Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот xcII » Пет Юни 14, 2013 9:23 pm

@Alpina

Не само деца, родители, приятели. Ясно е че колата е необходимост, кскто и ясно е че последното нещо, което ще гледаш е ограничението за скорост, при извънредна ситуация.

Всичко това е ясно. :agree: Разбирам те за това
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Harka » Пет Юни 14, 2013 10:24 pm

zImage написа:
Alpina написа:Да вземем да я намалим скоростта и на автомобилите и на велосипедите на 5км/ч? Понеже има хора, които не могат да се пазят.


Ако намаляването на скоростта в населените места до 5 км/ч ще спаси дори 1 човешки живот, аз съм "ЗА". Колите са за дълъг път — в града има по-добри начини (които не работят поради претрупване с коли).

Както PtD правилно отбеляза, дайте по тази логика направо да ги забраним. Със сигурност ще спасим доста животи.

Истината е в разумния баланс между права и ограничения. 30км/ч по една трета от улиците на огромен град си е абсолютно малоумие както и да го гледам, но французите така или иначе в това отношение са си назад.
Сравнението със "Запада" на всеобщо основание също не е коректно. Понастоящем живея в Германия и тук е много, много голяма рядкост да срещнеш малоумно ограничение. По отношение на разрешените скорости е доста по-либерално, отколкото да речем в България. И въпреки това не съм забелязал умиращи всекидневно сгазени колоездачи, вследствие на това, че ограничението не е 30км/ч.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот rarekin » Пет Юни 14, 2013 11:29 pm

Harka написа:
zImage написа:
Alpina написа:Да вземем да я намалим скоростта и на автомобилите и на велосипедите на 5км/ч? Понеже има хора, които не могат да се пазят.


Ако намаляването на скоростта в населените места до 5 км/ч ще спаси дори 1 човешки живот, аз съм "ЗА". Колите са за дълъг път — в града има по-добри начини (които не работят поради претрупване с коли).

Както PtD правилно отбеляза, дайте по тази логика направо да ги забраним. Със сигурност ще спасим доста животи.

Истината е в разумния баланс между права и ограничения. 30км/ч по една трета от улиците на огромен град си е абсолютно малоумие както и да го гледам, но французите така или иначе в това отношение са си назад.
Сравнението със "Запада" на всеобщо основание също не е коректно. Понастоящем живея в Германия и тук е много, много голяма рядкост да срещнеш малоумно ограничение. По отношение на разрешените скорости е доста по-либерално, отколкото да речем в България. И въпреки това не съм забелязал умиращи всекидневно сгазени колоездачи, вследствие на това, че ограничението не е 30км/ч.


Да, абсолютно прав си, че е необходимо да се намери баланс.

В Германия няма нужда от такива мерки, защото водачите на МПС имат култура, която ги кара така или иначе да се съобразяват с условията на пътя и с другите участници в движението на пътя. Но не по начина, по който доста хора се съобразяват с условията в България (четейки за яките окачвания, гуми и пр. глупости).

В това отношение България е много по-близо до Франция отколкото до Германия.

Също така, това, което работи на едно място, може да е абсолютно малоумно на друго място.

Не, че защитавам французите, които имат пословично лоши шофьори и слаба организация на движението, но тези, които критикуват решението им, трябва да си помислят, дали проблемите в организацията на движението в един 10 милионен мегаполис са същите като в един 1 - 2 милионен град (каквито са най-големите градовв в Германия и България).

В статията си пише ясно, че това е рестриктивна мярка за ползването на автомобили. Явно е преценено, че таква мярка ще обезмисли влизане то с кола в определени райони на Париж. Не виждам какво неясно има в това. По същия начин, по който влизането с кола в центъра на Лондон се таксува солено и все повече хора се отказват от такъв начин на придвижване от и до работата си в централните градски части.

Друг е въпроса, дали такива мерки са подходящи за град като София, но не беше чак толкова отдавна времето, когато на входовете на външния периметър на кварталите към кварталните улички имаше знаци с ограничение от точно 30 км. в час.
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Пет Юни 14, 2013 11:41 pm

Ако желанието е да се намали броят на автомобилите по улиците, има много по-ефективен начин - такса за вход в централната градска част. Изобщо не е нужно МПСтата да пъплят с инвалидна скорост.

P.S. rarekin, не знам от колко време не живееш в БГ, но ограничението за кварталите открай време си е 40 км/ч. И още си е такова.

P.P.S. Да се приравнява Лондон към София е малоумно. Достатъчно е да погледнем съответната карта на метрото, или да се повозим на автобус във всеки от двата града. (Което ми се е случвало) .
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот rarekin » Пет Юни 14, 2013 11:50 pm

PtD написа:Ако желанието е да се намали броят на автомобилите по улиците, има много по-ефективен начин - такса за вход в централната градска част. Изобщо не е нужно МПСтата да пъплят с инвалидна скорост.


Да, това го разбирам много добре и затова дадох и примера с Лондон.

Проблема е, че човек трябва да познава френската култура, за да знае какво се случва, когато се вземе една или друга мярка. Такъв ход (с високи такси) би бил доста .... хммм .... непопулярен.

Така решението е Соломоновско. Хем на гражданите няма да се налага да плащат, хем и няма да могат да се възползват в пълна степен от това, коетп представлява личния транспорт. Въпросът е кое ще надделее в крайна сметка: желанието на французите в Париж да стигат бързо до работните си места/пазарите и пр. или желанието им да се намират в комфортна среда докато пътуват от и за работа. Така не се ощетява директно никой, но и не се решава проблема. Типично по френски. :lol:

В София поне имаме комфортното предимство града да е доста достъпен с множество алтернативни на лични автомобил транспорти, защото е сравнително малък и публичния транспорт никак не е лош като гъстота и разнообразие.

EDIT: Може и паметта да ми изневерява. Струва ми се, че преди години знаците на входовете на Дървеница бяха за 30 км/ч, но може и да не си спомням добре. От известен брой години вече ги няма (и не само там).

EDIT 2: Не че нещо, но, колкото и да е голямо метрото в Лондон, има райони на града, които не се обслужват добре от него. Зелената линия от Виктория Стейшън в посока Уимбълдън и Западен Кройдън (то това дори вече не е метрото, но както и да е), района на Streatham Hill и пр. Живял съм там известен брой години, та имам някаква идея.
Последна промяна rarekin на Съб Юни 15, 2013 12:07 am, променена общо 1 път
Планинското колоездене може да бъде опасен спорт! Винаги карайте с каска! Никоя екипировка не може да гарантира колоездача срещу падане и тежко нараняване!
rarekin
 
Мнения: 1589
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Сеп 03, 2006 1:25 am
Местоположение: Германия

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот taurus13 » Пет Юни 14, 2013 11:57 pm

Абе аз викам да се сберем някъде и да се сбием - тва с приказки, нищо няма да стане.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот zImage » Съб Юни 15, 2013 9:23 am

Harka написа:
zImage написа:
Alpina написа:Да вземем да я намалим скоростта и на автомобилите и на велосипедите на 5км/ч? Понеже има хора, които не могат да се пазят.


Ако намаляването на скоростта в населените места до 5 км/ч ще спаси дори 1 човешки живот, аз съм "ЗА". Колите са за дълъг път — в града има по-добри начини (които не работят поради претрупване с коли).

Както PtD правилно отбеляза, дайте по тази логика направо да ги забраним. Със сигурност ще спасим доста животи.


Мисля вече всички изложихме позицията си. Ще добавя само 2 неща за финал от моя страна и повече няма причина да се включвам по темата:

http://en.wikipedia.org/wiki/Car_accidents#Epidemiology — В световен мащаб е изчислено, че през 2004 година 1.2 милиона души са загинали в автомобилни катастрофи, а още 50 милиона са били ранени. ПТП са основен причинител на травми и смърт сред деца на възраст 10 - 19 години в световен мащаб. В Канада 48% от тежките травми (severe injuries) се дължат на ПТП.

https://en.wikipedia.org/wiki/Illusory_superiority — Илюзорното превъзходство е предразсъдък, при който хората надценяват своите способности. Също известен като ефект "аз съм над средното ниво". През 1981 е проведен експеримент, в който шведски и американски студенти трябвало да сравнят своите шофьорски умения (driving safety and skill) спрямо другите участници в проучването. Между 69% и 93% от анкетираните смятали, че са над средното ниво, което очевидно няма как да е вярно: само 50% могат да са над средното ниво.

Та след като десетилетия наред си измисляме оправдания, аз не виждам положителната промяна. Както през 1983 година, така и през 2013: броят на автомобилите ще нарасне, милиони ще умрат при ПТП, десетки милиони ще осакатеят, градската среда ще се влоши още повече, въздухът ще стане по-мръсен.

Естествено, 1. някой друг е виновен и 2. на мен (или моето дете) това не вярвам да ми се случи.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Harka » Съб Юни 15, 2013 11:13 am

Ъъ, та какво точно предлагаш след всичките тези извадки?
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Съб Юни 15, 2013 11:26 am

zImage написа:Та след като десетилетия наред си измисляме оправдания, аз не виждам положителната промяна.

Ами може би имаш нужда от очила? Преди година-две жертвите на ПТП в България са се върнали на нива от 1963 г (с малко търсене в Google ще намериш и самия документ). Сети се сам колко автомобили е имало през 1963 и колко е имало през 2012...
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот zImage » Съб Юни 15, 2013 11:54 am

Harka написа:Ъъ, та какво точно предлагаш след всичките тези извадки?


Казах, че няма да пиша, но понеже директно ме питаш: да престанем да си измисляме оправдания и да положим усилия да ползваме по-малко автомобили. Пак прочети извадките и ми кажи какви са алтернативните предложения? Силно се надявам колкото се може по-скоро да се появят автоматичните автомобили по които Google и др. работят и дори ако трябва да бъдат взети законодателни мерки за налагането им, защото съм дълбоко убеден, че това значително ще подобри положението.

PtD написа:
zImage написа:Та след като десетилетия наред си измисляме оправдания, аз не виждам положителната промяна.

Ами може би имаш нужда от очила? Преди година-две жертвите на ПТП в България са се върнали на нива от 1963 г (с малко търсене в Google ще намериш и самия документ). Сети се сам колко автомобили е имало през 1963 и колко е имало през 2012...


Супер! Значи можем да се надяваме, че през 2013 ще има САМО около 600 смъртни случая и ЕДВА 8200 ранени. Това разбира са само преки последствия - тези от замърсяване и влошаване на жизнената среда са си отделно. Много се радвам. Предлагам да заменим МПС с малък, локален въоръжен конфликт, като съм почти сигурен, че по този начин броят на жертвите и ранените ще намалее.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Harka » Съб Юни 15, 2013 1:34 pm

zImage написа:
Harka написа:Ъъ, та какво точно предлагаш след всичките тези извадки?


Казах, че няма да пиша, но понеже директно ме питаш: да престанем да си измисляме оправдания и да положим усилия да ползваме по-малко автомобили.

Извинявам се, за какви оправдания говориш??? Откога карането на автомобил стана нещо мръсно, за което трябва да се оправдаваме? Не ти ли е хрумвало, че някои хора просто обичат да карат кола? Аз например мразя да карам колело в града. Никога не съм го правил и не виждам причина в близко бъдеще да започна да го правя. В града използвам само кола/мотор и нямам абсолютно никакво намерение да се оправдавам за това, еле пък да се опитвам да го правя по-малко, само защото това е полит-коректното в момента.
Силно се надявам колкото се може по-скоро да се появят автоматичните автомобили по които Google и др. работят и дори ако трябва да бъдат взети законодателни мерки за налагането им, защото съм дълбоко убеден, че това значително ще подобри положението.

Ще цитирам PtD:

"Просто тенденцията "да се опази човек от собствената му глупост" взима застрашителни размери."

Не знам за вас, но аз не искам да живея в стъкления свят на zImage без инциденти, в който всичко е напълно безопасно.
Препоръчвам филмчето WALL-E.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот zImage » Съб Юни 15, 2013 2:05 pm

Harka написа:
zImage написа:
Harka написа:Ъъ, та какво точно предлагаш след всичките тези извадки?


Казах, че няма да пиша, но понеже директно ме питаш: да престанем да си измисляме оправдания и да положим усилия да ползваме по-малко автомобили.

Извинявам се, за какви оправдания говориш??? Откога карането на автомобил стана нещо мръсно, за което трябва да се оправдаваме? Не ти ли е хрумвало, че някои хора просто обичат да карат кола? Аз например мразя да карам колело в града.


Хм, аз обичам да паля димки и да режа дърва с моторна резачка на паркинга пред блока, но съседите май ме мразят като го правя. Жалко, защото мен ме кефи.
Един познат на познат пък се дрогира и припада в градинката всяка неделя сутрин — като цяло никому нищо лошо не прави, но и него нещо го гледат с лошо око.

Силно се надявам колкото се може по-скоро да се появят автоматичните автомобили по които Google и др. работят и дори ако трябва да бъдат взети законодателни мерки за налагането им, защото съм дълбоко убеден, че това значително ще подобри положението.

Ще цитирам PtD:

"Просто тенденцията "да се опази човек от собствената му глупост" взима застрашителни размери."

Не знам за вас, но аз не искам да живея в стъкления свят на zImage без инциденти, в който всичко е напълно безопасно.
Препоръчвам филмчето WALL-E.

Мисля, че започнах да стоплям едно от разминаванията от началото на темата: част от участниците в дискусията го приемате като директна нападка и опит за ограничаване на личната ви свобода. Да, така е, но само доколкото карането на кола е взаимодействие с другите живущи по траекторията на движението ти. "да се опази човек от собствената му глупост" щеше да е вярно, ако ставаше дума за каране на кола на затворена писта, където риска е да се самоубиеш. Докато се кара по обществената пътна мрежа и всяка година имаме САМО около 600 смъртни случая и ЕДВА 8200 ранени (без да броим замърсяване, шум и т.н. и т.н.) то това не е предпазване от собствената глупост, а предпазване на другите замесени.
Да речем че имаш сестра, тя е малка и глупава, а един принципно много добър човек, който обаче снощи е имал семейни проблеми, не си е доспал, съответно закъснява за работа и бърза (леко разсеян от недоспиването), вземе че я бутне лекичко така с 50 км/ч и постави в инвалидна количка за цял живот. Това е ли "да се опази човек от собствената му глупост" или не е?

Bonus points:
California Air Pollution Kills More People Than Car Crashes
Smog Exposure During Pregnancy Raise Child's Cancer Risk
Diesel fumes cause cancer (and brake dust isn't exactly healthy, either)
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот xcII » Съб Юни 15, 2013 9:11 pm

taurus13 написа:Абе аз викам да се сберем някъде и да се сбием - тва с приказки, нищо няма да стане.


:roll2: :roll2: :roll2:

ed.: Подкрепям :agree: Но ако ще се сбиваме, нека да е някъде в Балкана, щото на велоалея или в квартала ще ни разтърват :P
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Съб Юни 15, 2013 11:55 pm

zImage написа:Докато се кара по обществената пътна мрежа и всяка година имаме САМО около 600 смъртни случая и ЕДВА 8200 ранени (без да броим замърсяване, шум и т.н. и т.н.) то това не е предпазване от собствената глупост, а предпазване на другите замесени.
Да речем че имаш сестра, тя е малка и глупава, а един принципно много добър човек, който обаче снощи е имал семейни проблеми, не си е доспал, съответно закъснява за работа и бърза (леко разсеян от недоспиването), вземе че я бутне лекичко така с 50 км/ч и постави в инвалидна количка за цял живот. Това е ли "да се опази човек от собствената му глупост" или не е?

Ъъ. Ми да обявим и рака извън закона. А също и инфарктите. От тях умират повече хора, отколкото от ПТП. Просто трябва да се примириш, че човек рано или късно умира, и че колкото и парижаните да въвеждат ограничения, все ще има от какво да се мре.


А за храната и водата няма ли да кажеш? За пестицидите, хербицидите, хормоните на растежа, ГМО-тата и прочие. Те безвредни ли са?

Изобщо, какво се опитваш да докажеш? Че не трябва да караме коли ли? А какво предлагаш като алтернатива?

П.П. а и като си така загрижен за качеството на въздуха, я да видим сега, от една страна намаляваме жертвите на ПТП, като слагаме ограничение 30 км/ч. Обаче от друга страна автомобилите, движещи се с 30 км/ч, имат по-високи вредни емисии, най-малкото защото разходът е драстично по-голям. Значи, с едната ръка спасяваме няколко жертви, а с другата ръка - тровим въздуха на всички. Гениално, а?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот xcII » Нед Юни 16, 2013 12:21 am

PtD написа:..А за храната и водата няма ли да кажеш? За пестицидите, хербицидите, хормоните на растежа, ГМО-тата и прочие. Те безвредни ли са? ..


Хич не са!

Аз например,съм се натрявал толко много пъти с Маги (супички, имам предвид), че направо не знам :V: :boggled: :(
ed.:

Не е въпроса с колко км/ч, въпроса е имаш ли мозък да шофираш изобщо. Това е ВЕЧЕН въпрос, та няма смисъл да бъде дискутиран, освен в поетична форма..
Това, което може да се мине с лека кола, не си струва да се мине с байк. Това, което може да се мине с байк, не си струва да се мине пеша. Това, което може да се мине само пеша, понякога може да се измисли как да се мине с байк.
http://www.youtube.com/watch?v=fi-S9lrn ... re=related
Аватар
xcII
 
Мнения: 1184
Рейтинг: 1695
Регистриран на: Пет Авг 27, 2010 6:50 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Harka » Нед Юни 16, 2013 1:25 am

zImage написа:
Хм, аз обичам да паля димки и да режа дърва с моторна резачка на паркинга пред блока, но съседите май ме мразят като го правя. Жалко, защото мен ме кефи.
Един познат на познат пък се дрогира и припада в градинката всяка неделя сутрин — като цяло никому нищо лошо не прави, но и него нещо го гледат с лошо око.

Нали правим разлика между законна дейност (шофиране на автомобил в случаите, когато това е по правилата) и нарушаване на обществения ред (каквото са всички тези дейности, които изброи)?
Мисля, че започнах да стоплям едно от разминаванията от началото на темата: част от участниците в дискусията го приемате като директна нападка и опит за ограничаване на личната ви свобода. Да, така е, но само доколкото карането на кола е взаимодействие с другите живущи по траекторията на движението ти. "да се опази човек от собствената му глупост" щеше да е вярно, ако ставаше дума за каране на кола на затворена писта, където риска е да се самоубиеш. Докато се кара по обществената пътна мрежа и всяка година имаме САМО около 600 смъртни случая и ЕДВА 8200 ранени (без да броим замърсяване, шум и т.н. и т.н.) то това не е предпазване от собствената глупост, а предпазване на другите замесени.

В момента, в който прекрачиш прага на къщата си и излезеш навън, ти вече взаимодействаш с другите хора. Независимо дали си пеша, с колело, кола и т.н. Ако тръгнем да ограничаваме всяко потенциално опасно взаимодействие, трябва да се върнем в някоя доста далечна епоха. За добро или лошо повечето не живеем сами и това си носи своите потенциални рискове. Който не иска да го бутне кола - да иде да живее в гората.
Да речем че имаш сестра, тя е малка и глупава, а един принципно много добър човек, който обаче снощи е имал семейни проблеми, не си е доспал, съответно закъснява за работа и бърза (леко разсеян от недоспиването), вземе че я бутне лекичко така с 50 км/ч и постави в инвалидна количка за цял живот. Това е ли "да се опази човек от собствената му глупост" или не е?

Случайно имам сестра и случайно я е бутала кола. За щастие без кой знае какви последствия, но понеже тя си беше виновна, шофьорът на слизане от колата я беше успокоил, че няма да я съди. Сигурно се досещаш, че действието не се развива в България, където по дифоулт шофьорът е виновен. Та на въпроса "Това е ли "да се опази човек от собствената му глупост" или не е?" - това е просто шит хепънс, който може да се случи навсякъде и на всекиго, независимо от ограничението. Защото нали не мислиш сериозно, че при ограничение 30 не може някой да те бутне с 50? Или пък със 100.
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Slade » Нед Юни 16, 2013 10:24 am

PtD написа:....

P.S. rarekin, не знам от колко време не живееш в БГ, но ограничението за кварталите открай време си е 40 км/ч. И още си е такова.

...


Би ли цитирал къде е записано това ограничение?
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот zImage » Нед Юни 16, 2013 11:19 am

PtD написа:Ъъ. Ми да обявим и рака извън закона. А също и инфарктите. От тях умират повече хора, отколкото от ПТП. Просто трябва да се примириш, че човек рано или късно умира, и че колкото и парижаните да въвеждат ограничения, все ще има от какво да се мре.


PtD написа:А за храната и водата няма ли да кажеш? За пестицидите, хербицидите, хормоните на растежа, ГМО-тата и прочие. Те безвредни ли са?


Harka написа:Защото нали не мислиш сериозно, че при ограничение 30 не може някой да те бутне с 50? Или пък със 100.


Ахахаха, не мога повече :rofl:

Логиката ви е ЖЕЛЯЗНА просто. Меко казано ЖЕЛЯЗНА.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Harka » Нед Юни 16, 2013 11:32 am

Ми като не можеш - у лево.
Само искрено се надявам хората с твоето мислене никога да не станат мнозинство или облечени в достатъчно власт, че тогава ще я закъсаме вече...
Аватар
Harka
 
Мнения: 3078
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 18, 2003 11:56 am
Местоположение: Bulgaria

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Нед Юни 16, 2013 1:26 pm

Slade написа:Би ли цитирал къде е записано това ограничение?

На входа на кварталите има табелки с ограничение 40, като пише важи за жилищната зона, или нещо подобно - на нашата улица имаше такъв.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Нед Юни 16, 2013 1:34 pm

zImage, опитвам се да ти обърна внимание, че никоя среда не напълно безопасна. И никакво количество законодателна дейност няма да промени този факт. Въпросът, както винаги, е да се намери баланс между безопасност и ефективност.

Ако се въведат мерки, които жертват ефективността за сметка на безопасността, хората просто започват да ги заобикалят. Пример: ограничението 90 км/ч на извънградски път. Почти никой не го спазва. Не само у нас - например в САЩ също карат с 5-10 мили в час над разрешените 65.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот halcor » Нед Юни 16, 2013 2:32 pm

Много драматично спорите :)

Аз съм "против" нови ограничения (вече си имаме такова за съобразена скорост) и "за" повишаване на културата на движение сред всички участници.

Обичам да карам и кола, но се придвижвам предимно с колело в града.

Агресията ражда повече агресия, затова активно избягвам конфликти. Постижимо е.

Радвам се, че няма ограничения на скоростта на колоездачите, това ми позволява едновременно да се почувствам свободен, да си набавя адреналин, да поспортувам и да се придвижа бързо, без разходи за гориво и с минимално отражение върху околната среда. Разбира се, скоростта е съобразена.

Ограничения, които не се спазват могат само да засилят напрежението между участниците.
Аватар
halcor
 
Мнения: 1241
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 24, 2002 12:54 pm
Местоположение: Sofia

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Slade » Нед Юни 16, 2013 9:29 pm

PtD написа:
Slade написа:Би ли цитирал къде е записано това ограничение?

На входа на кварталите има табелки с ограничение 40, като пише важи за жилищната зона, или нещо подобно - на нашата улица имаше такъв.


На входа на кои квартали? На трите квартала, в които съм живял през последните 10 години няма и не е имало такива табелки.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Jaboka » Нед Юни 16, 2013 10:31 pm

В интерес на истината при последното сменяне на знаци в южните квартали на София се появиха за малко няколко такива табели. За жалост и доста бързо (в рамките на 1 седмица до месец) изчезнаха поради неизвестни причини.
...хванало го е бавното.
Аватар
Jaboka
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 6:00 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Нед Юни 16, 2013 11:52 pm

Slade написа:
На входа на кои квартали? На трите квартала, в които съм живял през последните 10 години няма и не е имало такива табелки.


В моя случай - Младост 1.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Antares » Пон Юни 17, 2013 7:32 am

Къде има такава табела, че ми стана любопитно? Че и аз се помещавам в тоя квартал (макар и признавам, не ми се налага кой знае колко да гледам знаците).

Шаши, би ли цитирал мнение, че ми стана любопитно? Или пак са от онези, обикновен цветен :)
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот PtD » Пон Юни 17, 2013 11:57 am

Antares написа:Къде има такава табела, че ми стана любопитно?


PtD написа:на нашата улица имаше такъв.


Точно на ъгъла, където започва улицата... когато беше вход откъм "Кл.Охридски". Имаше и на другия вход, откъм метрото, станция "Мусагеница". Но вече ги няма.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот ИНОПЛАНЕТЯНИН » Пон Юни 17, 2013 1:41 pm

hlebarka написа:

Ми като си смотан и не можеш да караш.

И колата ти е смотана.

Не виждаш.

Нямаш рефлекси.

Не ставаш.

Не разбираш.

Ходи пеша.

Умриии...

:lol:





Шибаняк.....
Аватар
ИНОПЛАНЕТЯНИН
 
Мнения: 985
Рейтинг: 1588
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 3:44 am
Местоположение: Из гори и хълмове...

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Slade » Пон Юни 17, 2013 3:58 pm

Jaboka написа:В интерес на истината при последното сменяне на знаци в южните квартали на София се появиха за малко няколко такива табели. За жалост и доста бързо (в рамките на 1 седмица до месец) изчезнаха поради неизвестни причини.


Ще ти кажа и защо са изчезнали - защото за да има подобно обособяване на жилищна зона, с ограничение 30 km/h (да, 30, а не 40), трябва (цитирам):

- в зоните се влиза и излиза през ясно означен вход като врата;
- в зоната важи общото ограничение от 30км/час;
- пътищата и прилежащите територии в зоната се проектират по такъв начин, че съдействат за снижение на скоростта;
- в зоната се отделя значителна територия за пешеходци и велосипедисти;
- в зоната не се поставят пътни знаци за предимство – предимството за преминаване се определя по правилото на десния;
- използват се различен тип пътни покрития, за да се открояват местата за движение на различните участници в движението.

Ние такава инфраструктура и стандарти в повечето квартали и жилищни комплекси нямаме, затова изчезват и табелите.
Изображение
Аватар
Slade
 
Мнения: 434
Рейтинг: 1348
Регистриран на: Пон Юни 18, 2012 8:12 am
Местоположение: София

Re: Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот Sartor » Пон Юни 17, 2013 4:39 pm

Slade написа:Ще ти кажа и защо са изчезнали - защото за да има подобно обособяване на жилищна зона, с ограничение 30 km/h (да, 30, а не 40), трябва (цитирам):

- в зоните се влиза и излиза през ясно означен вход като врата;
- в зоната важи общото ограничение от 30км/час;
- пътищата и прилежащите територии в зоната се проектират по такъв начин, че съдействат за снижение на скоростта;
- в зоната се отделя значителна територия за пешеходци и велосипедисти;
- в зоната не се поставят пътни знаци за предимство – предимството за преминаване се определя по правилото на десния;
- използват се различен тип пътни покрития, за да се открояват местата за движение на различните участници в движението.

Ние такава инфраструктура и стандарти в повечето квартали и жилищни комплекси нямаме, затова изчезват и табелите.


Всъщност ако направиш заявление в общината, нямат основание да не ти направят. Поне в моя квартал (Гоце Делчев), след подаване на нужната молба на някои съседни блокове им направиха алея (като общината плати за това, те не са давали пари). Също така при заявление от моя и на един приятел страна (е, със сигурност е имало и други дейни хора - поне знам че с този приятел се хванахме и го направихме), обновиха някои легнали полицаи (вкл. на места и боята им), както и оправиха някои дупки (заради които често трябваше да се качваш на тротоара за да не си оставиш половината карантия от колата в дупката).

@Извънземния, успокой се - смята, че Хлебарката е използвал ирония тука. :)

zImage написа:
Ееее, не е така! Да, има хора за които би било изключително трудно да се оправят без личен автомобил, но те не са достатъчни да напълнят улиците до степента до която са пълни. Ако имаше как да направим този експеримент — в един ден от седмицата да спрат от движение всички, на които не им е наистина наложително да са с кола, ще видите, че автомобилния трафика ще спадне до 1/10 от обичайните си стойности. Изобщо нямам никакви съмнения в това — нали виждам много добре и колегите ми, и тези на жена ми и роднини и приятели... имам поглед върху поне 100-ина души, повечето от които пътуват с автомобил. 80-90% от тях се возят с кола, защото им е по-лесно, по-приятно, мързи ги, в метрото било гъчкано, тротоара бил гаден (и пълен с паркирани коли), трябвало да се прекачват с 2 превозни средства и т.н. оправдания. За велосипеди изобщо и дума да не става.


За това съм съгласен - наистина 90% от хората, които познавам или ме заобикалят, нямат реална нужда от автомобил (е, тях ако ги питаш ще намерят оправедание, че не могат без него - последното което чух било болки в дупето след продължително колоездене :lol: ).

Също така, относно децата и далечните училища - не мога да коментирам, няма деца.

Само ще кажа, че до 1ви срок на 2ри клас ме водиха до училище - след това съм се прибирал/ходил сам (градския транспорт + пеша до някъде), а не е да се каже, че на родителите ми им е било позволено да излизат от работа - намираха начини. Тогава нямаха личен или служебен автомобил. Като допълнение ще кажа, че не се смятам за толкова стар, че времената да са се променили толкова драстично. Аз от тази позиция изхождам, при вас може да е различно, та за това и са различните мнения. :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron