Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Priceworth » Чет Юли 09, 2009 9:41 pm

Поради сериозния интерес към услугите на eBay и PayPal реших да събера малко информация и да добавя полезни съвети за това как най-лесно и полезно да пазаруваме и продаваме в eBay. Самият аз за близо 2(две) години натрупах доста опит и ще споделя някои интересни моменти, които са ми се случвали и решенията на тези ситуации.
Темата ще се ъпдейтва постоянно...

Изображение

История на eBay

Сайта на аукциона ebay.com e регистриран на 4 август 1995 година и от тогава се е превърнал в огромен международен аукцион за продажба на практически всякакви разрешени от закона стоки благодарение на това, че на аукциона еbay продавачите и купурачите могат да търгуват помежду си без или с минимално участие на посредници.

Към момента ebay има 26 локализирани версии.

На практика ebay представлява услуга предлагаща на продавачите да предложат на търг или с твърда цена почти всичко. За възможността да пуснете в продажба даден предмет вие трябва да платите на ebay дребна такса, без значение дали аукциона ще приключи успешно или не. От друга страна, ако използвате услугата само за пазаруване на продукти, не е необходимо да зплащате каквото и да е за позваната услуга.

Защо ebay вече е интересен за нас? От едно известно време ebay и по конкретно някой от локалните сайтове на системата са особено интересно място за покупка на всеки един заинтерсован българин.

Първата причина за това се крие в присъединяването на България към Европейския Съюз, което значително облекчава процедурата по закупуване и получаване на даден продукт от всяка една страна членка на съюза. Допреди пресъединяването ни към Европейския Съюз се налагаше при покупката на даден продукт с по – висока стойност да плащате ДДС и евентуално мито, за него при влизането им в страната. Това нещо изискваше да заделите един свободен ден, който да загубите обикаляйки напред назад до митницата и евентуално до определена куриерска служба. От началото на тази година обачи тези проблеми отпаднаха, поне що се отнася до пазаруването от всяка страна, членуваща в Европейския Съюз, но са в сила за всяка една друга държава както например САЩ.

Друго сериозно удобство което сериозно улеснява пазаруването от ebay е възможността за ползване на услугата на PayPal. За извършване на електронни разплащания в интернет. Тъй като едва съвсем на скоро от PayPal започнаха да предлагат част от своите услуги и в нашата страна. За момента с помоща на PayPal можете само да извършвате плащания, но не и да получавате такива, ако сте регистрирани като гражданин на България. Това е напълно достатъчно, ако искате да пазарувате продукти от ebay, но не и ако възнамерявате да продавате нещо на страницата на популярния сайт за електронни търгове. Причината PayPal да е особено удобен за извършване на плащания в ebay се крие във факта, че и двете онлайн услуги на практика са собстветонст на една и съща компания и съответно са тясно свързани една с друга. Именно поради тази причина над 95% от хората продаващи на страниците на ebay, приемат плащанията чрез PayPal.


Какво е необходимо за да почна да пазарувам от ebay?

Ще разгледам случая с дебитна карта. Лично аз си извадих дебитна карта Visa Debit за да почна да пазарувам от ebay. Тука има една тънкост, за да ви послужи за интернет разплащане дебитната карта трябва да има т.нар. CVV (Card Verification Value) код, този код може да е 3 а може и да е 4 цифрен (аз лично четирицифрен не съм виждал ама пише, че има :)), при мен лично е трицифрен. Когато отидете да си изкарате дебитна карта изрично попитайте дали тя става за разплащане по интернет. Процедурата по издаване на дебитната карта е лесна и безплатна – в ПИБ и ЦКБ има on-line регистрацията чрез която може да си поръчате картата, след около 5 дни отивате в банката за да си я вземете като не забравяте да сложите някой лев в сметката :). В повечето случай картите имат минимален неснижим остатък от 2лв. Което ще рече че сметката по картата ви не може да е под 2 лв.

Ето къде се намира CVV кода

Изображение


2. Регистрация в paypal – това е вероятно най-сигурния начин за пазаруване в интернет.

PayPal служи като посредник между вас (купувача) и продавача, чрез paypal вие превеждате пари и евентуално (ако стане някаква грешка и пратката не може да дойде при вас) служи за връщане на тези пари обратно към вас. Такса за превод чрез paypal няма, има само такса за получаване на пари чрез тази система.
Отивате на https://www.paypal.com/ и почвате регистрацията – няма нещо кой знае колко връткаво при нея. Първоначално трябва да посочите страната в която живеете и езика който искате да изполвате в PayPal


Изображение

След това ви се дава право да изберете за какво ще използвате акаунта си, сега (аз поне) го използвам само за купуване и за това посочвам следното

Изображение

След като посочиме какъв ще е видът на акаунта, ни се отваря страница в която трябва да попълниме личните си данни. Имена, пощенски кодове на населеното място, e-mail, точен адрес, обърнете внимание на това, че адреса ви в paypal трябва да е еднакъв с този в договора за дебитната ви карта, това предполагам се прави с цел да бъде потвърден статуса ви в акаунта. След това се съгласявате с всички User Agreement and Privacy Policy и продължавате напред.

Следващата стъпка е добавяне на дебитната карта към акаунта ви в paypal. Номера става от тук

Изображение

След което натискате Add card и там ви излиза следния прозорец

Изображение

Добавяте си името и фамилията, добавяте си типа на картата (в случая които разглеждам това е Visa) въвеждате номера на картата (номера на картата е този който е на лицевата и страна) и след това въвеждате CVV кода (по-горе в темата съм посочил къде на гърба на картата можете да го видите). След като направите това натискате Add Card

Следва процедурата с потвърждаване на сметката ви. Тази процедура трае 3-4 дни. За да потвърди данните ви paypal автоматично ще издегли 1.50 евро от вашата сметка, тези пари също така автоматично ще ви бъдат върнати след като направите първото си плащане чрез paypal. За да потвърдите акаунта си натиснете ето тук (вижде снимката по-долу) и следвайте процедурата.

Изображение

Сега ни остава само да чакаме. След около 3-4 дни ще трябва да получите т.нар. 4-digit Expanded Number . Този номер може да го получиме по два начина:.
- Чрез разпечатка на извлеченията от картата. Тази разпечатка се прави в най-близкия клон на банката от която сте взели дебитната си карта и обикновено струва около 30 стотинки на страница .
- Номера може да го вземете ако имате Интернет банкирането – съветвам ви да използвате интернет банкирането. ПИБ го предлага, предполагам, че и другите банки също. Какво трябва да направите – отидете на сайта на банката си и се регистрирайте в раздела за on-line банкиране, ако сте клиент на ПИБ ето ви го адреса https://e-fibank.bg/ от там попълвате една бланка (нищо необичайно няма по процедурата). На другия ден отивате в клона на банката и потвърждавате регистрацията си, след което отново влизате в сайта за интернет банкирането и от там инсталирате един сертификат и сте готови за работа. Забележете нещо много важно – регистрацията за интернет банкирането и изтеглянето по-късно на сертификата трябва да стане от един и същ компютър и е силно препоръчително това да е домашния ви компютър а не някой служебен. Вие ще можете да проверявате извлеченията си само от домашния компютър. Интернет банкирането е много удобно за да следите баланса по сметката си, ето защо силно ви го препоръчвам. Интернет банкирането е напълно безплатно в случай, че го използвате само за извлечения по сметки. Ако го ползвате за преводи – тогава вече има такси, но ние този скучай тук не разглеждаме :).
Приемаме, че всичко до тук е ОК, както с регистрацията ни в paypal, така и с регистрацията ни за интернет банкирането. 3-4 дни след като от PayPal са ни дръпнали онези 1.50 евро за потвърждаване на акаунта ни, ние трябва да имаме заветния 4-цифрен Expanded Number. Ще ви посоча къде (при мен) се намира (погледнете долната снимка)

Изображение

След което отивате в сайта на PayPal за да въведете този четирицифрен код. ВНИМАНИЕ когато въведете кода, трябва да натиснете бутончето за да го потвърдите, МНОГО внимавайте – въпросното бутонче трябва да бъде натиснато САМО веднъж, натиснете ли го два пъти – картата ви ще бъде блокирана от сайта и (вероятно) единствения начин да се регистрирате наново е като си извадите НОВА дебитна карта.
Забележка по отношение на валутата с която оперирате – сметката ви в банката може да е в левове, ако дадената стока която искате да купите се продава примерно в евро – парите от сметката ви автоматично се обръщат по курса на еврото (той е фиксиран и е 1.95583 лв. за 1 евро) и се превеждат на продавача. Така, че няма значение дали сметката ви е в евро, лева или долара.
Сега вече първата страница в PayPal трябва да изглежда по подобен начин и статуса ви трябва да е потвърден.

Изображение

Връзката на eBay и PayPal става по следния начин:

Изображение

Няколко съвета/разяснения за ebay

- Feedback – това е нека да го кажеме – отзив, отзив за това колко коректен е продавача. Когато даден продавач продаде някаква стока, купувача на тази стока трябва да остави Feedback за нея, дали е доволен от стоката, дали е доволен от доставката и т.н. Колкото по-голям Feedback има даден търговец – толкова по-голямо доверие можете да му имате. Обърнете внимание на две неща тук – на това колко продажби има един продавач (колкото повече – толкова по-добре) и на това колко процента Feedback има той, продавачи с Feedback под 98-99% са съмнителни, но от друга страна ако един продавач е с примерно 25 000 продажби и има Feedback (примерно) 98.5% не виждам какъв е проблема да му се доверите.

- Видове търгове – най-често срещаниq e обикновенния търг – това е търг в който вие наддавате срещу (евентуално) още няколко човека, тогава този който предложи най-високата цена печели. Другия търг е Bye it Now – този вид тъгр е с твърда цена, която не може да варира нито надолу нито нагоре – продавача е обявил (примерно) цена от 100$ - за да купите стоката вие трябва да платите 100$.. Последния от тъговете е Reserve Price – в него продавача е посочил минималната цена под която дадена стока не може да бъде продадена. Тоест имаме минимална цена от 10$ а вие предложите 8$ - стоката не може да бъде продадена, стоката може да се продаде само ако предложите 10$ или повече.

- не забравяйте, че в ebay се продават както нови така и използвани стоки. В описанието на стоката, продавача трябва да е посочил каква е стоката – нова или употребяване и ако е употребявана какво и е състоянието.

- нещо доста важно – внимавайте много, ако видите (примерно) в италианския ebay продукт на много изгодна цена и в същото време не разбирате италиански, препоръчвам ви да се въздържите от покупка, защото в описанието на продукта продавача може да е казал че стоката е дефектна (примерно), но в случай, че вие не разбирате езика няма начин да знаете той какво е написал. Най-доброто което може да се направи в този случай е да направите запитване към продавача, какво е състоянието на стоката (това става чрез опцията Ask seller a question , вероятността да ви излъже е малка понеже ако го направи и вие купите стоката и в последствие установите, че е скапана вие ще му оставите отрицателен Feedback което ще навреди на бъдещите му продажби. Аз лично в този случай се доверявам на преводача на Google и си изяснявам подробностите за състоянието на стоката.

- Location – това е много важно инфо, чрез него продавача указва къде точно се намира стоката която продава. Ето пример, търговец продава телефон в ebay.de (което е Германия) обаче в описанието и посочва че дадената стока се намира в Хонг Конг. Това е важно за да знаете колко ще излезне доставката ви до България а също така и за това какво мито и ДДС ще трябва да платите (за митата и ДДС-то погледнете по-долу т. 4)

- Shipping – това е доставката, в тази графа търговеца указва до къде може да изпрати стоката и колко ще ви струва доставката. Доста често търговците не пишат всички страни до които може да изпратят стоката, за това нищо не ви пречи да ги попитате дали биха могли да я изпратят до България и ако да, каква ще е цената на доставката, може да попитате търговеца отново, чрез опцията Ask seller a question

- Цената на дадена стока се формира като съберете цената на самата стока и цената на доставка, както и цената на застраховка, ако сте решили да направите такава (евентуално при доставката може да се наложи да платите мито и ДДС но за това ще напиша по-долу)

- не наддавайте за дадена стока, така само качвате цената и, изчакайте до самия край на търга за да предложите по-висока цена, търговете не рядко се решават в последните секунди и всичко на моменти се определя от бързината ви и бързината на интернета ви – заложете 4 секунди преди края и вероятността да спечелите е в пъти по-голяма отколкото ако заложите 20 секунди преди края. Имайте предвид, че ако направите залога примерно 1-2 секунди преди края на търга системата може да не отчете залога ви и съответно да загубите търга ако има човек предложил повече пари от вас. Някои ползват външни сайтове и програми, които бидват автоматично вместо вас секунди преди края на търга с предварително заложена сума. Политиката на eBay към подобни програми не е никак положителна, но за момента не съм имал никакви проблеми с това. Ето един такъв сайт: http://www.goofbay.com

- още едно много важно нещо при търговете с наддаване – вие можете да сложите максималната цена която сте решили, че можете да платите за дадена стока. Давам пример:
Първоначалната цена на стоката е 1$, вие задавате, че максималната сума с която сте готови да се разделите за тази стока е 10$. Някой друг човек дава за тази стока 2$, тогава вашия залог автоматично става 2.50$, някой друг ви надцаква с 3$ тогава вашия залог автоматично става 3.50, ако сумата стигне 10$ вие можете да сложите още един таван който прецените за разумен (примерно 15$) и да почнете да залагате до 15$. Ако обаче вие сте задали максимален залог от 10$ и спечелите търга не с него ами с по-малък залог от примерно 5$ цената която трябва да платите е именно 5$ (а не е максималната която сте посочили – 10$) Не слагайте нереалистично високи суми защото може да си изпатите ;)

- на въпроса “ами ако спечеля търг за стока чиято цена реално е 100$ а аз печеля търга с доста по-ниска сума, примерно 40$” - това е пипкав момент :) при положение че продавача вижда, че стока чиято цена е примерно 100$, се продава само за 40$ по никакъв начин не можете да го задължите да ви я изпрати. ОБАЧЕ отказвайки да ви я даде на цената от 40$, вие можете да му оставите негативен Feedback което може да му струва доста повече от 60$ които ще загуби от зделката с вас. За това (в повечето случай) не трябва да имате притеснение ако спечелите търг доста евтино – продавача едва ли ще ви откаже да ви даде стоката.
Горния пример не важи за търгове тип Reserve Price – при тях продавача първоначално е задал минимална сума под която не желае да продава дадена стока и в този случай за да спечелите търгът вие трябва да заложите поне до минималната стойност определена от продавача за да спечелите.

- Малко за пощите – частните пощи (примерно DHL и другите подобни) доставят стоката по-бързо. Държавните по-бавно, в менюто където е описана Shipping на стоката има и посочени какъв тип пощи ще използва продавача за да ви изпрати стоката. Времето на доставка варира от няколко дни до няколко седмици в зависимост от локацията на стоката и пощата която използвате за доставка.

- insurance – това е застраховка на пратката, препоръчва се да дадете няколко долара повече за застраховка в случай, че сте поръчали скъпа стока за да не изгорите. Ако поръчвате нещо евтино – може и да не правите застраховка.

- ако стоката ви не идва дълго време, свържете се с човека от който сте я купили и му го кажете. Той трябва да провери какъв и е статуса (какво е станало с нея), ако оправи нещата – ОК, ако нещата се закучат – алармирате ebay за проблема си, те трябва да проведат разследване, вариантите са два – или да ви върнат парите (това става чрез paypal) или да задължат продавача да ви изпрати стоката наново.

- Когато колета е изпратен по частни пощи вие можете да следите къде се намира той. Продавача чрез e-mail ви дава т.нар проследяващ номер (tracking number) чрез въвеждането му в сайта на превозвача, вие може да следите къде се намира пратката. Ако пратката се пренася чрез държавни пощи обаче, в повечето случай колета не може да се проследи чрез tracking number

- накрая ако всичко е тип-топ вие ще си получите стоката в кварталната поща, като те трябва да ви пратят известие да отидете да си я вземете. Разбира се ако се налага стоката да бъде обмитена отивате в митницата


4 Митница, ДДС и подобни shit-ни

Стоки закупени от страни в ЕС на каквато и да е стройност не се облагат с мито и ДДС в България (вижте по горе писах за Location на пратката) стоки извън страните от ЕС се облагат с мито и ДДС.

Никой не иска да се занимава с митницата, но понякога се налага. Пратки на стойност до 45 евро (с включена вътре доставка) НЕ се обмитяват дори и да са от страни НЕ-членки на ЕС и пристигат в кварталната ви поща. В някой случай се налага да отидете в централната поща. Стоки (идващи от страни НЕ-членки на ЕС) над 45 евро (или еквивалентни на тази сума други валути) се задържат от митницата и трябва да отидете да ги освободите от там. Най-общо казано ДДС-то е 20% от стойността на пратката, митото е минимум 5% от стойността на пратката. Ще онагледя с един пример:
Купили сте от щатския ebay телефон за 100$, доставката на този телефон да кажеме струва 10$, решили сте да направите застраховка при доставката, която да кажеме е 10$. Ето какво става когато този телефон вече отиде на митницата и решите да си го вземете.
100$ - цената на телефона от щатите
+
10$ - доставка до България
+
10$ - застраховка
+
20% - ДДС
+
5% - минимум за мито
+
10лв-за документи в митницата, може да са повече от 10лв,може да са по-малко от 10лв
=
150-160$ цената съм я сметнал грубо, може да е повече, може да е по-малко

Най- голямата неизвестна е митото, има стоки (като дигиталните фотоапарати) които не се обмитяват (тоест митото при внос е 0%) други стоки (като например лентовите фотоапарати) се обмитяват с минимум 5% от стойността на стоката. За да проверите какво трябва да е митото се свържете в митницата http://www.mitnica.com/ и ги питайте какво трябва да плащате при внос. Освен гореизброените пари които трябва да платите на митницата, там ще се разделите и с няколко часа от свободното си време както и ще употребите много нерви... какво да се прави – българска работа :(.
Съществува вариант продавача да опише пратката като подарък (за това трябва изрично да го попитате дали ще бъде съгласен), в този случай пратката не трябва да се обмитява, НО това е рисков момент. Защо ? Митничарите имат право да отворят всяка една пратка която им мине през ръцете, ако я отворят и видят, че това което се намира в нея е доста скъпо – лоша работа, вадят един каталог и почват да оценяват а оценката им е по-някакви наши цени а не по щатски. Примерно даден телефон в щатите може да струва 100$, да обаче същия този телефон тук може да струва 200$ и митничаря ти го оценява на 200$ (а не на 100$) и в този случай става така, че плащаш дори и повече пари отколкото ако пратката не беше изпратена като подарък. За това внимавайте – рисковете са много, ако имате възможност “разбийте” колета на по-малки части които да струват по-малко – така няма да бъдат обмитени.




Речник на термините в eBay

About Me - информация за мен
Ad Format – формат на обявите за продажби
Administrative Cancellation – закрито от администратора на ebay
Account Guard – безопасност на акаунта в ebay
Announcement Boards - страница с новини и полезна информация.
Answer Center - страница, където можете да зададете въпрос
Auction-Style Listing - съвети по оформление на страницата с поставенaта на еBay стока
Best Match – резултати от търсенето в ebay. Bid Cancellation – спряна от продажба стока.
Bid Increment – сума с която се покачва следващата ставка при провеждане на търг Bid Retraction – отмяна от купувача на направената ставка ако е допуснал грешка в написването на сумата или по някакви други причини.
Bidder – купувач, участващ в търгове на аукциона ebay
Bidder Search – търсене на участници в аукциона
Buy It Now – Купи стоката веднага
Buyer - купувач в аукциона eBay
Category Listings - категория, в която попада стоката.
Changed User ID Icon - икона, показваща че участника в аукциона е сменил User ID преди не повече от 30 дни.
Completed Listings – търсене на информация за търгове, проведени през последните 15 дни.
Discussion Boards - форум
Dispute Console - страница с претенции на купувача или продавача в случай на не получаване или не заплащане на стока.
Dutch Auction - Стока, дадена за продажба в няколко екземпляра.
eBay Community – участници в покупка и продажба на аукциона ebay
eBay Groups - група купувачи и продавачи, обединени от общи интереси.
eBay Shop - магазин в аукциона ebay
eBay Stores - страници, създавани от продавачите, даващи няколко наименования на стоката
eBay Time - времето в централния офис на компанията ebay, разположен в San Jose, California, US
eBay Toolbar – вграждаща се в браузъра програма, създадена от компания ebay, облекчаваща навигацията при покупка и продажба на стока
Feedback – отзив на купувача или продавача за завършена сделка.
Feedback Score - рейтинг на купувача или продавача съгласно отношението между положителните и отрицателните отзиви.
Feedback Star – индикатор за рейтинга на продавача или купувача, основан на написаните отзиви за проведените сделки.
Final Value Fee – Сумата получена от продавача след приключване на търга.
Fixed Price Format - фиксирана цена на стоката при продажба в аукциона ebay
Gift Services – услуга, която се използва от продавачите в случаи, че към продаваната стока дават допълнителен подарък.
Groups - група купувачи и продавачи, обединени от общи интереси.
Help Boards - страница за помощ, където можете да зададете въпрос с молба да ви помогнат да решите проблема.
ID Verified - икона, показваща, че продавача е преминал верификация, тази икона дава на купувача по-голяма гаранция срещу измама при покупка на стока.
Insertion Fee – комисионна взимана от продавача за определена продажба.
Member - човек регистриран на аукциона ebay
Member Profile - страница с информация за регистриран на аукциона ebay човек.
Merge Accounts - акаунт обединяващ данните при положение, че човек има два различни акаунта, на продавач и на купувач.
My eBay – страницата на вашият акаунт
New Member/User Icon - Икона показваща, че човека се е регистрирал от не повече от 30 дни.
Online Auction Format – даване на стоката за продажба чрез аукциона ebay.


Aкронимите в еBау
какво значат

Акроним - абревиатура, съставена от началните букви на думите от словосъчетанието.
По време на регистрацията, покупката или продажбата на еBау в хората възникват проблема с разбирането на текста в еBау, особено когато не знаят или слабо разбират английски. Всички акроними използвани на еBey са разшифровани на страницата им, но за съжаление с пояснение на английски.

ADDY: Address - Адрес
B&W: Black and white - термин в eBay означаващ Черно-бял цвят
BC: Back cover - Задната обложка на стока поставена в eBay.
BIN: Buy It Now - Купeте стоката без търг на фиксирана цена.
BNIB/BNIP: (Brand New in Box/Package) - Чисто нов в опаковка
BNWOT: (Brand New Without Tag) - Чисто ново без етикет (за дрехи)
BNWT: (Brand New With Tag) - Чисто ново с етикет (за дрехи)
COA: (Certificate of Authencity) - Сертификат за автентичност (Windows лиценз)
EUC: Excellent used condition – Бил в употреба, но в отлично сьстояние.
EX: (Excellent Condition) - Отлично състояние
FAQ: A list of frequently asked questions with answers. - Списък най-често задаваните на eBay въпроси с отговорите им.
FB: Feedback - Отзив за продавача в аукциона от купувачите след извършена сделка.
FC: Fine condition – Отлично състояние на продаваната стока.
FS: (Factory Sealed) - Фабрично запечатан
FVF: Final Value Fee - Комисионна, взимана в eBay от продавача, пресмята се от крайната цена на продажбата.
G: Good condition – Стока в добро състояние.
GU: Gently Used. Item that has been used but shows little wear, accompanied by explanation of wear. - Продаваната стока не е нова, но е в добро състояние, практически няма следи от износване, и съществуващите повреди са подробно описани.
HP: Home page - Домашната страница на продавача или купувача.
HTF: Hard to find - Стоката представена на eBay е рядко срещанa.
HTML: HyperText Markup Language. The language used to create Web pages. – Език използван за създаване на интернет страници.
IE: Internet Explorer - Браузър за преглеждане на сайтове в интернет.
INIT: Initials – Инициалите на купувача или продавача в eBay.
INR: (Item Not Received) - Продукта не е получен
ISP: Internet Service Provider - a company that gives you access to the Internet - Интернет провайдер, предоставящ на потребителите достъп до Интернет.
JPG: Preferred file format for pictures on eBay (pronounced “Jay-Peg”) – Най-разпространения формат за фотографии или рисунки в Интернет.
LTBX: Letterbox. Video format that recreates a widescreen image. - Формат на видео файл, възпроизвеждащ широкоекранно изображение.
LTD: Limited edition – Стоката е пусната в ограничено, като правило малко, количество.
MNT: Mint. In perfect condition (a subjective term) – Стоката е като нова. В превъзходно състояние на пръв поглед.
MIB: Mint in box – Стоката изглежда като нова, в оригиналната опаковка.
MIJ: Made in Japan - Произведено в Япония.
MIMB: Mint in mint box – Стоката дадена на търг в eBay e опакована в кутия и изглежда като нова.
MIMP: Mint in mint package – Стоката е като нова, Фирмената опаковка е в добро състояние.
MIP: Mint in package – Стоката изглежда като нова, в оригинална опаковка.
MNB: Mint no box – Стоката изглежда като нова, но е без опаковка.
MOC: Mint on card – Стоката е нова като на картинка.
NARU: Not a registered user – Нерегистриран на аукциона еBay потребител.
NBW: Never been worn – Стоката никога не е използвана.
NC: No cover - Стока без обложка.
NIB/NIP: New in box/package - Стоката поставен на eBay е съвършено нова, в опаковка
NM: Near mint - Почти нов.
NR: No reserve price for an auction-style listing – Стоката е дадена на аукциона eBay без ограничение за минимална цена. ( продавача не е установявал минимална допустима сума за продажба на стоката на eBay )
NRFB: Never removed from box – Стоката никога не е вадена от фирмената опаковка
NWT: (New with Тags) - Ново с етикет (за дрехи)
NWOT: (New without Tags) - Ново без етикет (за дрехи)
OEM: Original equipment manufacturer - Компанията- производител пуска оборудване или компоненти които се използват от други фирми като съставен елемент от продуктите и.
OOAK: (One of a Kind) - Уникален предмет, една единствена бройка
OOP: Out of print – Стоката вече не се предлага, всичко е продадено.
OVP: (Originalverpackung) - В оригинална опаковка (немски)
PM: Priority Mail – Куриерска служба, доставяща стоките купени от eBay (за САЩ и Канада)
RET: Retired – Стоката е отстранена от участие в търга на аукциона eBay
SCR: Scratch - Драскотина на стоката.
S/O: Sold out – Стоките са разпродадени.
Sig: Signature – Подпис на собственика.
SYI: Sell Your Item form – Попълвана форма за продажба на стока в eBay.
TM: Trademark - Търговска марка на производителя ( притежателя ).
UPI: Unpaid Item - изигран ( закупен) лот неплатен от купувача.
URL: Uniform Resource Locator. The address that identifies a Web site (such as http://www.ebay.com). - Адрес на ресурсите в Интернет.
USPS: United States Postal Service – Пощенска служба на Съединените Щати. (не бъркайте с UPS)
VF: Very fine condition – Много добро състояние на стоката.
VHTF: Very hard to find – Среща се много рядко.
WS: Widescreen (same as letterbox) - Широкоекранен.
XL: Extra large – Много голям размер.



Максимална защита при плащане през PayPal в eBay

Използването на системата за онлайн разплащания PayPal не само е бързо и удобно при пазаруване в интернет, независимо къде, но ви гарантира и допълнителна сигурност при възникване на проблеми. Особено предвид трудностите при опит за оспорване на плащане, направено директно с кредитна карта в България и отправено към вашата банка, при възникване на проблем с получаването на поръчаната стока или услуга. Системата на PayPal при възникване на спорове във връзка с неполучена или различна от описаното стока или услуга е доста добре реализирана и макар често да отнема доста време, то тя ви дава доста добра гаранция, че ще си получите парите обратно при някакъв проблем с продавача. Всъщност не съвсем всичките пари, защото при Chargeback или с други думи процедурата за възстановяването на средствата за направено плащане вашата банка ще ви удържи малка такса, което обикновено е от порядъка на 0.5% от сумата…

По отношение на плащанията с PayPal в най-популярния сайт за онлайн търгове - eBay, положението със системата за разрешаване на спорове винаги е било на доста добро ниво, но до неотдавна от PayPal гарантираха връщането на само до определена сума при възникване на проблем. От съвсем скоро обаче тази политика е ревизирана и вече при проблем със сделка в eBay, за която сте платили през своя PayPal акаунт през системата на eBay или от уеб интерфейса за разплащания и сте указали номера на стоката в eBay имате гаранция за пълната сума, независимо колко голяма може да е тя. Доскоро за различните продавачи имаше налични гаранции от PayPal за порядъка на 100, 200, 500 долара например, но вече дори да платите и 5000 долара при възникване на проблем тази сума ще може да ви бъде възстановена обратно по сметката. Тази политика явно е с цел PayPal да стане предпочитан метод за разплащане и за по-сериозни суми, за които се използваше основно плащане по банков път заради високата стойност на сделката и по-голямото удобство за направата на превода. При положение обаче, че банковия превод не дава такива гаранции за връщане на преведените пари, каквито осигуряват от PayPal е нормално да се насочите към системата на PayPal, стига разбира се да имате достатъчна наличност по сметката си в своята карта и/или нейния максимален лимит да е по-голям. Факт е, че в България все още са доста малко на брой картодържателите, разполагащи с кредитни карти, които имат лимит на картата клонящ към 5 цифрено число, а и по-голямата част от тях надали пазаруват въобще онлайн. ;)

* upgrading to premier account
* opening dispute



Powered by - Priceworth(аз) , paypal-bulgaria.com, kaldata.com, bg-ebay.com, data.bg,

Надявам се да ви Бъдя полезен , ще се радвам да бъдят задавани въпроси ако някой нещо не му е ясно :beer:
Аватар
Priceworth
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1195
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 4:01 pm
Местоположение: Surrey , United Kingdom

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Admin » Пет Юли 10, 2009 7:43 am

Поздравления за труда! :agree: Вярвам, че това ръководство ще е полезно на доста хора.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот kikon » Пет Юли 10, 2009 9:57 am

Аз искам да питам.

Каква е разликата между VISA и MasterCard?

И защо си писал само 2 банки - ПИБ и ЦКБ? Само те ли предлагат услуги за изваждане на карти с CVV код?
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Daniel Panev » Пет Юли 10, 2009 10:02 am

kikon написа:Аз искам да питам.

Каква е разликата между VISA и MasterCard?

И защо си писал само 2 банки - ПИБ и ЦКБ? Само те ли предлагат услуги за изваждане на карти с CVV код?

Каква е разликата между RAM и DRAG? VISA и MasterCard са компании, които продават услугата "кредитна карта". Коя ще си избереш - за Европа (и останалия цивилизован свят) е без значение - избери си по-изгодната за теб :)

Всички VISA и MasterCard имат CVV, независимо от коя банка са издадени.
TheAnimal написа:Абе друго си е да го "забелиш" :evil:
Аватар
Daniel Panev
 
Мнения: 1934
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Апр 21, 2008 3:47 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Antares » Пет Юли 10, 2009 11:25 am

Priceworth написа:...
:bowdown: :bowdown: :bowdown:
Евала за положения труд!
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Priceworth » Пет Юли 10, 2009 4:49 pm

kikon написа:Аз искам да питам.

Каква е разликата между VISA и MasterCard?

И защо си писал само 2 банки - ПИБ и ЦКБ? Само те ли предлагат услуги за изваждане на карти с CVV код?

Мисля че всички банки трябва да издават CVV , но немога да гарантирам как стой положението в БГ защото в момента съм в Англия.

пп. Видях че колегата горе ти е отговорил/а :beer:
Аватар
Priceworth
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1195
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 4:01 pm
Местоположение: Surrey , United Kingdom

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот kikon » Пет Юли 10, 2009 11:46 pm

10х mates :beer:
Flow like water down the hill.

http://keekie.me/
Аватар
kikon
 
Мнения: 1706
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 03, 2008 3:54 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот 25thframe » Съб Юли 11, 2009 7:45 am

Големи благодарности за положеният труд. Информацията която си събрал е много полезна. :agree:
Ще си позволя да вметна една малка забележка, относно цитата по-долу:

Priceworth написа:Забележете нещо много важно – регистрацията за интернет банкирането и изтеглянето по-късно на сертификата трябва да стане от един и същ компютър и е силно препоръчително това да е домашния ви компютър а не някой служебен. Вие ще можете да проверявате извлеченията си само от домашния компютър.

Извлеченията/транзакциите по картата могат да се проверяват от различни места, като за целта е нужно да имате certificate файла на носител за данни, или качен някъде в web пространството (силно непрепоръчително), след което е нужно да интегрирате въпросният файл в web браузера, на устройството (PC/PDA/Pocket/Smartphone) чрез което искате да достъпвате данните от интернет банкирането.
Самата интеграция се прави по различни начини - ако операционната система позволява, можете чрез double click да интегрирате сертификата в default браузера на устройството, ако тя не разпознава файла т.е. не го асоциира автоматично, можете да го добавите от certificate настройките на web browser-а. За по-голяма сигурност, можете да криптирате certificate файла с парола, така че преди процедурата по интеграция, setup-а да ви изиска такава.
Аватар
25thframe
 
Мнения: 2271
Рейтинг: 1860
Регистриран на: Чет Авг 28, 2008 4:15 am
Местоположение: 28401

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Alpina » Съб Юли 11, 2009 8:36 am

Priceworth, поздравления за труда!!!

25thframe :agree:
За пример и повече подробности относно сертификатите и оперирането с тях - https://online.rbb.bg/docs/USER_GUIDE_BG.pdf
В този PDF е обяснено на дълго и широко.
Естествено, при различните банки, може да има малки разлики, но ще са основно начина за получаването му.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот outfaced » Съб Юли 11, 2009 9:38 am

чудесна тема ... :agree: :beer:

жалкото само е, че аз така и не успях да си регистрима пей пал -а
нещо не му хареса кредитната карта, после като вкарах новата с цел сигурност ми искат някви щуротии ...
Please submit each of the following documents:
- Proof of address Utility Bill
Please make sure that the documentation you provide is up-to-date and legible. The name and address on your documentation must correspond with the information registered on your PayPal account. Your documentation cannot be older than 6 months. Send only documents received by mail (online statements cannot be accepted). Send all the information and documents required as soon as possible to complete the review process.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Priceworth » Съб Юли 11, 2009 10:35 am

Ще ти преведа и това - Please make sure that the documentation you provide is up-to-date and legible. The name and address on your documentation must correspond with the information registered on your PayPal account. Your documentation cannot be older than 6 months. Send only documents received by mail (online statements cannot be accepted). Send all the information and documents required as soon as possible to complete the review process. - Моля бъдете сигурни че този документ е легален и датата от получаването му не е по стара от 6 месеца. Изпратете документ със сметката получени по имейла.Изпратете нужната информация и документи колкото можете по скоро за да се завърши процеса. (това не е буквален превод просто съм нахвърлял нещата за да схванеш за какво ти пишат) Общо взето искат ти да им пратиш някаква сметка чрез която сте закупили нещо по интернет (примерно части за кола/колело и т.н) Аа и забравих подчти най важното , когато им пратиш сметката , сметката трябва да е със същия адрес и т.н който си писал в пейпал.
Аватар
Priceworth
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1195
Регистриран на: Съб Юли 04, 2009 4:01 pm
Местоположение: Surrey , United Kingdom

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот XEK » Чет Авг 27, 2009 1:40 pm

с maestro става ли регистрация в paypal?
на сайта няма такава възможност, но съм чувал, че става ако избереш matercard?
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот bio » Чет Авг 27, 2009 2:23 pm

PayPal accepts the following cards:

* Visa / Delta / Electron
* MasterCard / Eurocard
* PayPal Top Up Card
* Maestro
* Solo
* American Express

Debit cards (also known as bank cards) are accepted if they have a Visa or MasterCard logo.


успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот outfaced » Чет Авг 27, 2009 2:27 pm

някой случайно да е пробвал V-pay карта дали работи като кредитна ? ...
Външно мяса на такава, но и в банката не знаеха става ли.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот XEK » Чет Авг 27, 2009 2:46 pm

bio написа:
PayPal accepts the following cards:

* Visa / Delta / Electron
* MasterCard / Eurocard
* PayPal Top Up Card
* Maestro
* Solo
* American Express

Debit cards (also known as bank cards) are accepted if they have a Visa or MasterCard logo.


успех !!!


да, но за БГ не пише за маестро https://www.paypal.com/bg/ :S
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Ozzie » Чет Авг 27, 2009 3:58 pm

XEK написа:с maestro става ли регистрация в paypal?

Ако има CVV код*, никакъв проблем.
Ако няма, просто не можеш да я регистрираш.

*CVV код- едни три или четири цифрички след номера на картата. В първото мнение има картинка къде се намират.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот XEK » Пет Авг 28, 2009 8:56 am

благодаря, значи ще стане , аз си я поръчах да става за всички в интернет, тъй че ще има CVV. излиза ми другия четвъртък :banana:
Аватар
XEK
 
Мнения: 755
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 3:24 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот za6tovsenamen » Пет Авг 28, 2009 2:27 pm

Mного полезна тема! :beer: Надявам се някой от Висшите да се погрижи да се намира по-лесно темата :peace:
Аватар
za6tovsenamen
 
Мнения: 645
Рейтинг: 1852
Регистриран на: Нед Фев 15, 2009 3:16 pm

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Ozzie » Пет Авг 28, 2009 2:38 pm

Добавена е във важната тема online магазини и интернет пазаруване
:agree:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот madmartigan » Съб Авг 29, 2009 4:35 pm

Ето още един снайпер за търгове в ebay - https://www.myibay.com. Тестван. Има и add-on за Firefox, с който операцията става съвсем елементрна - https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5571
I feel the need... the need for speed!
Anger Management
Аватар
madmartigan
 
Мнения: 102
Рейтинг: 1440
Регистриран на: Чет Юли 31, 2008 3:53 pm

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот МИКИ МАУС » Съб Сеп 05, 2009 5:08 pm

Момчета аз съм по -примитивен, разсъждавам дедуктивно, не ми обяснявайте като в български форум, колко съм тъп. Дайте ми един реален пример на осъществена сделка от нашия бранш - какво е предложено, закупено при първоночална цена х, колко е заплатено накрая Х+ ? , и колко време е отнело. Мисля , че съм ясен. Очаквам отговор, както и всеки нормален кандидат купувач, ако някой желае да ми отговори. Благодаря предварително. :dontknow: :idea: :wavey:
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот bio » Съб Сеп 05, 2009 6:31 pm

аз имам само една сделка в ebay.
вилка Mosso в този линк http://one9.us/blog/cycling/mosso-aluminum-rigid-fork-review има инфомарция за нея. с няколко думи твърда вилка за 1 1/8 '', много лека, v-brake и диск, и т.н. цена 21$ + 35$ доставка = 80 лева. пак много по-евтино от предлаганите на бг пазара твърди вилки и най-важното много много по-лека. вилката си я взех от пощата след около 10 дни след приключване на сделката. на 25.08.09 заминава от Хонг Конг на 28.08.09 беше в тукашната поща. лично аз съм доволен, нямам много впечатления от нея, но до този момент нямам оплаквания.
успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот PtD » Нед Сеп 06, 2009 8:40 pm

МИКИ МАУС написа:Момчета аз съм по -примитивен, разсъждавам дедуктивно

:lolup:

Дайте ми един реален пример на осъществена сделка от нашия бранш - какво е предложено, закупено при първоночална цена х, колко е заплатено накрая Х+ ? ,


Аз си пазарувам редовно от ebay, вкл. и байк-части. Не смятам да обяснявам какво точно и за колко пари. :)
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот МИКИ МАУС » Пон Сеп 07, 2009 8:00 pm

Мерси за изчерпателния отговор. Трогнат съм .



ПП Защо не си напишеш вместо Калифорния - Модераторс юбер аллес. Калифорния в Германия ли е ? :puke:

БЪДИ ЩАСТЛИВ !
GENUG SCHON !
Аватар
МИКИ МАУС
 
Мнения: 221
Рейтинг: 1068
Регистриран на: Съб Юни 20, 2009 8:13 pm
Местоположение: Good bye

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот 4getcredo » Пон Сеп 07, 2009 8:48 pm

МИКИ МАУС написа:... Калифорния в Германия ли е ? :puke:

:rofl: Последователен си, съмнение няма!
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот did » Пон Сеп 07, 2009 9:11 pm

Пък аз си мислех, че МИКИ МАУС е анимационен герой с чувство за хумор...
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот Harka » Пон Сеп 07, 2009 9:29 pm

МИКИ МАУС написа: ПП Защо не си напишеш вместо Калифорния - Модераторс юбер аллес.

Няма смисъл да го пише - това се подразбира.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот PtD » Пон Сеп 07, 2009 9:54 pm

МИКИ МАУС написа:Мерси за изчерпателния отговор. Трогнат съм .

А млекцето в устичката не искаш ли да ти давам с лъжичка? :look:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот FireFoXa » Вто Авг 30, 2011 11:15 pm

Имам един въпрос, използвам ибей/пейпал от почти 2 години, и в началото когато си регистрирах картата направих една настройка, когато дърпа пари от сметката ми(която е в лева) в някаква друга валута, примерно в британски лири, да използва курса на банката, а не както е стандартно заложено да използва курса на пейпал, с който идва малко по-скъпо. Попринцип когато се плащат суми от рода на 10-20 паунда разликата е някакви стотинки, но когато правиш доста по-големи плащания разликата става значително по-голяма.
Старата ми карта изтече, и когато взех новата тя естествено беше с различен номер и трябваше наново да я регистрирам. Всичко точно, но след първите транзакции забелязах в интернет банкирането ми че пише в основанието сумата в лева, а не както преди валутата, която е изтеглена(примерно USD 13.30)...
Ще съм благодарен ако някой ме "светне" откъде точно да го настроя, защото един час се ровя в PayPal и немога да го намеря...


P.S. Извинявам се за дигането на "стара" тема, но ми се стори доста по-удачно отколкото да правя нова :D
Аватар
FireFoXa
 
Мнения: 1057
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Чет Окт 12, 2006 3:23 pm
Местоположение: Варна

Re: Споделяне на опит от Ибей , и регистрация в PayPal.

Мнениеот bio » Сря Авг 31, 2011 8:52 am

а-а-м много интересно ... не бях обърнал внимание. погледни втория пост .. явно трябва при всяко плащане да указваш къде да се извърши обмяната на валутата ... ще го имам предвид и аз. беше наистина интересно за мен.
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Следваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта