Тема за тъпи въпроси

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Фев 19, 2024 10:54 am

Нормално е да се разхлабят, защото при нова оплетка винаги има слягане. Ненормално е да не ги притегнат гаранционно при условие, че каплата е права разбира се.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот emo_gp » Пон Фев 19, 2024 11:20 am

Да абсолютно съм съгласен, но каплата е права, няма удари или скъсани спици!
Boardman Fs Pro 27.5
Аватар
emo_gp
 
Мнения: 392
Рейтинг: 1430
Регистриран на: Вто Май 29, 2012 5:58 pm
Местоположение: Гр. Стара Загора

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот _SoRa_ » Нед Апр 14, 2024 7:53 am

Има ли тема, в която да напиша от покупка, от която съм доволна? Най-вече екипировка.
_SoRa_
 
Мнения: 2529
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 23, 2009 11:34 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Нед Апр 14, 2024 9:35 am

такава тема няма защото по принцип никой от нищо не е доволен :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Boyan1984 » Нед Апр 14, 2024 1:05 pm

:lol: :lol: Иначе в темата радост за окото може би?
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2444
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Kkrase » Нед Апр 21, 2024 8:25 am

Сложих на колелото шосейна пълна карбонова вилка Китай. Сега не съм си имал работа с такава техника и питам.
1. като седна на колелото виждам как предната гума се премества напред с около 5 мм някак си поема тежестта.
2. Като се наема на кормилото със стисната спирачка(задна, нямам предна) и лашкам кормилото силно нагоре и надолу колкото сила имам, вилката се мести поне сантиметър напред назад. Гумата е в постоянен допир със земята.

Това значи че вилката е еластична и поема тежестта и вибрациите или значи, че много бързо трябва да е кача на стената като картина, защото възможноста да се счупи е голяма.
Вилката е нова
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот zeedor4o » Нед Апр 21, 2024 7:44 pm

Можеш ли да направиш видео?

И ако може да пратиш линк към вилката.

Сигурен ли си, че е монтирана правилно?

С карнонова вилка трябва да усещаш предницата по-твърда, а не по-еластична. :D
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Kkrase » Нед Апр 21, 2024 8:36 pm

https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... ry_from%3A

Ето го модела, клип не мога да направя, защото съм със стара Нокиа.
Монтажа го направих аз, луфт в чашките няма, не съм пренатягал болтовете, вътрешната пеперуда е дълга на ФСА, даже отворих повторно, изглежда безупречно, просто е доста еластична долу към главината, явно модела е ташаки. Със сигурност не е по твърда предницата, коментара ти ми е достатъчен, благодаря :)
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Апр 22, 2024 8:47 am

При карбоновите компоненти най-важен е контролът по качеството -> не се купуват карбонови части от алито, от които ти зависи дали си върху байка или на замята. Въобще не си рискувай главата с тази вилка.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3977
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Kkrase » Сря Апр 24, 2024 11:14 am

Последно само искам да питам още нещо, примерно карам с алуминиева твърда вилка, която заради алуминиевия материала трябва да е твърда, няма свойствата да обира неравности (така съм чел и за рамките от алумин) нали така? И сменям алуминиевата с карбонова и аз предполагам от това което съм чел, че трябва да вози по добре, а тук колегата каза, че предницата трябва да се усеща твърда, тоест сигурно ще вози по зле.

Тогава защо хората скачат на карбонови вилки като те ще возят по твърдо, нищо немога да разбера?
Моля някой да обясни.
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот zeedor4o » Сря Апр 24, 2024 10:07 pm

Карбоновите компоненти са много по-леки и уж по здрави.

Дали ще караш с твърда вика (без амортисьор) от алуминий или карбон, няма значение, пак ще друса, нали е твърда.

На мен единственият ми опит с карбон е с карбоново кормило. С него наистина усещах предницата по-твърда, защото го нямаше това минимално огъване на алуминия примерно като се изправя да карам прав.

Иначе карбоновият елемент не се гъне, той направо се чупи.

Тука има колеги, които доста разбират от различните материали и техните свойства. Предполагам могат да дадат по-професионално мнение.
Аз съм принцът на бял Ram
Аватар
zeedor4o
 
Мнения: 144
Рейтинг: 1519
Регистриран на: Сря Дек 02, 2009 10:14 pm
Местоположение: Варна

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот motomarzel » Чет Апр 25, 2024 7:46 am

zeedor4o написа:Карбоновите компоненти са много по-леки и уж по здрави.

Дали ще караш с твърда вика (без амортисьор) от алуминий или карбон, няма значение, пак ще друса, нали е твърда.

На мен единственият ми опит с карбон е с карбоново кормило. С него наистина усещах предницата по-твърда, защото го нямаше това минимално огъване на алуминия примерно като се изправя да карам прав.

Иначе карбоновият елемент не се гъне, той направо се чупи.

Тука има колеги, които доста разбират от различните материали и техните свойства. Предполагам могат да дадат по-професионално мнение.


Компонентите изработени от карбон, често се наричат още карбонови композити. Иначе казано освен въглеродни нишни в тях се влагат и други вещества.
Карбоновите компоненти определено могат да бъдат много еластични, както и много твърди, като това се определя от вида използвани карбонови влакна, броя слоеве и най-вече от тяхната ориентация - примерно велосипедите с мека рамка Cannondale Scalpel преди години въобще нямаха става в задния триъгълник, а разчитаха на еластичността на карбона и осигуряваха нужния ход на задницата.
В случая с вилката и твърде вероятно производителя да е подбрал такава ориентация, която да я направи по-еластична, за да може подобри качеството на возене, както и да предотврати евентуални повреди при преодоляване на неравности.
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Kkrase » Чет Апр 25, 2024 9:08 am

motomarzel благодаря за отговора, а предполагам имаш предвид тази рамка? За пръв път виждам подобна техника, изглежда ми много интересно.
Прикачени файлове
s-l1600_800x600.jpg
s-l1600_800x600.jpg (59.52 KiB) Прегледано 282 пъти
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот motomarzel » Чет Апр 25, 2024 9:39 am

Kkrase написа:motomarzel благодаря за отговора, а предполагам имаш предвид тази рамка? За пръв път виждам подобна техника, изглежда ми много интересно.


Да, макар че тази е по-стара...
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=QlzVywOe8MY

Изображение
Изображение
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот the_rookie » Пет Апр 26, 2024 3:38 pm

Kkrase, дано не си упражняваш тънкото чувство за хумор! :beer: Тая вилка на какво колело е монтирана,... щото е само за супер пистови машини и много леки колоездачи!
... и малко по-сериозно- погледнете снимки на "расови" карбонови вилки (напр. в https://www.bike24.com/cycling/parts/bi ... igid-forks) и вижте в колко от тях подредбата на влакната е видима, и ако не виждате много такива- защо е така според вас?!
Аватар
the_rookie
 
Мнения: 470
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 03, 2020 10:39 pm

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот motomarzel » Пет Апр 26, 2024 5:26 pm

the_rookie написа:Kkrase, дано не си упражняваш тънкото чувство за хумор! :beer: Тая вилка на какво колело е монтирана,... щото е само за супер пистови машини и много леки колоездачи!
... и малко по-сериозно- погледнете снимки на "расови" карбонови вилки (напр. в https://www.bike24.com/cycling/parts/bi ... igid-forks) и вижте в колко от тях подредбата на влакната е видима, и ако не виждате много такива- защо е така според вас?!


При нито една няма да видиш влакна - просто всички са боядисани и брандирани. А дори и да не са боядисани има възможност да се използва т.нар UD плат (UniDirectional) чиято ориентация на влакната е трудно различима.

Ето за пример такава небоядисана рамка от реномиран производител от Азия:

Изображение
Изображение
Аватар
motomarzel
 
Мнения: 654
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 14, 2011 11:33 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Пет Апр 26, 2024 7:01 pm

въпроса на Краси всъщност не е тъп .. карбоновия компонент може да бъде такъв ,какъвто производителя го е предвидил - примерно ако е рамка може да предлага коравина в средното движение с цел ниски загуби при педалиране ,а задния триъгълник да е по мек с цел обиране на вибрации и возия - зависи как са подредени влакната ,каква смола се е използвала и т.н. .. същото важи и за добре изработена маркова вилка ( каквато тази от Алито не е ) - може да предлага добра управляемост без сучене посока завиване ,и същевременно по мека возия
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Kkrase » Пет Апр 26, 2024 11:25 pm

the_rookie вилката ако ти кажа на какво колело е монтирана, ще те излъжа, защото и аз незнам как се води моето колело, нито каква е марка, само знам че материала е алумин 7005, та аз си го наричам моето колело и си го знам, че е пълен сбирщайн хахаха, ама като искам да стане 6 кг колелото и да е без пари така ще е. То всъщност от тук насетне вече цената става грам-левче, ама това е друга тема :)
Коментарите бяха много полезни, много неща ми се изясниха, вярвам че вилката ще издържи до крайната цел.
Прикачени файлове
Web capture_27-4-2024_0356_ireland.apollo.olxcdn.com_800x514.jpg
Web capture_27-4-2024_0356_ireland.apollo.olxcdn.com_800x514.jpg (143.12 KiB) Прегледано 101 пъти
Аватар
Kkrase
 
Мнения: 118
Рейтинг: 1382
Регистриран на: Пон Мар 08, 2021 11:45 am

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот Alexi » Съб Апр 27, 2024 7:41 am

а защо ти е да става 6 кг ? ако искаш да си бърз по скоро му сложи скоростна система ,ще стане по тежко но ще си по бърз навсякъде
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6312
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Тема за тъпи въпроси

Мнениеот ЕДИН ЗАВЕТ » Съб Апр 27, 2024 8:10 am

Сама да вметна (за тези, които не знаят), предполагам всички знаете - от 10-тина години, Международният колоездачен съюз забрани участието в състезания с велосипеди под 6,8 кг. Хайде, досетете :wavey: се от три пъти -ЗАЩО !!
ЕДИН ЗАВЕТ
 
Мнения: 170
Рейтинг: 1183
Регистриран на: Пон Окт 07, 2019 2:04 am

Предишна

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: the_rookie и 118 госта