Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

За всичко свързано с МТБ, което не е за някой от другите форуми. Например: разкази и преживявания, мнения по различни общи въпроси, интeресни продукти, новости и т.н.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1000 / 1000 / 20

Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Vorac » Пет Юли 01, 2016 9:02 am

Или мястото на тази дейност е на тротоара?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Vatman » Пет Юли 01, 2016 10:18 am

Позволено е, да... също така е позволено за:
- хора с инвалидни колички
- майки с детски колички ... и бащи също :D
- бордисти и др. подобни
- пешеходци и всички други системи БЕЗ двигатели...

За сметка на тази свобода, на колоездачите е позволено да се движат в бус-лентите и навсякъде, където сметнат за допустимо, при условие, че не пречат и не създават дискомфорт на населението...
Vatman
 
Мнения: 96
Рейтинг: 1390
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 2:00 pm
Местоположение: с. Каменица, община Велинград

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот nexik » Пет Юли 01, 2016 1:26 pm

Vatman написа:Позволено е, да... също така е позволено за:
- хора с инвалидни колички
- майки с детски колички ... и бащи също :D
- бордисти и др. подобни
- пешеходци и всички други системи БЕЗ двигатели...

За сметка на тази свобода, на колоездачите е позволено да се движат в бус-лентите и навсякъде, където сметнат за допустимо, при условие, че не пречат и не създават дискомфорт на населението...


А имаш ли източник за тази информация?
nexik
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Дек 15, 2015 11:54 am
Местоположение: Пловдив

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Alpina » Пет Юли 01, 2016 3:32 pm

Едва ли има, защото е написал е*ем ти глупостите.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот chill » Пет Юли 01, 2016 4:08 pm

Де юре:

Изображение
срещу
Изображение

де факто, ако кънкьорите, респ. велосипедистите не създават проблеми и опасност, всичко е позволено :agree:
(особено ако не те хванат :rofl:)
Pain is weakness leaving the body.
Аватар
chill
 
Мнения: 636
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 2:50 pm

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот krach » Пет Юли 01, 2016 4:52 pm

Най обичам, смотани пешеходци, когато са по алеята ходят като народна песен и им направиш забележка или вземе ти изскочат на алеята да цъкат и ад правят тъпи коментари. НО когато ти се движиш по тротоари ПАК си в нарушение!!!
Честно казано на пътя има повече разбиране спрямо велосипедистите от колкото на тези псевдо алеи където всеки мозъчен инвалид в лицето на смотани пубери и тъпи лелки е решило, че може да си вее коня.
Относно ролери скейтъри и прочее, от чиста солидарност смятам, че там им е мястото.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот taurus13 » Пет Юли 01, 2016 11:42 pm

У нас сичко е позволено. Последния път кат си карах по велоалеята там дето на красно село излиза на пазара и седят двама на алеята, хапват си дюнери и си приказват. Ама то няма откъде другаде да мина де и аз спирам, чакам да се сетят да мръднат ама те не мърдат, щото са убедени, че тя алеята си е място за ядене на дюнери. По някое време и аз се плеснах по главата и се сетих, че верно е позволено да се ядат дюнери на велоалеята и се наругах за недосетливостта си, та обиколих отдолу по улицата и така сичко си беше наред. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Vorac » Нед Юли 03, 2016 10:05 am

Вие пък на оплакване я обърнахте темата. Питам от гледна точка на активен велосипедист и начинаещ канкьор, който иска да кара с чиста съвест и да причинява минимално неудобство на останалите. От гледна точка на средна скорост ми се струва, че мястото за каране на кънки, а и за джогигнг, трябва да е велоалеята, е тротоара. Това морално погледнато, не законово. Прав ли съм?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот hitar_potar » Нед Юли 03, 2016 10:20 am

На мен в Русе общинското звено КООРС (някакъв вид общинска полиция, ама уж) ми обясниха, че ако блъсна с байка пешеходец на велоалея, пешеходеца си е виновен. Но нищо не казаха за скейтове, ролери и други подобни търкало-подвижни....
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Tomolino » Вто Юли 05, 2016 12:14 pm

От гледна точка на човек който всеки ден се придвижва из града с велосипед смятам, че мястото на всички с кънки, ролери, скейтборд и прочие е на велоалеята. Щом си се качил върху нещо което ти позволява да се движиш със скорост по-голяма от тази на пешеходец, то тогава нямаш място при тях. Предполагам, че това зависи и дали има място и за едните и за другите? В Пловдив в по-голямата част са разделени велоалеята от пешеходната и става номера. Където не е така опираме пак до елементарна солидарност и култура. Добре е когато я има и от двете страни обаче.
Keep your friends close,and your enemies even closer!
Аватар
Tomolino
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 11:19 am
Местоположение: Пловдив

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот hitar_potar » Чет Юли 07, 2016 3:01 pm

В Русе няма такива филми - велоалея и пешеходна зона са заедно и по първата перат деца, старци, майки с колички и без колички, заблудени тийнове и задължителните малоумни батки/патки с паркиралите коли. Понятия като "солидарност" и "уважение" ще се търсят в тълковния речник и то при положение, че са наясно, че речника не служи за пукане на пуканки...... :bowdown: :(!: :banghead:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот hitar_potar » Пет Авг 26, 2016 10:12 am

Прясно, прясно от вчера в Русе: велоалея и до нея - 3-4 пъти по-широка такава за пешеходци. По първата - мъж с 2 жени на видима възраст 45-50, както и млада майка с количка в компанията на нейната си майка . При направена забележка на първите защо пречат на велосипедистите при наличие на широка пешеходна алея, тръгнаха да ми се святкат насреща какъв е проблема. 20-ина метра по-нататък младата майка пък директно тръгна с обиди и лични нападки, без да е провокирана. При въпрос "Велоалеята за какво е изградена - за велосипедисти или за майки с колички и пешеходци?" отговора бе: "Нали знаете, че изпраха едни пари с тия велоалеи?".... WTF!?!?!?!?! :crazy: :bowdown: През цялото това време пешеходец, движещ се по пешеходната алея, се възмущаваше от нахалството на всички тези хора.
Гледаме с девойката стриктно да спазваме ограниченията на велоалеите, където има такива, но ежедневно се сблъскваме с подобни образи. Просто вчера тези бяха по-нахални от обичайното. Как процедирате в такива ситуации, колеги и колежки по байк-съдба? Защото аз съжалявам, че вчера не бях малко по-груб с очевидно заслужаващи такова нещо хора.... :(!:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Boyan1984 » Пет Авг 26, 2016 10:51 am

Добри хора, не се нервирайте, щото никога няма да се оправят тука нещата, просто не си заслужава да се карате или да правите забележки - полза никаква.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 26, 2016 10:53 am

Вече съм от двете страни и на колелото и зад бебешката количката :D
- с колелото се отказах да правя забележка - просто гледам да ме чуят, за да не скочат пред мен;
- с количката винаги гледам да има място велосипедист на мине безпроблемно. Само като застанеш зад количката разбираш колко е зле инфраструктурата за такъв тип предвижване.

Цялата работа е въпрос на култура, а такава за жалост не може да се очаква. Все още няма критична маса велосипедисти в никой град - в Германия (и не само там) няма шанс и две крачки да направиш на велоалея от трафик.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот kawasuna » Пет Авг 26, 2016 11:07 am

Разбира се че е въпрос на култура.В Стара Загора 90% от хората си ходят по велоалеята независимо,че има място за пешеходци извън въпросната алея.Затова и избягвам да карам в градски условия.Качвам байка на колата и у гората,там няма темерути,които не разбират от нищо друго освен от бой зад врата с лайняна лопата :smash: :rofl:
Аватар
kawasuna
 
Мнения: 492
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Пон Апр 04, 2016 9:22 pm
Местоположение: Стара Загора

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот THEZOGGO » Пет Авг 26, 2016 12:12 pm

Pr3d4t0R написа: в Германия (и не само там) няма шанс и две крачки да направиш на велоалея от трафик.


Интересно откъде имаш тази информация.

Живял съм в три различни града в Германия в третия продължавам да живея, но мога да ти кажа, че съм виждал всякакви неща по велоалеите. Особенно в Берлин е абсолютна лудница, спрели коли по велоалеите, някакви ненормални които ловят покемони, забили са нос в смартфона и не гледат къде ходят, неправилно пресичащи пешеходци, които минават между колите и изведнъж изкачат на велоалеята. Всеки ден се боря с ново предизвикателство. А трафика от велосипедисти го има, но там какво се случва... Отвратително е, защото много малко хора дават знак накъде ще завият, всякакви велосипедисти, които вместо да карат в дясно си шарят по цялата велоалея - дясно-ляво-дясно. Има доста хора които минават на червено, карат много бързо и не се съобразяват с пешеходците. Не си представяйте, че Германия е някаква уникална страна, да по-добре е от България, спор и сравнение няма, но иначе анархията по велоалеите и на пътя е жестока. Има пешеходци, които ама изобщо не се оглеждат и си пресичат през велоалеята все едно са в пустинята и никой няма да ги удари. Да си призная повече проблеми съм имам с велосипедисти в Германия отколкото с пешеходци. Но определено искам да се махна от Берлин, изобщо не става за живеене и е толкова плоско, че ми се реве.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Авг 26, 2016 12:34 pm

За по седмица две в Дюселдорф, Мюнхен, Стутгард, Хановер - все бившата западна Германия :)
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Zlobilka » Пет Авг 26, 2016 3:55 pm

THEZOGGO написа:
Pr3d4t0R написа: в Германия (и не само там) няма шанс и две крачки да направиш на велоалея от трафик.


Интересно откъде имаш тази информация.

Живял съм в три различни града в Германия в третия продължавам да живея, но мога да ти кажа, че съм виждал всякакви неща по велоалеите. Особенно в Берлин е абсолютна лудница, спрели коли по велоалеите, някакви ненормални които ловят покемони, забили са нос в смартфона и не гледат къде ходят, неправилно пресичащи пешеходци, които минават между колите и изведнъж изкачат на велоалеята. Всеки ден се боря с ново предизвикателство. А трафика от велосипедисти го има, но там какво се случва... Отвратително е, защото много малко хора дават знак накъде ще завият, всякакви велосипедисти, които вместо да карат в дясно си шарят по цялата велоалея - дясно-ляво-дясно. Има доста хора които минават на червено, карат много бързо и не се съобразяват с пешеходците. Не си представяйте, че Германия е някаква уникална страна, да по-добре е от България, спор и сравнение няма, но иначе анархията по велоалеите и на пътя е жестока. Има пешеходци, които ама изобщо не се оглеждат и си пресичат през велоалеята все едно са в пустинята и никой няма да ги удари. Да си призная повече проблеми съм имам с велосипедисти в Германия отколкото с пешеходци. Но определено искам да се махна от Берлин, изобщо не става за живеене и е толкова плоско, че ми се реве.


Аз от личен дългогодишен опит , мога да споделя следното . По рано в Германия беше много по стриктно спазването на велоалей пешеходни зони и др.
Обаче я налазиха/налазихме много тъмни балкански/арабски/азиатски субекти и с всяка изминала година положението се влошава. Но е на светлинни години от това в България / няма място за сравнение просто.
По темата , тук свободно си карат ролкови кънки и скейтбордове по вело-алейте.
Zlobilka
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1185
Регистриран на: Вто Авг 02, 2016 11:39 am

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот skiman » Нед Авг 28, 2016 7:27 pm

Аз понеже не ползвам велоалеи имам едно питане.
В нарушение ли съм, ако карам по улица(булевард), успоредно на която има велоалея?
Пример - НДК - Нац. стадион. Бул България.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Ozzie » Нед Авг 28, 2016 9:29 pm

skiman написа:В нарушение ли съм, ако карам по улица(булевард), успоредно на която има велоалея?

Май да. В Закона за движение по пътищата мисля имаше нещо по въпроса, но точно в този час не ми се ровят бумаги.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот Alpina » Нед Авг 28, 2016 10:04 pm

В нарушение си, защото в закона е записано че ако има специализирана лента за твоят вид транспорт то трябва да ползваш именно нея.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот skiman » Пон Авг 29, 2016 8:50 am

Ясно. 10Х
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот m0nss7erKill » Вто Сеп 27, 2016 8:38 pm

От личен опит знам, че е по-безопасно да карам по булеварда, от колкото по вело алеите. По вело алеите във Варна царят всякакви своеволия. Кой минава с мотор, кой ходи на зиг-заг, мангали дърпат/бутат разни колички, майки с деца, тъпи пубери застанали на вело алеята до спирките, и шофьори които въобще не те е*ават когато пресича - все едно те няма. Отделно че на места няма никаква видимост към светофари, пешеходци и велосипедисти. (перфектен пример за абсурдно тъпо направена вело алея е на кръстовището на бул. Република и бул. Сливница) Главния маршрут ми е 3-ти Март -> Ян. Хуняди -> Сливница. По вело алеята не мога да си позволя да карам със скоростта по която карам по пътя. Минавам по вело алеята на Ян. Хуняди само в обратната посока, защото е баир нагоре и тогава е възможно да създавам неудобство за автомобилите по пътя, защото се движа много по-бавно.
m0nss7erKill
 
Мнения: 155
Рейтинг: 1240
Регистриран на: Чет Май 19, 2016 3:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Позволено ли е тичане с кънки по вело алеите?

Мнениеот THEZOGGO » Сря Сеп 28, 2016 8:08 pm

Културата на хората е такава, затова така се получава. Не е само във Варна. Като цяло в България хората не обръщат внимание на правилата за движение, на това на кой и къде му е мястото. Масово велосипедистите в България правят нарушения, масово пешеходците си правят каквото и където искат. Мисленето на хората в България е различно от това на по-голямата част от хората, които живеят в западна Европа. Масата от хората в България според мен нямат желание да мислят за това, че може да са в нарушение на някой закон или че пречат на някой друг. Важното е, че на пешеходеца му е комфортно да си ходи по велоалеята защото да речем, че там е асфалтирано, а пък тротоара е разбит. Но тротоара е разбит не защото някой просто е отишъл да прави дупки по тротоара. Това е защото масово хората си паркират колите по тротоара, затова е разбит. А защо си паркират колите по тротоара, защото са решили, че там е най-лесно, не пречат, могат да прецакат някой друг в случая пешеходеца и да си качат колата там. Много е тъжно защото масата от хората в България не мислят правилно, затова нещата са такива. Максимата "Важното на мен да ми е добре." в България е нещо нормално, нещо което се приема от повечето хора.

В Берлин велоалеите не са перфектни, даже никак. Също така всякакви субекти има по велоалеите. Но в Берлин за съжаление има един друг момент, че велоалеята е само за колело и ако не е споделена с пешеходците, тогава никой нищо не може да ти каже, ако удариш някой пешеходец, който е на велоалеята. Просто защото мястото му не е там. Само, че предвид скороста с която може да се движиш по велоалеите, които не са споделени е такава, че ако удариш някой пешеходец освен, че на него ще му нанесеш сериозни поражения, е много вероятно и ти да се убиеш. Затова просто гледам да избягвам такива инциденти, звъня им със звънеца, псувам ги пешеходците (защото съм си в правото, те са в моята лента а не аз в тяхната) и продължавам. Има велоалеи, които са широки има видимост, не са споделени и там се кара много бързо, но за нещастие има пешеходци, които просто не се оглеждат.

За протокола, вчера точно докато бях с шосейката в 17:48 тъмно синя шкода със софийска регистрация почти ме отнесе, тъй като излезе с много висока скорост от една пряка, която не беше с предимство. Ама това са бели кахъри...

И особенно момента с велотранспорта в Берлин е подложен на сериозно внимание от някои партии, които спечелиха доста висок процент на изборите за местен парламент от преди 10 дни.
Canyon Ultimate AL SLX *Ultegra, Mavic / Grand Canyon AL SLX 9.0 * DEORE XT, Fox Performance, Mavic / SCRAPPER XC 3.7 LTD
Tief im Herz - Canyon Radfahrer
Аватар
THEZOGGO
 
Мнения: 5618
Рейтинг: 1840
Регистриран на: Съб Авг 26, 2006 9:30 am
Местоположение: 664 km nordwestlich vom Paradies


Назад към Общ форум

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 148 госта