В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот ferrarko » Пет Май 13, 2016 5:49 pm

Оля ;) !
На всеки колоездач независимо от вида на колелото му се налага да кара по пътищата с автомобилите! Винаги съм се чудил в кое платно на пътя е по-безопасно да се кара колело,подчертавам БЕЗОПАСНО ! По посока на движението заедно с автомобилите или срещу посоката на движение, срещу автомобилите ?!

Ако се спазва правилника за движение, мисля че отговора е ясен. Но тъй като сме в България и правилника не се спазва от почти никого, та дори и да се спазва, специално колоездачите никой не ги ебава.

Когато караш по посоката на движение, колите идват зад теб, не ги виждаж, не знаеш дали те те виждат и дали ще ти оставят място или ще минат на 5см от теб. Също така никога не се знае дали няма да изскочи дупка, нещо друго или да кривнеш неволно към автомобилите.
Когато караш срещу тях ги виждаш, виждаш и какво се случва, единствено не виждаш тези които са решили да изпреварват идвайки зад теб, което пак си е доста опасно. Но все пак ми се струва по-добре, защото този който изпреварва те вижда , случва се по-рядко и не си скрит от друго превозно средство. Може би най-опасното при този вариант е когато си в завой без видимост поради висок склон или дървета-храсти и в този случай нито колоездача вижда нито шофьора вижда кой идва след завоя и къде се намира(на банкета или асфалта)!

Лично аз винаги предпочитам да избягвам главните пътища, ако трябва да мина по такова, винаги карам в банкета, но когато ми се наложи да се кача на асфалта, поради мантинела или нещо друго се чувствам по-сигурен като виждам колите пред мен. В случай че се почуствам несигурен мога да спра, да изчакам или да се хвърлям на някъде!
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот Pr3d4t0R » Пет Май 13, 2016 6:29 pm

Написано преди 11 годино, но валидно и днес:
http://www.mtb-bg.com/index.php/special ... 68-tips007

Неслучайно в правилника за движение пише колоездачите да се движат по посока на движението - примерно караш с около 20 (съвсем нормална скорост) в насрещното колата, която идва ще има много по-малко време да те реагира на твоето присъствие, тъй като се движиш срещу нея, сравнено с когато се движите в една посока.

Най-важното е да си видим и предсказуем (без резки промени в посоката, ако трябва карай метър навътре в платното вместо на всеки 100 м. да кривиш за шахта) - ако променяш посока подавай сигнал с ръка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот ferrarko » Пет Май 13, 2016 6:44 pm

Тази статия съм я чел, тя се отнася повече за градско каране.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот Alpina » Пет Май 13, 2016 10:35 pm

Olá ferrarko!
Това
ferrarko написа:...правилника не се спазва от почти никого, та дори и да се спазва, специално колоездачите никой не ги ебава...

не знам от къде ти е дошло на ум, но много рядко съм виждал някой да не "ебава" колоездачите на пътя. Винаги можеш да дадеш примери за обратното, но съм сигурен че ще са по-скоро изключения от колкото правило, що се отнася до това колко колоездачи има ежедневно (целогодишно) по пътищата.

Едно време и аз имах това мислене, но беше грешно. Сега се съобразявам с правилата и не помня да съм имал проблеми - независимо по колко натоварени пътища съм се движил.
Виж - относително често имам проблеми с колоездачи, които не само карат срещу мен (движейки се срещу насрещното), ами и очакват да ги пусна между мен и тротоара - е сори, ама ако ще да се ударим това няма да се случи!
Значи хем са тарикати да карат в насрещното, за да виждали движението, хем аз дето съм с гръб към него трябва да им правя място.

Най-важното - когато излизат от пресечка, шофьорите никога не очакват нещо да им идва бързо от дясно - поглеждат някакъв периметър за пешеходци и след това си гледат какво идва от ляво.
Така като си с колело - независимо в града или на междуградски път - вероятността някой да изскочи от отбивка без изобщо да гледа за теб става много по-голяма. Това е и основната причина да трябва да се движим по посока на движението.

Сигурно съм свидетел на повече катастрофи поради тази причина, от колкото някой да не зачита колоездачите на пътя.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот spirov92 » Пет Май 13, 2016 11:45 pm

Както казаха и другите, има една много сериозна причина да не караш в насрещното – никой не очаква да си там. А не е здравословно да изненадваш шофьорите.
Карай в дясно, като има препятствия се изнасяй по-плавно, въобще, без резки и неочаквани маневри. Ако имаш възможност давай сигнал с ръка.
В ситуациията със една лента за направо и надясно, аз понякога заемам средата на лентата, за да няма изненади. И без туй при потегляне не съм особено по-бавен от кола.
А, и ако не си карал шофьорски курс, хвани научи подробно поне правилата за предимство. Признавам си, на мен малко ми се губеха преди курса.
И като цяло, ако познаваш и спазваш правилника, карането в града е много по-безопасно и спокойно. ;)
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот Speedmaster™ » Съб Май 14, 2016 10:02 am

Определено по-безопастно е да се кара по посока на движението а не срещу него,всичките ми проблеми на път са били от колоездачи каращи в насрещното.Най често са възрастни хора и неразумни индивиди,също автобусните шофьори почти винаги не те взимат за участник в движението докато каращите тир те изпреварват чак в другото платно.С годините съм си изградил мнение че вечерта е по-безопастно да се кара извън града,трафика е по-малък и те пазят повече.За целта съм си направил следният стоп за 7лв.работещ на 9V.,има светло сила 380 лумена и съм го монтирал под седалката,на зад всички знаци светят червено в диапазон 600-800 метра.
Изображение
Аватар
Speedmaster™
 
Мнения: 570
Рейтинг: 1448
Регистриран на: Вто Юли 01, 2014 9:07 pm
Местоположение: България

Re: В кое платно е по-БЕЗОПАСНО при колоездене?!

Мнениеот ferrarko » Съб Май 14, 2016 9:32 pm

Хаха правилника го знам повече от добре, шофирам активно вече 13 г. , нямам инциденти и имам златен талон, а колело не помня вече колко години карам. Шофьорите мога да ги стресна ако карам в средата на платното, но не когато карам в банкета или плътно до банкета. Шофьора като ме вижда пред него и от това се стряска , то такъв "шофьор" ще се стресне и ако карам в една посока с него, така че дано не срещаме такива индивиди.
В темата иам предвид основно извънградското каране, където скоростите са по-големи и където не потегляш едновременно с автомобилите, само не съм уточнол че говоря за през деня.
Аз също съм имал проблеми с насрещно каращи колоездачи и наистина предимно с пенсионери или хора които им личи от далече че не карат редовно и добре колело. Когато се разминаваш с човек който може да кара и има мозък в главата, нещата стават леко, лесно и безопасно.
За едно съм съгласен в тъмното срещу колите никак не е желателно да се кара, всъщност според мен колело в тъмното изобщо не трябва да се кара.
MTB Cross GRX 9 - 27.5"
ferrarko
 
Мнения: 147
Рейтинг: 1232
Регистриран на: Пон Фев 22, 2016 2:34 pm
Местоположение: на Морето


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 87 госта