Защо предпазителите вече не пазят?

Молим всички посетители, когато им се прииска просто да си поговорят глупости, да се помайтапят с дребни простотийки и т.н., да го направят в този форум. Тук е позволен по-груб език, стига да не е насочен към други членове на форума. Можете да пускате всичко, което като съдържание или стил би било неприемливо за останалите форуми. Но ако по наше усмотрение темата има смисъл или идея само за автора си, тя ще бъде изтривана!

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 400 / 2

Защо предпазителите вече не пазят?

Мнениеот TiratroN » Съб Апр 20, 2013 1:56 am

Здравейте.
Реших да пиша една темичка за определен предпазител по велосипеда,но после се сетих и за друг и ... после реших да бъде нещо всеобхватно. Та на въпроса.
Забелязвам една тенденция към отказване на всевъзможни предпазители по велосипедите.
Нека да изброя всички които се сещам и ще видите че някои дори са забравени все едно никога не са съществували.
---калници. Почти всички велосипеди се ползват без тях. Оправданието - аз не карам когато вали. И аз не карам. Обаче когато отида с колелото някъде и после завали, чакам да спре и като тръгна то не вали. Тогава защо гърба ми става мокър? Защото нямам калници :) (между другото аз имам).
---предпазител на венеца срещу заплитане на крачола или връзките на обувките. Моят велосипед няма. Вчера ми се заплете връзката на обувката , а за анцунга съм принуден да го стягам с лента.
---предпазител на задния декласьор. Старото ми колело имаше. Защото едно падане почти винаги троши декласьора. А предпазителя струва 2 лв. Сега къде са тия предпазители? А всъщност технически може ли да се сложи? Прекалено много ги измениха тия велосипеди вече.
---Предпазител на веригата. Ето това е попадение :) някой даже спомня ли си ги? Като се почне от частичните предпазители та се стигне до напълно обвиващи веригата. И после навличаш костюма и поехали...
---Калобрани. На старото си колело бях сложил такива, защото ми омръзна да ми пръска кал по обувките когато карам на мокър асфалт. Сегашните калници ги правят още по-къси от обикновените (пустата му красота) . Калобран сега няма да сложа че е доста тромаво нещо. Но като си помисли човек , едно време и автомобилите имаха калобрани. На времето хората са правили практични неща , а не като сега - красиви и безмислени :). Някой ден ще отпаднат и страничните огледала на колите , защото са извънгабаритни ,чупят се а и много грозно стърчат. Красотата какво ли не прави. Имаше едни стари коли които имаха огледала на предния капак. Някой скоро да е виждал кола с такова огледало? Помнете ми думата - и страничните ще отпаднат някой ден.
---Предпазител срещу падане на веригата върху спиците. Представлява прозрачна кръгла пластмаса и се слага на оста на гумата допряна до спиците. Когато се случи веригата да изскочи от най-големото зъбно колело и падне на спиците то тя не се заклинва в тях ами се плъзга по пластмасата която има ръб. Смятам да си сложа такъв- не тежи ,не се вижда но пък си е една защита.
--- Предпазител на рамката срещу удряне на веригата в нея. Един нов за мен предпазител който понякога се налага да се слага.
---И на последно място най-фрапиращия случай. Едно време велосипедите се продаваха с всичко към тях - светлоотразители,инструменти,помпа,чантичка и... предпазител за рокли :) Това е едно приспособление от тънки ластични въженца което се закача за задния багажник ( е да, едно време велосипедите имаха и багажници- задни че даже и предни) и се опъва около гумата. И когато отзад на багажника седне мацката ...с рокля... да не и влезе роклята в спиците. Сега кой вози мацки на колелета?
TiratroN
 
Мнения: 37
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 10:29 pm

Re: Защо предпазителите вече не пазят?

Мнениеот PowerSlide » Съб Апр 20, 2013 6:18 am

Защото, ако не си забелязал, си във форум за ПЛАНИНСКИ велосипеди. На градските текерлеци (почти) всички гореизброени боклуци ги има. :look:
Аватар
PowerSlide
 
Мнения: 1189
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Ное 10, 2008 12:07 pm
Местоположение: на баира

Re: Защо предпазителите вече не пазят?

Мнениеот MIKEY MOUSE » Съб Апр 20, 2013 7:32 am

НА ВНИМАНИЕТО НА ВСИЧКИ ПОТРЕБИТЕЛИ ОТ ФОРУМ МТБ-БГ И НАЙ ВЕЧЕ-


TiratroN

Мнения: 22
Рейтинг: 1230
Регистриран на: Вто Апр 24, 2012 11:29 pm-

ТиратроНе , просто нямаш идея колко си прав, затова аз приех присърце идеята ти и постигнах забележителен успех:
Досега логото на Форума беше - На байкрът му е готино ,когато му е гадно. НО: след дълги, продължителни и успешни разговори с Админа и Модераторите се взе важно решение: От утре -няма право да пише във Форума всеки МТБ байкър, който не си е монтирал от пред на вилката - мрежеста кошница, в която да си носи закуската и резервните чорапи и гащи. Хайде -действайте! :smash:
PRO ARIS ET FOCIS / ЗА ОЛТАРИТЕ И ДОМАШНИТЕ ОГНИЩА/- ЗА ОТЕЧЕСТВОТО!

Ако искаш да разсмееш Господ, разкажи Му за плановете си !
Аватар
MIKEY MOUSE
 
Мнения: 933
Рейтинг: 1637
Регистриран на: Пет Сеп 14, 2012 7:55 pm
Местоположение: В един измислен свят-само за усмихнати и без модератори

Re: Защо предпазителите вече не пазят?

Мнениеот Alpina » Нед Апр 21, 2013 8:56 pm

Не че съм мерило за каращ, но през тези почти 8 години, част от тези "предпазители", които съм ползвал, не са ми е вършели особена работа (калници), а останалата част изобщо не са били необходими.

Верига между спиците и венците - 2-3 пъти за това време и без да има щети.
Дали предните ми венци са имали досег с камъни и дървета -> да. Щети -> не. При първото ми колело имаше "предпазител" - ами той се счупи сравнително бързо и без да върши работа.

Онези метални предпазители за дерайльора? Ами не е като да не е падало колелото (и то не на асфалт) сумати пъти - имало е само следи от ожулвания но не и щети.

Калници - в първите години ползвах такива - след това установих че в много случаи не помагат. Всъщност когато установиш и сам че много от пръските идват не от твоето колело, а от други превозни средства - цялата хамалогия да ги има и пречат не си заслужава. Дали ще имам 10 или 100 капки по себе си е все едно - за мен, за останалите, както и за пералнята.

Изобщо - предпазителите тежат и в дългосрочен план носят много повече негативи, от колкото позитиви.
Ако желаеш да превърнеш 14 килограмов стоков велосипед в 19 килограма тежък за въртене "предпазен" кютук - приятно бъдеще на колецната ти.

Общо взето май само най-най-най-нискокачествените компоненти имат нужда нещо да ги пази, което прави масата им в пъти по-голяма. А това да пазиш нещо, струващо 10лв с друго, струващо 4 и то да имаш случай за вероятна щета по веднъж на 2 години си е безсмислено от всякъде.

Единственото, което има смисъл да пазиш, е тялото и здравето ти. Предпазителите защитават компонентите на колелото ти, но май влиянието им над здравето не е особено положително.

Демек - вземи си каска, ръкавици и може би наколенки и повече не ти трябва.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997


Назад към Бла - Бла

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта