За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот SpoileR » Вто Дек 11, 2007 12:06 pm

Намерих въпросното четиво в един друг форум. Доста е старо, но е и доста интересно.

Посвещава се на "децата" от 60-те, 70-те и 80-те години на 20 век

Ако сте били дете тогава, като погледнете назад, ще ви бъде трудно да повярвате, че сте успели да доживеете днешния ден. Ние се возехме на коли без предпазни колани и без въздушни възглавници. Креватчетата ни бяха оцветени в ярки бои с голямо съдържание на олово. На шишенцата с лекарства нямаше секретни капачета, вратите често не се заключваха, а шкафовете в къщи не се заключваха никога. Пиехме вода от улични чешмички, а не от пластмасови бутилки. На никого дори не би му хрумнало да кара колело с каска. Ужас, нали!

С часове си правехме самоделни колички от дъски и лагери, намерени на някое бунище, и едва когато вече летяхме по нанадолнището си спомняхме, че сме забравили да им сложим спирачки. Сутрин излизахме от къщи, играехме по цял ден и се прибирахме, когато запалваха уличното осветление - там където го имаше. И през цялото това време никой не можеше да разбере къде сме. Нямаше мобилни телефони, представяте ли си!

Няколко човека ядяхме един сладолед и пиехме лимонада от една и съща бутилка - и никой не умря. Нямахме компютри, 3D игри, компактдискове, GSM-и, 160 канала кабелна телевизия, интернет и на тълпи ходехме на кино, защото нямаше дори видео!

Затова пък имахме приятели. Излизахме от къщи и ги намирахме. Ако някой ни трябваше, отивахме у тях и се виждахме с него. Просто така, без предварително обаждане! Сами в този жесток и опасен свят. Без охрана. Как изобщо сме оживели?

Измисляхме сами игрите си, крадяхме череши и ги ядяхме с костилките - и на никой костилките не му прорастваха в корема. През междучасията се пръскахме с вода от многократни спринцовки и бутилки от „Веро”. Нашите постъпки си бяха наши собствени и ние бяхме готови за последствията. Порязвахме се, ходехме в синини и натъртвания или си чупехме кокалите - но никой никого не съдеше. Смятахме, че за всичко сме си виновни ние самите. Представата, че можеш да се откупиш от ченгетата или да се скатаеш от казармата практически не съществуваше. Родителите от онези времена винаги вземаха страната на закона, можете ли да си го представите?

Да-а-а, такива бяхме, а ето какви станахме:
1.По погрешка въвеждаме системната си парола на микровълновата печка.
2.Имаме списък от 15 номера да се свържем със семейството си, което се състои от 3 човека.
3.Пращаме e-mail на колегата, който седи в съседната стая.
4.Губим контакт с приятелите си, които нямат електронна поща или skype.
5.След края на работния ден се връщаме в къщи и отговаряме по телефона така, сякаш още сме на работа.
7.Изпадаме в паника, ако излезем от къщи без мобилен телефон и се връщаме да го вземем.
8.Щом се събудим сутрин, първата ни работа е да влезем в интернет, още дори преди да си изпием кафето.
9. Сега накланяш глава, за да се усмихнеш.
10. Четеш този текст, съгласен си с него и се усмихваш.
11. Още по-лошо - вече си намислил на кого ще го изпратиш.
12. Прекалено се увлечен, за да забележиш, че в този списък няма номер 6.
13. Трябва ти само секунда за да пробягаш с поглед текста и да се убедиш, че номер 6 наистина няма.
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Мъро » Вто Дек 11, 2007 12:47 pm

Мда, колко вярно...
Брат ми е на 14. От него и приятелите му хора няма да излязат - те просто се развиват като личности в условията на лигава тъпанарщина.
Слава на Бога, моето поколение това го хвана доста по-малко.
Пък и всичко е въпрос на родители в крайна сметка...
100km/h не е скорост, а време да превключиш на втора!
Аватар
Мъро
 
Мнения: 1259
Рейтинг: 1635
Регистриран на: Съб Дек 02, 2006 1:07 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот outfaced » Вто Дек 11, 2007 1:06 pm

e, новите технологии не предопределят непременно "условията на лигава тъпанарщина" ... това е в следствие и на някой други неща.

Иначе и мен ми става едно такова мило като се сетя колко по просто, по безгрижно беше нашето детство ... Сега щеш не щеш вече е друго.
Дали е за добро или лошо обаче не би х бързал да съдя.
Със сигурност за всяко поколение е различно.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот agent_Jekov » Вто Дек 11, 2007 9:46 pm

Мъро написа:Мда, колко вярно...
Брат ми е на 14. От него и приятелите му хора няма да излязат
Е, недей така.Нали за това си ти, да го насочваш към по-добро доколкото можеш.
On a mountain bike you can cover a great distance in a short period of time, or a short distance in a great period of time.In mountain biking there is no destination.Just a bike, a rider, and a place to ride!
Аватар
agent_Jekov
 
Мнения: 1802
Рейтинг: 1204
Регистриран на: Пет Юли 06, 2007 3:43 pm
Местоположение: AREA 51

Мнениеот EmZo » Вто Дек 11, 2007 9:52 pm

Пак ще цитирам един филм:

The more people improve their surrounding, to make their life easier the more complicated they make it.
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Мнениеот Nymphetamine » Вто Дек 11, 2007 11:59 pm

... Това наистина ме накара да се почувствам объркан и сякаш в една странна реалност, съпоставяйки всичко от ранното ми детство, видяното по филмите от 80-те и това, в което живеем. И наистина май се превръщаме все повече в машини, увлечени и унесени в сивотата, прагматизма, работата, отколкото в хора... Механичното в нас май надделява. Наистина имам няколко номера за връзка с 3ма души от семейството, забравям за приятелите си, които нямат чат програми, наистина се връщам да си взема мобилния, ако го забравя, още преди да ида в тоалетната сядам на компота.... Божичко, аз наистина забравям за голяма част от околния свят и много от човешките нужди, нещата, които ме правят жизнерадостен и т.н...
За да обясня още по-ясно как се чувствам в момента - спомнете си какво изпитвахте, когато гледахте "Матрицата" задълбочено и се опитвахте да вникнете дълбоко в същността му...
Аватар
Nymphetamine
 
Мнения: 3197
Рейтинг: 1999
Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 9:30 pm
Местоположение: Пловдив, България

Мнениеот Cipokrila Zizibaga » Съб Дек 15, 2007 9:52 pm

Спецялно ви поздравявам с песента : Детство мое :baby: :banana: :paperba: :hbang2:
Аватар
Cipokrila Zizibaga
 
Мнения: 463
Рейтинг: 1334
Регистриран на: Съб Юни 25, 2005 11:40 pm
Местоположение: с.Горно Нанадолнище

Мнениеот mrPesh » Съб Дек 15, 2007 10:22 pm

Ще използвам репликата на един познат : " Батенце ти ме просълзи "

Прекарах първите си 11г през 80-тте и имам страхотни спомени.
Скоро гледах интересен репортаж по телевизията : младо семейство със петгодишния си син живее в някакво затънтено село. Малкия носеше някакъв смок в ръката. Вече не му били интересни домашните животни и се забавлява със змии, гущери и жаби. Но баща му каза следното : " След година ще тръгне на училище в града и обществото ще го сложи в рамки. Няма отърване. Докато може поне да поживее в хармония с природота...". Или нещо в тоя дух.

Абе славни години бяха :beer: :beer: :beer:
Аватар
mrPesh
 
Мнения: 259
Рейтинг: 1336
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 12:06 am
Местоположение: Bulgaria,Veliko Tyrnovo

Мнениеот naso » Нед Дек 16, 2007 11:32 pm

дай са да върнем бай тошо от гроба и всичко да си тръгне по старо му... ПРИЕМЕТЕ ПЪРВИ РЕД ОТ ПОДПИСА МИ ЗА ФАКТ!
naso
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Сря Юни 16, 2004 9:32 pm

Мнениеот Antares » Пон Дек 17, 2007 12:30 am

Често се чудя кое е причината? Дали аз остарявам и закостенявам, или наистина днешната младеж е зле. Защото често се усещам как наум цъкам с език, гледайки бъдещето ни...

Е, ние живяхме във време на безтегловност между идеалите на комунизма и идеалите на демокрацията. Като реалността и на комунизма и на днешната "демокрация" са доста далеч от тези, които са написали идеолозите им...

Да, колкото повече подобряваме живота си - толкова по-големи роби ставаме на творенията си :) Вчера... да, вече миналия ден, докато сглобявах поредния за деня компютър се замислих - абе аджеба, преди сто години дали им е било толкова много работата? Впрягаме всичките си усилия да подобряваме ежедневието си, да се освобождаваме от необходимостта от физическия труд, а сами слагаме хомота си. Роби не на физическия труд, а на парите. Роби на живота си. Мисля си, че баща ми имаше повече свободно време, докато растях, отколкото аз имам сега. А аз нямам деца, нямам семейство, за които да се грижа...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7458
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Дек 17, 2007 12:52 am

Аз бих предпочел да сглобявам компютри, отколкото да копам на полето... Или да завивам гайки по цял ден на конвейра.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот kagami » Вто Дек 18, 2007 4:33 pm

Тези, които сме родени преди 90-те, имаме предимството да сме видели и от двата свята. Защото това са си различни светове според мен. Не че ми липсват бутилките с Веро, просто беше адски яко да прекарваш часове из дворовете и по дърветата и да среляш по съседските деца с костилки от джанки.

Хората не спират да играят защото са остарели, а остаряват защото спират да играят. Дано нашите деца да имат възможност поне малко да се порадват на чистия въздух и на природата, а не само на света отвъд 19-инчовия монитор в стаята.
Важно е да вършиш това, което смяташ за правилно.
Аватар
kagami
 
Мнения: 1159
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Апр 19, 2004 9:59 am
Местоположение: planet Earth

Мнениеот screamBoy » Вто Дек 18, 2007 6:17 pm

както имаше една реклама - снимано детенце на 3-4г и надпис 'той ще работи професия, която още не е измислена'
Пост свободен от семантични грешкиИзображение
Аватар
screamBoy
 
Мнения: 3261
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 9:26 pm

Мнениеот SpoileR » Сря Яну 09, 2008 10:44 am

screamBoy написа:както имаше една реклама - снимано детенце на 3-4г и надпис 'той ще работи професия, която още не е измислена'


:agree: :agree: :agree:
Страх ме е от СТРЪМНОТО...
Аватар
SpoileR
 
Мнения: 4240
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 4:10 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот Reactor » Сря Яну 09, 2008 11:27 am

:agree: Сега се сещам как използвахме дворовете и строежите за да играем на фунийки :) Въпреки че софтбола и пейнтбола ме кефят много повече сега :D Правехме го както и много други лудории защото примерно не е имало компютри и интернет. А колело се караше само или в двора на училището или по градинките и парковете :(!: Но няма нищо лошо в еволюцията,напротив,но просто трябва да се използва разумно.
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Мнениеот skiman » Сря Яну 09, 2008 12:57 pm

Reactor написа::agree: Сега се сещам как използвахме дворовете и строежите за да играем на фунийки :)

А сега сигурно даже не знаят, как се сгъва фунийка :dunno: И кое беше най-доброто списание за целтта.
Но за сметка на това знаят на изуст всички чиитове на Хироус :D
А аз даже още си пазя из къщи тръбите за фунийки ;) Наследника ми вече може да ги използва по предназначение, макар и с Куейка да е напред :D
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот 4getcredo » Сря Яну 09, 2008 1:00 pm

skiman написа:
Reactor написа::agree: Сега се сещам как използвахме дворовете и строежите за да играем на фунийки :)

И кое беше най-доброто списание за целтта.


Каталозите на Некерман. :D "Жената днес" беше много дебело.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот kibikoff » Сря Яну 09, 2008 1:10 pm

4getcredo написа:
Каталозите на Некерман.


мръсен империалист :nono: :(!:
ше ми четеш Некермен ... пфу .. къде остави здравият социалистически морал?? :dunno:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот Reactor » Сря Яну 09, 2008 1:17 pm

Да не казвам,че някои си слагаха карфички отпред,при това на некермански фунийки и ги залепваха с лака за нокти на мама :bowdown: .Е,това ако не е купон... :rofl:
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Мнениеот 4getcredo » Сря Яну 09, 2008 1:20 pm

kibikoff написа:
4getcredo написа:
Каталозите на Некерман.


мръсен империалист :nono: :(!:
ше ми четеш Некермен ... пфу .. къде остави здравият социалистически морал?? :dunno:


Кой говори за четене?!? :dunno: ... е, каките с бельото ги 'четях'. :D
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот chill » Сря Яну 09, 2008 2:25 pm

skiman написа:А сега сигурно даже не знаят, как се сгъва фунийка :dunno: И кое беше най-доброто списание за целтта.

"Жената днес" :bowdown: :bowdown: :bowdown:
Pain is weakness leaving the body.
Аватар
chill
 
Мнения: 636
Рейтинг: 1675
Регистриран на: Сря Авг 23, 2006 2:50 pm

Мнениеот Reactor » Сря Яну 09, 2008 2:33 pm

chill написа:
skiman написа:А сега сигурно даже не знаят, как се сгъва фунийка :dunno: И кое беше най-доброто списание за целтта.

"Жената днес" :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Както и така наречената оризова хартия :)
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Мнениеот skiman » Сря Яну 09, 2008 3:33 pm

chill написа:
skiman написа:А сега сигурно даже не знаят, как се сгъва фунийка :dunno: И кое беше най-доброто списание за целтта.

"Жената днес" :bowdown: :bowdown: :bowdown:

"Жената днес" рулззззз :bowdown: :bowdown: :rofl:
И най-големият кеф беше да се набучат сума фунийки по мрежите против комари на съседите до 5-тия етаж :rofl: :rofl:
А за прашките нещо да кажете :^:....ама не за гащите на жените днес(не списанието) :^:
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот Reactor » Сря Яну 09, 2008 3:53 pm

skiman написа:
chill написа:
skiman написа:А сега сигурно даже не знаят, как се сгъва фунийка :dunno: И кое беше най-доброто списание за целтта.

"Жената днес" :bowdown: :bowdown: :bowdown:

"Жената днес" рулззззз :bowdown: :bowdown: :rofl:
И най-големият кеф беше да се набучат сума фунийки по мрежите против комари на съседите до 5-тия етаж :rofl: :rofl:
А за прашките нещо да кажете :^:....ама не за гащите на жените днес(не списанието) :^:

Лелееее,колко стъкла заминаха покрай прашките,ластик от вътрешна гума.С велосипедните ставаше перфектно.И за чаталчетата с ластик и скобите особенно пак от сгънати карфици.Лятото как подскачаха каките с голите крака :rofl:
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Мнениеот 4getcredo » Сря Яну 09, 2008 4:08 pm

Най-добрите прашки ставаха от "противотокови" ръкавици... така им викахме някога. Тези от вътрешна гума се разпъваха до определено положение заради конците в тях... :D

... продължавам да твърдя, че от "Жената днес" не ставаха добри фунийки ;):)
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Мнениеот skiman » Сря Яну 09, 2008 4:12 pm

Reactor написа:Лелееее,колко стъкла заминаха покрай прашките,ластик от вътрешна гума.С велосипедните ставаше перфектно.И за чаталчетата с ластик и скобите особенно пак от сгънати карфици.Лятото как подскачаха каките с голите крака :rofl:

Мани. Колко пъти ме водиха при кварталния, заради строшените прозорци на фабрика "Фурнир" :^: ....

продължавам да твърдя, че от "Жената днес" не ставаха добри фунийки

Атеист :rofl: :rofl:
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот kibikoff » Сря Яну 09, 2008 4:16 pm

"Жената днес" рууллзз :D
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот skiman » Сря Яну 09, 2008 4:20 pm

kibikoff написа:"Жената днес" рууллзз :D

Правоверен :beer:

А за Сандра?....аз бях влюбен в нея :nuts: :nuts:
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Мнениеот kibikoff » Сря Яну 09, 2008 4:23 pm

а аз в една кака, дето играеше в "Неочаквана ваканция" и бягаше с едно куче(овчарка) :idea:
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Мнениеот Reactor » Сря Яну 09, 2008 4:25 pm

skiman написа:
Reactor написа:Лелееее,колко стъкла заминаха покрай прашките,ластик от вътрешна гума.С велосипедните ставаше перфектно.И за чаталчетата с ластик и скобите особенно пак от сгънати карфици.Лятото как подскачаха каките с голите крака :rofl:

Мани. Колко пъти ме водиха при кварталния, заради строшените прозорци на фабрика "Фурнир" :^: ....

продължавам да твърдя, че от "Жената днес" не ставаха добри фунийки

Атеист :rofl: :rofl:

И аз висях при кварталния заради джамовете на училището от към задния му двор.Тогавашното 76 -то "Любчо Баръмов"
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Следваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта