Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Ограничение от 30 км/ч за улиците в кварталите?

Мнениеот zImage » Пон Юни 10, 2013 2:34 pm

Междувременно, в Париж: http://en.30kmh.eu/2013/06/04/great-new ... to-30-kmh/

Местната власт в Париж е решила 1/3 (по-точно 37% или 560 км) от улиците вече да са с ограничение на скоростта от 30 км/ч. Освен това в 21 зони, които са в непосредствена близост до търговски площи, училища, гимназии и колежи се намаля скоростта до 20 км/ч и пешеходците там няма да има нужда да ходят по тротоарите, а колите, които минават от там, ще трябва да им дават предимство.
Това се прави във връзка с Европейската кампания "30 км/ч - Да направим улиците приятни за живеене!"
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот PtD » Пон Юни 10, 2013 11:14 pm

zImage написа:Това се прави във връзка с Европейската кампания "30 км/ч - Да направим улиците приятни за живеене!"

Поредното европейско малоумие. :nuts:

Спомням си как в някакво селище в Англия бяха сложили "легнали полицаи", по молба на местните, за да ограничат скоростта на велосипедистите. :lol2:

П.П. Явно във Франция доста хора живеят по улиците, щом взимат такива специални мерки, за да ги правят приятни за живеене. :nuts: :nuts:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Stefan_trekkie » Вто Юни 11, 2013 6:51 am

Защо да е малоумие ? Защото по дефолт автомобила би трябвало да е 'най-скоростното' мпс ли ? И кто се качиш - трябва да караш със 70 при ограничение 50, да не говорим за кварталните знаци '40' и надписа, че важи за целия жилищен комплекс ?!?

Когато на българин му оспорят правото да прави каквото си иска в разрез в законите /като той самия изброява 10000 причини затова/ и започва да става агресивен.. Погледнете какви битки стават с тия пафкачи

п.с. Бъдете спокойни.. Това в България няма как да стане по обясними причини.. Сещате се снимката бг vs Холандия
Аватар
Stefan_trekkie
 
Мнения: 201
Рейтинг: 1257
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 7:16 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот zImage » Вто Юни 11, 2013 7:41 am

Stefan_trekkie написа:п.с. Бъдете спокойни.. Това в България няма как да стане по обясними причини.. Сещате се снимката бг vs Холандия

Естествено, че няма как да стане, тук автомобилът е цар! Подобни ограничения са за балъците, а добре знаем, че у нас балъци нема. Тарикати++ само.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот PtD » Вто Юни 11, 2013 9:44 am

Stefan_trekkie написа:Защо да е малоумие ? Защото по дефолт автомобила би трябвало да е 'най-скоростното' мпс ли ?

Защото е малоумие да разкарваш 2 тона желязо със скорост, с която хората могат да тичат. Като толкова искат да стават улиците за живеене, да си ги направят пешеходни. И с 30 км/ч автомобилът пак си е опасен, какво ще направят след инцидентите (които неизбежно ще последват, така или иначе), ще ограничат скоростта на 20 км/ч ли?

Да не говорим пък от екологична гледна точка - автомобилите не са оптимизирани за движение с толкова ниски скорости.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот nuclear » Вто Юни 11, 2013 10:12 am

При 30 километра в час, на първа ли да карам, или да слизам да бутам... Айде стига глупости, това само един малоумен западноевропейски мозък може да го измисли.
Аватар
nuclear
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Юни 17, 2011 8:20 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот vpravov » Вто Юни 11, 2013 11:44 am

nuclear написа:При 30 километра в час, на първа ли да карам, или да слизам да бутам...
По кварталните улици, аз и сега карам с 30км.ч. Втора предавака, около 1500 оборота. Ако някой си позволява с повече - явно не му е изкачало малко дете пред колата.
zImage написа: и пешеходците там няма да има нужда да ходят по тротоарите, а колите, които минават от там, ще трябва да им дават предимство.

Това вече си е кретения.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот APD » Вто Юни 11, 2013 3:04 pm

Според мен и ЗДП това изскачане на малко дете (от нищото, и ти няма как да го видиш, че е тръгнало да пресича) е чисто и просто неправилно пресичане, освен ако не е в жилищна зона. Тъй като указващите това табели липсват (поне в София не съм виждал от доста време), не би ли трябвало да извикаш КАТ и неговите настойници, за да се протоколира инцидента?
APD
 
Мнения: 462
Рейтинг: 977
Регистриран на: Нед Юли 17, 2011 1:42 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Вто Юни 11, 2013 3:12 pm

vpravov написа:По кварталните улици, аз и сега карам с 30км.ч. Втора предавака, около 1500 оборота. Ако някой си позволява с повече - явно не му е изкачало малко дете пред колата.

Или просто разполага с добри гуми, спирачки и окачване...
Може и да не е толкова поостарял, та все още да има добри рефлекси.
Възможна е и зрението му все още да е достатъчно добро...

На мен също са ми изСкачали деца, възрастни хора, не особено умни колоездачи, кучета и какво ли не пред колата.
За това съм забранил да се консумират горещи течности от отворени чаши по врее на движение. :nuts:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот vpravov » Вто Юни 11, 2013 3:40 pm

Alpina написа:Или просто разполага с добри гуми, спирачки и окачване...
Може и да не е толкова поостарял, та все още да има добри рефлекси.
Възможна е и зрението му все още да е достатъчно добро..

Само дето е самонадеян пръдльо с прекалено самочувствие, който е сигурен, че са му достатъчно добри гумите, спирачките и окачването, рефлекса му е на батман, а очите му са рентгенови и виждат през паркиралите до тротоара коли. А в същност кара поредната таратайка, но си мисли, че тя е с възможностите на автомобил от 200хил.нагоре.
Alpina написа:На мен също са ми изСкачали деца, възрастни хора, не особено умни колоездачи, кучета и какво ли не пред колата.
За това съм забранил да се консумират горещи течности от отворени чаши по врее на движение.

За момента си късметлия! Докога ли?
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Вто Юни 11, 2013 4:09 pm

Не съм късметлия - поляха ме веднъж със студен спрайт, докато трябваше да спирам по-ряско.
Всъщност тогава прецених, че ако беше горещо кафе или чай, можеше да ми остане белег.

Инак недей да съдиш за другите, по собствените си слабости. :peace:
Най-малкото - градската среда не е единственото място, в което трябва да мислиш и съобразяваш с останалите на пътя и около него.
А не е като да го правиш. :magnify:

vpravov написа:За момента си късметлия! Докога ли?

Мислиш ли? Аз пък смятам, че не управлявам колата си с късмет. :wavey:
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот zImage » Вто Юни 11, 2013 5:02 pm

В жилищна зона като нищо ще ти изскочи дете измежду паркиралите коли без изобщо ни най малко и никак да го видиш, преди да е вече на пътя пред колата. Ако си с отлични реакции, не си уморен и си супер съсредоточен в пътя ти трябват минимум 0.25 секунди да осъзнаеш какво се случва, 0.25 секунди крака ти да напомпа спирачката и след това време за спиране.

Код: Избери целия код
Speed     Perception/     +   Braking Time    = Total Stopping Distance
          Reaction Time
30 km/h           13 m   +             5 m   =      18 m
50 km/h           21 m   +            14 m   =      35 m
70 km/h           29 m   +            28 m   =      57 m
100 km/h           42 m   +            56 m   =      98 m
110 km/h           46 m   +            68 m   =     114 m


А отделно ако говорим за шум от гуми и аеродинамичен, разликата е огромна между 30 и 50 км/ч.

Много ясно, че не са си сложили ограничение на градските магистрали, това е само за по-гъсто населени зони, такива в близост до училища и т.н.. Тръгваш от вкъщи по 30 км/ч, вливаш се в 50 км/ч, качваш се на 80 км/ч и т.н. Или още по-добре: вземаш метрото или колело под наем.
We have nothing to fear but fear itself.
Grand Canyon CF SLX 9.9 (2013) + XT M8000 + Stages / 10.0 kg
https://www.olx.bg/ads/user/1pKJ/ / http://app.strava.com/athletes/744869 / http://blog.lifepattern.org/mtb/calendar.html
zImage
 
Мнения: 513
Рейтинг: 1971
Регистриран на: Пон Мар 21, 2005 4:54 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Sartor » Вто Юни 11, 2013 5:26 pm

Съгласен съм с Владо - всеки може да кара бързо. Смятам, че добрите шофьори умеят да "пълзят" с по 20-30км/ч на 2-ра предавка без да са на полусъединител. Наистина колкото и опитен шофьор да е някой не можеш да кажеш кога ще изскочи дете и / или куче иззад някоя кола. Недай си боже да е някое от онези малки кучета, които скачат на всичко което се движи и струват повече от колата на някой самонадеян шофьор (нищо лично - просто наблюденията ми са такива, че най-големите "състезатели" карат обикновено жалко извинение на автомобил за не повече от 1500-2000лв). :beer:
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот PtD » Вто Юни 11, 2013 6:05 pm

Sartor написа:...



Нищо лично, ама човек, който сам си признава, че го е страх да кара с разрешената по закон скорост, няма право да дава наклон на другите, камо ли да определя кой е добър и кой е лош шофьор. :magnify:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Вто Юни 11, 2013 6:11 pm

Просто е.
1) При 30км/ч превозните средства са много по-тихи, от колкото при 50км/ч - демек шанса детето да я чуе е по-малък и от там шанса за инцидент е по-голЕм. :nuts:
Или ще си играем на котка и мишка и ще дебнем злочести дечица?

2) ИзСкачащото дете и мястото от което ще го направи са константни - това ще се случи в точно определено време и на точно определено място.
Т.е. ако се движиш по-бързо, може съвсем спокойно да си отминал това място, в същото това време. :D
Мен ме е блъскал пешеходец странично - ако бях по-бърз тогава - щях да съм отминал от мястото и да няма контакт.

3) Като удариш тяло с 50км/ч е много по-вероятно да го изхвърлиш на страни. Докато когато го удариш с 30 км/ч шанса да го събориш пред теб и при тия 18м разстояние за спиране да го прекараш и през 2-те оси на колата или сгънеш на 4 докато е отдолу са много по-високи.

4) - точки 1, 2 и 3 са пълни глупости, нали (а даже могат да се измислят и още десетки такива)??? Защото са малко вероятни и са частни случаи, нали?
По същия начин, по който вашите, в които 50 е по-зле от 30 също са такива.

5) Когато почнете да гледате извън ограничените рамки на полезрението си, ще за започнете да виждате децата, дето изскачат пред колата.
Sartor написа:Съгласен съм с Владо - всеки може да кара бързо.

Аз пък не съм - всеки може да кара бавно, малко могат да карат бързо. Това ако тръгнете да го оспорвате, живеете с наистина сбъркани представи за реалния живот. :D

Спрете да бъдете толкова четногледи. :beer:
Ако някой иска да умира или не му пука дали децата му ще умират - да се оправя. Стига сме вървели на опаки на естествения подбор.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот hlebarka » Вто Юни 11, 2013 6:39 pm

vpravov написа:По кварталните улици, аз и сега карам с 30км.ч..



Ми като си смотан и не можеш да караш.

И колата ти е смотана.

Не виждаш.

Нямаш рефлекси.

Не ставаш.

Не разбираш.

Ходи пеша.

Умриии...

:lol:
stvarnost nam je crno-bela, a budućnost siva
Аватар
hlebarka
 
Мнения: 1970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Фев 09, 2004 8:14 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот radeviq » Вто Юни 11, 2013 6:54 pm

А какво общо има всичко това с велоалеите и велосдруженията за мен е пълна загадка ... :dontknow:
Аватар
radeviq
 
Мнения: 280
Рейтинг: 1379
Регистриран на: Сря Ное 16, 2011 10:26 pm
Местоположение: София/Перник

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Yavkata » Вто Юни 11, 2013 7:53 pm

Май няма общо, ама като е такова времето, предразполага чесане на клавиатурата. Бих предложил част от постовете да се отделят в нова тема. Всеки има глава на раменете и дай Боже да я ползва и по предназначение ( като поставка за каски, например) като решава как и с колко да кара съобразно уменията си, ЗДП и обстановката. Може да караш постоянно с 30 и пак да убиеш човек, а може да имаш сумати фишове за превишена скорост и никога да не попаднеш в опасна ситуация.
ИзображениеИзображениеЖивотът не се измерва с броя на вдишванията, а с моментите в които ти спира дъха!
Аватар
Yavkata
 
Мнения: 2386
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Яну 06, 2007 1:33 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот vpravov » Вто Юни 11, 2013 8:19 pm

Alpina написа:Инак недей да съдиш за другите, по собствените си слабости.

PtD написа:Нищо лично, ама човек, който сам си признава, че го е страх да кара с разрешената по закон скорост, няма право да дава наклон на другите, камо ли да определя кой е добър и кой е лош шофьор.

Слабости, страх! :lol: Напълно разумен избор, взет на базата на опита ми(слава Богу не е печален). Наклон на никой не давам! Това естествено не пречи да споделям мнението и отношението си към такива "градски състезатели". Всеки си преценява какви нива на риск да поеме.
Alpina написа:Най-малкото - градската среда не е единственото място, в което трябва да мислиш и съобразяваш с останалите на пътя и около него.
А не е като да го правиш.

Това пък от къде го измисли! Не си спомнял да съм те возил!
Нивото на риск, което приемам за себе си, ми е позволило да имам само едно ПТП за 19 години с книжка, при това причинено нарочно от мен, точно на нагъл и високомерен "градски състезател" и то вината по закон беше негова. Смятам, че му поставих обица на ухото, която може и животи да е спасила. Кой знае!
Alpina написа:Ако някой иска да умира или не му пука дали децата му ще умират - да се оправя. Стига сме вървели на опаки на естествения подбор.

Това точно е ключовата грешка в разсъжденията ти! Защото, дори и да не си виновен на теория, съм сигурен, че в остатъка от живота си, ще се питаш "А какво можеше да направя за да не се случи". В момента ти е лесно да се самозалъгваш и да гледаш от високо. Бях в 9-ти клас, когато сгазиха дете пред мен на улицата. Без да съм пряк участник в инцидента, тази картина е жива в спомените ми, все едно се е случила вчера. Изобщо смятам, че част от шофьорския курс, трябва да включва посещение в моргата и гледане на трупове на загинали при ПТП. Твърде е лесно да зяпаш просто статистика.
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Вто Юни 11, 2013 9:57 pm

vpravov написа:взет на базата на опита ми(слава Богу не е печален)

vpravov написа:имам само едно ПТП за 19 години с книжка, при това причинено нарочно от мен

То добре че не е и с печален край... да причиняваш нарочно ПТП-та и да ми говориш за безопасност по пътищата - ха-ха. :D :agree:

vpravov написа:Това пък от къде го измисли! Не си спомнял да съм те возил!

Случайно да си с един Опел (вектра като че да беше) комби... или нещо такова, ако не ме лъжат спомените?
И случайно така лекинко да е с малко по-високо от заводското окачване?
Ако да - опазила ни съдбата от карачи като теб. Да не говорим за това дали бих се возил. :magnify:

vpravov написа:Без да съм пряк участник в инцидента, тази картина е жива в спомените ми, все едно се е случила вчера.

Не помня кога точно беше първият инцидент с труп, който съм виждал.
Пътен инцидент с дете - помня да съм бил и аз около 9-и 10-и клас, когато едно скочи пред кола - излетя на няколко метра във въздуха със странно кълчещи се стави падна, стана и изтича на тротоара, където да падне отново... Оцеля де, но не е като да беше особено здраво. 17-годишен труп от разчленена около стълб кола, който снимах от интерес - беше преди около 3 години. Отминаващ влак, за да разкрие човек с отрязани до глезените крака - преди около 12. Тяло на моторист... нещо не искам да си спомням повече...

vpravov написа:Твърде е лесно да зяпаш просто статистика.

:popcorn: :popcorn: :popcorn:
Забавно е колко често ми казват, да спра да гледам записи на реални ситуации, без цензура, защото месечно си "губя" по няколко часа в това.
Дори някои от членове на форума са казвали, до колкото помня, че съм побъркан или вманиачен на тази тема.
Защо го правя ли - защото въпреки, че вече знам как всичко може да се случи по всяко време и на всяко място, и най-вече как понякога просто няма какво да се направи, искам това да не ми излиза от главата и постоянно да виждам ситуациите, още преди да са се случили.
Дали го постигам - ако кажа "да", ще е самохвално, ако започна да изброявам ситуации - ще стане поредната wall of text - ще ги спестя.


Както и да е - всеки си има глава на раменете и правото на преценка.
Да ми твърдите обаче, че 30км/ч са разковничето за ограничаването на инцидентите е по детски наивно (да не го определям по друг начин).
Безопасната скорост се определя от един куп фактори и да бъдат ограничени до това, че улицата е в квартал е повече от нелепо.
Множество стойности и решения се вземат на база шанса от това едно събитие да се случи и още повече - да бъде в комбинация с второ и трето.
Ако света се градеше на основи като вашите, че лошото ще се случи винаги и на всяко време - нямаше да има дори двуетажни сгради, нямаше да има електроуреди, нямаше да има и превозни средства - защото всяка скорост, над тази която собственото ни тяло може да развие без помощни средства е потенциално опасна за него.

Ценя живота и хората, които уважават собствения си такъв. Тези, които не се замислят за него и не се опитват да пазят съществуването си и това на децата си са само материал.
Не по-малко, обаче, ценя и времето - нямам излишно такова, за да го губя на ляво и дясно, защото някой си смятал нещо си, гледайки от собствената си кула.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот taurus13 » Вто Юни 11, 2013 10:23 pm

Аз също карам с около 30 в кварталите. Защо ли...не щото не мога с 60. Правя го защото с тази скорост трудно ще ме изненадат и защото се знам, че съм малко заплес, па не ми се ходи в затвора. Живея си спокойно и големи загуби от това, че се движа бавно на 2-ра, не съм реализирал - че колко е тоя квартал като разстояние. :)
Иначе ако си мислите че едно дете не може да ви изненада....хаха.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот subritual » Вто Юни 11, 2013 10:41 pm

Аз пък играя на една игра- натисни спирачка възможно най-малко,.както с колелото, така и с колата.
При второто возило се реализира икономия на гориво и екологичност.Тъй като рядко бързам.
(Не) знам какво щеше да е ако бях с баничарка, да разнасям/зареждам по цял ден топено сирене, слушайки комерсиална денс музика.
Но пък нощем или в по-спокойно време може да се кара по-бързо, с риск от глоба... :D
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот vpravov » Вто Юни 11, 2013 10:58 pm

Alpina написа:Множество стойности и решения се вземат на база шанса от това едно събитие да се случи и още повече - да бъде в комбинация с второ и трето.

И 30-те километра в час, не са от стойностите, които намаляват шанса от инцидент???
Alpina написа:И случайно така лекинко да е с малко по-високо от заводското окачване?

Случайно си е заводското окачване, с размер на гумите препоръчан от производителя, а не нископрофилни такива, дето да ме карат да изглеждам "мноо бърз".
Alpina написа:Както и да е - всеки си има глава на раменете и правото на преценка.

Стискам ти палци, твоята преценка, да не ти извърти кофти номер! :agree:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Jaboka » Вто Юни 11, 2013 11:50 pm

Абе момчета , тея дискусии не са ли за форумите на Рено , Хонда и прочее.
Знам че педала на колата се натиска по-лесно от този на колелото но все пак...
...хванало го е бавното.
Аватар
Jaboka
 
Мнения: 122
Рейтинг: 1345
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 6:00 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Сря Юни 12, 2013 9:17 am

vpravov написа:
Alpina написа:Множество стойности и решения се вземат на база шанса от това едно събитие да се случи и още повече - да бъде в комбинация с второ и трето.

И 30-те километра в час, не са от стойностите, които намаляват шанса от инцидент???

:popcorn: :popcorn: :popcorn:
И какво - открил си разковничето за това да не се случват инциденти ли?
Както казах по-горе - вероятността за това да се случи инцидент на пътя се определя от множество фактори - в случая, променяйки стойността само на един от тях, влиянието на крайния резултат е толкова малко, че на някой хора не им е изгодно. Ти, ако имаш излишно време и не цениш оставащото ти такова - си е твой личен проблем. Не всички сме така ларж.

vpravov написа:
Alpina написа:И случайно така лекинко да е с малко по-високо от заводското окачване?

Случайно си е заводското окачване, с размер на гумите препоръчан от производителя, а не нископрофилни такива, дето да ме карат да изглеждам "мноо бърз".

Е, явно си ти. Имаш върху какво да поработиш върху обмислянето на ситуациите на пътя, преди да тръгнеш да обясняваш на вред кое е безопасно. Моля, не питай за подробности - не искам да си спомням и обяснявам. Мнението е лично и мое.

vpravov написа:
Alpina написа:Както и да е - всеки си има глава на раменете и правото на преценка.

Стискам ти палци, твоята преценка, да не ти извърти кофти номер! :agree:

И какво те брига теб за мен и моя живот и съдба?
Нали аз ще си нося последствията - ти си гледай твоя път и внимавай повечко в него.
Само не тръгвай да обясняваш, че ти пука, защото застрашавам нечий друг. Защото явно си изпуснал тънката нишка на идеята за скоростта, тъй като никъде не съм писал с колко съм или карам, но пък е забавно как се впрягате за това. :popcorn:
Само казвам - че това 30км/ч в зоните на кварталите е смешно и не знам кого залъгвате, след като едва ли и сами си вярвате.
Последна промяна Alpina на Сря Юни 12, 2013 9:21 am, променена общо 1 път
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Sartor » Сря Юни 12, 2013 9:20 am

Препоръчвам на някой модератор да премести част от мненията в БЛА-БЛА или да се направи отделна тема за това кой какъв шофьор е.

Да върнем малко темата: http://sofia.dir.bg/news.php?id=14138509

Вчера като допълнение чух по радиото, че щели да правят проблеми ако се движим по пътните платна - чудя се дали това се отнася само за зоните, на около които има вело-алеи?
Аватар
Sartor
 
Мнения: 1548
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Чет Фев 25, 2010 5:30 pm
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Сря Юни 12, 2013 9:24 am

Sartor, какво има да се чудиш. Тия от радиото сигурно познават закона колкото и теб.

Когато няма специализира пътна лента, в нашия случай велоалеите, си длъжен да се движиш по пътното платно.
При наличие на велоалея обаче - по закон си длъжен да използваш нея, в случай че се движиш по същото пътно платно - лесно е.

При това трябва да го правиш спазвайки специалните за велосипедистите точки и алинеи от ЗДП и ППЗДП, както и всички останали такива, които са общи за ППС участници в движението.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот PtD » Сря Юни 12, 2013 9:28 am

vpravov написа:Слабости, страх! :lol:

Не знам дали забелязваш, но репликата ми беше към Sartor. :magnify:


По някои квартални улици и аз карам с 30, а дори и по-бавно - ако са тесни и без видимост. Но за парижкия случай не става дума избирателно да се ограничава скоростта. Просто тенденцията "да се опази човек от собствената му глупост" взима застрашителни размери.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот vpravov » Сря Юни 12, 2013 10:38 am

Alpina написа:И какво - открил си разковничето за това да не се случват инциденти ли?
Както казах по-горе - вероятността за това да се случи инцидент на пътя се определя от множество фактори - в случая, променяйки стойността само на един от тях, влиянието на крайния резултат е толкова малко, че на някой хора не им е изгодно.

Вече ставаш смешен в опитите си да отричаш очевадното.
Alpina написа:Е, явно си ти. Имаш върху какво да поработиш върху обмислянето на ситуациите на пътя, преди да тръгнеш да обясняваш на вред кое е безопасно. Моля, не питай за подробности - не искам да си спомням и обяснявам. Мнението е лично и мое.

Що бе? Спомни си! Много ми е интересно за каква ситуация става дума. Щото ако просто съм те подминал някъде - това само ми говори, че си от тези "бързаци" дето по кварталните улици карат с 50, ама с толкова карат и на извънградско. Щото аз не минавам за бавен шофьор, ама и за бърз също.
@PtD - :peace:
P.S. Между другото и аз мисля, че попрекалихме с офтопика и ще е хубаво тези постове да се отделят в бла-бла! :agree:
Изображение
Аватар
vpravov
 
Мнения: 1277
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 09, 2005 8:51 am
Местоположение: София

Re: Велоалеи? Велосдружения?

Мнениеот Alpina » Сря Юни 12, 2013 10:58 am

vpravov, ставам смешен с това, че не генерализирам като теб, а разглеждам всяко място и време като отделна ситуация, спрямо която се адаптирам?
Твоето 30км/ч на едно място е не по-малко опасно от 50км/ч на друго, че дори може да е в пъти по-опасно. Така че колкото и да ти е трудно - почни "да мислиш извън кутийката".

vpravov написа:това само ми говори, че си от тези "бързаци" дето по кварталните улици карат с 50, ама с толкова карат и на извънградско

Разкри ме - избирам комплексите си, че нито мога, нито имам средства за повече.

Само че знаеш ли какво - интересно ми е защо извън града си позволяваш да караш с по-висока скорост - много ми е странно.
Защото извън града няма възрастни и деца, които могат да изскочат пред теб ли?
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Следваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта