Полиране на рамка ?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Съб Сеп 03, 2011 11:52 pm

100% има много изписано,ама аз твърдо съм скаран с търсачката на форума...Таа въпроса ми е има ли някой който срещу някаква сума да ми полира рамката,разглабям му рамката нося му я и след ден-два идвам да си я взема?Тая процедура може ли да бъде извършена от инвалид като мене в домашни условия или да търся някой който разбира?
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Univer welo » Нед Сеп 04, 2011 10:27 am

Не можеш да си полираш сам рамката,трябва ти професионалист. Полира се с бързовъртящи се кечета , напоени със специални полир-пасти- най просто казано. Търси ателиета ,където се извършва хромиране-от там ще те насочат. :wavey:
Н Е В Е Ж Е С Т В О Т О Е С И Л А !



[color=#FF0000] !!! ВСЯКО ПЛЕМЕ Е ДОСТОЙНО ЗА ВОЖДА СИ !!!
или по -ясно казано ВСЕКИ НАРОД СИ ЗАСЛУЖАВА УПРАВНИЦИТЕ!
Аватар
Univer welo
 
Мнения: 230
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 11:53 am
Местоположение: СВЕТЪЛ БАЛКАНСКИ СУБЕКТ

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Нед Сеп 04, 2011 1:42 pm

То било по-сложно отколкото си мислех...Знам за няколко случея на полирани рамки в домашни условия и главно търся някой човек на който му се занимава да ми я направи.Имаш ли идея колко пари ще струва да се полира при професионалист? :dontknow:
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Alpina » Нед Сеп 04, 2011 2:16 pm

Univer welo, според много специалисти по-добро то естественото движение на човешката ръка - няма при полиране. Проблема е в това, че изисква повече труд. Има си специални серии от пасти за целта.
Въпроса е че повечето са за автомобилни покрития. Но ако се отиде в магазин за такива и се обясни за какво ще се ползва и какво е покритието - ще препоръчат нещо.
Иначе няма какво да му се притеснява PRobably - просто следваш инструкциите и това е. Няма какво да го мислиш освен че ще е малко пипкава работа :)
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот hitar_potar » Нед Сеп 04, 2011 3:50 pm

Алпина - а какви са последствията за рамката в дългосрочен план? От 3 различни страни чувам 3 различни неща и са ме объркали много. 1 ми казва, че с 1 лак отгоре ще заспи, друг обаче казва, че лака няма да има защитен ефект, но ще осере ефекта от полирането, трети ми казва, че рамката ще започне да почернява и през месец ще трябва да се полира. :dontknow:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Univer welo » Нед Сеп 04, 2011 4:14 pm

Извинете ме! Погрешно съм Ви разбрал- аз говоря за полиране на рамка преди боядисване, а Вие за боядисана рамка.
Моля , предния ми пост да се счита за невалиден. Прощавайте за грешката ми! :bawling:
Н Е В Е Ж Е С Т В О Т О Е С И Л А !



[color=#FF0000] !!! ВСЯКО ПЛЕМЕ Е ДОСТОЙНО ЗА ВОЖДА СИ !!!
или по -ясно казано ВСЕКИ НАРОД СИ ЗАСЛУЖАВА УПРАВНИЦИТЕ!
Аватар
Univer welo
 
Мнения: 230
Рейтинг: 1238
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 11:53 am
Местоположение: СВЕТЪЛ БАЛКАНСКИ СУБЕКТ

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот sailman » Нед Сеп 04, 2011 4:23 pm

Ако става въпрос да се обработи не-боядисана рамка, след полирането, ако е алуминиева рамката, трябва да се пасивира.Или елуксира.
Елуксиране на алуминий

Първата обработка от подготвителната фаза на процеса е полиране на повърхността.Тя може да се получи по химичен път с азотна кисилина (байцване) или полиршайба.Най-добрите резултати (най-гладки повърхности )се получават с електрохимично полиране.Детайла се поставя в стъклен съд,в който са разтворени при температура 80 гр.C 1 мас. ч.натриев фосфат,3 мас.ч. натриев карбонат и 15 мас.ч. вода. Обработения детайл се окачва на меден проводник и се потапя в разтвора за около полвин минута.След това се свързва към анод на 12-волтов постоянноточков източник,а катода се включва към парче стоманена ламарина ,потопена в разтвора.Обработването трае около 10 мин.След това детайлите се измиват с вода и се обезмасляват със спирт,след което не трябва да се пипат с голи ръце.
Същинското обработване (елуксирането) включва потапяне на детайлите в 15% разтвор на сярна киселина и свързване към положителния полюс на постояннотоков източник с напрежение в границите от 9 до 15v. За катод се използува алуминиева плоча с обща площ,близка до тази на тази на обработваните детайли.Окислителния процес се дължи на кислорода,който се отделя при анода и влиза в химична реакция с алуминия.Образуването на окисния слой зависи от два противоположни процеса: от една страна,образува се окисен слой вследствие на електрохимичен процес,а от друга-той се разяжда химично в електролита.За да бъде скоростта на първия процес по-висока,температурата на разтвора не трябва да не бъде повече от 15гр.C,а плътността на тока трябва да бъде 1,5 А/dm на квадрат за алуминий и 1 A/dm на квадрат за дуралуминий.Обработването трае около 50 мин.След електрохимичната обработка детайла се потапя в 1%-тен разтвор от амоняк,за да се неутрализират остатъците от киселина в порите на окисния слой.След това се измива обилно с вода.Получения окисен слой е прозрачен и бледожълт,а дебелината му е 80 микрона.Окисния слой се оцветява трайно с органични багрила.Процесът се основава на високата абсорбираща способност на окисния слой,който поема и задържа багрилните вещества в порите си.Освен това багрилните вещества взаимодействуват химично с окисния слой и образуват трайни химични съединения. Преди оцветяване оксидираните детайли трябва да се измият с ледено студена вода,Ако се използува топла вода,окисния слой се уплътнява и абсорбационната му способност намалява значително.Най-подходящи са органичните багрила за вълна.Багрилото с концентрация 3-4g за 1л. вода се вари 15 мин.,след което се филтрира.Охладените детайли се потапят в разтвора на багрилото при температура 65 гр.C за около 5 мин. След това обработеното изделие се държи около полвин час във вряща дестилирана вода,в резултат на което повърхностния слой на покритието се уплътнява и се повишава корозионната му устойчивост.
При елуксацията е възможно да се получи некачествено покритие,тогава отново се повтаря операцията,но по-внимателно.

Горното е цитат от информация публикувана в Офроуд форума. До колкото си спомням от времето, когато работех в ИМПТ (там имахме галваничен цех, където се извършваха такива дейности) - процесът е правилно описан.

Ако иде реч за полиране на вече боядисана рамка - не знам доколко има смисъл подобна обработка. Трябва примерно боята да е в много добро състояние. Ако рамката е новобоядисана и лакирана - няма никакъв проблем да се пастира дори и на ръка, ама както писа Алпината, бая си е връткава тая работа...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Alpina » Нед Сеп 04, 2011 4:42 pm

Всъщност наистина трябва да се спомене какво точно иска да прави, върху какво и с каква цел.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот hitar_potar » Пон Сеп 05, 2011 7:51 am

Пешо (Пробабли) иска да си смъкне боята от рамката и да полира голия алуминий - просто припада по такъв вид на рамката, след като видя 1 Съндей, минал такава процедура. Аз пък съм си разглобил байка и мисля днес след работа да разпилея и рамката, за да я мина с полир-паста (както си е с боята и лака, които обаче имат тук таме драскотини).
Наскоро 1 приятел получи рамката си - Twenty Four Le Toy 4 - без боя и със същата полир-паста и 2-3 парцала 2-ма души я полирахме изцяло за 30-40 минутки. Ефекта беше, меко казано, поразителен. Но няма лак. И поне засега, месец и нещо по-късно, разлика във външния вид на алуминия не виждаме. :dontknow:
Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot.
Аватар
hitar_potar
 
Мнения: 3702
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Фев 14, 2007 7:04 pm
Местоположение: Русе

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Alpina » Пон Сеп 05, 2011 9:33 am

Ясно, но и в двата случая не е нужно нищо особено специално или което да плаши че ще се прецака нещо :) А и най-добре да се прави на ръка. Само при полирането на боядисана рамка трябва да се внимава малко повече с това колко и къде се отнема.

А иначе - по-добре без лак, защото дори изпечен такъв който да е по-здрав ще се драска лесно и смятам че много по-бързо ще се губи хубавият вид.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Пон Сеп 05, 2011 12:01 pm

Извинявам се за грешката,не знам що реших,че без да уточня ще сте наясно какво искам. :D Както Васко каза става въпрос само за полиране,демек търся лъскав гол алуминий,като отгоре ще се мине с някакъв лак предполагам.Идеята е хем да изглежда приятно хем да няма боя отгоре която да съсипя след 2 дни катерене по родните лифтове.Търси се ето този ефект- http://www.pinkbike.com/photo/6068082/ общо взето.
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Вто Сеп 06, 2011 8:39 pm

Идея кой може да ми свърши работа ? :dontknow:
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот bikerider » Вто Сеп 06, 2011 10:19 pm

Ако ме питаш мен, аз бих си взел полиращ диск за бормашина (голям и малък за ъглите), няколко едрини шкурка, включително водна (+градинска помпичка за мокрене) и полир-паста за алуминиеви джанти със защитна съставка. Дисковете ги има навсякъде, пастата може би е добре да се потърси по-внимателно. Бая занимавка си е де... ако си маниак има тонове филмчета в youtube и vbox.
Последна промяна bikerider на Вто Сеп 06, 2011 10:26 pm, променена общо 1 път
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Вто Сеп 06, 2011 10:25 pm

И да си действам сам освен.Ще се посъветвам с баща ми,ако се съгласи да ми помогне ще пробвам.Кое е най-лошото което може да стане ,да съсяпа боята? На метала не мога да навредя по никакъв начин нали?
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот bikerider » Вто Сеп 06, 2011 10:28 pm

Освен боята, друго трудно можеш да повредиш. Не е зле да се внимава с вътрешната страна на челото и муфата на средното. Успех!
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Вто Сеп 06, 2011 10:35 pm

Ще се пробвам пък ако не стане ще му мисля.А някаква ориентировачна цена за тези материали които изброи в предишния си пост? Не за друго,ами да се подготвя психически. :D
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот Cyber-Shot » Сря Сеп 07, 2011 12:46 am

Слушай ме сега, значи от доста време се занимавам с полиране на джанти на коли......... за цялата рамка може би около 60лв ще ти взема само за работа. Материалите са от мен. Начина на полиране няма да споменавам. Рамката ще има ето такъв вид както е джантата. След това мога да ти я мина с полир паста която ще заличи абсолютно всички драскотини. На рамките където е доло заварката и под седалковата тръба където има ъгли в който неможе да се достигне хубаво пак се получава но не с толкова добър ефект. Цената само на свалянето на боята до цвета в който искаш ти на снимката по горе ти е 60лв. Аз съм от Тетевен и работата ще ми отнеме около 3 дена. Ако нещо те интересува звънни на 0882626753...... И още нещо за цената на 4 джанти споредзависи от формата 180-250лв се взима ти си прави сметка, ако си в София цените са тройни.
Изображение
Аватар
Cyber-Shot
 
Мнения: 15
Рейтинг: 1202
Регистриран на: Чет Юли 21, 2011 6:42 pm

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот grebo » Съб Сеп 10, 2011 12:29 am

@PRobably, материалите са ти около 20-тина лв. А ако не ползваш машина, пастите ш'ти излязат 11-12 наливно (за 2х100). За водната шкурка не съм сиг. /не съм купувал/.
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот APD » Съб Сеп 10, 2011 3:00 pm

PRobably написа:100% има много изписано,ама аз твърдо съм скаран с търсачката на форума...Таа въпроса ми е има ли някой който срещу някаква сума да ми полира рамката,разглабям му рамката нося му я и след ден-два идвам да си я взема?Тая процедура може ли да бъде извършена от инвалид като мене в домашни условия или да търся някой който разбира?


Ако боята е свалена - паста за полиране на автомобил и дремел с гумени накрайници за тесните места и полираща машинка за широките.
APD
 
Мнения: 462
Рейтинг: 977
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:42 pm

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Съб Сеп 10, 2011 8:27 pm

Дадох рамката да се полира при едно момче,като си я взема ще покажа какво се е получило.
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот vvvaaal » Съб Сеп 10, 2011 8:59 pm

През това време ходи да си поръчаш лепенки. :)
Аватар
vvvaaal
 
Мнения: 1731
Рейтинг: 1239
Регистриран на: Пет Апр 29, 2011 9:53 am
Местоположение: София

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Съб Сеп 10, 2011 9:58 pm

Работи се по въпроса,само дето няма при. :D
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Вто Май 07, 2013 6:25 pm

За да не правя нова тема,ще си мрънкам направо в старата. :D Въпроса е същия-полиране на рамка,обаче този път става въпрос за стоманена такава.По същия начин ли се процедира?И най-важното,какъв да бъде защитния слой на рамката?Някакъв лак,но предполагам по специален.Алуминиевата рамка е лесна при нея дори да не е защитена хубаво няма какво толко да и стане,при стоманата обаче май не стоят така нещата. :dontknow:
Накратко,гони се този ефект http://www.pinkbike.com/photo/6066910/
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Сря Май 08, 2013 5:10 pm

Някой да помогне?Чух мнения,че ако полирам рамката,нямало как да я предпазя от ръжда,трябвало си прахово боядисване+лак,т'ва било варианта да не ръждясва.Моля,ако имате някаква информация относно къде мога да занеса рамката,за да ми се даде адекватно мнение,място където биха могли да я пръснат със съответното покритие,което да предотврати ръжда,без да има нанесена боя.
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот sailman » Сря Май 08, 2013 6:34 pm

Хромиране?... :) Скъпичко може да дойде, обаче...
ВЕЛО 2009 Sus scrofa domestica
Аватар
sailman
 
Мнения: 1443
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 25, 2008 11:10 am
Местоположение: София

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот PRobably » Сря Май 08, 2013 7:56 pm

Хромирането отпада като вариант.Май работата е прекалено сложна със стоманената рамка...Утре ще говоря със специалист,ако единствения вариант е хромиране ще я дам да я пръснат прахово и т'ва е...Пък следващата алу рамка,ще я правим shiny :D
"Don't let your mind bully your body into believing it must carry the burden of its worries."
Аватар
PRobably
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 1657
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 11:37 am

Re: Полиране на рамка ?

Мнениеот eMcKu » Чет Фев 13, 2014 5:00 pm

Търся спешно добър полирчик или координати на такъв. Дал съм две рамки за полиране, но по муфите не може да се полира качествено. Та търся друг да досвърши работата. :beer:
www.dromride.com
Аватар
eMcKu
 
Мнения: 1873
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Окт 26, 2007 9:03 am
Местоположение: България


Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта