За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот taurus13 » Пон Авг 27, 2012 9:10 am

Ей, а Мадона беше млада. Помня, че гледах филма "Кое е това момиче" с нейно участие в някво лятно кино на морето. То имаше и други звездички около нея, но те"умряха", пък тя някак прокопса пустата фльорца. :D А понеже съм по-млад, първите ми спомени от телевизор са от около 3-4 годишна възраст, когато вече имахме един дървен Китен - ма верно си бяха дървени и в буквалния и в преносния смисъл. Та от тоя ТВ помня дето даваха Барбароните.
Въпреки че детството ми мина изцяло по социализма, сега като се замисля какво помня така на прима виста, ми изникват в главата вездесъщите книжни пликове от кафява амбалажна хартия - всичко се продаваше в тях. :) Другото, което веднага си спомням са гадните винтове с кофти нарязана глава и почти никаква винтова линия, които според мен станаха предшественик на дюбел-пирона, щото хората така масово завиваха тия винтове - с чука. :evil: Аз тия неща ги помня, щото от дете бях някак материално-технически ориентиран. Обаче да ви кажа , ако искате да видите нещо автентично от 60те, 70те, 80те години, отидете на централна жп гара София - като изключим павилионите и рекламите, все едно се връщаш 40 години назад. Сигурен съм, че дори на по-обикновени места, ако обършеш с пръст ще намажеш прах от 60-те, 70-те. Ако речеш да видиш какъв е вкусът на 70-те, просто си облизваш пръста.
Та друго което помня от детството си е бозата - нема таква боза сега. Аз затова и боза сега не пия. Пък в бирата имаше утайка, като заседи 2-3 дена в магазина - сигурно не са знаели за консервантите. Сердика София направи революция 80-те години като въведе сегашната кръгла кофичка за кисело мляко по германски лиценз и с техни машини, но из цялата провинция то се продаваше в стъклени бурканчета. В София обаче имаше кофички и пред това, но бяха квадратни и много чупливи, та не можеше да си друсаш млякото, за да го разбиеш. Прясното мляко беше в пликчета, които седяха нахвърляни в едни пластмасови касети и обикновено всичко това плуваше в мляко, щото все едно 10 процента бяха пробити. Майка ми ме пращаше на пазар с една платнена торба за многократна употреба, щото тия модерните пличкета не бяха на мода в магазините - де да знаем че сме били така еко модерни тогава, та да се гордеем. Та се почваше едно избиране на мляко - вдигаш пликчето и чакаш да се оттече, та да видиш дали тече от него или това е дето е плувало досега в басейна, щото много кофти като си го сложиш в торбата и да ти тече до вас. Ама и магазините си бяха едни...имаше големи такива на места, но понеже стока нямаше толкова, та цял стелаж 10 метров пълнеха с ориз да речем - стигаше от доставка до доставка. Никой не си играеше да допълва по стелажите. То и ориза си беше един вид, не като сега да се чудиш какво да вземеш. Абе лесно се пазаруваше тогава.
По едно време като бях малък се появиха виетнамците - прясно внесени. Те отначалото ходеха по пижами, щото мислеха че това са официални дрехи у нас. Не знаеха български и все нещо питаха ама то кой ги разбере, кой не. Те и храните в магазина много не познаваха, та все ориз ядяха. А...имаше два вида кафе - Виетнамско и Бразилско..точка. Понякога имаше Кока Кола в малки бутилки. Тия бутилки от 250мл бяха толкова дебели и тежки, че ако изпуснеш една такава през балкона, чупеше плочката долу, ама на нея нищо не и ставаше.
Кво друго....ааа значи някъде през 77-78 година се срещаха караконджули. Всъщност аз не съм ги виждал ама моите родители казваха, че ги имало и ако не съм слушал, щели да ме отнесат. Това ми притеснение особено се засили, когато се пренесохме да живеем от първи етаж в центъра, на последния етаж в модерния квартал Люлин. Когато се покажеш на балкона, виждаш мастилено небе, празна поляна с голяма дупка на нея и квакащи жаби - модерен си беше ви казвам. Та понеже бяхме срещу гората почти, пък и тия караконджули летели виждаш ли, та аз си мислех, че ако съм единтакъв караконджул, най-удобно ще ми е да кацна на 8 етаж. В тая връзка, не разбирах що за безотговорни родители имам, да ни оставят сами със сестра ми и да ходят по живот, като може някой караконджул да ни отмъкне.
Обаче пък какви инжекции правеха в училище - не като сегашните. Спринцовките бяха големи и стъклени, Цяла година с нетърпение чакахме да дойде време за имунизация. Някои деца бяха толкова нетърпеливи, че припадаха още от предния ден. :lol:
Имаше много Ленински съботници. На тях се работеше по инфраструктурата. Казваха се Ленински, щото е известно, че другаря Ленин много обичал да работи с пролетариата. Това се доказваше от една известна картина, където другаря Ленин носи една голяма греда с едни докери. Докерите са по около метър и осемдесет, докато за Ленин е известно, че я има метър и шестдесет я не. Това не му пречи да носи гредата наравно с докерите. Та на тия съботници се метеше, садеше, поливаше и прочие облагородяваше квартала. Това си беше гот, щото не се учеше - да точно така, по това време бяхме на 6 дневна учебна седмица. По празниците през май месец не се пиеше и ядеше като за последно, щото се ходеше на манифестация за 1 май и за 24 май за заетите в просветата. Учениците често взимаха участие в тия 24-майски манифестации. Аз веднъж дори бях знаменосец.
Всъщност аз си бях знаменосец по принцип и преди това. Стана така заради гадни другарчета - когато в 4-клас трябваше да се избере председател на класа и знаменосец, никой не искаше да става знаменосец, щото изглеждаше тъпо. За председателка веднага избрахме Дианчето, щото беше мнопго ученолюбива и имаше цици още в 5 клас. Обаче със знаменосеца удряхме на камък и тогава едно другарче стана и ме натопи. Всички веднага се съгласиха, че изглеждам достатъчно захлупен за тая работа и ме избраха. Хубавото е, че знаменосеца имаше 2 асистентки момичета. За едната избраха Ванчето, която много ми се усмихваше, та все се изчервявах. Та на всеки сбор на класа и на всички училищни тържества, аз тържествено разнасях знамето. Това знаме ква лоша шеха ми изигра после обаче...на един сбор на Калотина, където предавахме сините знамена на новите чавдарчета, щото ние вече имахме червени пионерски, срещнах една девойка, която беше асистентка на знаменосеца на 4б клас. Като я видех с тия бели ръкавици нещо трепна у мен. И после в 6-7 клас здраво хлътнах по нея и си провалих живота, щото она се оказа голема мръсница. И това от едното знаме виждаш ли.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот sergeh » Пон Авг 27, 2012 9:57 am

Това за киселото и прясното мляко ми напомня как стоеше тоя въпрос в моето детство. Киселото мляко се доставяше в магазина, наречен "млекарница" (щото беше само за мляко - сега няма такива екстри - другите типове магазини от тоя бранш бяха "месарница", "хранителни стоки", "плод-зеленчук" и сладкарница) в алуминиеви "баки" (въпросните съдове горе-долу изглеждаха като легени) с диаметър около половин метър и височина 20-тина см., затворени с алуминиеви плоски капаци. Пращаха ни за млеко със съд, който по нашенско се наричаше "котларка" - прилича на малка цилиндрична емайлирана метална кофичка, със съответната дръжка и метално капаче. Продавачът ти сипва млекото с един плосък черпак и го тегли на кантар с голяма стрелка, защото тогавашното мляко беше гъсто, а не айрян.

Прясното мляко, преди да започне да се продава в модерните найлони, за които taurus13 пише, се продаваше в стъклени еднолитрови шишета с широко гърло (подобни на шишенцата, в които се продаваше бутилираната боза по-късно, някой може да ги помнят) затворено с хартиена капачка. С напредване на научно-техническата революция тази капачка стана станиолена.

За бозата вече писаха май, че се доставяше в големи алуминиеви "гюмове" (с вместимост сигурно 30-40 л.), които по неизвестен способ се изливаха в задната стаичка на сладкарниците в резервоари и бозата се наливаше от продавачката в големи стъклени халби с дръжки, като разновидностите бяха "малка, средна и голяма", съответно с цени 4, 6 и 8 ст. Понеже бозата беше автентична, на втория ден започваше да ферментира, които и придаваше кисел и резлив вкус. Въпросните гюмове се разкарваха от камиони 1-2 пъти седмично и ръчно се разтоварваха и товареха.

Асортиментът на сладкарниците се свеждаше до реване, паста (1 вид), кадаиф, толумбичка, кремче, сутляшче, боза и лимонада. Кремчетата и сутляшчетата бяха в алуминиеви панички. Имаше и бонбони в големи стъклени буркани, които се харчеха по 1 ст. и често се даваха за ресто, шоколадите бяха рядкост, като най-популярният беше "Крава" - голям (с размера на днешните стандартни 100 гр.) - това беше мечтана екстра, която само съзерцавахме, защото нямаше кой да ни купи. Много популярни бяха бонбоните "ролка" - малко цилиндрично фишече с пет бонбончета на цена 2 ст.

Помня и предхладилниковата епоха - тогава имаше камиони, които доставяха на магазините лед във форма на големи паралелепипедни блокове с размер метър х 20 см х 20 см, които се стоварваха директно на тротоара с големи метални куки от съответния товарач на камиона. В магазина тоя лед се натрошаваше и се ползваше по предназначение.

Такива времена бяха ...
Аватар
sergeh
 
Мнения: 496
Рейтинг: 1880
Регистриран на: Пон Юни 08, 2009 8:59 pm
Местоположение: Пловдив, Местокаране: Хисарско

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Yavkata » Пон Авг 27, 2012 11:05 am

Като отворихме сергията....руската салата. От "рибарския магазин". В едни големи алуминиеви тави и гребяха с черпаците в една навосъчнена хартия, дето почти издържаше да дома.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Ozzie » Пон Авг 27, 2012 7:36 pm

sergeh написа:За бозата вече писаха май, че се доставяше в големи алуминиеви "гюмове" (с вместимост сигурно 30-40 л.), които по неизвестен способ се изливаха в задната стаичка на сладкарниците в резервоари....


Способа си беше баш известен. Отваря се гумения капак на гюма и се излизваше в казана.
Майка ми работеше в сладкарница, като съм бил някъде 5-6 годишен. Имам някакъв смътен спомен от този резервоар (или да кажем "казан"), понеже имах достъп до "тъмната стаичка" от която се стичаше до чешмичката за боза. :D

sergeh написа:Понеже бозата беше автентична, на втория ден започваше да ферментира, които и придаваше кисел и резлив вкус.

Какъв ти втори ден? Случвало се е още на първия ден, тази която продаваха в стъклените шишета да издуе капачката, а понякога и да я изстреля.

sergeh написа:Прясното мляко, преди да започне да се продава в модерните найлони, за които taurus13 пише, се продаваше в стъклени еднолитрови шишета с широко гърло...

Па стой та гледай, ако не изровя някоя такава бутилка в мазата на старите. :evil:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот PtD » Пон Авг 27, 2012 9:41 pm

Прясното мляко беше в пликчета, които седяха нахвърляни в едни пластмасови касети и обикновено всичко това плуваше в мляко, щото все едно 10 процента бяха пробити. Майка ми ме пращаше на пазар с една платнена торба за многократна употреба, щото тия модерните пличкета не бяха на мода в магазините - де да знаем че сме били така еко модерни тогава, та да се гордеем. Та се почваше едно избиране на мляко - вдигаш пликчето и чакаш да се оттече, та да видиш дали тече от него или това е дето е плувало досега в басейна, щото много кофти като си го сложиш в торбата и да ти тече до вас


Ей, това го бях забравил. Точно така си беше!
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот MartinBG » Вто Авг 28, 2012 11:05 am

taurus13 написа:Кво друго....ааа значи някъде през 77-78 година се срещаха караконджули. Всъщност аз не съм ги виждал ама моите родители казваха, че ги имало и ако не съм слушал, щели да ме отнесат. Това ми притеснение особено се засили, когато се пренесохме да живеем от първи етаж в центъра, на последния етаж в модерния квартал Люлин. Когато се покажеш на балкона, виждаш мастилено небе, празна поляна с голяма дупка на нея и квакащи жаби - модерен си беше ви казвам. Та понеже бяхме срещу гората почти, пък и тия караконджули летели виждаш ли, та аз си мислех, че ако съм единтакъв караконджул, най-удобно ще ми е да кацна на 8 етаж. В тая връзка, не разбирах що за безотговорни родители имам, да ни оставят сами със сестра ми и да ходят по живот, като може някой караконджул да ни отмъкне.


:agree:
Помня ги тези! По същото време дебнеха за непослушни деца и в Русе. :evil:
Аз си ги представях като дългокраки и космати полу-човеци. Нямах ни най-малка представа какво правят с децата, но не исках и да знам! По него време живеехме на тавански етаж в стара къща която издаваше странни звуци и без друго. :lol:
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот emoonthemove » Нед Сеп 09, 2012 10:37 am

Няма да забравя с какъв трепет си купих първата вафла Куку-Руку в един слатински супермаркет (бях четвърти клас и не получавах джобни пари, въпреки че майка ми е великолепен хирург, имаше злата участ да живее в България... понякога не можехме да си позволим кутия с бонбони за рождения ми ден и се преструвах на болен, не ходих на училище. А какъв срам съм брал, когато вместо бонбони баба ми запретна ръкави и направи сладки тип "праскови"...).

Та, купих си вафлата, отворих я със светкавична скорост и видях съсухрено парче десерт. Отидох при лелката и казах: "Извинете, но тази вафла не е с течен шоколад, шоколадът вътре е съвсем изсъхнал!". Тя майчински ме помилва по триъгълната главица и каза "Той е бил течен, моето момче, но вече е изсъхнал." Това беше първият ми сблъсък с изначалното противоречие между онова, което казват по телевизията и реалността.

И още, разбира се, вафлата "Серенада", "Зрънчо с червен пипер", пушените пилета и риби — грандиозен деликатес, магазин "Гастроном" в приземния етаж вляво на ЦУМ, който приличаше на вълшебно привидение и с нищо не се различаваше от един съвременен супермаркет. Проекторчетата на детски филмчета, космическият кораб наречен Москвич Алеко (с четирите бутона на конзолата!), наденици, които усърдно се завиват в бакалска хартия и сметки, които се пишат на същата, циркът на площад Македония и триъгълните локумени вафли, които се продаваха само там, миризмата на нафтова печка, хапчетата йод, които раздавах в "хартийка" в училище и страховитите инспекции за "паразити".

Нищо не беше по-добре от сега, майната им на онези времена, не изпитвам ни най-малка носталгия :evil: Тези спомени са като да се връщаш мечтателно между страниците на 1984 на Оруел... отврат.
Аватар
emoonthemove
 
Мнения: 458
Рейтинг: 1911
Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 11:42 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот skiman » Нед Сеп 09, 2012 3:49 pm

Аз пък по празниците се занимавам с това:
След шлайфане:
Изображение
След полиране:
Изображение
Изображение
То е ясно, че трябва нова, ама си е занимавка. И отново е жив и записва :eyebrow:
Става дума за Technics RS-M235X :love:
Изображение
Човек не спира да си играе защото остарява, а остарява защото е спрял да си играе.
Аватар
skiman
 
Мнения: 1482
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Дек 31, 2004 9:12 am
Местоположение: София

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Ozzie » Пон Сеп 10, 2012 10:26 am

Прясното мляко беше в пликчета, които седяха нахвърляни в едни пластмасови касети и обикновено всичко това плуваше в мляко, щото все едно 10 процента бяха пробити. Майка ми ме пращаше на пазар с една платнена торба за многократна употреба, щото тия модерните пличкета не бяха на мода в магазините - де да знаем че сме били така еко модерни тогава, та да се гордеем. Та се почваше едно избиране на мляко - вдигаш пликчето и чакаш да се оттече, та да видиш дали тече от него или това е дето е плувало досега в басейна, щото много кофти като си го сложиш в торбата и да ти тече до вас


В една голяма верига магазини (те и магазините им са големи де) все още се продава мляко в найлонови пликове, в касетки.
И пак имаше мляко по дъното им. Така че нищо не е изгубено. :thumb:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот hlebarka » Пон Сеп 10, 2012 9:19 pm

emoonthemove написа:
Нищо не беше по-добре от сега, майната им на онези времена, не изпитвам ни най-малка носталгия :evil: Тези спомени са като да се връщаш мечтателно между страниците на 1984 на Оруел... отврат.



Ми като критерия са вафлите кфа носталгия ше изпиташ. :yawn:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Alpina » Пон Сеп 10, 2012 10:49 pm

Ozzie написа:
Прясното мляко беше в пликчета, които седяха нахвърляни в едни пластмасови касети и обикновено всичко това плуваше в мляко, щото все едно 10 процента бяха пробити. Майка ми ме пращаше на пазар с една платнена торба за многократна употреба, щото тия модерните пличкета не бяха на мода в магазините - де да знаем че сме били така еко модерни тогава, та да се гордеем. Та се почваше едно избиране на мляко - вдигаш пликчето и чакаш да се оттече, та да видиш дали тече от него или това е дето е плувало досега в басейна, щото много кофти като си го сложиш в торбата и да ти тече до вас


В една голяма верига магазини (те и магазините им са големи де) все още се продава мляко в найлонови пликове, в касетки.
И пак имаше мляко по дъното им. Така че нищо не е изгубено. :thumb:


В 4 големи вериги се продава по този начин, а съм виждал и в по-малки ;)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот bfm » Вто Сеп 11, 2012 1:11 pm

hlebarka написа:
emoonthemove написа:
Нищо не беше по-добре от сега, майната им на онези времена, не изпитвам ни най-малка носталгия :evil: Тези спомени са като да се връщаш мечтателно между страниците на 1984 на Оруел... отврат.



Ми като критерия са вафлите кфа носталгия ше изпиташ. :yawn:


Набори, не бъркайте носталгията по времето и носталгията по това, че сме били млади :beer:
"...while the strong do what they can and the weak suffer what they must..."
Аватар
bfm
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1175
Регистриран на: Сря Юни 27, 2012 11:44 am

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Reactor » Вто Сеп 11, 2012 4:51 pm

Хайде да не започват споровете и тука.
Идеята на темата е много по-различна!
Аватар
Reactor
 
Мнения: 3594
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 9:08 am
Местоположение: гр.София жк.Младост 1А

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот valenti » Съб Сеп 29, 2012 9:46 am

Посвещава се на децата от 60-те, 70-те и 80-те години
на 20 век Ако сте били дете тогава, като погледнете назад, ще ви бъде трудно да повярвате, че сте успели да доживеете днешния ден. Ние се возехме на коли без предпазни колани и без въздушни възглавници. Креватчетата ни бяха оцветени в ярки бои с голямо съдържание на олово. На шишенцата с лекарства нямаше секретни капачета, вратите често не се заключваха, а шкафовете в къщи не се заключваха никога. Пиехме вода от улични чешмички, а не от пластмасови бутилки. На никого дори не би му хрумнало да кара колело с каска. Ужас, нали! С часове си правехме самоделни колички от дъски и лагери, намерени на някое бунище, и едва когато вече летяхме по нанадолнището си спомняхме, че сме забравили да им сложим спирачки. Сутрин излизахме от къщи, играехме по цял ден и се прибирахме, когато запалваха уличното осветление – там където го имаше. И през цялото това време никой не можеше да разбере къде сме. Нямаше мобилни телефони, представяте ли си! Няколко човека ядяхме един сладолед и пиехме лимонада от една и съща бутилка - и никой не умря. Нямахме компютри, 3D игри, компактдискове, GSM-и, 160 канала кабелна телевизия, интернет и на тълпи ходехме на кино, защото нямаше дори видео! Затова пък имахме приятели. Излизахме от къщи и
ги намирахме. Ако някой ни трябваше, отивахме у тях и се виждахме с него. Просто така, без предварително обаждане! Сами в този жесток и опасен свят. Без охрана. Как изобщо сме оживели? Измисляхме сами игрите си, крадяхме череши и ги ядяхме с костилките – и на никой костилките не му прорастваха в корема. През междучасията се пръскахме с вода от многократни спринцовки и бутилки от „Веро”. Нашите постъпки си бяха наши собствени и ние бяхме готови за последствията. Порязвахме се, ходехме в синини и натъртвания или си чупехме кокалите – но никой никого не съдеше. Смятахме, че за всичко сме си виновни ние самите. Представата, че можеш да се откупиш от ченгетата или да се скатаеш от казармата практически не съществуваше. Родителите от онези времена винаги вземаха страната на закона, можете ли да си го представите? Да-а-а, такива бяхме, а ето какви станахме:
1.По погрешка въвеждаме системната си парола на микровълновата печка.
2.Имаме списък от 15 номера да се свържем със семейството си, което се състои от 3 човека.
3.Пращаме e-mail на колегата, който седи в съседната стая.
4.Губим контакт с приятелите си, които нямат електронна поща
5.След края на работния ден се връщаме в къщи и
отговаряме по телефона така, сякаш още сме на работа.
7.Изпадаме в паника, ако излезем от къщи без мобилен телефон и се връщаме да го вземем.
8.Щом се събудим сутрин, първата ни работа е да влезем в интернет, още дори преди да си изпием кафето.
9. Сега накланяш глава, за да се усмихнеш.
10. Четеш този текст, съгласен си с него и се усмихваш.
11. Още по-лошо – вече си намислил на кого ще го изпратиш.
12. Прекалено се увлечен, за да забележиш, че в този списък няма номер 6.
13. Трябва ти само секунда за да пробягаш с поглед текста и да се убедиш, че номер 6 наистина няма.
Аватар
valenti
 
Мнения: 114
Рейтинг: 1252
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 9:56 am
Местоположение: ВАРНА

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот dob111 » Съб Сеп 29, 2012 10:22 am

101 години Бай Тошо.
Всеки знае кой е.
Изиграл политическа роля, която на фона на глобалната геополитика от онова време не е имало как да не бъде изиграна. Добре или лошо той е изпълнил тази си роля в контекста на международната геополитика и българската реалност - това всеки ще прецени за себе си.
Изображение
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот lenao » Съб Сеп 29, 2012 10:50 am

Това бяха най -хубавите моменти от моя живот! Безгрижното тогава детство , / с което сега не могат да се похвалят съвременните деца независимо от дохода и семейните взаимоотношения/, спокойния и сигурен живот на възрастните ,което се отразяваше неминуемо и на спокойствието между децата,игрите от сутрин до вечер, приятелството ,което се изграждаше на доверие и уважение , а не както сега -по интереси ,пари и власт.Не отричам ,че изобщо нямаха значение парите -имаха ,разбира се ,но не така масово.
Сами си измисляхме игрите ,което спомагаше за развитие на детското въображение -сега това просто липсва! Децата са през цялото време САМИ ,пред една машина ,наречена компютър и и социалните им контакти много често са само чрез компютъра и в училище.
Няма спорт -имам предвид -в игрите , а не отделно като спортуване ,макар че сега децата много по -малко спортуват.
Имаше състезания ,хорове, турнири....Сега няма нищо ,нищо!!!
Имаше много движение в тогавашните игри ,бяхме рядко пред телевизора ,само когато имаше детски предавания , а и те не бяха много.
Как ми се иска да се върна отново в това детство ,когато хората просто бяха по -добри!
lenao
 
Мнения: 4
Рейтинг: 1205
Регистриран на: Съб Сеп 08, 2012 8:28 am

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот did » Съб Сеп 29, 2012 1:51 pm

lenao написа:Това бяха най -хубавите моменти от моя живот! Безгрижното тогава детство , / с което сега не могат да се похвалят съвременните деца независимо от дохода и семейните взаимоотношения/, спокойния и сигурен живот на възрастните ,което се отразяваше неминуемо и на спокойствието между децата,игрите от сутрин до вечер, приятелството ,което се изграждаше на доверие и уважение , а не както сега -по интереси ,пари и власт.Не отричам ,че изобщо нямаха значение парите -имаха ,разбира се ,но не така масово.
Сами си измисляхме игрите ,което спомагаше за развитие на детското въображение -сега това просто липсва! Децата са през цялото време САМИ ,пред една машина ,наречена компютър и и социалните им контакти много често са само чрез компютъра и в училище.
Няма спорт -имам предвид -в игрите , а не отделно като спортуване ,макар че сега децата много по -малко спортуват.
Имаше състезания ,хорове, турнири....Сега няма нищо ,нищо!!!
Имаше много движение в тогавашните игри ,бяхме рядко пред телевизора ,само когато имаше детски предавания , а и те не бяха много.
Как ми се иска да се върна отново в това детство ,когато хората просто бяха по -добри!


Хайде свали тия черно-бели очила. Цветовете са повече от два.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Alpina » Съб Сеп 29, 2012 3:07 pm

Да четеш някои от по-горните постове във вестник или да ги чуеш на пейката зад блока, на маса с приятели - да им се вържеш, а то - написани на компютър, публикувани в интернет и плюещи последните две... Смешно е...

А да публикуваш текст с такова съдържание, който предрича как ще бъде публикуван - :wavey: :wavey: :wavey: То си влезнал в матрицата сам, докато плюеш срещу нея. :lol:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот mover » Сря Ное 07, 2012 3:01 pm

Хайде по темата :D
Попаднах на колекция на SLADE от 70-те и 80-те години. Имам много силен спомен от тях, защото към 74-та имах тава на тази група. Това беше първата западна тава, която бях взел на дългосрочен заем от приятел и веднага след училище я инсталирах на грамофона (всъщност, тя си стоеше перманентно там) и го надуяах до дупка. Грамофонът беше някаква бг марка, Рапсодия или Респром, не помня, но беше цял висок шкаф: най-отдолу с отделение за плочи, по-горе радио и най-горе грамофон с капак. Обаче от силните вибрации на говорителя (басите на мах) игличката подскачаше и прескачаше пистите. Затова просто му сядах отгоре, така го амортизирах и чувствах музиката с цялото си тяло :rofl: Като извъртах 2-3 пъти тавата от двете страни вече се бях назобил с музика или съседите идваха да звънят и тропат по вратата.
http://www.youtube.com/watch?v=P0dYVFnO ... ure=relmfu
обърнете внимание на мелодичното парче "Coz I Luv You" - на два пъти - към 3'30" и към 40'30"
... и вариантът на Щурците, който изпълняваха по концертите тогава:
http://vbox7.com/play:1be69579
:wavey:
Аватар
mover
 
Мнения: 398
Рейтинг: 1829
Регистриран на: Пон Апр 13, 2009 1:36 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот dob111 » Пон Ное 12, 2012 8:53 pm

Попитали Бай Тошо брои ли хората измислили виц за него...той се замислил - "Па требва да са към два лагера, ха-ха-а-а..." :wavey:
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Бат'Весо » Пон Ное 26, 2012 10:24 pm

Понеже се включвам в перида и имам впечатления ще взема отношение по темата .
Съпоставяйки тогавашните времена със сегашните мога да твърдя , че съпоставям възхода с падението на Българската държава . Макар крайно и протеворечиво това твърдение си остава позицията ми .
Първо тогава държавата беше майка за народа и всички частни инициативи бяха унищожени т.е. интересите на частните собственици , които по принцип са заробвощи за всички останали нямаха почва . В сегашно време омесването на държавата с частните интереси води до неизбежна престъпност т.е. всички се стремят към държавната власт за да изсмучат дълбоката държавна хазна в своя полза .
Второ идеалите за честност и справедливост бяха заложени в законите , откъдето и престъпноста беше ниска т.е. народа беше спокоен и му беше осигурена максимална сигурност .
Трето личната свобода беше голяма макар и материално ограничена . Сега частните организации максимално притискат народа с какви ли не екстри , а държавата с какви ли не данъци т.е . държавата и часните организации са в комбина срещу народа .
и т.н. ще продължа ако стане интересно !
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот did » Пон Ное 26, 2012 11:30 pm

@ Бат'Весо:

Човек, смени средата, избягай някъде с колелото, иди на психолог... не знам какво. Но трябва да направиш нещо.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот rarekin » Вто Ное 27, 2012 2:24 am

Бат'Весо написа:Трето личната свобода беше голяма ......


Какво, какво?

:eek3:
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот taurus13 » Вто Ное 27, 2012 10:46 am

Е па стига да не разказваш вицове за бай Тошо и да се регистрираш в местното управление на милицията, като ходиш на палатки за два дена, като цяло си бехме свободни. А, да и дядо ти да не е бил некой враг на народа. :D
Обаче милицията тогава повече служеше на народа. Милиционерите като цяло бяха далече по-вежливи, почти некорумпирани. Аз сега като видя полицай честно ви казвам, като некой разбойник го възприемам - нещо като гавазин от личната армия на шефа.
Спомням си един случай дето бяхме на палатки в гората и една сутрин дойде един милиционер натоварен със задачата да издирва открадната кокошка от един селски двор на близкото село. Та ни разпитава, документи взима, даже отведе един от нас долу до управлението. На нас никак не ни беше приятно ама я кажете кога днешен полицай ще тръгне да води разследване за една кокошка.
Съответно я нямаше тая битова престъпност и циганите много си траеха. Сега имаме още по-голяма полиция сигурно, ама полза никаква, щото тя служи да пази властта от народния гняв. :)
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Бат'Весо » Вто Ное 27, 2012 7:40 pm

Свободата е възможноста да избираш , а тогава нямаше " кур-капани " навсякъде и самия избор нямаше значение , просто избираш от малкото разрешени неща . Сега избора е голям и свободата да избираш е неограничена , но погрешния избор е фатален и последствията трагични дори и за поколенията след теб .
Иннформацията , която получаваме е подвеждаща / ярък пример са рекламите / и изкушаваща , което води до неправилен избор почти в 90% от случаите .Логично е останалите 10% от хората да са богатите , но те не са по - умните , те са правилно информираните ...
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Yavkata » Вто Ное 27, 2012 7:55 pm

Бат Весо, де недей така. Имаше избор между едно и нула. Ако не нагънеш да влезеш в комсомола нямаш възможност да учиш в Университета. И да, винаги имаше възможност за избор, да избягаш в чужбина, и да разкажеш играта на роднините си тук. Верно имаше само един вид кисело мляко, на Сердика, и това не те поставяше пред трагичната и опасна възможност да избираш между 10 вида. Имаше само една Комунистическа партия и се избираше тя, а не като сега 90 комунистически партийки между който да избираш. Ако човек гледа на живота като на страховита опасна трагедия, и Господ не може да му помогне.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот PtD » Вто Ное 27, 2012 7:55 pm

@taurus13, явно си живял в някоя паралелна вселена. Щото си спомням да съм ял шамари от милиционери, а пък от полицаи - не.

@Бат' Весо, т.е. за теб свободата се изразява в това да ти е ограничен изборът максимално. Ясно. :eek3: Не всички са дозрели да си взимат сами решенията и отговорността за тях, това поне е видно. :erm:

@Yavkata, :agree: +1. Просто част от хората обичат да живеят по релси - от тук - до тук. Ще работиш (или по-точно ще симулираш работа) от Х до У. Ще си почиваш от Х до У. Ще взимаш между Х и 2Х пари. И ако мълчаливо изпълняваш, без много-много да се репчиш, ще си добуташ до пенсия и до шперплатовия ковчег, без големи сътресения.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот Бат'Весо » Вто Ное 27, 2012 8:25 pm

Темата за поемането на отговорност и избор на правилни решения ми е тема табу но ще се изкуша и ще кажа :
Отговорноста да управляваш силна икономика и да поемаш грижата за хиляди хора е трудна работа , затова айде да унищожим фабриките и да продадем желязато на скраб , чиста работа . Знаете ли какво е усещането да отидеш сутринта на работа и да дойдат някакви си роми с ножици за желязо и да ти отрежат кабела на машината както работиш. Отиваш при собственика след двудневно дебнене и той ти казва , че повече нямаш работно място . Това ли е отговорноста на сегашните управници и правото да избираш .
Аватар
Бат'Весо
 
Мнения: 322
Рейтинг: 1233
Регистриран на: Вто Мар 27, 2012 12:45 pm

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот patricii » Вто Ное 27, 2012 8:26 pm

СВОБОДАТА Е РОБСТВО!-Ерик Блеър/Джордж Оруел/ -1984!!
Робството се крепи на робите , не на робовладелците! Дерзайте!!
SPIRITUS PROMPTUS EST,CARO AUTEM INFIRMA!- ДУХЪТ Е СИЛЕН, ПЛЪТТА-НЕМОЩНА!
+Станислав Стратиев-ТОЛКОВА МНОГО НИ ПРАВЯТ НА МАЙМУНИ,ЧЕ ВЕЧЕ ВЯРВАМЕ В ТЕОРИЯТА НА ДАРВИН
Аватар
patricii
 
Мнения: 51
Рейтинг: 1210
Регистриран на: Чет Май 03, 2012 6:48 pm
Местоположение: От 0 до 2925 м н.в.

Re: За децата от 60-те, 70-те и 80-те...

Мнениеот dob111 » Вто Ное 27, 2012 8:45 pm

Я бех дисидент!
Като бех осми клас, есента на 1989-та и викам: "Я немаа ставам комсомолец.". А тия ми викат "Момче, как нема да ставаш комсомолец, всички стават, не може така". Я викам "Я неща!" И след един месец бай Тошо стаде багажа...

Къв дисидент, кви 5 лева -чист келеш, надушил слободията да се направи на много интересен! :evil:

Не че дори и деца тогава, не бяхме безкрайно уморени от безсмислено говорене по пионерски сборове и манефестации и, не че не мечтаехме наивно за "корекомския" запад....
Свещена простота!
Последна промяна dob111 на Вто Ное 27, 2012 9:03 pm, променена общо 1 път
Аватар
dob111
 
Мнения: 695
Рейтинг: 1900
Регистриран на: Нед Юни 20, 2010 3:32 pm

ПредишнаСледваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 31 госта