Magura MT5

Въпроси, коментари и дискусии за велосипеди с ход на окачването до 130-170 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Magura MT5

Мнениеот Harka » Пон Апр 17, 2017 2:16 pm

Темата произлиза от тук - http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=28&t=176851

Пичове, почна се. Спирачките са първи на пангара.

След не много умуване реших да си направя като че ли най-добре спиращата комбинация - Магура МТ5 апарати с накладки от МТ7 и Saint M820 лостчета. На няколко места четох за проблеми с плаваща точка на зацепване на общо взето всички спирачки от това поколение на Шимано. Така и не разбрах каква точно е причината. Някои обвиняват апаратите, други спирачната течност на Шимано. Някой да знае нещо по въпроса?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот outfaced » Пон Апр 17, 2017 3:15 pm

Harka написа:Пичове, почна се. Спирачките са първи на пангара.

След не много умуване реших да си направя като че ли най-добре спиращата комбинация - Магура МТ5 апарати с накладки от МТ7 и Saint M820 лостчета. На няколко места четох за проблеми с плаваща точка на зацепване на общо взето всички спирачки от това поколение на Шимано. Така и не разбрах каква точно е причината. Някои обвиняват апаратите, други спирачната течност на Шимано. Някой да знае нещо по въпроса?

Апарата е ... аз смених само апарата и с новите се почна с тоя проблем. Обаче всичко е до късмет. Има някои, на които го няма. 50/50 :dontknow: . Аз подозирам толеранси при производството в отвора между резервоара и системата. Има някаква причина да се вкарва различно количество масло в системата и нещо на границата бърка работата. Разбира се и буталата и като цяло обема масло и скоростта му имат значение в уравнението.
Шиманска спирачна течност никога не съм ползвал.
Не са много правещи тая хватка с шимано+магура. доколкото са активни онлайн не са се оплакали обаче от проблема. Поне не в немския форум.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Пон Апр 17, 2017 3:27 pm

outfaced написа:Апарата е ... аз смених само апарата и с новите се почна с тоя проблем. Обаче всичко е до късмет. Има някои, на които го няма. 50/50 :dontknow: . Аз подозирам толеранси при производството в отвора между резервоара и системата. Има някаква причина да се вкарва различно количество масло в системата и нещо на границата бърка работата. Разбира се и буталата и като цяло обема масло и скоростта му имат значение в уравнението.
Шиманска спирачна течност никога не съм ползвал.
Не са много правещи тая хватка с шимано+магура. доколкото са активни онлайн не са се оплакали обаче от проблема. Поне не в немския форум.

Аха, точно в немския форум попаднах на няколко теми по въпроса, но не съм ги чел всичките. Примерно тук - http://www.mtb-news.de/forum/t/druckpunktwandern-shimano-xt-m8000.771314/
Иначе за Шимано + Магура също има много голяма тема в същия форум - http://www.mtb-news.de/forum/t/magura-m ... ln.751103/
Точно там прочетох за този проблем с лостчетата на Шимано, но вярно, никога във връзка с Магура апарати.

Edit:

Така и не разбрах също така кои лостчета на Шимано са конструктивно идентични със Saint, освен XTR Trail, който така или иначе е на същата цена. Това ХТ например?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот outfaced » Пон Апр 17, 2017 3:43 pm

При мен баш тия ХТ-лостчета дет си линкнал направиха проблема.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Пон Апр 17, 2017 3:49 pm

Да, но ако е от апарата не би следвало да има значение. А кой отвор между резервоара и системата имаш предвид?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 17, 2017 4:17 pm

XTR Race е различното лостче - всички останали са кажи речи същите. При него няма ServoWave и прилаганата сила е много по-линейна - заради това го комбинират него с апарат Сейнт. От личен опит потвърждавам, че е осезаемо по-линейно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот outfaced » Пон Апр 17, 2017 4:20 pm

Harka написа:Да, но ако е от апарата не би следвало да има значение. А кой отвор между резервоара и системата имаш предвид?

Пффф ... извинявам се много, горе съм се объркал! Исках да напиша, че е от лостчетата! :banghead: :xx(:
Всяка спирачка нали има изравнителен резервоар, от който основната система черпи масло като и дотрябва (изтънеят накладките). По някаква причина влиза масло от там в основната система, без да има нужда от него и това кара лостчетата да захапват/втвърдяват по рано. После пак си се връща в изравнителния резервоар и си хапят къде трябва. Някакви налягания нещо не се изравняват или се изравняват кога не трябва. Моя теория де. Официално не ми е известно някой да му е намерил цаката.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Пон Апр 17, 2017 10:53 pm

Ахаа, така вече има смисъл. :)

Ще взема да прочета тая тема в bike news за тези лостчета. Ако се налага и може, ще ги оптимизираме.

В краен случай мога да взема старите ХТ-та - https://www.bike-components.de/de/Shima ... -B-p35547/
Те май не страдат от този проблем.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот banzai » Вто Апр 18, 2017 6:22 pm

Pr3d4t0R написа:XTR Race е различното лостче - всички останали са кажи речи същите. При него няма ServoWave и прилаганата сила е много по-линейна - заради това го комбинират него с апарат Сейнт. От личен опит потвърждавам, че е осезаемо по-линейно.


И аз потвърждавам :agree:

@Harka имам лостчета сейнт ако те интересуват.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот outfaced » Вто Апр 18, 2017 6:28 pm

Harka написа:В краен случай мога да взема старите ХТ-та - https://www.bike-components.de/de/Shima ... -B-p35547/
Те май не страдат от този проблем.


Със старите аз поне бях ок ... кат сложих новите и се омаза.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 18, 2017 7:30 pm

@banzai:

Още не знам дали ме интересуват. :) От кои имаш?

@Pr3d4t0R и останалите:

А имате ли представа дали обемът на резервоара при всички лостчета със Servo Wave е еднакъв?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 18, 2017 7:30 pm

outfaced написа:Със старите аз поне бях ок ... кат сложих новите и се омаза.

А всъщност защо сложи от новите?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Вто Апр 18, 2017 7:57 pm

Harka написа:... Магура МТ5 апарати с накладки от МТ7 и Saint M820 лостчета....

А защо не лостчетата на Магура? С МТ5 съм и досега не съм имал проблеми.
(А накладките са еднакви за двата вида. Просто едните са двойни.)
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Апр 18, 2017 8:10 pm

Нямам идея за обемът на резервоара.

Иначе за предна спирачка определено е доста по-приятно, когато е мощна и с отлична модулация. За задна ако не си тежък двубутална е достатъчна. При мен даже съм оставил SLX-а, който със 180 ротор има доста добра модулация. Пиша го, тъй като виждам, че ще купуваш отделно апарати и лостчета :beer:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 18, 2017 9:25 pm

Yash написа:А защо не лостчетата на Магура? С МТ5 съм и досега не съм имал проблеми.

Защото не са ми удобни.
(А накладките са еднакви за двата вида. Просто едните са двойни.)

Не са, аз ще сложа 8.R варианта.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот banzai » Вто Апр 18, 2017 9:28 pm

М820.

Обема сам по себе си едва ли е различен?, но съм чел че цилиндъра на лостчето за 4-ри бутални на шимано (сейнт/зий) средно бутат от 15 до 25% (зависи от форума :D ) повече течност при еднакъв ход на лоста, спрямо лостчетата на двубуталните им системи.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 18, 2017 9:33 pm

Pr3d4t0R написа:Иначе за предна спирачка определено е доста по-приятно, когато е мощна и с отлична модулация. За задна ако не си тежък двубутална е достатъчна. При мен даже съм оставил SLX-а, който със 180 ротор има доста добра модулация. Пиша го, тъй като виждам, че ще купуваш отделно апарати и лостчета :beer:

Хм, вярно е, отделно ще ги купувам, но от естетически съображения предпочитам да са ми еднакви. Все пак за да не стане прекалено мощна задната най-вероятно ще сложа 160 мм диск.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Вто Апр 18, 2017 9:43 pm

banzai написа:М820.

Обема сам по себе си едва ли е различен?, но съм чел че цилиндъра на лостчето за 4-ри бутални на шимано (сейнт/зий) средно бутат от 15 до 25% (зависи от форума :D ) повече течност при еднакъв ход на лоста, спрямо лостчетата на двубуталните им системи.

Хм, за да "бутат" повече течност при еднакъв ход на буталото, значи трябва диаметърът на буталото да е по-голям...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот banzai » Вто Апр 18, 2017 10:16 pm

С уговорката че не съм на 100% (обясняваща въпросителната в предния ми пост) с динамиката на флуидите, съм срещал инфо че мастъра (буталото в лоста) е същия размер (Ф10) при всички лостчета на шимано, оттам всичко зависи от слейва (площта на буталата в апарата) и дали самото лостче е със серво. Сейнт и зий са серво, което може би обяснява че бутат повече. Предполагам сервото при двубуталните е с по слабо 'усилване'. Мазало. :D А в тая сметка къде се нарежда хтр лостчето без серво не ми е много ясно, но усещам че работи прекрасно куплирано със сейнт апарати.
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Сря Апр 19, 2017 12:00 pm

banzai написа:С уговорката че не съм на 100% (обясняваща въпросителната в предния ми пост) с динамиката на флуидите, съм срещал инфо че мастъра (буталото в лоста) е същия размер (Ф10) при всички лостчета на шимано...

Аха, и аз предполагам, че е еднакво.
...оттам всичко зависи от слейва (площта на буталата в апарата) и дали самото лостче е със серво. Сейнт и зий са серво, което може би обяснява че бутат повече. Предполагам сервото при двубуталните е с по слабо 'усилване'. Мазало. :D

Да, там е въпроса - ако изходим от позицията, че диаметърът на буталата в ръкохватките при всички Шимано-та е еднакъв, дали и дължината на "лоста" при всички Servo Wave механизми също е еднакъв?
А в тая сметка къде се нарежда хтр лостчето без серво не ми е много ясно, но усещам че работи прекрасно куплирано със сейнт апарати.

XTR лостчето без Servo Wave е просто лостче с по-малко механично предавателно отношение (или иначе казано, "лостът", с който буташ, е по-къс). А защо направи тази промяна всъщност?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Pr3d4t0R » Сря Апр 19, 2017 12:50 pm

Защото сейнт 820 е много много много силна спирачка и се контролира значително по-лесно по този начин. Леко обиране на скорост при терен с малко сцепление е прецизно и доста по-лесно.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот banzai » Сря Апр 19, 2017 7:29 pm

Не мисля че са еднакви (сервото при 2 и 4 буталните). Това е спекулация от моя страна, базирана на логиката че общата площ за бутане при апаратите на 4-ри буталните е повече (както и площта на самата накладка)=> би следвало и серво усилването да е по голямо. Между другото в момента отзад съм временно с лостче М8000, което е със серво, но трябва още веднъж да обезвъздуша преди да мога да коментирам и сравнявам.
Нещо интересно по темата: Изображение

Сейнта за мен е страхотна система като цяло. Имат много ряз и модулацията е ОК ако внимаваш. Проблема е като се измориш и загубиш концентрация, този първоначален ряз може да те изненада, особено на терени с малко сцепление, както спомена Pr3d4t0R. Случвало се е на последни етапи от ендуро състезанията да ме 'подмятат' като парцалена кукла, поради натрупана умора. ХТР лостчето без серво премахва този първоначален ряз. Бих остойностил загубата на чиста спирачна сила на около 10%, но печелиш от контрол. Много ми се иска да тествам хоупчета, защото на думи са точно това което се опитвам да достигна с цялата тази шиманска хамалогия. Може би за следващия байк.

ПС Събрахме материал за отделна тема :D :beer:
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Чет Апр 20, 2017 12:09 pm

banzai написа:Не мисля че са еднакви (сервото при 2 и 4 буталните). Това е спекулация от моя страна...

Всъщност, вместо да спекулираме, може просто да се премери! :idea:
Между другото в момента отзад съм временно с лостче М8000, което е със серво, но трябва още веднъж да обезвъздуша преди да мога да коментирам и сравнявам.

Да имаш шублер случайно? :)
Нещо интересно по темата: http://14761-presscdn-0-15.pagely.netdn ... ts_INT.jpg

Интересно къде би се наредила МТ5 + Сейнт лостчета в тази скала. Ако някой успее да премери рамото на лоста на МТ5 можем лесно да сметнем колко процента по-силна ще е комбинацията Магура + Шимано (даже някой я е кръстил вече - Шигура).
Сейнта за мен е страхотна система като цяло. Имат много ряз и модулацията е ОК ако внимаваш. Проблема е като се измориш и загубиш концентрация, този първоначален ряз може да те изненада, особено на терени с малко сцепление, както спомена Pr3d4t0R. Случвало се е на последни етапи от ендуро състезанията да ме 'подмятат' като парцалена кукла, поради натрупана умора. ХТР лостчето без серво премахва този първоначален ряз. Бих остойностил загубата на чиста спирачна сила на около 10%, но печелиш от контрол. Много ми се иска да тествам хоупчета, защото на думи са точно това което се опитвам да достигна с цялата тази шиманска хамалогия. Може би за следващия байк.

Ясно. Не изключвам възможността и на мен да не ми хареса чак толкова в крайна сметка, но смятам да пробвам лично.
ПС Събрахме материал за отделна тема :D :beer:

Има още мегдан! :D
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Чет Апр 20, 2017 5:47 pm

Harka написа:Ако някой успее да премери рамото на лоста на МТ5 ...

Какво точно да премеря?
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Нед Апр 23, 2017 7:51 pm

Добър въпрос. Като за начало трябва да видиш къде е оста на въртене на лостчето. От картинките нещо не ми става ясно.

При Сейнт е по-лесно (видимо), трябва ти отношението на X2 към Х1 при докрай натиснато лостче (заради Servo Wave-a това разстояние варира, трябва ти най-малкото). Колкото е по-голямо отношението (т.е. колкото Х1 е по-малко и/или Х2 по-голямо), толкова по-голяма ще е силата, която действа на накладките при константа сила, с която натискаш лостчето. Така можем да сметнем с кое лостче ще е по-силна МТ5-цата.

Saint1.JPG
Saint1.JPG (76.42 KiB) Прегледано 10817 пъти


Saint2.JPG
Saint2.JPG (33.81 KiB) Прегледано 10804 пъти



Edit:

Абе аз ли нещо съм некадърен, или наистина не мога да покажа атачнати файлове като снимки?? :dontknow:
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Нед Апр 23, 2017 9:14 pm

х2 е лесно = 95
За х1 разбирам, че е разстоянието между точката на въртене на лоста и точката на натиск на буталото на спирачния апарат. Ако е така, то х1 = 15.
Доколкото виждам от снимката на Сейнт-а, тази точка се явява в продъжлението на лоста. Докато при Магура-та тя е преди точката на въртене.

Magura-MT4-Carbotecture-Scheibenbremse-polished-black-anodized-universal-45430-154663-1481257340.jpeg
Magura-MT4-Carbotecture-Scheibenbremse-polished-black-anodized-universal-45430-154663-1481257340.jpeg (14.12 KiB) Прегледано 15790 пъти
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Harka » Нед Апр 23, 2017 9:43 pm

Yash написа:х2 е лесно = 95
За х1 разбирам, че е разстоянието между точката на въртене на лоста и точката на натиск на буталото на спирачния апарат. Ако е така, то х1 = 15.

Точно така! Под "буталото на спирачния апарат" предполагам имаш предвид буталото на ръкохватката?
Доколкото виждам от снимката на Сейнт-а, тази точка се явява в продъжлението на лоста. Докато при Магура-та тя е преди точката на въртене.

Разликата идва от различното разположение на цилиндъра на двете спирачки. На Шимано е хоризонтално разположен, на Магура е перпендикулярно (ако кормилото ни е отправната точка).


В такъв случай това прави отношение 6,3:1 при Магурата.

На Деоре-то ми не можах да премеря Х1, защото не се вижда толкова добре, колкото на Saint, но в немския форум някой го беше премерил 8,8мм.
Х2 на Деоре е приблизително 64мм

Това прави отношение 7,3:1 за Шиманото.

При това положение МТ5/МТ7 със Saint ръкохватка би била по-мощна спирачка от МТ5/МТ7 с оригиналните си лостчета. Това при условие, че Шимано и Магура ползват един диаметър бутала (на ръкохватката). Което изглежда е така, аз поне никъде не срещнах различен от Ф10 диаметър.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот Yash » Пон Апр 24, 2017 8:58 pm

Намерих тази таблица.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0
Аватар
Yash
 
Мнения: 785
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пет Юли 19, 2013 7:24 pm

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот banzai » Вто Апр 25, 2017 11:37 am

Yash написа:Намерих тази таблица.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0


Лудница! :clap: :beer:
Аватар
banzai
 
Мнения: 135
Рейтинг: 1799
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 10:32 am

Re: Giant Reign 2 LTD

Мнениеот darki » Вто Апр 25, 2017 11:52 am

Ако става дума само за лостовете: http://singletrackworld.com/2017/04/mag ... ake-lever/ Това няма ли да ви върши повечко работа :-)
darki
 
Мнения: 412
Рейтинг: 1555
Регистриран на: Вто Мар 17, 2009 12:57 pm

Следваща

Назад към All Mountain/Ендуро продукти

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта