Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Чет Ное 17, 2011 9:47 pm

И да използвам темата за един въпрос ... Понеже Е-байковете са много тежки, а и попринцип всеки иска да свали от теглото на велосипеда си, за да върви по-леко. Ако приемем че един велосипед тежи 20кг. , носиш раница която тежи 5кг. , това равно ли е на все едно караш велосипед 25кг. без раница? Тоест теглото на раницата влияе ли толкова, колкото теглото на велосипеда?

Идеята е на обикновен байк да сложа само ел. двигател, а в раницата да нося батериите.
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Нед Ное 27, 2011 12:46 pm

Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот grebo » Пон Ное 28, 2011 7:04 pm

Като динамика, нищо няма да се промени, ще се усети подобрение в маневреността и стабилността на велосипеда, щото ще се намалят неокачените маси. За сметка на това гърба ще те боли повече.
Я уже не волк. Я аморал, алкоголик, курильщик и педофил. Ну заец, ну Pussy Riot!
grebo
 
Мнения: 249
Рейтинг: 1275
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 2:54 pm

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пет Мар 15, 2013 6:42 pm

И така след една година немислене, реших да задам още един некомпетентен въпрос. Той отново е "Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?", но този път идеята е друга.

Става въпрос за велосипед с генератор за постоянен ток, задвижват от човешка сила (въртене на педали) и двигател вграден в главината. Между тях може да се свърже успоредно батерийка, която да помага при потегляне от спряло полужение. Идеята е, че ел.двигатела има по-голям въртящ момент от въртенето на педали с крака и логично (а може би не :look: ) е при същите обороти на въртене на педалите, пройзведения ток да задвижва велосипеда с по-голяма скорост.
new bike project.jpg
new bike project.jpg (95.08 KiB) Прегледано 269 пъти
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот PtD » Пет Мар 15, 2013 10:11 pm

Може, но загубите от генератор + двигател + батерийка ще надвишават загубите от педали-верига-колело. Да не говорим, че ще имаш няколко кила отгоре. А пък за какво ти е толкова важно да се подпомага тръгването, drag racing ли ще правиш? :smokin:

И още не си си научил уроците по физика. Не може да произвеждаш с краката мощност X, а да получаваш на двигателя мощност Y, като Y >= X. В тази вселена Y винаги ще е по-малко от X.

P.S. На колко години си всъщност?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот rodopi_biker » Пет Мар 15, 2013 10:46 pm

Батерийката ми се струва че е важна, защото ще поема голямата мощност необходима при подаване на ток от спряло полужение, което би затруднило доста завъртането на педалите (например на светофар, където трябва да потеглиш бързо). Далече съм от мисълта, че ще измисля перпертомобиле :D . Идеята е просто чрез въртенето да се пройзвежда ток, който да зарежда батериика, която да задвижва електромотор. Дори ми се струва, че ще е по-добре да са 2 електромотора (2wd bike).

На 20 години съм, ако това има значение.
Не случайно съм пуснал темата в Бла - Бла :eyebrow:
Аватар
rodopi_biker
 
Мнения: 216
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Вто Сеп 27, 2011 2:21 pm
Местоположение: Пловдив / София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот hitar_potter » Пет Мар 15, 2013 11:49 pm

Че ти да не си някакъв дърт капризен дизелов двигател, че да си струва цялата работа? Смисълът при електробайка е да си го заредиш в контакта и т'ва е... Почти е невъзможно да „изкяриш“ от такова нещо, ако не си го зареждаш от електрическата мрежа.
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот marsa » Съб Мар 16, 2013 12:30 am

rodopi_biker написа:(например на светофар, където трябва да потеглиш бързо)
Ами според мен трябва да се намери някой добър човек най-сетне да ни проектира за светофарите една система за изстрелване от ластик за гащи. Може да се казва ласти-кололиния.
Кучетата си Изображение, колелото си Изображение.
Аватар
marsa
 
Мнения: 3601
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Фев 02, 2008 4:27 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот hitar_potter » Съб Мар 16, 2013 1:20 am

Направо велокатапулт...
Изображение
Аватар
hitar_potter
 
Мнения: 3461
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Фев 01, 2008 9:25 pm
Местоположение: София

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот PtD » Съб Мар 16, 2013 10:50 am

marsa написа:Ами според мен трябва да се намери някой добър човек най-сетне да ни проектира за светофарите една система за изстрелване от ластик за гащи. Може да се казва ласти-кололиния.


Хахахаха :clap: :clap: :clap:


rodopi_biker написа:Идеята е просто чрез въртенето да се пройзвежда ток, който да зарежда батериика, която да задвижва електромотор.

Без да въртя сложни сметки, ама ми се струва, че теглото на двигателя + батерийката ще балансира допълнителната мощност от батерийката (особено ако двигателят е в главината). И не само това, ами ще ти пречи да въртиш през цялото останало време. :smokin:

Но ти дерзай, де. :smokin: :smokin: :smokin:

П.П. Аз и така на светофар съм по-бърз от колите... за какво ми е допълнителна мощност? :nuts:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Възможно ли е да се сглоби такъв e-bike ?

Мнениеот shotik » Съб Мар 16, 2013 1:23 pm

Да се сглоби е възможно,но не може да се очаква този генератор да ти зарежда батерията.
Когато се изтощи батерията ,ти е необходимо много повече време за зареждане ,от колкото за разреждане.Примерно за акумулатор за кола се препоръчват 8- 12 часа заряд с 0.1 Аh от капацитета на акумулатора.За тези нови акумулатори не съм сигурен как е ,защото се отказах от намерението ,да си правя електровелосипед.Ето една моя тема и развитието : http://napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=18&t=8597

Освен това механичната енергия за задвижване на генератора + велосипеда и теб е много по - голяма от отдадената от генератора за същото време.
shotik
 
Мнения: 100
Рейтинг: 1450
Регистриран на: Пет Яну 11, 2013 9:24 pm

Предишна

Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 145 госта