Относно фотоапарат

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Относно фотоапарат

Мнениеот IsEmAn » Съб Май 14, 2016 4:11 pm

Здравейте! Обмислям закупуванете на фотоапарат, но не съм много на "ти" с този вид техника. Харесъл съм тези два апарата, като бюдежта ми е до 200 лв. като може да отделя малко над тях:
1.http://www.gigacomp.bg/fotoaparati/komp ... 1164&C=BGN
2.http://www.techmart.bg/products/product_details/16898
Знам, че апаратите са коренно различни. Ще го изпозвам, когато винаги съм с колелото. Предимно карам градско, но се случва и дълги преходи до близките селца, заедно с кратки, но агресивни карания на черно, като винаги търся места с хубава гледка. Притеснението ми е, че апаратие могат много бързо да "сдадат багажа". И искам да разбера от колегите, които носят фотоапарати по време на каране дали техниката, като цяло и конкретно за двата апарата, ще издържат на моя тип каране. Благодаря!
Аватар
IsEmAn
 
Мнения: 20
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 8:56 am
Местоположение: Русе

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Май 14, 2016 5:22 pm

От темата втория е по добър,но да помислим реално дали ще ви е удобен за носене,може на врата или в раница.За тези пари може да се вземе нещо водо и прахо защитено и от случаен удар като този модел.
http://magazin.photosynthesis.bg/oferta ... -g700.html
Аз лично снимам снимки и със спортна камера и с телефона,следната снимка е правена с Moto G3,откриват се нови в olx.bg по 250лв.Сега си взех P9 и има ефект на DLSR с двойна оптика leica.Винаги ще е със вас и ще ви помага със всичко,моторолата е много бърза,чист андройд и не прави бъгове.Мога да ви кача снимки и със спортната камера за сравнение,доброто е че се променя зрителния ъгал и може да снимате без да мислите,само насочвате към обекта.
Изображение
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот noncho » Съб Май 14, 2016 6:55 pm

Има няколко неща, които са важни според мен:
Какво качество очакваш, дали ще е удобно за носене и къде точно ще се носи по време на карането?
Аз лично не бих взел отделен апарат, освен ако качеството му не е видимо по-добро от това на камерата на телефона. И бих заложил на компактността.

И двата апарата имат вадещи се обективи, които при вибрации и удари може да имат проблеми.
Освен това апаратите в този ценови клас определено не се правят да издържат много.

Често карам с Canon G7 X(доста по-скъп обаче). Но имам и с него лек проблем, който дойде след нормално градско каране в джоба на якето.
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот ferrarko » Съб Май 14, 2016 7:44 pm

Здравей.
С колелетата не съм голям спец, но за фотоапаратите и по специално със "сапунерките", мисля че съм запознат над средното. Тъй като някога съм работил няколко години във фото, аз самия съм закупил няколко компактни любителски фотоапарата, много съм чел, а и на база опита ми от фотото знам какво да гледам дори и в момента за да определя кой фотоапарат снима по-добре.
И двата типа фотоапарата ще издържат на твоят тип каране, стига да ги държиш изключени по време на каране, да са опаковани в калъфче, за да не влиза прахоляк и вода докато караш, също трябва да ги пазиш от прахоляк и вода дори когато снимаш и най-важно да не позволяваш да се ударят, да не ги изтърваш и да не падаш с тях докато караш. Тоест ако си го изключил и прибрал в калъфа, докато ти стои в раницата можеш да ходиш с него където искаш.
Голяма заблуда е че GSM-те правят еднакво хубави или по-хубави снимки от компактен фотоапарат "сапунерка". Напротив фотоапарата си е фотоапарат, защото има по-голяма леща, по-голяма матрица, можеш да приближаваш ОПТИЧНО, имаш механична стабилизация на оптиката и ксенонова светкавица! Последните години GSM-те определено подобриха качеството на снимките, но няма как да изпреварят фотопарата, при тях има само дигитално приближаване(зуум) и само дигитална стабилизация. Дигаталният зуум и дигиталната стабилизация, намалят качеството на снимката. GSM-те от 700-1500лв. правят снимка с качеството на сапунерка среден клас. Големият плюс че ти е винаги под ръка и можеш да направиш прилична снимка. Ако искаш да правиш по-добри снимки взимаш фотоапарат!
От посочените фотоапарати за Олимпуса просто забрави, Никона е по-добрия избор, но въпреки по-сериозния му вид не очаквай много и е по-тежък, казано просто отговаря си на цената.
Лично аз ще ти препоръчам, това в което съм се убедил многократно! Ако взимаш компактен фотоапарат и дори по-евтин вземи си CANON, общо взето CANON особено при компактните апарати са Мерцедеса на апаратите. При DSLR вече имат повече конкуренция, но при сапунерките рядко се намират фотоапарати с по-добро качество. Наблягам КАЧЕСТВО на снимката, другите марки може да предлагат повече екстри, но рядко предлагат по-добро качество на снимката.
Този Рикох който ти е предложил Speedmaster™ , малко ме съмнява колко качествени снимки ще прави за 250лв, хем едновременно да е за екстремни условия! Спред мен за тези пари или взимай показания Никон или компактна сапунерка на Канон и ги използвай по-горе описания начин.

И ето ти един сайт с много добри ревюта на фотоапарати, където има тестове на почти всички апарати, показаните тестови снимки ги има в реални размери и различни условия, където много добре можеш да прецениш какво да си вземеш.
https://www.ephotozine.com/
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот xargs » Съб Май 14, 2016 8:17 pm

Между ДСЛР и сапунерките има поне два класа апарати - суперзумове (какъвто е и предложения никон) и mirrorless-и. Sony Nex серията например - със 16мм палачинка е супер компактен апарат със сензор с размер на ДСЛР. Сапунерките по 200лв много по-добре се заместват от качествен телефон. Повечето хубави телефони от последните две години имат оптична стабилизация, лазерен или phase detect афтофокуси и като цяло при хубава светлина снимките им са повече от добри. Разбира се, ако се държи на качество без mirrorless или DSLR няма как да се мине, но там отделно имаш инвестиция и в обективи и работата става дълга.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот ferrarko » Съб Май 14, 2016 9:04 pm

И все пак фотоапаратите от 200-300 лв имат по-големи лещи и матрици, а оптичен зуум телефона незнам дали може да предложи!
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Май 14, 2016 9:29 pm

Разликата в големината на сензора между сапунерка и телефон при този бюджет е минимална - актуален телефон среден и висок клас ще прави по-добри снимки най-вече заради софтуерните оптимизации, с които разполага. Та ако автора разполага с такъв телефон няма какво да му мисли. Качество на снимки при този бюджет няма как да очакваш - то е като да очакваш да си вземеш прилично цяло МТБ за тия пари.

Относно носенето по време на каране по доста по-сериозни маршрути от описаните нося моя m4/3 апарат в компактна чантичка закачена на колана около кръста на раницата. Чантичката има дунапрен по всички стени и няма проблем даже и да падна с него, което се е случвало. Има хора, които носят DSLR по този начин :eyebrow:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот ferrarko » Съб Май 14, 2016 9:59 pm

Всички цифрови фотоапарати, дори евтините сапунерки имат софтуерна оптимизация, и различни режими на снимане. Дори матриците да са близки, то лещите не са никак близки по големина. Искам да видя как би направил една портретна снимка срещу слънцето, без ксенонова светкавица, а само със светлодиода на телефона!
До 300 лв. може да се вземе апарат за хубави любителски снимки с аматьорска цел. Купих евтин Канон на баща ми, който е голям индианец и снима както му дойде, снимките му се получават много добре и негови познати с по-скъпи фотоапарати им прави впечатление че снимките са повече от добри за цената на апарата!
Така, че абсолютно никой не може да ме убеди, че телефона е за предпочитане пред сапунерките!
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот xargs » Съб Май 14, 2016 10:15 pm

Конкретно предложения олимпус - сензора му е с размер много близък до този на Galaxy S6, 1/2.3 inch vs. 1/2.6". За сметка на по-големия размер, сензора пък няма deep trench isolation. Няма оптическа стабилизация на изображението (за разлика от Самсунга), няма Фул ХД видео, още по-малко пък slow motion (120/240фпс) такова, автофокус системата му е по-бавна и по-зле - затова не можах да намеря данни, но се обзалагам, че е така - най-малкото че е модел от 2012 и процесорчето му ще е супер жалко. То и неслучайно цената му е 4ри пъти по-малка от такъв телефон де, но то пък кой живее без смартфон днешно време :dontknow:

Единствения аргумент остава, че обектива му е по-голям, но пък светлосилата му е много по-слаба f2.8, vs. f1.9. Олимпуса има варио де, както и по-хубава светкавица, но на фона на останалото не виждам как ще те спечелят тези му точно предимства.

Та като цяло ти може и да не искаш да го повярваш, но фактите говорят :beer:
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот ferrarko » Съб Май 14, 2016 10:29 pm

"xargs" ти моя първи коментар прочете ли го изобщо?
Олимпус отдавна не правят смислени сапунерки, просто казано са боклуци.
Казах коя е марката :offtopic:

:beer:
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот Pr3d4t0R » Съб Май 14, 2016 10:36 pm

ferrarko написа:... Искам да видя как би направил една портретна снимка срещу слънцето, без ксенонова светкавица, а само със светлодиода на телефона!...


Като наглася експозицията за най-светлата точка в кадъра и в последствие изкарам детайлите от сенките софтуерно - вградена светкавица няма да използвам за такъв кадър.

@xargs :agree:
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот ferrarko » Нед Май 15, 2016 12:38 am

:rofl: Успех
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот Speedmaster™ » Нед Май 15, 2016 9:24 am

Да,дадения Ricoh G700 не прави снимки на супер ниво и е повече в иформативен характер.Най добре е да си вземете компактен фотоапарат с повишена устойчивост,телефон или спортна камера с опции за снимки,следната съм качил за пример как снимат повечето модели.От телефоните като снимки има много но аз съм пробвал huawei P9,Microsoft 640XL и 950XL,Moto G3.Първия от списака има ефекти постигащи качеството на DSLR и двойна оптика,едната снима черно-бяло и вечерта се постигат по-добри резултати и като цяло ще бъдат винаги с вас ако заложите на смартфон.
Изображение
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Нед Май 15, 2016 10:17 am

Вкарай малко повече пари във фото.
До 200 кинта са най-ниския клас "сапунерки". Там няма особено голямо значение какво ще вземеш - просто избери това, което най-много ти допада;
Вече за 300 лв може да се купи някоя "безогледалка" (т-нар Mirrorless cameras) - всички ползи от голямата матрица на DSLR в пакета на по-голяма сапунерка;
Например Samsung NX1000, Panasonic GF2-3/ Olympus Pen Mini и подобни;
При всичките камери имаш пълен набор от ръчни настройки, режими, RAW + доста читаво видео.
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот xargs » Нед Май 15, 2016 7:22 pm

Например - http://www.emag.bg/fotoaparat-mirrorles ... D7WW4BBBM/

с която безогледалка и преходник за 10-20лв ще откриеш чудния свят на светлосилните праймове 50/1.4 по 50лв в оелекса :)
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот MIKEY MOUSE » Пон Май 16, 2016 8:08 pm

[quote="HepBeH_XaMcTep"]Вече за 300 лв може да се купи някоя "безогледалка" (т-нар Mirrorless cameras) - всички ползи от голямата матрица на DSLR в пакета на по-голяма сапунерка;
Например Samsung NX1000, Panasonic GF2-3/ Olympus Pen Mini и подобни;


Простете невежеството ми. При класическата оптика -огледален визьор-предимството е ясно. Но при цифров фотоапарат-визуализацията е на дисплей-каква е предимството на огледалото. Благодаря. :wavey:

ПП Питането ми е свързано с престояща покупка на по-качествен фотоапарат /пресечната точка на кривите -цена-качество. /Сапунерка имам/
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот noncho » Пон Май 16, 2016 9:10 pm

Най-просто казано като гледаш през дисплея (при DSLR live view), реално го ползваш в режим безогледалка ;)
Иначе все още най-добрият и бърз следящ фокус при високият клас камери е в такива с огледало и автофокусна система, която действа чрез него. Но безогледалките догонват много бързо.
Имам разни примери, но да не натоварвам излишно темата :beer:
Моите снимки @ http://www.NonchoILiev.com
Аватар
noncho
 
Мнения: 98
Рейтинг: 1285
Регистриран на: Вто Май 11, 2010 3:52 pm

Re: Относно фотоапарат

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Май 16, 2016 9:12 pm

Бюджет?

Предимството на безогледалните е много по-малкия размер точно заради липсата на огледало. Електрония визьор също може да е предимство, тъй като показва точно каква ще бъде снимката. Следене на движещ се обект е нещо, с което безогледалните все още отстъпват, както и живот на батерията - обикновено около 300 снимки.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 84 госта