Велосипед за XC,2000 лева

Въпроси, коментари и дискусии за ХС велосипеди с ход на окачването до 130 мм, компоненти и екипировка за тях.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Чет Яну 05, 2017 6:38 pm

Lucky Loser написа:Честито !!! :smash:



Благодаря,само дето времето се сговни. :bawling:
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Boyan1984 » Чет Яну 05, 2017 6:56 pm

Хахаха, да, и аз вчера направих първото каране за годината, беше чудно, ама сега като гледам ще чакам да стегне и тогава подхващаме наново :evil:
Спирачката не е центрирана, това е елементарно и може сам да го направиш вкъщи. Единствено ти трябва шестограм, а се прави ето така:
https://www.youtube.com/watch?v=BEJ2TBQjUW0

Човека го обяснява повече от подробно, но ако не си сигурен отиди в сервиз, там и без пари ще ти го оправят. :beer:
Честито още веднъж - колелцето изглежда чудничко!
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Чет Яну 05, 2017 7:34 pm

Boyan1984 написа:Хахаха, да, и аз вчера направих първото каране за годината, беше чудно, ама сега като гледам ще чакам да стегне и тогава подхващаме наново :evil:
Спирачката не е центрирана, това е елементарно и може сам да го направиш вкъщи. Единствено ти трябва шестограм, а се прави ето така:
https://www.youtube.com/watch?v=BEJ2TBQjUW0

Човека го обяснява повече от подробно, но ако не си сигурен отиди в сервиз, там и без пари ще ти го оправят. :beer:
Честито още веднъж - колелцето изглежда чудничко!



Има шуштене само в определени моменти от завъртането на колелото.(не през цялоте време)
Възможно ли е нещо с главината да не е наред.Като засиля гумата да се върти точно в момента на шума има изместване от оста си.
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Boyan1984 » Чет Яну 05, 2017 7:50 pm

Не е от главината, от спирачката е сигура. Другото е диска да е крив, ама съм сигурен че не е това проблема.
Просто не е центрирана спирачката спрямо диска.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот zoltek » Чет Яну 05, 2017 8:08 pm

https://www.youtube.com/watch?v=V3uCGRAWG2M
1-вия метод би трябвало да ти помогне със спирачките ;)
zoltek
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1280
Регистриран на: Нед Апр 01, 2012 9:32 am

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Чет Яну 05, 2017 9:33 pm

zoltek написа:https://www.youtube.com/watch?v=V3uCGRAWG2M
1-вия метод би трябвало да ти помогне със спирачките ;)


Благодаря,видях го.
Само ще трябва да си взема 4 мм шестограм,че нямам :banghead:
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Gvt333 » Пет Яну 06, 2017 8:56 am

Колега, отхлаби гумата , докато колелото е право. Натисни спирачката и затегни гумата. Би трябвало да нямаш вече проблем. Близко е до логиката, но не бях се сещал, преди Райко (Колелото) да ми го покаже!
Gvt333
 
Мнения: 193
Рейтинг: 1362
Регистриран на: Съб Апр 14, 2012 3:47 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Пет Яну 06, 2017 9:56 am

Taка гумата има голяма вероятност да легне накриво, това не е правилно и може да доведе до нежелани последици.

Увери се, че буталата/накладките са успоредни на диска. После разхлаби QR'а и се увери, че остта е плътно легнала в рамката. Ако си с преходна ос (thru axle) тая стъпка я пропускаш. След това разхлаби двата болта захващащи апарата към рамката достатъчно, че да може да се движи но не прекалено, за да не се измести. Стисни лоста и стегни, като гледаш да пренатегнеш болтовете.

Преди да предприемаш каквото и да е, имай в предвид, че перфектно прав диск няма, всичките са леко криви, дали при транспорт или производствен процес или...сите са криви. Ако съвсем леко се докосва и не пречи на движението няма смисъл да си играеш, карай спокойно. :beer:
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Пет Яну 06, 2017 9:44 pm

Направих го но става по-зле ,а не по-добре.(за сега го нагласих както си беше).
Играх си доста време дори извадих падовете и ги сложих на ново.
Погледнах и под мястото където се поставят падовете и не виждам изкривяване.
Няма и други изкривявания които може да го предизвикват.
Като развинтвах и след това завинтвах позиционирането на спирачката забелязах,че има затруднение в определена степен от завиването.
Връзката на вилка с главина става на пръчка която се навива леко и се затваря с автомат.(не виждам проблеми с това)
Забелязвам че има лек луфт на кормилото към рамката .Спейсърите на кормилото се движат свободно.
Това нормално ли е защото на старото ми колело не е така.Не виждам нещо друго което трябва да се затяга в тази област.
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот guffa » Съб Яну 07, 2017 12:03 pm

Честито, колега!

Със здраве да си го караш и само положителни емоции да ти носи!

Всичките описани проблеми по-горе са въпрос на настройка, не ги мисли. Ако не си сигурен какво правиш, закарай колелото в сервиз. Там ще го "прогонят" за 10 минути, а за теб ще остане само удоволствието от карането :))
guffa
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 05, 2011 8:20 am

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Съб Яну 07, 2017 1:05 pm

Благодаря :beer:

Предният диск беше леко изкривен,а луфта в кормилото е,че не е затегната докрай връзката към вилката.
Понеже болчето е скрито с тапичка ,а не се сещам да я махна и да затегна :banghead:
Сега всичко е наред!
Само да се стопи снега и малко да се позатопли и ще му съдера г...ца от каране на това велосипедче :roll2:
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Вилката » Нед Яну 08, 2017 9:59 am

Дано корекциите са направени от човек, който разбира, че като чета как описваш проблема се плаша.
Хлабината при кормилото се дължи на нерегулиран луфт на лагерите в челото(чашките), а регулирането му съвсем не става със затягане докрай! :nono:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Нед Яну 08, 2017 8:19 pm

Вилката написа:Дано корекциите са направени от човек, който разбира, че като чета как описваш проблема се плаша.
Хлабината при кормилото се дължи на нерегулиран луфт на лагерите в челото(чашките), а регулирането му съвсем не става със затягане докрай! :nono:



Незнам какво усложнение те притеснява,може и да не го обеснявам както трябва но вече няма луфт.
Какво казах и в предния пост има едно гумено капаче(връзката над лапата>спейсърите>вилката).Трябваше да се махне и затегне.
В момента всичко е напълно изрядно и настроето.
Направих малко кръгчета в поизчистения от сняг двор и всичко изглежда перфектно. :clap:
БТВ смнених касетата с CS-M771 както предложи след като се убедих в резона на препоръката ти. :peace:
Едиственото което ми се иска да променя в близко бъдеще е да направя предният дерайльор от 3 на 2 плочи,та дори и на една.
Най малката в момента плоча със сигурност няма да я ползвам.
Но първо ще покарам така и ще прецена как да процедирам.
Последна промяна cleron на Нед Яну 08, 2017 8:25 pm, променена общо 2 пъти
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Boyan1984 » Нед Яну 08, 2017 8:25 pm

Щото затягането там си има чалъм - не е просто да стегнеш болта и готово. Ако го пренатегнеш има 100% вероятност да пречукаш лагерите и да купуваш нови чашки много скоро.
За това ако не си сигурен - отиди до сервиза, там ще ти го оправят за 10 минути цялото колело. Сигурно ще ти вземат 2-3 лева за настройката, ако изобщо ти вземат....
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Нед Яну 08, 2017 8:30 pm

Boyan1984 написа:Щото затягането там си има чалъм - не е просто да стегнеш болта и готово. Ако го пренатегнеш има 100% вероятност да пречукаш лагерите и да купуваш нови чашки много скоро.
За това ако не си сигурен - отиди до сервиза, там ще ти го оправят за 10 минути цялото колело. Сигурно ще ти вземат 2-3 лева за настройката, ако изобщо ти вземат....


Механик от велосервиза на Maxbike ми го прегледа.
Да се надяваме,че си е свършил както трябва работата. :crap:
Последна промяна cleron на Нед Яну 08, 2017 8:31 pm, променена общо 1 път
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Admin » Нед Яну 08, 2017 8:30 pm

Писалите преди мен имат предвид, че преди да затягаш болта за пеперудката в стержена (това е този под капачето), трябва да развиеш болтовете на лапата. После затягаш горния болт (за пеперудката), но не докрай, а само дотолкова, че да обере хлабината, но да се запази свободното движение на лагерите - иначе ще ги износиш бързо и пак ще се появи хлабина. Като обереш хлабината, затягаш достатъчно силно (препоръчително е по спецификация) двата болта на лапата, защото реално те държат системата, а не болта отгоре.

П.П. Ако манипулацията е извършена от механик, моето уточнение става излишно. :peace:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Нед Яну 08, 2017 8:35 pm

Admin написа:Писалите преди мен имат предвид, че преди да затягаш болта за пеперудката в стержена (това е този под капачето), трябва да развиеш болтовете на лапата. После затягаш горния болт (за пеперудката), но не докрай, а само дотолкова, че да обере хлабината, но да се запази свободното движение на лагерите - иначе ще ги износиш бързо и пак ще се появи хлабина. Като обереш хлабината, затягаш достатъчно силно (препоръчително е по спецификация) двата болта на лапата, защото реално те държат системата, а не болта отгоре.

П.П. Ако манипулацията е извършена от механик, моето уточнение става излишно. :peace:



Много благодаря за уточнението това беше полезно да го науча,понеже не го знаех. :bowdown:
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Boyan1984 » Нед Яну 08, 2017 8:37 pm

Ма и ти не казваш, че си ходил при механик :) Не би трябвало да има проблем значи. :beer:
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Alexi » Пон Яну 09, 2017 7:55 am

cleron написа:Едиственото което ми се иска да променя в близко бъдеще е да направя предният дерайльор от 3 на 2 плочи,та дори и на една.
Най малката в момента плоча със сигурност няма да я ползвам.
Но първо ще покарам така и ще прецена как да процедирам.

ко речи :evil: май не си виждал баири още .. с тази касета която си сложил най малката плоча ще я ползваш при всеки баир над 7-8%
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Вилката » Вто Яну 10, 2017 4:20 pm

cleron написа: БТВ смнених касетата с CS-M771 както предложи след като се убедих в резона на препоръката ти. :peace:
Едиственото което ми се иска да променя в близко бъдеще е да направя предният дерайльор от 3 на 2 плочи,та дори и на една.
Най малката в момента плоча със сигурност няма да я ползвам.
Но първо ще покарам така и ще прецена как да процедирам.

Не пипай нищо повече. Тоя байк вече стана достатъчно класен. Изчакай да дойде сезона и му навърти малко повече километри по всякакви терени, преди да махаш плочи.
Първо, както Alexi вече писа, на дали малката плоча ще остане ненужна. При голям заден венец 36т и капла с диаметър 27.5, преденият венец 24т ще ти е повече от нужен. При преминаване от 3 към 2 плочи най-често се маха гоялмата, а средната се заменя с нещо около 36-38т.
Второ, махане на плоча води до два нови проблема:
- измества се линията на веригата - това води до проблеми с превключване на крайните предавки, усукване на верига и износване на компоненти;
- предния дерайльор "висва" доста високо над плочите - това води до проблеми с настройване на скоростите. Ако дерайльора се захваща с гривна, тоя проблем отпада, но ако е директен монтаж и няма регулиране на височината, се препоръчва подмяна с подходящ.

Ако съм на твое място, ще си карам 3х10 и при първа възможност директно ще си взема курбели ХТ 2х10, във форума често излизат оферти за свалени от нов велосипед, за цена около 200-250 лв. Но това си е мое мнение, свързано с начина ми на каране. :beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Alexi » Вто Яну 10, 2017 4:25 pm

мда всички тия проблеми си ги има отстраняват се само със смяна на курбела с истински 2х ,и предния дерайльор също трябва да се смени с 2х - ако е 3х не можеш да го приближаваш към плочите без значение от кой тип е,настройва се така все едно голямата плоча си е още там - инак не сменя добре ,и си стои високо и грозно
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Вилката » Вто Яну 10, 2017 5:07 pm

Няма да се съглася докрай. Стъпката на преден дерайльор 2х10 и 3х10 е една и съща. С повече игра може да се настрои дедайльор 3х да се кара като 2х. Особено ако може да се смъкне малко надолу.
Между другото аз две години карах с преден дерайльор 3х на колело 2х. Най-големият проблем ми беше височината му, тъй като е директен монтаж без регулиране. Има обаче модели с регулиране(продълговати отвори за захващане към рамката), а пък с гривна съвсем се улеснява работата.
Относно командата - някои имат смяна от 3х на 2х. Имах такава ХТ и тя блокираше най-малката предавка. Т.е. не се регулира все едно голямата плоча си я има. На предавка 2 регулираш плоча 1 а на предавка 3 регулираш плоча 2.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 943
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот Alexi » Вто Яну 10, 2017 5:40 pm

и аз се наказвах така на курбел 2х известно време но не сменя добре ,как ли не го мъчих и на 2-3 от командата и на 1-2 ( има разлика в опъна на жилото ) .. накрая смених дерайльора с ХТ за 2х - голяма промяна и сменя както трябва
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот guffa » Сря Яну 11, 2017 9:17 pm

И според мен за сега е по-добре да не пипаш повече по скоростите. Преминаването от 3х към 2х с аналогичен клас компоненти няма да ти донесе поцти нищо - няколко грама по-ниско тегло и по малко превключване в определени моменти. За сметка на това ще изгубиш диапазон при висока скорост (който при градско каране ще ти е необходим) и 250-300 лева. Покарай поне един сезон така и после го мисли.
Ако пък тълкова те боде да дадеш тия пари за ъпгрейд, по-добре да ги инвестираш в минаването към безкамерни гуми. От това има много повече смисъл, тъй като ще спечелиш:
- около 300гр тегло , там, където се усеща най-много
- защита от спукване на гумите
- повишена стабилност, особено по пътеки и черни пътища, тъй като безкамерните гуми позволяват каране с по-ниско налягане
guffa
 
Мнения: 50
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 05, 2011 8:20 am

Re: Велосипед за XC,2000 лева

Мнениеот cleron » Чет Яну 12, 2017 11:43 pm

Благодаря за мнението колеги :clap: понеже гледам тенденциите за 2х и 1х и се запалих но само толкова :D
Трябва да го покарам сериозно и в последствие ще решавам какво може да се подобри.
Днес направих малки промени по него с нови педали и 70мм лапа,че фабричната е 110 и ми е дълга,а педалите са малки,а аз съм свикнал на широки понеже педалирам по-силово.
https://goo.gl/photos/zqtnuhudxTkX7UA16

guffa написа:Ако пък тълкова те боде да дадеш тия пари за ъпгрейд, по-добре да ги инвестираш в минаването към безкамерни гуми.


Да това е добър ъпгрейд който ще предприема ако тръгна да пукам често гуми по-чукарите. :lol:
cleron
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Дек 16, 2016 10:28 pm

Предишна

Назад към Продукти за крос-кънтри

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта