Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пон Окт 24, 2011 9:30 pm

Здравейте! Искам да споделя една идея която от известно време ми е влязла в главата.
Става дума за така наречените e-bike (електрически велосипеди). Основният им недостатък
е в това, че батериите са им твърде тежки, с твърде малък пробег с едно зареждане и са не
много удобни за каране като обикновенен велосипед.

Моята идея е следната: на предната главина да се сложи kit двигател който да се използва като
генератор за пройзвеждане на ток, а на задната главина друг kit (с по-малка мощност),който
да се използва за двигател. По средата ще има една не много голяма батерия. Целта е когато
велосипеда бъде задвижен предния кит да пройзвежда ток, а задния да го консумира. Разбирасе
загуби ще има, но примерно с едно зареждане в контакта ще може да караш 300-400км,
а не както сега 30-40км. За още по добра ефективност може задния кит при спиране и движение
по инерция и нандолнище също да връща ток в батерията. Също така при педалиране батерията ще
се зарежда без да се включва в мрежата.

Мисля, че идеята е реализуема и би била доста полезна.
Прикачени файлове
E-Bike-Conversion-Kit-FGDH-Series-.jpg
E-Bike-Conversion-Kit-FGDH-Series-.jpg (45.86 KiB) Прегледано 4591 пъти
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот hitar_potter » Вто Окт 25, 2011 6:52 pm

От закона за запазване на енергията, директно следва, че като сложиш „генератора“ отпред, само влошаваш ситуацията. Не може като едновременно да харчиш ток и да генерираш ток да си по-ефективен от това само да харчиш ток.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Snevk » Вто Окт 25, 2011 7:14 pm

Perpeto mobile :crazy: Ходи го патентовай :clap:
Аватар
Snevk
 
Мнения: 175
Рейтинг: 1218
Регистриран на: Сря Авг 04, 2010 12:30 am
Местоположение: Петрич

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Esoteric » Сря Окт 26, 2011 8:15 am

принципно е възможно да стане, но дали има смисъл е друг въпрос. трябва да се сметне КПД-то, за да се види дали действително има смисъл от подобна сглобка. наистина може да се окаже, че е по-добре без подобен генератор в предната главина. но всичко си е чиста механика и малко сметки.
според мен си струва да се опита.
:beer:
Veni, vermini, vomini.
Аватар
Esoteric
 
Мнения: 1148
Рейтинг: 1580
Регистриран на: Пет Апр 15, 2011 1:03 pm

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот subritual » Сря Окт 26, 2011 8:48 am

То и няма нужда.Хората са го измислили. С един мотор и спираш и се движиш.Та даже се и продава в България на сносна цена.
Изображение
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Antares » Сря Окт 26, 2011 9:40 am

Да се сглоби според мен е възможно.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Чет Окт 27, 2011 9:21 pm

Snevk написа:Perpeto mobile :crazy: Ходи го патентовай :clap:


Идеята не е за "вечен" двигател, а за подобряване на КПД на Е-байка.

Според мен ако предния генератор е по-мощен от задния двигател за единица обороти (+инерцията) ще пройзвежда повече ток от колкото задния изразходва.
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот spirov92 » Чет Окт 27, 2011 9:54 pm

rodopi_biker написа:Според мен ако предния генератор е по-мощен от задния двигател за единица обороти (+инерцията) ще пройзвежда повече ток от колкото задния изразходва.
Тц. Енергията не се появява или изчезва, само преминава от един вид в друг. Динамото и мотора превръщат от механична в електрическа енергия и обратно, като част от енергията се превръща в топлинна (напр. от триенето), т.е. се губи. Така, че не само, че няма да произвежда повече, отколкото харчи, ами цялото нещо ще хаби акумулатора повече, отколкото ако имаше само двигател. За повече подробности: http://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual_motion
spirov92
 
Мнения: 1334
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юни 07, 2009 4:05 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот taurus13 » Чет Окт 27, 2011 10:36 pm

Твоята идея за генератор и двигател няма как да работи - поне, ако задвижването се осъществява само от двигателя. Все пак трябва да отчетеш, машината има кпд под единица. В генератора влагаш механична и ел. енергия и вадиш ел.енергия и топлинни загуби(както електрически, така и механични от триене). Вадиш толкова, колкото и влагаш, но в друга форма - само дето част от нея, не можеш да я ползваш, което именно се означава с коефициента на Полезно действие. В случая, нищо няма да спечелиш с този генетор, освен да освободиш малко топлина в околната среда и да допринесеш за глобалното затопляне.
Иначе двигател, се явява и генератор - ел. машините са обратими. Съвсем възможно е, по надолнищата двигателя да зарежда акумулатора и това ако се изпълни интелигентно(сигурен съм че има подобни кит-ове), може да удължи значително работата с акумулатор. Само дето в градски условия, няма такива наклони, които да имат практическо значение.
В бъдеще очакваме нови супер леки и компактни двигател-генератори, които съчетани с мощни и леки акумулатори, биха могли да се приложат в планинския велосипед. Така ездача(велотурист), ще има лека помощ, при катерене нагоре, което би му позволило да не слиза от байка и при много стръмни баири. Не става дума за возене, а само за прилагане на допълнителен въртящ момент в помощ на този от педалите. Възможно е да се реализира и автоматично подпомагане, според натоварването на педалите, като се измерва момента предаван от касетата към колелото - така ездача би карал с константно натоварване, при различно стръмни баири. Другия вариант е в ръчен режим, чрез задаване от кормилото от регулатор - поглеждаш баира и си викаш..."имам сили, не ми трябва много помощ, ще пестя батерията" и шрак на плъзгача на 2...или пък "адски съм скапан, остават ми 5 километра, батерията да върви по дяволите" и щрак плъзгача на макс. :D
Надолу е ясно - караш с пълна газ и гледаш на дисплея, как батерията се пълни, но все пак внимаваш да не се треснеш в някое дърво де...
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Antares » Чет Окт 27, 2011 10:38 pm

На мен това ми е един от най-големите кошмари - електрониката да навлезне в планинското колоездене и по точно - самия планински велосипед...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот taurus13 » Чет Окт 27, 2011 10:45 pm

Тя вече е нявлязла - народа ходи с някви телевизори, лаптопи, таблети и тегли ъпдейти на софтуери, насред красивата природа. :lol:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Antares » Пет Окт 28, 2011 12:29 am

А, то сред тая сган и аз частично попадам, мен ме е страх да не почнат във вилки, спирачки, шокове и т.н. части да почнат да врат електроника. Щото примерно си фучиш надолу в бясната кал, щастливо окалян, с хрускащи от пясък и кал зъби, когато уплътнението на контролера на хода на вилката пропуска кал, изгарят няколко елемента и вилката ти става дърво...
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот naskoj » Пет Окт 28, 2011 10:18 am

Електрониката вече е навлязла и в спирачките . Бях чел някъде за спирачки при които колкото повече стискаш ръкохватките толкова повече спираш . Един вид лостчетата са вградени в ръкохватките което си има плюсове и минуси . Минусите са, че при дъжд има вероятност нещо да се повреди ,а пък плюсовете например по-здрав захват на кормилото .
naskoj
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1083
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 7:01 pm
Местоположение: Варна

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот natalito » Пет Окт 28, 2011 10:23 am

naskoj написа:Бях чел някъде за спирачки при които колкото повече стискаш ръкохватките толкова повече спираш .

:bigeyes: как точно
не звучи добре :nono: аз само минуси виждам :D
"I say the sunshine will blow my mind and the wind blow my brain" - BA

Изображение
Аватар
natalito
 
Мнения: 867
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 10:20 am

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот naskoj » Пет Окт 28, 2011 10:58 am

natalito написа:
naskoj написа:Бях чел някъде за спирачки при които колкото повече стискаш ръкохватките толкова повече спираш .

:bigeyes: как точно
не звучи добре :nono: аз само минуси виждам :D


http://fakti.bg/technozone/19801-bezjic ... a-kolelo#/
naskoj
 
Мнения: 611
Рейтинг: 1083
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 7:01 pm
Местоположение: Варна

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пет Окт 28, 2011 1:18 pm

naskoj написа:
natalito написа:
naskoj написа:Бях чел някъде за спирачки при които колкото повече стискаш ръкохватките толкова повече спираш .

:bigeyes: как точно
не звучи добре :nono: аз само минуси виждам :D


http://fakti.bg/technozone/19801-bezjic ... a-kolelo#/


Тези елктронни компоненти са абсолютно безмислени. Най-добре си е хидравликата.
А за ръкохватките ако ги стиснеш без да искаш може да стане сакатлък. :nono:
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Teodor40 » Пет Окт 28, 2011 8:20 pm

:rofl:
Леле... момчета... бързо обратно в училище!!!!!!! Дано само проблема не е в преподавателите :V:
Клуб и вело училище http://gravity-bike.com/
Аватар
Teodor40
 
Мнения: 3019
Рейтинг: 1896
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 1:44 pm
Местоположение: Сен Тропе

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Съб Ное 12, 2011 8:27 pm

И да използвам темата да попитам
Батерията на един Е-байк е 10Ah и пише че може да мине до 60 км с едно зареждане.
4 батерии тип АА NiMH по 2500mAh също са 10Ah. Възможно ли е чрез инвентор за повишаване
на напрежението колелото да се движи 60км с тези 4 батерии АА NiMH 2500mAh ? :idea:

Колелото: [url]http://магазинвелосипеди.com/elektrichesko-kolelo-mountain-ebike-meb01a-p-2402.html[/url]
Батериите: http://battimpex.com/Akumulatorni-baterii-aa-r6-2500mah-varta-p-42.html
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот hitar_potter » Съб Ное 12, 2011 10:51 pm

Десет - десет, ама виждаш ли волтажът какъв им е?
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Съб Ное 12, 2011 11:46 pm

hitar_potter написа:Десет - десет, ама виждаш ли волтажът какъв им е?


Аз затова споменавам за инвентор за повишаване на напрежението. ?
Батерията на Е-байка е 36 V, а тези батерии са по 1.2 V. Съответно 30 малки батерии свързани последователно ще дадат ли 36 V и 75 000 mAh, (10 Ah = 60км) 75 Ah= 450км. ? Възможно ли е ?? :dontknow: :dontknow: :bulb:
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот Ozzie » Нед Ное 13, 2011 8:55 am

Дълбоко се съмнявам да е възможно...
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пон Ное 14, 2011 3:12 pm

И по-конкретно защо не е възможно? :dontknow:
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот taurus13 » Пон Ное 14, 2011 4:12 pm

Инверторите имат и загуби. По принцип капацитета си е капацитет - ако имаш 10 бутилки по 0,5литра и ги изсипеш в една бутилка от 5 литра, дали ще я напълнят - спор няма нали. Така е и с батериите по принцип. Ако навържеш последователно 30 батерийки по 2500mAh и след това навържеш 4 такива редички в паралел, ще получиш точно твоята батерийка от 30V, 10Аh. Ще се учудиш, че ако отвориш оригиналната батерия на байка, вътре ще намериш известно количество отделни елементи, навързани последователно и паралелно - колко, зависи от типа и капацитета им.
Иначе няма начин твоето батерийно пакетче от от 1,2 V/10Ah да е равно на 30V/10Ah, - капацитета е едно, мощността е друго и включва в сметката и напрежението.
Ако трябва да ти дам един нагледен пример, щото очевидно не си много на ТИ със електротехниката - имаш следната постановка: два съда за вода по 0,5 литра, свързани с улей на който има монтирано водно колело. Единия съд се намира малко по високо от другия. Водата от горния съд изтича през тръбичка с определено сечение. Сипваш вода в горния съд и водата потича по улея и върти колелото. В тази постановка обема на съда е капацитета на батерията, водата е тока, разликата във височините на двата съда е потенциалната разлика или напрежението, а сечението на отвора, през който изтича водата от горния съд е вътрешното съпротивление на батерията.
Виждаш, че водата си е половин литър, изтича си тя и върти някак колелото за определено време. Хайде сега вдигаш горния съд, значително по-високо и пак пускаш водата - тя пак си е половин литър, но поради голямата разлика във височините водата тече значително по-бързо и върти значително по-бързо колелото, при което му отдава по-голяма мощност. Така е и с батерийките - напрежението има значение. :D
На всяка батерия, можеш с подходащ механизъм да трансформираш електрическите показатели, но ще платиш цена за това - загуби.
Ето - имаш една ябълка. Хващаш ножа и започваш да я кълцаш на парчета. След като приключиш с това, пак имаш една ябълка - нто повече, нито по-малко - само формата е друга. Обаче си платил цена - уморил си се и сега трябва да папаш, за да наваксаш загубите. :roll2: - с тая разлика, че инвертора папа от самата батерийка за да работи.

Сега ти гледам сметките по-горе и виждам, че и с друго не си наясно - 30 батерийки 1,2 V / 2,5Ah ако бъдат свързани последователно (плюсче към минусче или на "хорце", както казваше един познат) ще получиш една еквивалентна батерия от 36V/2,5Ah. Ако пък ги свържеш в паралел (плюсче към плюсче и минусче към минусче), ще получиш еквивалентна батерия от 1,2V/75Ah
Ти някак искаш да произвеждаш енергия, чрез подреждане на батерийки :smash:
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пон Ное 14, 2011 4:37 pm

Знам, че инвентора ще "папа" за да работи, но това количество енергия което ще погълне инвентора не е ли пренабрежимо? (в смисъл < или = 10% от капацитета на батерията) :idea:
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот taurus13 » Пон Ное 14, 2011 5:20 pm

Ти сега разбра ли нещо от всичкото дето го изписах? :) - няма да получиш повече мощност, ако прегрупираш батерии или използваш инвертори - само ще промениш някой параметри за сметка на други, като при това може да изгубиш енергия( чрез инвертора например)
Изобщо добре е да се запомни един вселенски принцип - материята и енергията, нито се губят, нито се появяват - само сменят формата си - поне засега и "у нас" нещата стоят така.
Изображение
Аватар
taurus13
 
Мнения: 5727
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Дек 17, 2007 10:07 am

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пон Ное 14, 2011 5:38 pm

Да. Благодаря за просветлението. :bowdown:
Ето нещата които разбрах:
1. Най-добрия варянт за е-байк е просто батерия + двигател /за да няма излишни загуби/
2. Няколко батерии свързани на "хорце" дават по-голямо напрежение, но НЕ по-голям капацитет
3. Ще ми трябват 120 батерийки свързани в 4 "хорца" всяко от което с по 30 батерийки за да получа 36V, 10Аh
4. Няма НИКАКЪВ шанс да произвеждам енергия, чрез подреждане на батерийки или да ПОЛУЧАВАМ енергия, а само мога да я превръщам от един вид в друг.
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот subritual » Пон Ное 14, 2011 6:07 pm

Изглежда не си разбрал поста ми по-горе.Продава се готово устройство,което при спиране връща ток в акумулатора.
Разбира се,пак ще трябва да се дозарежда,но на някое по-голямо спускане ще се връща известна част от изхабената енергия за изкачването.
И колкото по-малко са батеийките и хорцата на брой,толкова по-добре. ;)
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пон Ное 14, 2011 6:21 pm

subritual написа:Изглежда не си разбрал поста ми по-горе.Продава се готово устройство,което при спиране връща ток в акумулатора.
Разбира се,пак ще трябва да се дозарежда,но на някое по-голямо спускане ще се връща известна част от изхабената енергия за изкачването.
И колкото по-малко са батеийките и хорцата на брой,толкова по-добре. ;)


Разбрах поста ти по-горе, но мисълта ми е да направя батерия която да е възможно най-малка и с възможно най-голям капацитет. Тя ще работи с устройството за което казваш. ;)
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот subritual » Пон Ное 14, 2011 7:35 pm

Ако успееш да направиш такава батерия,най-малкото ще можеш да забогатееш.
Ако мислиш да използваш вече изобретени такива,то наистина броя на самите клетки трябва да е най-малък.Иначе зареждането става все по-трудно и неправилно и вероятноста от дефект в някой от елементите,а оттам в цялата система нараства ( ако едно човече от хорцето падне,цялото хоро се разваля ;) )
В крайна сметка,цената която хората плащат с тези електробайкове е по-голямо тегло, тромаво и по-чупливо колело.
Разбира се остава надеждата, че с напредването на технологиите ще можем да използваме лесно и удобно и в планината всичката тази енергия,която сега отива напразно в спирачките.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот keel » Пон Ное 14, 2011 9:03 pm

Хм вело-керс :D
Със сигурност идеята има бъдеще, вече има серийни автомобили със сравнително опростени системи с двупусочен алтернатор-стартер и суперкондензатори (за по-ефективно складиране и отдаване на енергията), алтернатора връща енергия и при спиране, не използва само работата на двигателя. Така че е въпрос на време да се приложи и при ел. велосипедите (пък може и да има вече такива).
Аватар
keel
 
Мнения: 125
Рейтинг: 1384
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 3:02 pm
Местоположение: Асеновград

Следваща

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 146 госта