едно шило дупчиш една външна и една вътрешна и след това мястото на дупката го разпъваш (за външната колкото можеш) и сам ще видиш какво се случва с дупчицата. Просто когато бозата запуши малка дупка във външната тя си остава запушена, а когато запуши дупка във вътрешната тя се отпушва (и трябва бозата повторно да запушва) при минаване през някой камък или подобно (неравност, дупка и т.н.), при спадане на гумата до значително ниско налягане и т.н. Накрая получаваш някакъв резултат, но не може да разчиташ на системата. Извода е: поръчвай една Gorilla tape (най-евтино излиза и става всякакви шини с него), вземи си боза по избор, вентил също по избор (разбира се от стара гума, кой е луд да дава 15-20лева за два вентила) и си прави гумите тубелес... А преди всичко да си вземеш :beer: , все пак е лято!!!!
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот moridinbg » Пет Юли 28, 2017 8:43 pm

Slime от къде? За АТВ-та?
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Пълнене на вътрешни гуми с боза

Мнениеот didomi » Пон Сеп 04, 2017 8:59 pm

Моите са tubless ready трябва ми само някой да ги напълни с боза и да ги напомпа имам и вентили може ли да ми препоръчате къде да го направя? Колко ще струва боза и труд?
Имах спукана задна snake bite и вътрешната беше изпуснала налягането във външната и пак държеше 3-4 часа каране на Голи връх, дори и без боза. Предполагам че ще е много лесно 50гр боза, вентилите и компресор, но искам първия път да ги направи някой който разбира добър е и не е скъпчия.
Аватар
didomi
 
Мнения: 40
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Мар 15, 2013 9:53 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта