Разделно събиране и рециклиране

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот Vorac » Чет Ное 20, 2014 3:20 pm

Вълнува ме каква е ситуацията с разделнйото събиране в нашата мила родина и по-конкретно за София.

От няколко месеца има такива контейнери пред блока ми и се чудя дали да ги използвам.

От една страна го има аргумента "то всичко отива на едно място" / "заедно ги събират". Това вярно ли е? Пластмасовите контейнери имат различен интерфейс (мисля, че се изсипват през дъното) и, според мен, най-малкото заради това би трябвало да се ползва отделен камион.

За новопостроени заводи за рециклиране чувам от време на време, но до сега не съм попаднал на стабилни числа за бройката заводи за рециклиране на битови отпадъци. Някакви източници?

В други страни фирми плащат, за да изкупуват боклук и да правят печалба от рециклирането му, възможно ли е в България разделно събраният боклук да се изсипва на сметища?

Друг един въпрос е свързан с тесните отвори на контейнерите. Ако ли кръглата дупка на зеления контейнер добре пасва на бутилки и буркани, то малкият прорез на жълтия контейнер въобще не толерира найлонова торба, пълна с хартия и пластмаса. Съответно предметите трябва да се изхвърлят един по един, което подтиква човек просто да си метне торбата в съседната ламаринена кофа.

Тук, според мен, е важно какви са процесите по сортиране в завода. Ако представлява конвейр, около който стоят хора и с ръкавици отделят хартия, пласмаса и метал, ще е оправдано изискването боклука да не е в торби. Ако обаче се ползват масови процеси - боклукът се смила, след това измива под налягане и хартията се събира с филтър, след това се загрява и стопените пластмаси се събират, и накрая остава метал - тогава ограничението за найлонови торбички е глупаво.

Все някъде трябва да съществува тази информация. Идея къде?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот jungleraver » Чет Ное 20, 2014 3:46 pm

Мисля, че тук би трябвало да ти я дадат, ако попиташ.
http://www.bar-bg.org/index.php?MlW-gRWHIlSHI9OrI1KHchSrcNKncJafI9OjIRePUtKr&page=1
jungleraver
 
Мнения: 366
Рейтинг: 1725
Регистриран на: Чет Май 09, 2013 9:14 pm

Re: Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот mentalhead » Чет Ное 20, 2014 4:05 pm

Найлоновите торбички, които всички добре познаваме и ползваме, не подлежат на рециклиране и за това не трябва да се хвърлят в контейнерите. Найлоновите торбички, които се рециклират са различни и са по-скъпи. То, това и беше идеята да въведат платени найлонови торбички защото те самите излизат по-скъпо. Вместо това, направиха платени старите найлонови торбички, които логично продължават да са си все така нерециклируеми. Поредния абсурд, сътворен от властимащите. Както и да е. Не виждам какъв е чак такъв проблем човек да си пренесе боклука до контейнера в торбичка и да не я изхвърля с него, а или да си я ползва пак, или да я хвърли в обикновената кофа. Така или иначе боклуците, които се изхвърлят за разделно събиране следва да са чисти.
Аватар
mentalhead
 
Мнения: 354
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Авг 10, 2010 6:49 pm

Re: Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот evin » Чет Ное 20, 2014 4:39 pm

Вярно е, че всичко отива на 1 място. Разделното събиране го правят клошарите и ромите, които бръмчат по гюмовете и сортират и рециклират.

Говорих с 1 шеф от чистотата, който отговаря за Божурище и региона, и той ми каза, че за момента възпитават култура у българина. Някой ден като се появи завод за разделна обработка на отпадъци, идеята ще влезе в действие на практика.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот Ozzie » Чет Ное 20, 2014 6:31 pm

мммм да
И аз мислех, че се събират разделно, даже бях виждал камиони с логото на фирмата което се мъдреше върху цветните контейнери, които минаваха в различен час, от този в който обичайно минават камионите за останалия вид отпадък.
Преди има- няма две седмици въпросните контейнери изчезнаха от квартала. В последствие се разбра, че всичко е било бош- лаф и прах в очите, т.е. всичко е отивало накуп на сметището.
Иначе като цяло си се ползваха по предназначение. Та явно има култура сред част от хората, ама нещо куца другаде.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Разделно събиране и рециклиране

Мнениеот Vorac » Чет Ное 20, 2014 6:42 pm

Стига бе, това с "възпитаването на култура" го слушах преди 5 години. Като всички знаят, че нещата отиват на едно място, резултатът е по-скоро обратен - човек (аз примерно) ще вземе решение да не ползва кофите за разделно събиране и даже да се построи завод няма да промени решението си.

Ето примерно едно твърдение, че съществува поне един завод:
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... aboti.html

При това положение, би било странно разделно събраните отпадъци да се смесват и после да се разделят! А ме съмнява някой въобще да изхвърля некоректен тип отпадъци, заради споменатото неудобство на тесните входни отвори на специалните кофи.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта