Въпрос за велосипедното каране на кръстовища?

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Въпрос за велосипедното каране на кръстовища?

Мнениеот Nakata2 » Пон Фев 29, 2016 6:13 pm

Здравейте.

В член Закона за движение по пътищата пише:

"Чл. 80. Водачът на велосипед е длъжен:

...
2. да се движи възможно най-близо до дясната граница на платното за движение".
Източник: http://pa1.bg/

Въпросът ми е: ако посоката ми на движение е различна от посоката на лентата, която е най-вдясно, да кажем ако аз съм за лява посока, мога ли да се престроя в лява лента, или трябва да се кача на тротоара, после да пресека на пешеходната и тогава да се кача на пътното платно?

Въпросът ми е не какво бихте направили, а как е правилно?

Благодаря!
Nakata2
 
Мнения: 7
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Фев 19, 2016 7:44 pm
Местоположение: София

Re: Въпрос за велосипедното каране на кръстовища?

Мнениеот GERGX » Вто Мар 01, 2016 10:33 am

Отиваш си в лява лента и завиваш когато "може" дали ще е световар или нещо. Но караш в лява лента по начин който позволява да минават МПС та по край теб.

Или караш най в дясно и отиваш в ляво като пешеходец, където може.
GERGX
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1142
Регистриран на: Вто Яну 27, 2015 1:42 pm

Re: Въпрос за велосипедното каране на кръстовища?

Мнениеот barcode_hc » Вто Мар 01, 2016 12:53 pm

По принцип чл. 15 определя всички нерелсови пътни превозни средства да се движат възможно най-вдясно по платното за движение - това важи и за колите. Затова има и отделен раздел Маневри, така че движението със велосипед (и всякакво друго нерелсово ППС) трябва да е съобразено с него. Тоест можеш да завиваш от най-лява лента заедно с колите, но преди това трябва да се престроиш по адекватен начин, сигнализирайки маневрите си и пропускайки превозните средства, които са с предимство.

Ако пътят, по който се движиш, обаче има само една лента или пък лентата е за направо и наляво може да е по-добре да слезеш и да пресечеш бутайки. Във всеки случай ще ти е много по-спокойно.
Аватар
barcode_hc
 
Мнения: 63
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Нед Апр 25, 2010 1:18 pm
Местоположение: София


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 104 госта