Ски

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Re: Ски

Мнениеот TheAnimal » Чет Фев 04, 2010 12:06 am

yavka написа:Мусаленската се води "за начинаещи", защото е лека за спускане, но не е място за учене. Вилката ти обясни защо, а и въпреки че не е карал там е прав, че не е достатъчно широка за учене.

Ша та замоля да ми обясниш ратрака кат не е широка как я обработва? Може би на една верига? И защо аджеба я водят за начинаещи кат всъщност нестава за начинаещи...надушвам конспирация от Боро спорт :evil:
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Ски

Мнениеот did » Чет Фев 04, 2010 12:27 am

Има много видове "начинаещи". За някои от тях, един ратрак ширина не е достатъчна.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Ски

Мнениеот skiman » Чет Фев 04, 2010 9:46 am

did, ще ме съсипеш :rofl: :rofl: :rofl:
Няма ме 2 дена(скиорочовекодни) и тука станала веселба.
По реда на номерата.
NC Тази табличка е приблизително вярна. Хубавото и е, че отчита опита, размера на обувката, килограмите, нещо, което други таблици не правят. Сашко малко след теб ти обясни. За твоето ниво на каране 7 е перфектно. С напредване и увеличаване на скоростта, вече ще трябва да дигнеш с +1, +2. Ще ти кажа аз как процедирам. В началото на сезона, карам на 8, вече съм на 9, а скоро ще ги сложа на 10. Лично моят съвет е да караш този сезон на 7. При теб скоростта е още ниска и е добре да отваря по-лесно.
Животно. Мусаленската пътека НЕ става за учене. Прекалено е полегата. Учи се на широка писта с подходящ наклон. Освен това по пътеката е пълно с хора слизащи надолу.
Там е последното място за учене. Тя си е перфектна за слизане до долу, или за чайниз даунхил :D :eyebrow:

А вчера на Витоша беше така:
Изображение
Изображение
Ако ви кажа, че съм викал с глас от кеф, сигурно ще ми повярвате. :clap:

И една снимка, на която коментара ми ще е следният. Няма малки лавини. Всяка една лавина може да ви убие. Тази на снимката е в дясно от влек Спас. Дълга е не повече от 10 метра, но имаше блокове сняг с размери от по 1-2 метра.
Изображение
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Ски

Мнениеот Вилката » Чет Фев 04, 2010 10:27 am

Едно време учих една позната по такива "широки" пътища. И какво научи - да кара направо с рехаво рало, което само на вид е рало, иначе си е било колзетна стойка. И какво стана - на първото истинско баирче разбрахме, че нейното рало не упражнява никаква сила.
@NC Като видях снимките ти и точно за това се сетих - че не всяко рало е рало :nono: Но това може да се разбере само на истински наклон. Избери си широка писта, която да завършва с равен плац, че ако паднеш да има къде да се спреш. Аз съм се учил тук:
Изображение

А за Мусаленската пътека (която не съм и виждал) ми докладвайте като я минат поне 4 трака "рамо до рамо", без да се блъскат :magnify:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 10:34 am

Добре, а някой ще ми отговори ли дали ски път Ситняково става за човек дето е карал, спирал, и завивал само на ливада?

Избери си широка писта, която да завършва с равен плац, че ако паднеш да има къде да се спреш. Аз съм се учил тук:

И къде е това тук? На Боровец има ли такава писта?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот skiman » Чет Фев 04, 2010 10:49 am

Ситняковската пътека си е ски път, както и Мусаленската. Ширина 1 трак. На Боро най-добре да започнеш първият ден на учебната писта горе на Маркуджиците. Има си бавна паничка и е перфектна за учене. Като слезеш от кабината питай, но ще я видиш.
Ако не работи кабина заради мъгла или вятър, перфектно за учене е долу на плацовете. Има си влекчета, широки са, има наклон и после равно за да се спре.
п.п Ето схема.
http://www.iceberg-borovec.com/UserFiles/Image/borovets_map_big.jpg
Значи за теб са пистите с влековете пред хотел Рила и пистата в дясно от Маркуджик 1.


Вилката написа:Това е "Платото" над Банско. За Боровец да се изкажат колегите. Току що се "разходих" до там с Google earth и видях това на Маркуджик 1.

Да, това е Маркуджик 1.
Последна промяна skiman на Чет Фев 04, 2010 11:03 am, променена общо 2 пъти
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Ски

Мнениеот Вилката » Чет Фев 04, 2010 10:50 am

Това е "Платото" над Банско. За Боровец да се изкажат колегите. Току що се "разходих" до там с Google earth и видях това на Маркуджик 1.
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Ски

Мнениеот TheAnimal » Чет Фев 04, 2010 11:26 am

@skiman Не съм съгласна с теб!
Първото нещо което трябва да направи Ноемврийски е да се почувства сигурен на ските един вид да се "опознаят", а не да преоткрива закона на Нютон.
Вярно е че пътеката за нас е равно, но на него ще му се стори с наклон. А и не е натоверена, както ти каза използва се предимно за пребиране след като спрът съоръженията. Все пак хубаво е човек като започва нов спорт за почне от "А" и "Б" не да се хвърля директно на "Р" :)
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 11:38 am

Абе аз несъм ЧАК толкова зле. Просто се качих на една къса, но много стръмна писта, широка около 7-8 метра, на която долният и край беше най-стръмната част, а на всичко отгоре там се пързаляше една сюрия деца. За 150 метра успях да падна 3 пъти, като последния път беше съвсем нарочно, за да не отнеса децата. Последните 30 метра просто ги ходих със ски на рамо. На "ливадата" имам вече около 6 часа каране. и там се спирам и си завивам. Обаче на страмното и най-разчекнатотот рало, което можах да направя не ме спираше. :blush:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот TheAnimal » Чет Фев 04, 2010 11:55 am

Чарли, качваш се на Маркуджик 1 пускаш се по него, от там продължаваш по Мусаленската пътека и сам преценяваш къде ще ти е по-добре да караш.
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Ски

Мнениеот skiman » Чет Фев 04, 2010 11:56 am

@Животнинче, разликата м/у ските и борда е, че за ските трябва ширина. Борда можеш да се свличаш до долу и да въртиш на кантовете на тясно пространство. Но за да се научиш да завиваш със ски ти трябва ширина. Лесно е да свлече на рало до долу Мусаленската. И какво ще научи? Как да седи на рало и болки в адукторите. Там завой не може да прави начинаещ скиор. За да направи със ските дори минимален завой му трябва скорост. Там няма условия за несигурен в уменията си човек.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Ски

Мнениеот TheAnimal » Чет Фев 04, 2010 12:12 pm

Ех, с тебе неможеме да се разбереме. Не гледам от гледна точка на сноуборда. Колкото и да ме е срам да си призная карала съм ски и съм минавала курс за начално обучение по ски. И продължавам да съм на мнение че първото нещо което трябва да направи е да се адаптира към ските, не към земята. Стига сме му пълнили главата с нашите спорове, нека да пусне и двете и сам да си прецени. :peace:
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 12:23 pm

skiman написа:Ситняковската пътека си е ски път, както и Мусаленската. Ширина 1 трак. На Боро най-добре да започнеш първият ден на учебната писта горе на Маркуджиците. Има си бавна паничка и е перфектна за учене. Като слезеш от кабината питай, но ще я видиш.
Това , предполагам е писта Сухар?
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот skiman » Чет Фев 04, 2010 12:33 pm

NovemberCharlie написа: Това , предполагам е писта Сухар?

Да. Само, че влекчето което я обслужва е само онова червенкото . Иначе можеш да се качваш със седалката на Маркуджик 2 после в дясно по писта Сухар(отгоре по билото-много е приятно там) покрай влекчето и в дясно по пътчето излизаш пак в равната част на Маркуджик.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Ски

Мнениеот hrissim » Чет Фев 04, 2010 12:39 pm

NovemberCharlie написа:
skiman написа:Ситняковската пътека си е ски път, както и Мусаленската. Ширина 1 трак. На Боро най-добре да започнеш първият ден на учебната писта горе на Маркуджиците. Има си бавна паничка и е перфектна за учене. Като слезеш от кабината питай, но ще я видиш.
Това , предполагам е писта Сухар?

Да - http://www.whiteroom.info/images/library/Image/pic_169_bg.jpg
Но пише, че е затворена, предполагам защото е на билото, а там е ветрилник - писти и лифтове на Боровец

п.п. Ники ме е изпреварил - слушай го, той ги разбира тия работи ;)
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Ски

Мнениеот Вилката » Чет Фев 04, 2010 1:56 pm

NovemberCharlie написа:Обаче на страмното и най-разчекнатотот рало, което можах да направя не ме спираше. :blush:
Ралото хич не е просто разкрачване. Намам снимка в движение на рало, но и тая ще послужи. Приеми, че на нея току що съм спрял на рало и вече съм се поизправил. Все пак това си е изходното положение:Изображение
Обърни внимание как се опират ските ми в пистата - изцяло на кант. Когато потеглиш, приклякаш и сближаваш колената леко, без да затваряш обаче ралото (краката на Х - стойка "пика ми се"). Ските почват да опитват да се съберат, а ти чрез натиск навън им пречиш. Колкото повече налягаш колената навътре и надолу към снега, толкова повече спирачна сила имаш. Трябва да усещаш напрежение в бедрата.
После вече се почва с прехвърляне натежест повреме на рало, за да завиеш. Следват поредни завои с изправяне на ските м-у тях и т.н.
М-у другото ралото не е само начално средство, докато се научиш без него. То се ползва и от най-напредналите.
:beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 2:19 pm

Тъй де, тъй! Ама пак зор със спирането на стръмно.
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот TheAnimal » Чет Фев 04, 2010 2:26 pm

Еми на стръмно пробвай със завой с успоредни ски. Аз лично този завой го научих преди ралото, а ралото така и не научих :evil:
Вилка, абе пиле и преди съм се чудила ама и сега пак се зачудих, къде има приложение това рало освен в началото. Винаги ми е изглеждало адски безмислено :eek3:
п.п. На Безбог не ми се разкрачвай така, че не отговарям за действияте си :blush:
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Ски

Мнениеот Capoeira » Чет Фев 04, 2010 2:29 pm

Понеже виждам че има някой който си търси най-подходящата учебна писта, мога да кажа, че докато аз пробвах преди 5-6 години най-лесно и май спокойно се кара на от Маркуджик 1 и преди да свиеш в дясно по по-стръмната част продължаваш по зеления участък вляво къде карат повечето деца след която като стигнеш до кафетата се спускаш към лифта на Маркуджик 1. От всички останали писти който съм пробвал тази е най-широката, идеално полегата и е достатъчно дълга за да не се отегчаваш от непракъснатото качване на паничките. И ако мога с плахия си опита да посъветвам всички учащи се да започват малко по-спокойно, което не означава да не пробват на малко по-трудни писти, и след време поне при мене изведнъж ми дойде увереноста, на 3-4 път след като почти се бях отказал. Ралото не е всичко към която трябва да се стремите в начлото, много по-интуитивно стават завоите с успоредни ски, като винаги на едната посока е доста по-лесно. Просто след като придобиете малко повече увересност от самосебе си започваш да разбираш доста от грешните си движения. И да много помага ако има някой който поне отвреме на време да ти показва грешните неща който правиш, защото поне в началото си спомням, че бях толкова напрегнат и се стараех да се съсредоточа че през 90% от времето не можех да кажа какво точно ми липсва. След като започнете да карате спокойно въпростната писта пробвайте и по втория и третия Маркуджик и сами ще се убедите че просто трябва доста тренировка и в началото доста сили се хвърлят нялаво и надясно и се уморяваш много бързо.
Bikes Intelligence Life
Proud of Boxxer
Аватар
Capoeira
 
Мнения: 1188
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Дек 10, 2003 9:49 pm
Местоположение: 2025

Re: Ски

Мнениеот skiman » Чет Фев 04, 2010 2:47 pm

TheAnimal написа:Еми на стръмно пробвай със завой с успоредни ски. Аз лично този завой го научих преди ралото, а ралото така и не научих :evil:
Вилка, абе пиле и преди съм се чудила ама и сега пак се зачудих, къде има приложение това рало освен в началото. Винаги ми е изглеждало адски безмислено :eek3:

Пробвай да спреш в стръмна тясна гора със завой с успоредни ски. Примерно гората след Меча поляна(от където са снимките от вчера). Ща питам на пътека широка 1 метър как се спира с успоредни ски. :)
Иначе рало отдавна не се учи вече. Което си е грешка. Все пак това си е основа, не зависимо от новите техники.
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: Ски

Мнениеот Вилката » Чет Фев 04, 2010 3:31 pm

Абе още си се учи, училищата тип "гъсеница" се придвижват основно така - завой на рало, изправяне, завой на рало...
А за успоредните ски - аз вече не ползвам такъв завой, и 2та човека, които обучавам, също малко го попрескочиха. Вече работим в-у карвинг-техниката на завиване.
NovemberCharlie написа:Тъй де, тъй! Ама пак зор със спирането на стръмно.
Ами на стръмни ралото не бива да остава насочено по баира надолу. Ползваш го само докато обърнеш посоката и после с изправени ски пресичаш пистата косо. Малко преди края пак преминаваш в рало и обръщаш, като се страмеш вътрешната ска да я освобождаваш от натиск и да я прибираш към външната по време на завоя.
TheAnimal написа:п.п. На Безбог не ми се разкрачвай така, че не отговарям за действияте си :blush:
Там тоя кадър няма да го виждаш често, ще ми научиш "задния план" :evil:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 3:38 pm

Ааааа, ясно!
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот kibikoff » Чет Фев 04, 2010 3:44 pm

Чарли, те тук да се подготвиш теоретично.
:deal:

Другата седмица чЕкам "скъпи" гости(бирници). Ше си мисла за теб, как се лъзгаш на Баровец
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: Ски

Мнениеот Вилката » Чет Фев 04, 2010 4:26 pm

Хубаво е това клипче, ама е за доста напреднали. Но покрай него попаднах на това. Преди малко ти говорех за това видео от тая страница.
Иначе от видеоуроците съм признал тоя :bowdown: . Показва няколко базови движения, с които се прескачат доста от стъпките на ски училищата. Не е необходимо да си много напреднал, за да почнеш с това. Еиният ми "ученик" е на 10-15 ски дни а вече карвира и лети по пистите, без да изпуска контрола и за секунда! Карал е 2-3 дни на детска котва, после на Безбог до междинна(червена писта) 3-4 пъти. Останалото е само по сини и червени писти.
:beer:
Аватар
Вилката
 
Мнения: 944
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 3:21 pm

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 5:01 pm

Мерси! :beer: :beer: :beer:
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот joropc » Чет Фев 04, 2010 7:29 pm

@Чарлз,
смятам,че тие ясно,че пред PC-то няма как да задобрееш,колкото и съвети да ти дават.Каране му е майката...техниката сама си идва.
:offtopic:
Това е щерка ми миналата година с медал от детско състезание в Австрия.....там беше само на 5 години и нямаше достъп до Интернет за да гледа клипове и да чете съвети(ако ме разбираш какво искам да кажа)... :peace:
http://joropc.snimka.bg/other/avstriya. ... 901030.big
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Ски

Мнениеот NovemberCharlie » Чет Фев 04, 2010 8:14 pm

Принципно си прав, че най-вежен е опита. Да знаеш обаче, че децата и възрастните учат по различен начин. Възрастните трябва да осъзнаят наученото, докато децата просто попиват. ;)
Конституция на Република България
Чл. 36. (1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани
Аватар
NovemberCharlie
 
Мнения: 5367
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 11, 2004 3:07 pm
Местоположение: Sofia Bulgaria

Re: Ски

Мнениеот joropc » Чет Фев 04, 2010 8:25 pm

NovemberCharlie написа:Принципно си прав, че най-вежен е опита. Да знаеш обаче, че децата и възрастните учат по различен начин. Възрастните трябва да осъзнаят наученото, докато децата просто попиват. ;)

:agree:
Изображение
-------------------------------------------------------------
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
joropc
 
Мнения: 1125
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 04, 2009 9:57 pm
Местоположение: Троян

Re: Ски

Мнениеот valsto » Чет Фев 04, 2010 8:36 pm

TheAnimal написа: На Безбог не ми се разкрачвай така, че не отговарям за действияте си :blush:

там в неделя спря тока към 10 часа, и казаха че имало скъсан кабел и не се знаело кога и дали ще дойде. та, ако ти се случи същото, докато си там(горещо ти пожелавам да не се), може само такива стойки да са ти разнообразието :rofl:
valsto
 
Мнения: 129
Рейтинг: 1385
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 9:30 am

Re: Ски

Мнениеот KiD_WiTh_GuN » Сря Фев 10, 2010 5:27 pm

Много умря темата кажете нещо интересно което се е случило на някой скоро :)
Да влагаш чувства не е като да чувстваш влага!
Аватар
KiD_WiTh_GuN
 
Мнения: 711
Рейтинг: 1418
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 8:20 pm
Местоположение: NOISE CITY

ПредишнаСледваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 103 госта