Помощ при избор на части

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Помощ при избор на части

Мнениеот deuce » Пет Апр 21, 2017 8:32 am

Здравейте на всички! Следя форума от години, но това е първото ми включване. Имам следното колело: vivelo Space 03
Вилка: xcm 2011 100мм ход - за смяна
Спирачки: shimano дискови с жило преден диск 180 мм заден 160мм работят много добре като за такива с жило и имат доста сила, може би ще бъдат сменени с хидравлики avid juicy или пак някакво шимано.
Дерайльор/деклашор: Shimano Alivio
Команди: shimano, цели със лост четата за спирачките
Курбели shimano
Главни: куча марка-заминали лагери
Шини:куча марка
Те така колелото е на 6 години вече и съм изминал около 4000-5000 км с него и съм сменил едни пе дали , накладки, гуми и средно. Сега има нужда от, първо, смяна на вилката. Въпроса е каква да е тя? Лично на мен 100мм не ми бяха достатъчни и винаги исках нещо повече. Колко е макс хода за вилка на xc рамка от този клас? Принципно съм се насочил към нещо между 120 или 130 мм ход (rockshox recon или нещо от същия сегмент) какво бихте казали вие?
Второ, ако Курбелите са шимано биха ли сработили със sram касета и обтегач? Какъв обтегач да търся? Трябва ми нещо надеждно и не толкова скъпо.
Трето, какви главни да взема ? Искам да ми изкарат още толкова време!
Четвърто, предложете някакво широко кормило на с носна цена. Понеже стоковото ми късо .
Идеята ми е да го стегната като се прибера лятото, понеже съм студент в друта държава, та ще ми бъде основен транспорт. Бих взел части втора ръка и главно ще са такива, защото бюджета не е много голям може би към 500лв
Извинете ме за не точност и в текста, но пиша от телефон и нямам време да проверявам....
deuce
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 18, 2017 9:53 pm

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот carmo » Пет Апр 21, 2017 10:35 am

Ако колелото ти е това, то и сегашната вилка е по-висока отколкото трябва, понеже средното е височко. Ъгълът и е приемлив, но ако новата (120ход) е с по-голям монтажен размер от оста на главината до върха на короната, нещата ще станат по-зле. Иначе принципно смятам че не си заслужава да наливаш пари в него, особено за нови части. С комбинираните команди преминаването на хидравлика ще си е инвестиция -струва ли си? Ако говориш само за транспорт -тоест градско и шосе + черни пътища/пътечки понякога, бих го продал и взел друг тип колело.
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот deuce » Пет Апр 21, 2017 4:48 pm

Помисли си кой би си купил колело на 6 години което има нужда от основен ремонт?! Така или иначе ще му налея пари поне да се хареса на някого и да го купи евентуално...Моля без коментари от рода на: не става, продай го и т.н. написал съм какво искам
На мен рамката ми харесва и ми е удобна, просто има нужда от смяна на няколко компонента...
Благодаря ти за бързото отзоваване! :)
deuce
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 18, 2017 9:53 pm

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот Alexi » Пет Апр 21, 2017 7:55 pm

той не ти предлага да го продадеш ,ами да го изхвърлиш :D впрочем аз съживих една такава антика ,Драг Хакер на 12г .. вече 3х9 с шадоу дерайльор ,палцови команди ,леки капли и гуми ,чак мене ме кефи това желязно твърдаче как литна .. но си е инвестиция ,аз го направих щото ме кефи инак няма продаване реално ..
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот carmo » Пет Апр 21, 2017 11:46 pm

В предния си пост съм пропуснал да сложа линка. http://www.velozona-bg.com/shop/Vivelo%20Space%2003 Това ли е колелото ти?
Не съм искал да те засегна. Написаното от мен важи, но признавам, бе първосигнално. Аз против старите колелета нищо нямам. И 2-те ми са над 7 години, 3-тото на 6, но са в чудесна форма и не си ги давам. Може да не са "последен монтаж", но са ми верни и почитани.
Подвела ме е думата ти "транспорт", та за да си спестя обяснения, просто написах -друг тип колело. Ти си решаваш, части има, както и "за всеки влак/байк си има пътници". Разгледай в сайта какво се продава (втора ръка), но първом си реши дали го реставрираш бегло, с цел продажба, или ъпгрейдваш за лична употреба. Това има значение за списъка с компоненти за подмяна и техния "левъл".
carmo
 
Мнения: 1266
Рейтинг: 1930
Регистриран на: Пет Юни 27, 2014 8:28 am

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот todorganch3v » Нед Апр 23, 2017 2:05 am

От толкова нисък класи като този рекон който си дал не очаквай много много, не те съветвам да ги набиваш пари само заради марката.
Повечето неща ако ги смениш с нисък клас компоненти които са железни, буквално, ще издържат пак толкова време без проблем. Хидравликата си заслужава на 100%, за момента съм с този модел, мисля че, не съм се заглеждал -https://dragzone.bg/hidravlichna-diskova-spirachka-shimano-br-m355l-r-kohvatka-bl-m355l . Доста добра "реставрация" може да му направиш около 200-250+ лева се върти цялата работа, стига да не инвестираш в доста скъпа вилка.
Предна главина от 10-20 лева, задна от 20-30 лева грубо, гледай с колко дупки е твоята.
Командите зависи с колко скорости си, а за кормилото пробвай в магазина какво ще ти пасне като дължина и дали ще ти е удобна позицията за каране :eek3:
Повечето сервизи/магазини на място ще ти го огледат и сметнат като цяло, вече зависи и ти какъв клас компоненти ще желаеш и дали ще е само ремонта, а не подобрения както искаш с вилката, но 100мм са си достатъчни за транспорт наляво надясно без агресивно каране, постоянно да е набита до долу вилката. :smash:
Аватар
todorganch3v
 
Мнения: 12
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Юни 28, 2016 1:11 pm

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот valsbak » Нед Апр 23, 2017 11:43 am

В някой вело сайтове продават цели монтажи втора употреба за велосипед. Погледни в някой от тях и може да си харесаш нещо. Обикновено са били ползвани заедно и на теб ще ти свършат работа така. Например https://bikemarkt.mtb-news.de/en/category/64-komplette-gruppen
valsbak
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Пон Май 09, 2016 9:50 am

Re: Помощ при избор на части

Мнениеот deuce » Съб Апр 29, 2017 8:08 pm

Да това ми е колелото, линка който е дал carmo и е 19 инча. Геометрията му е разлея на от това коте сте видяли, ако сте го търсели в гугъл, защото в гугъл излиза 16ка рамка. Аз съм голям човек към 190 см и от тези 4000-5000 км дето съм навъртял с това колело, мога да кажа, че 100мм ход не са ми били достатъчни. До колкото стигат познанията ми по механика, рамката би трябвало да издържи най-много 130 мм ход. Стила ми на каране не е точно определен, но обичам да карам из града и да преодолявам градските препятствия, както обичам и да карам в гората и планината. Понякога тормоза колелото доста повечко. Имам нужда от мека вилка, че тоя дървен xcm е просто ужас. Всяка нервност се усеща...
deuce
 
Мнения: 3
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 18, 2017 9:53 pm


Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта