Ребаунд

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Ребаунд

Мнениеот Коцето » Нед Мар 08, 2015 9:55 am

Здравейте, някой може ли да ми посочи тема, във която е описано как се сваля ребаунд на вилка реидън?
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Нед Мар 08, 2015 11:44 am

Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Нед Мар 08, 2015 1:58 pm

На този линк имаше всичко друго, но не и как се разглобява вилка рейдън....
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Нед Мар 08, 2015 2:56 pm

На този линк има абсолютно всичко! Само трябва да си го потърсиш...
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Pileto » Нед Мар 08, 2015 7:38 pm

ако райдона е по-нов то мисля, че конструкцията му е много сходна с на епикона:

https://www.youtube.com/watch?v=P1DNnDJI9qw
https://www.youtube.com/watch?v=n5BgLgXHtSM
Pileto
 
Мнения: 83
Рейтинг: 1330
Регистриран на: Нед Фев 01, 2015 9:05 pm
Местоположение: Габрово

Re: Ребаунд

Мнениеот sonscp » Пон Мар 09, 2015 5:27 am

Моята вилка не е баш рейдън, но е подобна. Предполагам при повечето сънтъри процедурата е еднаква.
Дърпаш силно врътката и тя пада. В леглото на врътката има издълбано място, в което с шесто грам (мисля че номер 8 ) развиваш леглото. Така ребаунда остава свободен и може да се извади след като развиеш тапата на короната. Вземи една чаша и след като развиеш тапата наклони вилката така, че маслото от ребаудна да изтече в нея, поне при мен е така.
Аватар
sonscp
 
Мнения: 651
Рейтинг: 1434
Регистриран на: Нед Яну 29, 2012 7:21 pm
Местоположение: Велико Търново

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 7:02 am

Благодаря ви колеги. Аз лесно ще разглобя вилката, мисълта ми беше, дали няма да изплиска масло под налягане, или въздух например? Или да изхвърчат някакви части?
А другият ми въпрос е, след като се махне ребаунда(аз мисля да карам без него), самият ботуш празен ли остава?
Вилката е рейдън XS, въздушна със вентил за помпане.
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Brave » Пон Мар 09, 2015 9:40 am

Какъв е смисъла да караш без рибаунд патрона? Ако вилката връща много бавно, сложи хидравлично масло с по-нисък вискозитет, или дори тунинговай клапаните, така че да пускат повече (едно време се правеше на SR Duro D), но да махнеш целия рибаунд, е крайно неудачно. Амортизацията на връщането е ключова за сцеплението - питай някой шофьор, как се кара с изтекъл амортесьор, ако не вярваш. Всъщност, не знам, дали тази вилка не е със затворен патрон, където не можеш да сменяш нито маслото, нито да тунинговаш, но пък тогава трябва да имаш настройка на рибаунда, която можеш да осовбодиш повече.
Brave
 
Мнения: 819
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 26, 2005 11:54 pm
Местоположение: Bulgaria, София

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Пон Мар 09, 2015 11:14 am

Докато не се сети да каже точният модел на вилката, си приказвате празни приказки. Тая вилка се произвежда в няколко разновидности всяка година.
Не случайно дадох линк към youtube, а не към конкретен модел...
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 11:36 am

Brave написа:Какъв е смисъла да караш без рибаунд патрона? Ако вилката връща много бавно, сложи хидравлично масло с по-нисък вискозитет, или дори тунинговай клапаните, така че да пускат повече (едно време се правеше на SR Duro D), но да махнеш целия рибаунд, е крайно неудачно. Амортизацията на връщането е ключова за сцеплението - питай някой шофьор, как се кара с изтекъл амортесьор, ако не вярваш. Всъщност, не знам, дали тази вилка не е със затворен патрон, където не можеш да сменяш нито маслото, нито да тунинговаш, но пък тогава трябва да имаш настройка на рибаунда, която можеш да осовбодиш повече.


Колега, идеята ми е да стане по мека и чувствителна, защото нямах представа, че това е толкова зле.
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 11:37 am

penmark написа:Докато не се сети да каже точният модел на вилката, си приказвате празни приказки. Тая вилка се произвежда в няколко разновидности всяка година.
Не случайно дадох линк към youtube, а не към конкретен модел...


Сетил съм се. Аз горе съм го написал.
Модела е XZ на рейдън.
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 11:41 am

Ребаунда има настройка да, но това не може да я направи по чувствителна. Ако го махна, вилката автоматично става друга.
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот zafirovp » Пон Мар 09, 2015 11:43 am

Тази настрйка няма роля за мекотата на вилката. И целия патрон да махнеш, няма да стане по-мека, нито по-чувствителна.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Пон Мар 09, 2015 12:26 pm

Коцето написа:
penmark написа:Докато не се сети да каже точният модел на вилката, си приказвате празни приказки. Тая вилка се произвежда в няколко разновидности всяка година.
Не случайно дадох линк към youtube, а не към конкретен модел...


Сетил съм се. Аз горе съм го написал.
Модела е XZ на рейдън.


Няма такъв модел.

zafirovp написа:Тази настрйка няма роля за мекотата на вилката. И целия патрон да махнеш, няма да стане по-мека, нито по-чувствителна.


Няма как да се махне патрона, защото той държи ботушите на вилката.

Ролята на рибаунда е само при разгъване на вилката.
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 12:31 pm

Да, ще стане доста по чувствителна, тоес, ще поема и усеща по дребните неравности. Сега, макар да е в отлично сервизирано състояние, тя е супер зле, вс едно съм на твърдак. Градско ми разбива ръцете, отщя ми се да карам с нея...
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Пон Мар 09, 2015 12:42 pm

Коце, нямаш на идея какво говоря, нали? :D
На чети тук. Или дай на който ти е сервизирал вилката да прочете и да ти сложи грес в ботушите.
viewtopic.php?f=27&t=134962&p=1017158&hilit=raidon#p918012
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот kobso1245 » Пон Мар 09, 2015 12:52 pm

"Идеално сервизирана" и "чувствам се, все едно карам твърдак" са леееко изключващи се понятия.
Може да вземе да си провери и налягането, де, току виж е напомпана зверски..
kobso1245
 
Мнения: 941
Рейтинг: 1416
Регистриран на: Вто Юни 07, 2011 7:48 pm
Местоположение: София

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Пон Мар 09, 2015 12:57 pm

Да прав си, по-добре на друг "майстор" да я занесе. :D
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 1:35 pm

Аз така я купих от него. За тази вилка много е писано, почти всичко е, че е супер твърда. А като се изпуска въздуха, хода и намалява...
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот penmark » Пон Мар 09, 2015 2:08 pm

А сега като няма ход по-добре ли е?!
Нагласи САГ-а на вилката.
https://www.youtube.com/watch?v=647D8akNsDk
Аватар
penmark
 
Мнения: 1381
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Май 03, 2011 11:32 pm
Местоположение: Казанлък

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 8:42 pm

Хора, благодаря ви за отзивчивостта. Аз сега те първа ще чета линковете и клиповете, тъй като нямах време.
Междувременно, искам да попитам, - ботуша, след изваждането на ребаунда, празен ли остава??
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Ozzie » Пон Мар 09, 2015 8:44 pm

общо- взето - да
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 8:45 pm

penmark написа:Коце, нямаш на идея какво говоря, нали? :D
На чети тук. Или дай на който ти е сервизирал вилката да прочете и да ти сложи грес в ботушите.
http://mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f ... on#p918012

Точно от тук ми дойде идеята за сваляне на ребаунда, като оптимален вариант..
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 8:46 pm

Ozzie написа:общо- взето - да


Значи ребаунда е просто един амортисьор..
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот windv » Пон Мар 09, 2015 8:54 pm

Като извадиш масления патрон, вилката дори да стане по-отзивчива, ще хлопа напред-назад. Това не е решение на нищо, и ще си създадеш повече проблеми, като гледам колко си ги представяш нещата. Просто някой който разбира, трябва да ти приготви една хубава лека чорбица да сипе в патрона, че да заспи.


А последният пост просто :bowdown: :D
~~~o)Ѣ(o~~~
Велоделия - заигравки с хвърчалници :spin:
Аватар
windv
 
Мнения: 1288
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Мар 16, 2008 12:28 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот Ozzie » Пон Мар 09, 2015 9:03 pm

Цялата вилка е един амортисьор.
Като цяло - нищо не ти е ясно от материята, ама искаш от раз да станеш професор (образно).

Ребаунда (rebound анг.) не е някакъв отделен елемент, а функция на вилката / амортисьора - представлява скоростта с която вилката се връща в първоначално положение, след като се е била свила. Вярвай ми, гадно е да караш вилка без такава функция.

Коцето написа:А като се изпуска въздуха, хода ѝ намалява...

Това е вярно, само и единствено ако изпуснеш целия въздух или налягането е по- малко от колкото трябва да бъде.
Освен това, всеки амортисьор / вилка, след като бъде натоварен (разбирай, като се качиш на велосипеда), трябва да се "сгъне" до някакъв процент от хода си. На това му се вика SAG.
Та колко килограма каза че си?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 9:18 pm

Ozzie написа:Цялата вилка е един амортисьор.
Като цяло - нищо не ти е ясно от материята, ама искаш от раз да станеш професор (образно).

Ребаунда (rebound анг.) не е някакъв отделен елемент, а функция на вилката / амортисьора - представлява скоростта с която вилката се връща в първоначално положение, след като се е била свила. Вярвай ми, гадно е да караш вилка без такава функция.

Коцето написа:А като се изпуска въздуха, хода ѝ намалява...

Това е вярно, само и единствено ако изпуснеш целия въздух или налягането е по- малко от колкото трябва да бъде.
Освен това, всеки амортисьор / вилка, след като бъде натоварен (разбирай, като се качиш на велосипеда), трябва да се "сгъне" до някакъв процент от хода си. На това му се вика SAG.
Та колко килограма каза че си?


Колега, аз нямам претенциите да съм професор. Но повярвай ми, разбирам от технологии и техника, и то далеч не, защото съм инженер по диплома.
Ако знаех много за вилката като устройство, то аз нямаше да питам вас, да се допитам до вас.
Вилката е едно от възможно най простите устройства, като технология на земята. То е пределно ясно.
Не искам да ти оспорвам, но няма вилка, която да представлява само амортисьор, както ти казваш. Амортисьора, има задачата да контролира пружината. Това е възможно най простото устройство, както и едно от най старите в това отношение.
Моите въпроси са съвсем други. Ясно изложени по горе, и колегите ми отговарят на тях.
Благодаря за отзивчивостта, но на мен ми е необходима проста и конкретна информация, а не надменни изяви от типа на; "Виж бе ти си мн. тъб, щото не знаеш, затова слушай нас, които знаем, просто за да ти обясним колко си тъп, и така да се уверим в своята илюзия за съзидателност".
Или с две думи на твоя език, звучи следното: "Колега, това, че не съм запознат със конкретната вилка, далеч не означава, че ям доматите със колците". Лека нощ!
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Re: Ребаунд

Мнениеот zafirovp » Пон Мар 09, 2015 9:41 pm

Просто ти обясняваме, че не си заслужава да жертваш ребаунд, ако ще после и най-мазната вилка да се получи.

И повярвай ми, има и доста сложни вилки.
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Ребаунд

Мнениеот Ozzie » Пон Мар 09, 2015 10:33 pm

@Коцето

Вилката е твоя. Прави каквото смяташ за уместно с нея.
Лека нощ!
:beer:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Ребаунд

Мнениеот Коцето » Пон Мар 09, 2015 10:40 pm

zafirovp написа:Просто ти обясняваме, че не си заслужава да жертваш ребаунд, ако ще после и най-мазната вилка да се получи.

И повярвай ми, има и доста сложни вилки.


Вярвам ти колега. Но това не ми "обяснявате", а ми го казваш ти и озии''..
Не мен не ми трабва мнението ви, затова, дали намерението ми е правилно или не, а затова как то да стане.
До преди да се намесите вие, дискусията беше ок.
И един пример, станал една от най националните приказки.
"Сливи за смет" То наистина няма смисъл да се сменяват сливи за смет, ама е на...
Нали знаеш..Влизаш в Английски форум, питаш и хората ти отговарят. Влизаш в Руски, отговаряш и ти отговарят. Влизаш в Български, и ти обясняват колко си тъп.
Имам нужда от ползотворна дискусия. Тя тъкмо се получи, и вие с колагета ти я развалихте. Лека нощ и на теб!!
"Лека нощ" в случая е, че вероятно, понеже не сте се наспали, затова сте объркали дискусията. И се очаква след като се наспите, да го осъзнаете и да не влизате в нея! Ти и твоят колега.
Лека нощ!
Коцето
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1167
Регистриран на: Съб Яну 31, 2015 9:31 pm

Следваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта