Черни пътища през Рила?

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Черни пътища през Рила?

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 30, 2014 12:12 am

Здравейте, другари и другарки! :D

Порових се из нета, но не намирам точно каквото ми трябва. Въпросът е дали има черни пътища, пресичащи Рила планина, или всичките приключват съдбата си в нея? Специално ме интересува дали има път от Бели Искър към Якоруда или през Белмекен за към Юндола (още по-добре)? През хижа Заврачица също бих минал, и въобще - бих се радвал на хижичка, в която да преспя (въпреки че ще си имам палатка).

По принцип съм велохрасталясник, но по въпросния път ще трябва да мина с висока твърда рамка и не особено агресивни гуми. И не по-малко важно - ще съм окичен като коледна елха с дисаги отпред и отзад. Това изключва всякакви варианти за пътечки, катерене, носене и т.н.

ПП: Чудих се за кой точно раздел е темата, ама... дано не съм стрелял съвсем на посоки.

По-здрави от другия край на Европата :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот TheAnimal » Пет Май 30, 2014 9:24 am

Бели Искър-Черната скала-х.Марица-х.Заврачица-х.Грънчар-х.Белмекин-Юндола.
До х.Белмекен има черен път, от там до Юндола асфалт. Между х.Заврачица и х.Грънчар имаш 2-3 км пътека, обрасла с клек.
Мой съвет е да спиш на х. Грънчар.
"Всеки знае, че една жена е твърде силна за един мъж."
TheAnimal
 
Мнения: 3204
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 16, 2008 9:38 am
Местоположение: Зверино

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот Yavkata » Пет Май 30, 2014 11:37 am

TheAnimal написа:Бели Искър-Черната скала-х.Марица-х.Заврачица-х.Грънчар-х.Белмекин-Юндола.
До х.Белмекен има черен път, от там до Юндола асфалт. Между х.Заврачица и х.Грънчар имаш 2-3 км пътека, обрасла с клек.
Мой съвет е да спиш на х. Грънчар.

Пътя покрай х.Марица за Заврачица е гнусен чакъл и сигурно горчиво ще съжаляваш, че си тръгнал. Същото важи и за този от Костенец към х.Белмекен (въобще да не отварям дума за пътечката) . С така описания натоварен велосипед чистосърдечно ти препоръчвам да ползваш обходни пътища. Не, че няма да го минеш и директно през Рила ама ще ти е голяма мъка. Донякъде вариант ти е качване от Сестримо към язовир Белмекен по асфалта (бррр) и после към Юндола. Всъщност както и да го погледна словосъчетанието "велосипед с дисаги" и "през Рила", в едно изречение не стоят добре. Честно да ти кажа по-добре ще ти е да пратиш колелото до офис на еконт във Велинград, пък ти да си направич читав пешеходен преход през Рила, да слезеш до Юндола и от там на стоп до Велинград и да си вземеш колелото :D
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот MartinBG » Пет Май 30, 2014 3:45 pm

Както писа по-горе Yavkata, може да стигнеш по асфалт от Сестримо през Белмекен до Юндола. Пътят не е натоварен (поне в частта от Сестримо до разклона Велинград-Юндола) и карането, макар да е по асфалт, е по-скоро приятно заради природата и гледките по пътя. Изкачването към Блемекен е дълго и стръмно и аз силно препоръчвам да се прави в по-хладните часове на денонощието.
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот Ивайло » Пет Май 30, 2014 3:50 pm

Петър Велков написа:от Бели Искър към Якоруда или през Белмекен за към Юндола


Най-прекият път би бил от с. Бели Искър нагоре към яз. Бели Искър, а от там до седловината Джанка. Доколкото си спомням обаче от други теми във форума този път е с ограничен достъп. Не знам как е в момента. Иначе от Джанка се спускаш до х. Грънчар, а от там е лесно - пътища има и към спортната база Белмекен и Юндола или пък направо надолу към Якоруда. Но ако някой знае как стои в момента въпроса с пътя от Бели Искър до билото при Джанка, нека да каже.
Аватар
Ивайло
 
Мнения: 157
Рейтинг: 1482
Регистриран на: Пет Юни 22, 2007 7:52 pm

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот Yavkata » Пет Май 30, 2014 3:58 pm

ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот eMcKu » Пет Май 30, 2014 5:12 pm

TheAnimal написа:Бели Искър-Черната скала-х.Марица-х.Заврачица-х.Грънчар-х.Белмекин-Юндола.
До х.Белмекен има черен път, от там до Юндола асфалт. Между х.Заврачица и х.Грънчар имаш 2-3 км пътека, обрасла с клек.
Мой съвет е да спиш на х. Грънчар.

Бъркаш хижата с базата. До хижата има пътека, която не става за велосипед. За Белмекен говоря. :)
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот Петър Велков » Пет Май 30, 2014 11:43 pm

Огромни благодарности на всички!

Подозирам, че ще се наложи да карам Боровец - Долна Баня - Сестримо - Белмекен - Юндола или Якоруда. За всеки случай мисля да се посъветвам и с дирекцията на Национален парк Рила, те са супер отзивчиви хора! Преди време им бях звънял да питам как се издава разрешително за каране над 2000м.н.в. в парка и ми обясниха всичко надълго и нашироко :)

Иначе ако случайно някой се чуди - обиколката ще е с Gazelle Fuente Trekking и ще продължи около месец. Точно колко път ще измина из България - не знам, но най-вероятно ще е около 2500-3000км. Идеята е да мина през колкото се може повече от красотите на родината и затова държа да включа и Рила. Пирин, за съжаление, май ще го гледам само отстрани на път към Кулата и от там към Гоце Делчев. За сметка на това, обаче, Родопите имат огромното предимство, че мога да ги кръстосвам колкото и както си искам с тежкото колелце и дисагите ;)

Та така. Идеи, препоръки, критики... всичко е добре дошло. И отново благодаря ;)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот MartinBG » Съб Май 31, 2014 1:08 am

Петър Велков написа:Подозирам, че ще се наложи да карам Боровец - Долна Баня - Сестримо - Белмекен - Юндола или Якоруда.


Предполагам, началната точка ще е София?
Може да избегнеш качването към Боровец (и съпътстващият го по-оживен автомобилен трафик), ако минеш по този маршрут: София - с. Пасарел - с. Злокучане - с. Гуцал - Долна Баня...
MartinBG
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1757
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 11:38 am
Местоположение: София

Re: Черни пътища през Рила?

Мнениеот Петър Велков » Съб Май 31, 2014 1:37 am

MartinBG написа:Предполагам, началната точка ще е София?
Може да избегнеш качването към Боровец (и съпътстващият го по-оживен автомобилен трафик), ако минеш по този маршрут: София - с. Пасарел - с. Злокучане - с. Гуцал - Долна Баня...


Не точно София, но почти - Костинброд. Не съм го решил още, но може и да тръгна през Драгоман, Трънско/Кюстендилско и през Дупница. По принцип катерене не ме плаши, в крайна сметка щом до Белмекен ще се катеря, един Боровец ли да тръгна да заобикалям? :D Но виж, за избягване на трафик, като нищо бих кривнал през селата.

Иначе тоя маршрут бих го тествал и с шосейката някой ден. Като гледам какво е писано в темата от линка, даже и компания сигурно ще мога да си намеря :)
"В авангарда винаги вървят онези, чиито живот прилича на сигнална ракета. Те светят, докато летят нагоре, и гаснат нависоко по обратния път. За безкрайно целеустремените обратен път няма."

Giant Reign 1.5 (Fox + XT)
Pulse TSA⌁2 custom
Drag Izoard Dura-Ace
Giant Defy Advanced 1 Ultegra
Аватар
Петър Велков
 
Мнения: 507
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Юли 30, 2012 10:28 am
Местоположение: х. Червената шапчица


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта