Въпрос за часовник

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Въпрос за часовник

Мнениеот nikitzo » Пон Юни 19, 2006 12:23 pm

Вече съм горд собственик на PRG 80-1V, и логично възникнаха някои въпроси относно калибрирането.

В книжката на часовника пише, че Барометъра е калибриран в завода и в момента той ми показва 951 hPa. Дотук добре но аз гледам в тази страница:
http://bulgarian.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=Sofia,където налягането е 1016 hPa та питанката ми е кое е вярното?
Също в книжката пише, че не било нужно да се калибрира барометъра

Както и да е. Приемам, че 1016 е вярната стойност. Аз живея на 8-ми етаж т.е. 1016-25=991 ли е вярното за мен.

Или ако можете кажете къде трябва да съм за да го калибрирам с възможно най-голяма прецизност?

Благодаря от все сърце!
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Юни 19, 2006 12:39 pm

Възможно ли е в книжката да пише нещо за калибриране по надморска височина? ;)
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот nikitzo » Пон Юни 19, 2006 2:10 pm

Не само, че е възможно а дори и аз мога да я настроя.
За целта какво трябва да направя - да намеря "плочка" с кота нейде из софииските улици ли? Знам една на бул. "<s>Ленинградско</s> Цариградско шосе" до р-н "Ропотамо" май беше на тоя високио блок. Други...?
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Пон Юни 19, 2006 2:23 pm

[quote="nikitzo"]

Не само, че е възможно а дори и аз мога да я настроя.
За целта какво трябва да направя - да намеря "плочка" с кота нейде из софииските улици ли? Знам една на бул. "<s>Ленинградско</s> Цариградско шосе" до р-н "Ропотамо" май беше на тоя високио блок. Други...?
[/quote]

Не, трябва да намериш точен барометър и докато си до него да настроиш часовника си по показанието на барометъра.

След това да намериш кота и да си настроиш надморската.

Котите не мерят налягане.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikitzo » Пон Юни 19, 2006 2:43 pm

[quote="did"]
Не, трябва да намериш точен барометър и докато си до него да настроиш часовника си по показанието на барометъра.

След това да намериш кота и да си настроиш надморската.

Котите не мерят налягане.
[/quote]


E не съм чак толкова проззз :idea: знам че котите не мерят налягане.

В случая алтиметъра е малко "бошлав" работа, защото показанията му са ф-я от атмосферното налягане и температурата, а самото налягане се мени с 12 hPa на 100 m!

Значи конкретно did от линка, който съм дала в първия ми пост мога да взема показанията и после да търся кота така ли?

:beer::beer:
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Пон Юни 19, 2006 2:45 pm

[quote="nikitzo"]

Не само, че е възможно а дори и аз мога да я настроя.
[/quote]


Ясно. Явно Casio работят на принципа на Polar - калибрира се надморската височина, а не налягането.

[quote]
За целта какво трябва да направя - да намеря "плочка" с кота нейде из софииските улици ли? Знам една на бул. "<s>Ленинградско</s> Цариградско шосе" до р-н "Ропотамо" май беше на тоя високио блок. Други...?
[/quote]


Моят е калибриран по репера на Централна поща - бяла табелка ниско долу на цокъла вдясно от входа. Отиваш, виждаш какво пише (550 м., ако не се лъжа), клякаш и настройваш показанието на висотомера в съответствие с надписа на репера. Запаметяваш. При това часовникът "разбира", че моментното атмосферно налягане отговаря на 550 м над морето.

Показанието на висотомера ще се промени, ако се изкачиш или слезеш по-високо/по-ниско или ако атмосферното налягане намалее или се увеличи - за него това ще бъде равносилно на качване/слизане. Затова е добре да го калибрираш по-често, ако искаш показанието ти да бъде максимално коректно. От тази гледна точка е хубаво да знаеш надморската височина на място, през което минаваш често - аз лично знам, че входа на кооперацията ни е на 549 метра и калибрирам (при Polar има специален shortcut за целта) преди всяко каране, за което си водя записки. При това положение евентуалната грешка от промяната в атмосферното налягане се ограничава до един разумен минимум, а порядъкът й може да се отчете приблизително по показанието на висотомера при връщане в изходната точка...
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот Admin » Пон Юни 19, 2006 8:15 pm

В допълнение към казаното от TOYAGA:
За висотомера на колелото ми, който се калибрира по същия начин (чрез н.в., а не чрез налягането) съм си направил списък от хижи, върхове и т.н., за които се знае надморската височина. И изобщо, за всеки маршрут, където намеря такива точки с известна н.в., ги вадя и по време на карането сверявам висотомера. По този начин грешката наистина е малка.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот PtD » Пон Юни 19, 2006 11:38 pm

Още един метод за калибриране - срещаш се с някой, който има GPS и взимаш височината от него.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Iron Man » Вто Юни 20, 2006 4:28 pm

хмм...
ГПС-ите, с които имам нещастието да работя всеки ден дават отклонение в надморската височина до +/-100 метра на място. При движение положението се пооправя, но отклонението пак си е голямо.
Координатите на място мърдат с до +/-50 метра на място в зависимост от настройките на ГПС-а. При движение, обаче е доста добре.

Може би горните неща все пак зависят от модела и настройките на ГПС-а...:confused:
Iron Man
 
Мнения: 48
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 19, 2006 12:00 pm

Мнениеот nikitzo » Вто Юни 20, 2006 5:09 pm

Ирон ман - като да имаш проблем с ГПС-а :bigeyes::bigeyes2:
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот nikitzo » Вто Юни 20, 2006 6:14 pm

Mejdu drugoto da poblagodarim na did, Toyaga, Admin, Ptd i Iron man za otgovorite dokato oshte mojem da pishem

oti neska tea mi dignaa zaplataata tichno predi rojdenio mi den i ne otgovarqm

ne pisha in kir shtot nqmam bukvi na toq toplap a i mnogo gadno izlizat imenata
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот PtD » Вто Юни 20, 2006 6:45 pm

[quote="Iron Man"]


ГПС-ите, с които имам нещастието да работя всеки ден дават отклонение в надморската височина до +/-100 метра на място. [/quote]


Ако имаш барометър, не е лошо преди отчитане да го калибрираш. Иначе невярните показания са гарантирани. Аз си калибрирам моя по GPS elevation и показва доста точно.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот SPA » Сря Юни 21, 2006 12:28 am

[quote="nikitzo"]

Вече съм горд собственик на PRG 80-1V, и логично възникнаха някои въпроси относно калибрирането.

В книжката на часовника пише, че Барометъра е калибриран в завода и в момента той ми показва 951 hPa. Дотук добре но аз гледам в тази страница:
[url]http://bulgarian.wunderground.com/cgi-bin/findweather/getForecast?query=Sofia, [/url]където налягането е 1016 hPa та питанката ми е кое е вярното?
Също в книжката пише, че не било нужно да се калибрира барометъра

Както и да е. Приемам, че 1016 е вярната стойност. Аз живея на 8-ми етаж т.е. 1016-25=991 ли е вярното за мен.

Или ако можете кажете къде трябва да съм за да го калибрирам с възможно най-голяма прецизност?

Благодаря от все сърце!

[/quote]

Проблема на тези сайтове, е че се дава налягането приравнено към морското равнище т.е. колко би било налягането за тази точка ако се намираш на 0 надморска височина. Доколкото ми е известно Касиото се калибрира по действително налягане. Тази информациа може да се получи от тук [url]http://www.weather.bg/bg/indnew1.php?glaven=progn&vtori=naliagane[/url] (с приблизителна точност) допълнено от тук [url]http://weather.bg/bg/indnew1.php?glaven=progn[/url]. Чрез сложни интерполации ще можеш да придобиеш някаква представа за деиствителното налягане в софия. Разбира се може да излезнеш с едно конструктивно предложение към [[email protected]][email protected][/url] (пред БАН) към моментните дани да се дават и действителното и приравненото налягане.

Предполагам си го чел, но все пак [url]http://ftp.domainbg.com/tuono/PRG-50-7V.htm[/url]
:wavey:.......................................................................:tophat:
SPA
 
Мнения: 1349
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 04, 2002 11:23 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Сря Юни 21, 2006 8:14 am

Добре де, толкова ли няма около вас манометри???
баси сложното нещо било да се определи налягането... Един комбиниран термометър с барометър и влагомер от тия, дето ги продават в супермаркетите за по 10-тина лева мери налягането с точност до 5-10 хектопаскала. За какво са ви сайтове, интерполации...
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikitzo » Сря Юни 21, 2006 9:09 am

Аз в нас си имам барометър от тия тип "Сдел(к)ано в СССР" така че нямам проблем!
Но все пак първо мисля да послушам съвета на TOYAGA и да калибрирам надм. височина.

Иначе само за протокола сега часовника показва 949 hPa (леко спадане има в графиката) - ако Ви се занимава напишете при вас колко е!
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот TOYAGA » Сря Юни 21, 2006 9:22 am

Стационарният барометър на стената у нас сочи 1014.1 hPa.
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Сря Юни 21, 2006 9:29 am

[quote="nikitzo"]

Аз в нас си имам барометър от тия тип "Сдел(к)ано в СССР" така че нямам проблем!
Но все пак първо мисля да послушам съвета на TOYAGA и да калибрирам надм. височина.
[/quote]

Кое ще е първо и кое второ - все тая!

На теория нещата стоят така:
Твоят часовник има датчици, които мерят налягането P, вероятно и температура T и един куп други неща. После по някаква формулка се смята надморската височина като функция на P и T.

Методиката при такива измервания изисква първо да се калибрират първичните датчици, т.е. първо да си сигурен, че стойността на P, която учества във формулката е вярна, а чак след това да се коригира изчислената величина по определен репер.

Ако формулата беше най-общо някаква нелинейна, тогава нямаше да има друг начин, освен следния:

1. Намираш манометър и си сверяваш часовника по него, така че да показва вярно налягане; Тази процедура е еднократна, като купиш часовника и не се прави повече! Може да я пропуснеш, ако вярваш на заводската калибровка, а ако забележиш по-късно, че показанията на твоя часовник се разминават с тези на манометрите около него, пак може да го калибрираш (зависи на кое вярваш повече).

2. Намираш репер с известна надморска височина и по него си сверяваш показанието на висотомера. Тази процедура повтаряш винаги когато можеш, за да имаш по-добра точност.

На практика обаче надморската височина в използваните формулки зависи не от абсолютната стойност на налягането, а само от промяната му dP, така че абсолютната стойност на показанието на манометъра е без значение за правилната работа на висотомера и има смисъл да си калибрираш налягането само ако наистина се интересуваш от стойностите на самото налягане. Ако обаче формулата на надморската височина, заздадена в часовника, не е линейна спрямо Р... работата става друга и калибровката на барометъра не може да се пренебрегне.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikitzo » Сря Юни 21, 2006 10:01 am

did - Casio-то определя надморската височина като функция от атмосферното налягане и температурата. Следователно калибрирането на налягането е необходимо! Общо взето взех да придобивам представа за какво става дума.
:apple:
Аватар
nikitzo
 
Мнения: 1602
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Мар 13, 2003 9:17 pm
Местоположение: Bulgaria

Re:

Мнениеот Vorac » Чет Фев 05, 2015 12:55 pm

Admin написа:В допълнение към казаното от TOYAGA:
За висотомера на колелото ми, който се калибрира по същия начин (чрез н.в., а не чрез налягането) съм си направил списък от хижи, върхове и т.н., за които се знае надморската височина. И изобщо, за всеки маршрут, където намеря такива точки с известна н.в., ги вадя и по време на карането сверявам висотомера. По този начин грешката наистина е малка.


Това чудесно, но не е ли излишно. Върховете ги пише на картата, а хижите още по лесно - на табелката с името на хижата.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Re:

Мнениеот mariko » Чет Фев 05, 2015 4:42 pm

Vorac написа:
Admin написа:В допълнение към казаното от TOYAGA:
За висотомера на колелото ми, който се калибрира по същия начин (чрез н.в., а не чрез налягането) съм си направил списък от хижи, върхове и т.н., за които се знае надморската височина. И изобщо, за всеки маршрут, където намеря такива точки с известна н.в., ги вадя и по време на карането сверявам висотомера. По този начин грешката наистина е малка.


Това чудесно, но не е ли излишно. Върховете ги пише на картата, а хижите още по лесно - на табелката с името на хижата.

Това се прави не, защото админа не ги знае тези работи, а за да се коригират евентуални натрупани грешки в уреда - т.е. виждаш какво пише на табелката, виждаш какво пише на висотомера и поправяш, ако е нужно.
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: Re:

Мнениеот Vorac » Чет Фев 05, 2015 6:20 pm

mariko написа:Това се прави не, защото админа не ги знае тези работи, а за да се коригират евентуални натрупани грешки в уреда - т.е. виждаш какво пише на табелката, виждаш какво пише на висотомера и поправяш, ако е нужно.


Не те разбирам. Целта е да се коригира висотомера. Това може да стане или от списък с познати височкини (на хижи и върхове), или директно от картата или табелката на хижата. И понеже има табелки, няма нужда от списък. Това ми е логиката.
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба


Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта