Какъв хладилник да си купя?

За теми, които не са свързани с планинското колоездене. Използвайте го за всичко извън любимия ни спорт (други хобита, развлечения, прояви, интереси, проблеми и т.н.), за които искате да споделите/побъбрите/поспорите с останалите членове на форума.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 700 / 700 / 5

Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Vorac » Сря Апр 16, 2014 11:42 am

Някой да си е купувал на скоро хладилник? Какви фийчъри да търся? Как върви съотношението цена-качество за различните марки?
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Ozzie » Сря Апр 16, 2014 8:29 pm

Купи си това, което ти е по джоба и което смяташ, че ще ти стигне като обем.
Марката е без значение.
Моят е "Severin", марка, която не е много популярна (май) по родните земи. Купувах го от "Техно свят" (ако не ми изневерява паметта).
Среден по обем хладилник с фризер с две чекмеджета. Месечно харчи около 4 лв. ток.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот hrissim » Чет Апр 17, 2014 2:36 pm

Фризерната част/камерата да е отдолу, хладилната отгоре.
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Vorac » Чет Апр 17, 2014 3:30 pm

hrissim написа:Фризерната част/камерата да е отдолу, хладилната отгоре.


Защо?

Препоръчаха ми да е прозиведен в Корея. Примерно Самсунг. :dontknow:
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Чет Апр 17, 2014 3:35 pm

Фийчърите ги определяш ти ...

Колко да е голям, къде да е му е камерата, колко да е голяма, искаш ли да се изключва хладилната част, а камерата да работи (дълги отсъствия от дома), съхраняваш ли в камерата по претенциозни неща изискващи хубаво регулиране на температурата, трябва ли да е тих (хол+бокс), външна дръжка или интегрирана, пълниш ли много зеленчуци или по скоро мръвки, имаш ли нужда от специални отделения (чилър, биофреш) ... и чак след всичко това идва дизайна дали те кефи, дали се чисти лесно, дали се манипулира лесно с квот има вътре и накрая марката (не е съвсем без значение).

Не си взимай централен но-фрост, независимо кви ти ги дрънкат "продавач-консултантите". Даже и нормален но-фрост не ти е нужен за нашите ширини и климат, освен ако при теб специално не е много влажно или не отваряш камерата по емнайсе път и на ден.
Енергийния клас повече от А++ е безсмислено у нас. То и А++ е на границата. Зависи каква ти се пада точно разликата между А+ и А++ в твоя случай като пари. Гледай си годишния разход (пише си го) и сам си сметни след колко години ще се избие инвестицията в по високия клас. Ако не се избие за 3-4 няма смисъл.

Vorac написа:Препоръчаха ми да е прозиведен в Корея. Примерно Самсунг. :dontknow:


Много ясно че това щи препоръчат ... затова им плащат. Затова Самсунг лека полека избута всички производители на бяла техника от пазара. Защото са империя по голяма от някои европейски страни и могат да си позволят да купят всеки и всичко за няколко години за да убият конкуренцията. ;)
Както казах ... азиатските уреди (99% централен но фрост) не са мислени за Европа и навиците на европейския потребител. А повечето "продавач-консултанти" даже и идея си нямат защо ... ама тва е друга тема ... що ти трябва да знаеш кое как работи, просто си декламираш стихчетата, както е казал шефа :banghead:

п.п. K&K Electronics (вносителя на самсунг) е собственика на Техномаркет Европа ;)
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот dudelgrincen » Чет Апр 17, 2014 7:12 pm

Самсунг (за тях 100%), а и други корейски производители правят много калпава хладилна техника. Наблягат на дизайн и разни псевдо технологични щуротии, рекламни трикове (gimmicks е подходяща дума за това, но не мога да я преведа точно), но от механична гледна точка Самсунг са на ниско ниво и използват евтини компоненти и евтини не добре обмислени технически решения. Не си купувай хладилник или климатик Самсунг. Не с всички техни продукти са така предполагам (имам монитор и микровълнова Самсунг и не са мръднали доста време), но хладилната им техника много им куца (просто от от опит го знам...говорил съм с хладилен техник относно Самсунг и мнението му се застъпва с моето).

От тези които се продават в България гледай основно немските марки - Сименс, Бош/АЕГ, Либхер, Миле. Електролукс (Шведски) е вариант ако търсиш нещо по-евтино... за Шарп съм чувал добри неща. Немските модели може да изглеждат по-дървено, да са по-прости и да са малко по-скъпи, но са изработени по-добре, по-добре измислени са. В краен случай може да погледнеш Зануси, Индезит...

Консултантите наистина не са много наясно какво продават, така че не бива да им се има много доверие. Те освен това почти нямат обратна връзка от потребителите или сервизите. Много от големите вериги дори не осигуряват адекватна гаранционна поддръжка, издават фиктивни гаранционни документи, нямат договори със сервизи, понякога имат, но са изтекли...(потребителят няма как да подозира). По-специализираните магазини (като тези за климатици) са много по-надеждни от гледна точка и на асортимент и на поддръжка, но не знам такива за хладилници.

Най-хубавото при по-марковите продукти (особено ако са по-специфични) е, освен че са по надеждни е, че за тях има поддръжка в повечето случаи (и то качествена и работеща).

Иначе +1 за мнението на outfaced. Големината, възможностите на фризера, организацията на пространството вътре трябва да се имат предвид и това си зависи от теб. :)
Аватар
dudelgrincen
 
Мнения: 241
Рейтинг: 1515
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 9:35 am

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Чет Апр 17, 2014 7:55 pm

Само не слагай електролукс сред първенците :) Всъщност откакто elux купиха AEG и при тях нещата вървят надолу, но за сега се държат все още на ниво.
При хладилниците принципно работата е малко занаятчийска и сложна за оценяване от неспециалист. Да кажем че най реномираните марки имат най много сполучливи модели и са склонни на най малко компромиси. Всички останали правят повече компромиси, но само хладилен техник и то след измерване може да ти каже какво наистина не е наред. От друга страна, това че нещо не е наред пак не значи че за теб това непременно ще е проблем, поради което много хора са си щастливи и с разни нео, санг, манг и прочие. Малцина биха се усетили примерно, че камерата не им поддържа равномерна температура, дори и чат пат някоя мръвка да не им се струва съвсем нард. Или ако хладилника ти работи в климатизирана стая, надали ще разбереш, че има проблем при работа на околна температура над 30°. Така че няма как да кажа, че и инвестицията в нещо супер реномирано винаги си струва. Попадал съм и на изключително сполучливи модели в ниския клас, които особено предвид цената си са си направо чудесни. Но ако не ти се правят компромиси - бош, сименс, либхер, аег и в някои отношения горение и беко.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Harka » Чет Апр 17, 2014 9:59 pm

Аз си взех Liebherr от Германия, правен в България. Ей така, от принципни съображения. Като оставим настрани това обаче - хладилникът си е супер направен. Тукашните отзиви също са много добри. Взех си ето този модел - http://www.liebherr.com/HG/de-DE/region ... -0_36073-1
Гледах да не е два метра висок, да не е NoFrost и да е максимално тих. Откъм надеждност нямам още наблюдения, защото го взех наскоро. Единствено би ми се искало да е с две чекмеджета на фризерната част, вместо три, но се преживява...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот GF » Чет Апр 17, 2014 10:00 pm

Aз ще ти дам някои чисто практични и натуралистични съвети за избор:
- повечето производители са просто дизайнери и производители на кутии от стиропор и ламарина защото в техническата част вграждат различни компоненти (компресори, датчици, кондензатори) от различни производители в един и същ модел за различните партиди
- повечето марки, вкл. "немски" и "корейски" се произвеждат в Италия или Турция и фактически марката няма особено значение :D (изключвам Либхер)
- колкото и да е смешно - използвай носа си при избора :eyebrow: защото в много от хладилниците се влага преработена пластмаса и като отвориш вратата му още в магазина смърди гадно :nono:
- освен класа на енергийна ефективност трябва да обърнеш внимание и на това колко е безшумен
- и най-важното е да имаш късмет, за да не се поврежда защото в крайна сметка всичко е техника...
GF
 
Мнения: 208
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пет Окт 15, 2010 9:37 am
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Чет Апр 17, 2014 11:29 pm

повечето производители са просто дизайнери и производители на кутии от стиропор и ламарина защото в техническата част вграждат различни компоненти (компресори, датчици, кондензатори) от различни производители в един и същ модел за различните партиди

Това важи в пълна степен за почти всичката техника на света от багери до ютии. Всеки поръчва нещо от някъде и сглобява. Това не е определящ фактор за нищо. Само такива гиганти като Самсунг си правят всичко сами ... ама те правят и багери и ютии.
Това "просто дизайнери" мога да те уверя, че хитч не е просто :peace:

повечето марки, вкл. "немски" и "корейски" се произвеждат в Италия или Турция

Има заводи в Полша, Унгария, Словения, Латвия, Испания и у нас ... Самсунг направиха наскоро завод в Полша ;)

колкото и да е смешно - използвай носа си при избора :eyebrow: защото в много от хладилниците се влага преработена пластмаса и като отвориш вратата му още в магазина смърди гадно

Невъзможно е вътрешната част от хладилника да се направи от млянка. За да и докараш тая структура и белота ще струва повече от свеж материал ;) Миризма има, но идва от друго и не определя качеството на техниката.

- освен класа на енергийна ефективност трябва да обърнеш внимание и на това колко е безшумен

факт ... още един от тия параметри, по които уви клиента бива пързалян най много. Шума е относително нещо. Първо 80% от декларираните шумове са лъжа (все още няма норма как се мери шума и няма как някой да бъде осъден). Второ всички хладилници са в диаопазона 37-41дБ, което за повечето клиенти не значи нищо и повечето биха решили че един децибел +/- няма значения ... но има. И трето, особено важно: 40дб монотонен шум дразни по малко от 37дб някакви странни бълбукания, свистения и прещраквания. Това обаче няма как да го провериш в магазина, защото зависи от части, които не се виждат.

и най-важното е да имаш късмет, за да не се поврежда защото в крайна сметка всичко е техника...

за да не е късмет някои дават 3, а други даже 5 години гаранция ...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот subritual » Чет Апр 17, 2014 11:53 pm

Аз имам Либхер, от най-простите българско производство.Скъса му се уплътнението почти веднага на едно място, до някъде имам вина, щото нещо беше текло и залепнало.Тръбата за отвеждане на водата се запушва чат-пат.Винта на вратата все се разхлабваше горе, та последния път му сложих един каноконлит. Вече на 3-4 години и без гаранция, наскоро беше спрял да работи. Викам си- развали се нещо, отворих термостата, накрая сонда няма, само тръбичката усукана на спирала в дъното и сякаш нещо текло от нея...а нали е газ? :dontknow: Позачистих контакти, поразбутах и проработи.Та по тоя повод турих един термометър вътре и гледам, независимо на колко настроя термостата, като има повече манджа държи около 8 градуса. Иначе компресора е тих, няма бълбукания и ми излгежда надежден, ала не и целия хладилник. Като бях малък имахме един Юрозан, изкара 20 години без да се развали. После едвам го извадих като го хвърляхме, щото тежеше доста. Новите май ги правят предимно от пяна и ми прави впечатление, че няма модел, на който някое чекмедже или рафтче да не е чупливо и да замине съответно след известна експлоатация. Тва е то-рециклация. Гледайте колко ви е гаранцията и ако имате късмет, ще изкара и след нея някоя и друга годинка, както е в моя случай :beer:
Друг вариант е предполагам, професионален хладилник,ама там цените са далеч нагоре..
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Пет Апр 18, 2014 12:05 am

Всичко днеска се прави така ...
Ако някой инженер даже му мине през главата да вложи толкова много материал, колкото имаше в едновремешните руски машини ще бъде моментално уволнен ;)
За тая работа обаче най малко виновни са инженерите. От една страна имаш маркетинг и търговци, които само искат по високи маржове и по ниска себестойност от другата разглезени клиенти гонещи само промоции. Никой вече не е склонен да плаща за вечни неща. Не само в тоя бранш.

Тръбата за отвеждане на водата се запушва на всички ... някои даже ги продават с една "отпушалка". Аз ползвам тел :D
Ако държиш термостата да ти регулира наистина, може да се смени. Цени не знам, но знам че има бъгави термостати (при всички производители).
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот zImage » Пет Апр 18, 2014 9:50 am

То вярно, че опит от 1 бройка нищо не значи, но аз все пак да споделя: преди 14 години си купих един Samsung, не знам точния модел, а и едва ли има значение. Тоагава струваше към 900 лв ако не се лъжа. Висок е към 180 см, фризер долу, хладилник горе. От тия дето духат студен въздух през едни дупчици, а не с камера. От време на време слагам манджа, от време на време вадя, а чат пат и го забърсваме с влажна кърпа. Нищо не се запушва, няма нужда от размразяване или каквато и да е друга поддръжка. Преживял е една смяна на жилище. В горния край има малко пластмаса, която е леко пожълтяла, понеже през лятото за малко го огрява слънцето. Мисля, че е доста безшумен, но той живее в кухнята, а аз не. Ами това е... скучна работа.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Пет Апр 18, 2014 10:18 am

.. преди 14 години ...

Било каквото било ... и аз имам 2 климатика самсунг от тогава, на 10тата година за първи път им беше направена профилактика - нищо им няма. Сега не бих взел.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот psixopat » Пет Апр 18, 2014 11:19 am

Хубава тема. Хладилника вкъщи е едно Beko от 93-та, което откакто е сложено, не е изключвано от контакта нито веднъж. Работи си перфектно , мирише на нов, и е учудващо тих, като се има предвид кога е произведен.На-много работи стоят по вратата, която все още не е увиснала. За 20 години камерата е размразяване не повече от 4-5 пъти.На всичкото отгоре изглежда много добре, за нещо което е по-старо от мен. :D

Интересно outfaced (понеже е на ТИ с материята) какво ще каже за уредите на miele, освен това че струват колкото евтина Дачия, или скъпо колело :rofl:
taurus13 написа:в планината също има 4 посоки, но те са различни от световните. Тук те са: Нагоре, Надоле, Насам и Натам.
:)
Аватар
psixopat
 
Мнения: 1211
Рейтинг: 1867
Регистриран на: Сря Май 16, 2007 8:11 pm
Местоположение: Габрово

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Пет Апр 18, 2014 11:25 am

psixopat написа:Интересно outfaced (понеже е на ТИ с материята) какво ще каже за уредите на miele, освен това че струват колкото евтина Дачия, или скъпо колело :rofl:


Има няколко продукта, които Мийле не си правят сами, а им ги правят по поръчка. Хладилниците са едно от тях :magnify:

При тая марка инвестицията си струва само ако говорим за пералня и ако наистина реално имаш нужда от пералня, която да завещаеш на внуците си :D
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот hrissim » Пет Апр 18, 2014 12:42 pm

Vorac написа:
hrissim написа:Фризерната част/камерата да е отдолу, хладилната отгоре.


Защо?

От практична гледна точка.
В 99% от случаите, в които ти трябва нещо от/за уреда, то е от хладилната му част.
Едно е да се навеждаш/клякаш "доземи" и да пълниш/изпразваш, друго е почти прав.

пп - за другото в избора слушай бая ти аутфейст
Зехте ли си ДОЗАТА планина?
Статии за:
Палатки *** Туристически обувки***Дрехи за туризъм
Аватар
hrissim
 
Мнения: 1263
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 2:50 pm
Местоположение: на 950 м.н.в.

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот subritual » Пет Апр 18, 2014 1:04 pm

Хладилникът е като морга за храната, не го ползвайте, яжте прясна от гората и полята!
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот tanya » Съб Апр 19, 2014 1:35 pm

Избирахме през лятото нов хладилник. Първо, имах изисквания какви да са размерите. Трябваше ми хладилник с голяма хладилна част и с по-малък фризер. Голяма хладилна част, защото вкъщи през лятото е топло и всички плодове и зеленчуци държим в хладилника, а от вилата ни заливат с доста продукция и си трябва доста място. Малък фризер пък, защото реално не слагам кой знае какво в него. Оказа се, че при тази комбинация няма почти никакъв избор на модели. Накрая изборът се ограничи до 2-3. Като гледаш в магазините уж е пълно с хладилници, но все се оказва, че не са това, което на теб точно ти трябва. Освен това, предпочитахме хладилната част да е отдолу, а фризера горе. При майка ми е обратно и на мен ми е супер неудобно ровичкането в хладилника. И тук проблем, повечето големи са с фризер долу, хладилник горе.Накрая се сдобихме с един голям Хотпойнт Аристон, който отговаряше на изискванията ни. За сега нямам оплаквания от него. Да видим колко години ще издържи.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Tomolino » Съб Апр 19, 2014 5:57 pm

Сори за :offtopic: ама не издържах !
Outfaced честно ти казвам другия път когато ми се наложи неща за бяла техника а и не само директно на Л.С. Честно личи си, че си навътре в материята...или бачкаш нещо в областа или се интересуваш. :bowdown:
Евала !
Keep your friends close,and your enemies even closer!
Аватар
Tomolino
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Фев 20, 2014 11:19 am
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Vorac » Вто Апр 22, 2014 10:45 am

След една бърза разходка до Техномаркет останах с няколко модела, надраскани на листче:

Whirlpool WBE-2614 TS 559lv
Whirlpool WBE-2614W 529lv
Libherr CUPSL - 2901 841lv
Libherr CUPSL - 2721 799lv

Изискванията, по които бяха филтрирани са:

1) Пределни размери: 168 х 61 х 60 см.
2) Да се събира каса бира.
3) Камерата да е отдолу (рядко я ползвам, а ако хладилника е отдолу трябва да се навеждам непрекъснато).

Та се оказа, че изключвайки Индезит, Нео и останалите "мноог евтини" тези се вписваха. По-скъпите варианти май са същите, но с иноксово завършване (което изглежда готинооо).

Относно 2), оказа се, че всеки хладлник с камера отдолу събира. А когато камерата е отгора, в долния заден край на хладилника има едно "стъпало", сигурно отзад е компресора, и не може да се сложи.

Сега и конкретни въпроси. Каква е разликата между фризер и камера? Каква е разликата между 1 или 2 компресора? При Уърлпулите имаше някакъв ОТКРИТ реотан във фризера - на дъноот на едното шкфче, все едно се очаква върху него да сеслагат неща. Що е то?

Отделно, много много благодаря на всикчи, ключващи се в темата!
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Вто Апр 22, 2014 11:17 am

Whirlpool WBE-2614 TS 559lv
Whirlpool WBE-2614 W 529lv

ТS трябва да е за сив, а W трябва да е за бял. Whirlpool в камерата или фризера (все тая как ще го наречеш, важното да прави поне -24° или да има четири звезди на него) трябва да са по принцип с решетки .Това е открит изпарител. От него идва студа. Обледенява се по лесно, чисти се по трудно. Ако искаш да сложиш вътре нещо голяма няма как, защото не се вади. Но пък ти не ползваш много камера така че това май не ти е важно.

CUPsl 29 отвътре е същия като CUPsl 27. 29ката е по широка отвън, има повече изолация и затова е А++. Не им знам консумацията, виж си я и си сметни за колко време ще си избиеш 40лв. разлика. Мисля че има смисъл. Принципно 29ката е по хубава и заради някои други неща по хладилния кръг. Но сравняваш 2901 с 2721, което значи, че има и някаква разлика вътре в оборудването ... най вероятно не си я забелязал.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Vorac » Сря Май 14, 2014 2:59 pm

Харесах си LIEBHERR CUP 2901 за 700 пари.

Предвид съвсем конкретните размери, които търсех, избора беше между 8 хладилника и този беше най скъ ... ъмм реномиран.

Чудех се между бял и инокс. Взех бял заради разлиакта в цената от 120лв.

Купих си и бинокъл, да не е само хладилника. :D
Vorac
 
Мнения: 818
Рейтинг: 1513
Регистриран на: Съб Окт 04, 2008 3:47 pm
Местоположение: София, Дружба

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот uBaH » Пет Юни 27, 2014 3:07 pm

Да не пускам нова тема, освен да питам в тази ...

След две-три седмици ще ми се наложи да се разделя с едни 1900-2100 лв. с които да купя уреди за кухня - фурна за вграждане, плот, абсорбер и пералня.

Всякакви съвети ще са ми от полза, най-вече относно това, кои марки да избягвам или предпочитам за конкретен уред.

За сега сме харесали (грубо казано):
- AEG за фурната;
- Горение / Самсунг за плота (малък, 2 котлона);
Абсорбера явно ще се избира според каквото има налично в магазина (в големите вериги няма кой знае колко разнообразие на този тип уреди), а пералнята е мъгла :D


Питам в темата, защото се сетих че помогнахте на Vorac в избора му на хладилник, а отделно, че колкото познати питах, толкова различни отговори получих :D
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот outfaced » Пет Юни 27, 2014 3:23 pm

Абе не знам дали само горние са така, ама тия плотове с капацитивните-тъч-бутони много бавно реагират. То първо задържаш за да го включиш, после задържаш за да избереш кой котлон, после за да настроиш на каква степен ... Честно, ако можех бих си взел с механична врътка.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот uBaH » Пет Юни 27, 2014 3:28 pm

Половинката пък иска да няма механика, че видиш ли по трудно ще се чисти ...
Аватар
uBaH
 
Мнения: 1249
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Ное 24, 2009 2:44 pm
Местоположение: Димитровград / Хасково

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот valentin.georgiev » Пет Юни 27, 2014 4:30 pm

Хайде и аз да се намеся малко в тази нехарактерна тема.
Относно капацитивните бутони - и аз мисля, че са по лесни за поддържане и се свиква.

А съвет бих ти дал за абсорбера - избирай го да бъде по- тих, друг ценен съвет май нямам. Мога да ти изброя какво има вкъщи и засега май сме нямали проблеми, но това с марките е толкова субективно, че не ми се замесва.
Аватар
valentin.georgiev
 
Мнения: 151
Рейтинг: 1627
Регистриран на: Пет Сеп 17, 2010 10:24 am
Местоположение: София

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот dudelgrincen » Пет Юни 27, 2014 5:03 pm

Предполагам относно марките има други тук, които ще те ориентират по-добре, но щом ще купуваш плот може да погледнеш индукционните. У нас има Fagor, Siemens, AEG, Bosch и други...
От индукционните котлони ще останеш доволен - загряват съда моментално (а също и загряването може да спре моментално), доста по-икономични са, а същевременно ефективната мощност е много по-висока. Индукционния плот не развива толкова високи температури колкото конвенционален такъв, което е предимство относно почистването.
Друго предимство е, че температурата може да се регулира (поне на повечето плотове) с точност до градус - а това в много случаи също е особено полезно.

Единственият недостатък е, че съдовете ти трябва да са направени от феромагнитен материал (най-често стомана).

Реално един индукционен котлон има доста от предимствата на газов такъв, но без недостатъците като свързването/зареждането с газ, нагара, влагата, огромното количество отдавана във въздуха топлина и опасностите които носи газта със себе си.
Много готвачи предпочитат газовите котлони пред конвенционалните електрически и индукционните пред газовите.

Успех!
Аватар
dudelgrincen
 
Мнения: 241
Рейтинг: 1515
Регистриран на: Нед Окт 04, 2009 9:35 am

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот tanya » Пет Юни 27, 2014 5:49 pm

Вкъщи сме с фурна и котлони AEG, вече доста старички, почти на 9г, но нямам никакви забележки все още към тях.
Котлоните ни са със сензорни бутони и реагират достатъчно бурзо на докосване. Аз поне не съм забелязала да има някакво забавяне, а почистването е песен. Не ми се мисли как се чисти около врътки.
Това, което най-много харесвам в моята фурна, е програматора. Мога да настроя в колко часа да се изключи и съответно колко минути да работи преди това. Така имам начален час на включване. Много пъти съм оставяла тавата със суровата манджа вътре и съм излизала от къщи. Нагласям я да свърши горе-долу по времето когато ще се прибера и готовото ядене ме чака топло-топло. Голямо удобство си е.
Изображение
Аватар
tanya
 
Мнения: 625
Рейтинг: 1913
Регистриран на: Сря Май 26, 2004 1:18 pm
Местоположение: Търговище

Re: Какъв хладилник да си купя?

Мнениеот Ozzie » Пет Юни 27, 2014 6:58 pm

пералня - каквото вземеш
принципа е долу- горе един и същ - меша вода и прах, джурка няк'ви парцали вътре, накрая центруфугира и някой простира (още май не са я измислили тази дето да простира сама) :D
преди 12 години бях купувал някаква SAMSUNG. За толкова време, само един пусков кондензатор е сменен. Майка ми все още си я ползва. Струваше някъде между 400 и 450 лв. Ако умре, ще я прежаля с чиста съвест. Не е чувала за "Калгон" и пр. глупости.
За мен си взех INDESIT (370 лв.) преди 2 г. от "Техносвят". Работи тихо, само като центруфугира е по- шумна, но нормално, все пак са от 800 до 1200 оборота в минута, макар че досега не съм я пробвал на 1200. 800 са напълно достатъчни.

За аспиратор - "Дипломат", с два мотора. Българска марка с много сносно качество и цена.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Следваща

Назад към Други

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта