Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот Soothsayer » Пон Апр 22, 2013 8:22 pm

Здравейте,

Провокиран съм да пусна тази тема поради две причини:
Първата е инициативата "Велосипедно мислене", за която разбрах днес
Втората е малко по-важна, лично за мен. 12-годишният ми син изявява желание да ходи на училище с колелото (има къде да го съхранява там). Разтоянието е около 3-4 км., като се имат предвид обиколките за избягване на трафика в кв. Младост (София). Не е особен проблем, тъй като знам, че кара сравнително разумно, но може би това е само когато аз съм на около! :)

Въпросът ми е, дали ако видите дете, което се движи/пресича/подскача неразумно, бихте му направили забележка за държанието му и бихте му дали съвет? Другото, за съжаление не е маловажно, ако видите, че тормозят дете (за да му вземат велосипеда), ще реагирате ли? Не, че е супер скъпо (RAM HT1), но травмата му ще е доста голяма за в бъдеще.

Не ме разбирайте погрешно, просто искам вашето мнение. :beer:
Soothsayer
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Чет Мар 29, 2012 8:32 am
Местоположение: София

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот GoingDownTheHill » Пон Апр 22, 2013 8:42 pm

Ако видя някой да се опитва насилствено да вземе велосипеда на някой, дори и да не е дете ще му помогна. :^:
Аватар
GoingDownTheHill
 
Мнения: 133
Рейтинг: 988
Регистриран на: Пон Фев 11, 2013 8:04 pm

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот boriss13 » Пон Апр 22, 2013 8:47 pm

Специално за Младост не бих го пусна.Пълное с хмм... "провинцялни" шАфьори, виждал съм как се пресича велоалеята с мръсна газ и клаксон, и доста подобни(Младост не е някво изключение от останалите квартали, просто имам повечко наблюдение).Колкото до съвета, винаги правя забележка/давам съвет, независимо от ЕГН-то на велосипедиста, и го правя по начина, който е лесносмилаем за всички.И задължително с усмивка :D
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот subritual » Пон Апр 22, 2013 9:16 pm

Колега, ако не можеш да поемеш отговорност за детето си, не мисля, че тук ще ти помогнем.Поне не и с тия въпроси.
Дете нямам още, но аз от 6ти клас се мотам с колело по улиците и тротоарите. Някои навици от тогава ползвам и до днес. То това беше преди 16 години, навярно е било по-спокойно.
Иначе по въпросите- сигурно около 15% от хората ще внимават и помогнат на детето,в точното време и място. Около 20 % от шофьорите са абсолютни зомбита.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот mariko » Вто Апр 23, 2013 9:55 am

Аз нямам деца, затова не съм сигурна как бих разсъждавала на твое място, но в крайна сметка ти си единственият в този форум, който си познава детето, може да прецени колко е готово да кара само из София и дали да го пусне. Ние тук колкото и да си чешем езиците и да даваме съвети накрая няма да търпим последиците от решенията ти- добри или лоши.
Личи си, че доста си мислил по въпроса и явно имате "по-безопасен" маршрут- може пък, да го изминете първият път заедно, за да видиш как е.
И предполагам, че няма идиот тук, който да си седи и да зяпа, ако се опитват да откраднат колело на дете или възрастен, което обаче не виждам какво общо има- едва ли има и идиоти, които да крадат така пред пълна улица.
"Те са живели и хвърляли зар, само това ще остане-
огънят вложен в самия комар с много пари проиграни"
Аватар
mariko
 
Мнения: 251
Рейтинг: 1785
Регистриран на: Сря Мар 20, 2013 10:13 am
Местоположение: София

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот boriss13 » Вто Апр 23, 2013 10:04 am

mariko написа:...едва ли има и идиоти, които да крадат така пред пълна улица.
:offtopic: Има, има.Човешката наглост (безизходица) или както там се нарича няма край... :popcorn:
@ автора: детето има ли телефон?Не че нещо, но ако все пак решиш да го пуснеш, няма да е зле да има под ръка. :)
Най-дългите пътешествия най-често започват с думите: "Зная по-кратък път!!!"Изображение
Аватар
boriss13
 
Мнения: 2884
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 12:08 pm
Местоположение: София

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот Soothsayer » Вто Апр 23, 2013 10:50 am

Благодаря за отговорите. :beer:

На ясно съм, че в този форум само аз си познавам детето и не очаквам да ми кажете конкретно да или не. Просто искам да споделите вашето мнение. Не случайно съм пуснал темата в "Бла-Бла". :)

Детето си ходи само на училище с градския транспорт, има си телефон и т.н. Решението си е мое (наше с майка му), но нищо не пречи да чуя мнения от хора, коите вече са преживяли подобна родителска драма. :)

Поздрави и лек ден на всички! :beer:
Soothsayer
 
Мнения: 11
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Чет Мар 29, 2012 8:32 am
Местоположение: София

Re: Давате ли съвети на малките велосипедисти?

Мнениеот Antares » Сря Апр 24, 2013 4:37 pm

Ако правилно разбирам въпроса на колегата - дали хората биха давали съвети на младите колоездачи. Онзи ден, като си калибрирах градския таралясник около мен се завъртя един паласпур и съм му отговорил на всичките върпоси. Ако ме питат - винаги бих помогнал. Също бих помогнал (ако мога) на колоездач с проблем на пътя (пътеката) независимо, дали дете или не. Но едва ли бих тръгнал да давам акъли, освен ако не е някаква сериозно застрашаваща здравето глупост, като каране по осовата линия или нещо подобно. Но иначе едва ли бих тръгнал да си пробутвам съветите. Има една мъдрост - не давай съвет, ако не го търсят...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София


Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта