Реклама, търговия и др. такива дейности във форума

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Реклама, търговия и др. такива дейности във форума

Мнениеот Admin » Нед Фев 20, 2011 5:52 pm

И тая зима се очертава като време за промени, не само в обществения горски сектор, но и във форума. Две важни неща бях замислил, даже се бях подготвил да ги реализирам през последните две седмици, но поради по-важна работа те пак забуксуваха малко. Все пак, до пукването на пролетта има още един месец, в който мисля да се случат, но явно някои неща ще трябва да станат на части. Затова реших, че е най-добре да дам обясненията предварително и започна да осъществявам промените на стъпки.

Едната важна промяна засяга форума "Мероприятия", но там нещата сме ги обсъждали вече. Календарът е инсталиран, изглежда си има всичко необходимо, остава само да му направя превод и ще мога да го пусна. Затова тук ще се занимавам с другата част от промените, а именно регулирането на търговията и рекламата във форума.

Много от вас знаят, че досега винаги съм се опитвал да пазя форума от скрита реклама и от търговия с цел печалба, ограничавайки тези услуги само до банерите. Това положениe обаче вече е крайно неудобно, защото:

1. Поне от 1-2 години различни хора се опитват да използват пазара за пласиране на нови или стари продукти, обект на различни видове внос от чужбина. Те го правят с цел печалба, но ние не винаги можем да сме сигурни в това. Дори когато сме, пак се появяват какви ли не обяснения и обвинения, че сме се отнесли несправедливо към някого. На практика се стига до ситуация, в която човек, който съзнателно злоупотребява с една услуга, направена за удобство, а не за търговска печалба, обвинява хората, които безвъзмездно отделят от времето си, за да я поддържат (не визирам себе си, а модераторите).
Затова в пазара ще бъде направен и раздел за платени обяви и ще бъдат изработени ясни критерии за разграничение между търговията с цел печалба и продажбата на лични вещи. Критериите най-вероятно ще са брой продукти, продавани в рамките на месец. Броят ще е различен, в зависимост от това дали продуктите са нови или на старо. Ако някой се сеща за по-обективен критерий, да каже.
По този начин неофициалните търговци ще бъдат равнопоставени с официалните, тъй като и последните, ако желаят, ще могат да си пускат платени обяви в пазара вместо банери. На който както му е удобно.

2. В последната година поръчките от онлайн магазини се превърнаха от спонтанна самоорганизирана инициатива в доста отчетлива организирана посредническа дейност. Мислех да решавам този проблем направо с платената секция в пазара, но did ме изпревари и го повдигна преди две седмици, така че ще го решавам по-рано, т.е. днес или утре. Подробностите защо се налага това можете да видите след това мнение: viewtopic.php?f=10&t=6667#p711809
Тъй като в момента с подобно нещо се занимават само двама души, това позволява да регулирам тази дейност преди въвеждането на платената секция, тъй като за двама души мога лесно да организирам издаването на фактури, плащането и т.н., без помощта на допълнителна функционалност, каквато ще е необходима за платената част на пазара. Поради това, съвсем скоро в пазара ще бъде добавен форум за онлайн търговия и организирането на поръчки ще бъде пренесено там, срещу съответното заплащане, а сегашните теми ще бъдат заключени. Ако има и други посредници, за които не зная, и желаят да ползват форума за тази цел, нека се свържат с мен, за да ги запозная с условията.

3. Извън пазара ще бъде въведена допълнителна услуга - платена публикация, т.е. тема в някой от форумите, когато търговец има нужда от пряк контакт или дори диалог с аудиторията. За да съм сигурен, че търговците няма да злоупотребяват с това, цената ще е достатъчно висока, за да използват подобна опция само в наистина важни случаи и форумът да не се превръща в поле за рекламни съобщения. Тъй като пред тази промяна няма никакви технически пречки, тя ще бъде въведена веднага със съответния текст в правилата на форума. Това правило няма да се отнася до отделни мнения, публикувани в специални теми като тази за адресите на магазините и сервизите, или тази за специфичните услуги във Веломеханик. Все още считам, че информацията в тези теми е много повече полезна, отколкото търговска/рекламна.
Платените публикации ще съдържат в името си индикация, че са такива, за да е ясно и да няма скрита реклама.

4. Правилото, че в подписа си всеки може да помества реклами, лога и т.н. се запазва, стига някой да не генерира спам, само за да има повече негови мнения и да се виждат рекламите.

Знам, че много хора само чакат подобни промени, за да ме обвинят в печалбарство. Ако преобладаващото мнение е такова, аз съм готов и на друг вариант - забранява се по ясни и строги критерии всичко, което намирисва на реклама и търговия, и си оставаме само с банерите, които представляват минимално "облъчване". Това означава да изчезнат и темите за поръчки от CRC, и някои обяви от пазара, и разни други "гранични" случаи. Мисля, че не само за мен, а за всички първият вариант е по-добър и отговаря на естествено възникналите нужди във форума, но ако повечето хора смятат за правилен втория, не е проблем да въведа него.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 82 госта