За структурата и промените в "Мероприятия"

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Admin » Нед Ное 28, 2010 3:00 pm

Драги съфорумци,
Мястото на тази тема по принцип би трябвало да е в "За форума и сайта", но по изключение ми се струва, че тук по-лесно ще достигне до вниманието на заинтересованите от нея.
Причина за нея е една друга тема, позната до болка на някои от вас:
viewtopic.php?f=3&t=80172

Покрай онази тема се разбра, че поради доста по-големия брой карания, събития, състезания и прочие организирани или неорганизирани прояви, възникването на официални и неофициални клубове, във форум "Мероприятия" са се натрупали някои проблеми, неудобства и т.н. Следователно, най-добре е тези проблеми да бъдат решени навреме и колкото се може по-трайно.

Част от модераторския екип в мое лице + PtD и Harka (Ozzie нямаше как да го включим в оперативката, тъй като тя се проведе на сбирката в 1516 миналата по-миналата сряда) обсъдихме възможни решения и избистрихме нашата визия за това как да се организира тази тематика занапред. Засега обаче идеята ни среща сериозен отпор, особено сред представители на различните клубове, които смятат, че предложената от нас структура ще доведе до някакво разделение, сегрегиране и други такива неща. Всъщност ако нещо стана ясно от другата тема, то е, че всеки ползвател на / заинтересован от Мероприятия има свое мнение относно това кои са проблемите, какви да са решенията и т.н. Нищо ново, бих казал, само че за нас остава задачата да изберем подходящите решения, като е ясно, че няма как те да се харесат на всички.

Въпреки десетките мнения в онази тема, ние продължаваме да сме убедени, че предложеното от нас решение е най-доброто. Не става дума за някаква сляпа вяра в "нашето" си, а за достатъчно аргументи в негова полза и опит да се решат максимален брой проблеми за максимално дълъг период от време. Преди да изложа отново нашето предложение, ще обобщя какви проблеми видяхме ние покрай цялата дискусия:

1. Различните видове организирани, полуорганизирани и спонтанни карания и събития през 2010 г. нараснаха в пъти, което при сегашната структура на Мероприятия води до непрегледност и бъркотия, до множество активни теми - някои за предстоящи, други за отминали събития/карания.

2. Обособяването на различни по големина и форма на организираност групи доведе до наличието на множество теми на регионален или клубен признак.
2.1. Тези теми са винаги активни, макар в тях да не се обсъжда само карането, поради което стоят най-отгоре и правят/ще правят все по-трудно намирането на малки теми за спонтанни неорганизирани карания например.
2.2. Ориентацията в съдържанието на подобни теми отнема повече време, тъй като част от хората говорят за отминали карания, други за бъдещи.
2.3. Съобщенията за много хубави и приятни карания на практика се намират някъде в тези теми и човек ако не ги следи постоянно, просто ги пропуска. Това си е своеобразно отделяне, което не е търсено нарочно от хората в групите, но се получава на практика.
2.4. Горното няма как да се реши с отделни теми при сегашния вид на Мероприятия, тъй като тогава пък активността на групите/клубовете може да стане дразнеща.
2.5. Дори в сегашния си вид темите стоят постоянно пред очите и на хора, които изобщо не се интересуват от каране с някоя от тези групи.

По наше мнение изброените проблеми ще се засилват като тенденция през следващите години. Ето го отново нашето предложение, като след него ще се аргументирам и как то помага за решаване на всеки от проблемите:

Форум "Мероприятия" ще стане нова категория с досегашното си име. Тя ще бъде разположена след категорията "МТБ форуми" и преди категорията "Други".

В новата категория ще има три основни форума:
- Състезания - само за спортни прояви, които имат стриктен състезателен формат и това е единствената им ясно различима цел. Това се определя от самия организатор, но ако е допуснал грешка, може и ние да се намесим.
- Карания - това ще е форум за планиране само на спонтанни, неорганизирани карания, от типа "от днес за утре", по инициатива на отделни хора, а не на клубове, групи и т.н.
- Клубове, групи и организирани карания - в този форум ще са всички теми на всякакви групи от хора, които са обединени по някакъв общ признак. Не става дума само за юридически клубове, дори няма да е необходимо хората да се възприемат като клуб - достатъчно е да са група приятели, каращи редовно заедно. Тук ще попаднат всички теми за организиране на карания на местно ниво (шуменци, габровци, благоевградчани, варненци и т.н.). Към този форум ще има и подфоруми за някои от клубовете/групите (официални или не) - например за СКА, Нашата група, Крива спица и който друг има необходимост от такъв подфорум. Всеки клуб, който е по-активен, може да заяви пред мен желанието си да има форум, както и това дали да е скрит или открит. Не може и двете обаче, така че тези, които са отворени за участие в каранията към всеки, ще бъдат с открити, а които не са, ще са скрити. Също така, ще е необходимо не просто желание да си имате подфорум, а и необходимост от такъв - няма смисъл от една тема, ширеща се нашироко в отделен подфорум.
Подфорумите в "Клубове" ще са подредени по азбучен ред, за да няма сърдити.
Ще има 1-2 допълнителни правила във връзка с темите в новата категория, за чието спазване ще следят и хора от самите клубове. Някои от тях ще имат модераторски права в своите подфоруми.

Към цялата тази структура, стига да е възможно (т.е. да се намери достатъчно хубаво и подходящо приложение за софтуера на сайта) ще бъде добавен и разширен календар, в който да може да се обявява всяко каране/събитие/състезание за съответната дата. На форумно ниво, ако няма друг начин, този календар ще излиза като съобщение с линк на всяка една страница в новата категория "Мероприятия", т.е. ще му бъде осигурена максимална видимост.

Как това ще помогне за решаване на отделните проблеми?
1. Всеки вид каране/събитие ще си е на точното място и няма да се пречка пред очите на незаинтересованите от него. Състезанията, независимо от кого са организирани, ще бъдат публикувани в първия форум. Неорганизираните карания са ясни - и за тях ще си има форум. Ако член на някой клуб иска да си направи такова, разбира се, може да пусне тема, щом не става дума за клубна инициатива. Клубовете и групите, които си имат собствен подфорум, публикуват темите за каранията си (организирани или не толкова) в своя форум. Изключение са само състезанията. Клубовете и групите, които си нямат все още свой подфорум, ще публикуват в общия форум "Клубове".
2.1. Клубните теми вече няма да са омешани с темите за състезания и с темите за спонтанни/случайни карания. Всеки, който е заинтересован от тях, ще ги намира бързо и лесно. Всеки, който не е, няма да ги гледа "насила". Заради новото място на категорията, когато излизат при преглед на новите мнения, клубните теми (и изобщо темите за карания и събития) няма да са най-отгоре, а малко по-назад, така че ако някой се дразни от тях, ще трябва да изчете доста други теми, преди тези да му се набият в очите.
2.2. - 2.5. Където е уместно клуб или група да си има подфорум, общата "клубна" тема би станала излишна. За всяко каране ще се пуска нова тема и това няма да дразни никого, защото си е в пространството на групата и не се натрапва никому. Същевременно всеки заинтересован ще може съвсем лесно да се ориентира в каранията на тази група и да се включи в тях.

Наличието на обединяващ календар за всичко, предстоящо на дадена дата, ще помогне на всеки нов любител на МТБ бързо да си намери карането и компанията, като ще има линк към съответната тема, където и да се намира тя. Има и хора, които ще предпочетат да си се ровят из структурата на форума, да си четат всичко и т.н.

Допълнителни аргументи за нашето предложение съм изложил тук:
viewtopic.php?f=3&t=80172&start=120#p686606
viewtopic.php?f=3&t=80172&start=150#p686656

Аргументи срещу нашето предложение можете да видите в цитираната тема (след това мое мнение):
viewtopic.php?f=3&t=80172&start=90#p686476

Какво следва оттук нататък? Засега нямаме намерение да ви налагаме силово новата структура, стига да успеете да покажете единството/единомислието, за което толкова пледирате, че го има. Тази тема е създадена с цел вие, ползвателите на този форум, да стигнете до консенсус как да е структуриран той, за да ви е удобен, полезен и да реши посочените проблеми. Правилата са следните:
1. В настоящата тема и по всякакви други канали можете да дискутирате, за да стигнете до финално предложение. Имате на разположение времето до Нова година. Ако желаете да се направят анкети по някакви въпроси, можете да ме търсите за съдействие. Ако имате въпрос дали някаква ваша идея е технически възможна с вградените средства на форума, също можете да ме питате в темата или на ЛС.
2. Ще приемем предложението като общо, ако е подкрепено от 80% от заинтересованите хора. В тази бройка се включват:
- всички, взели отношение по темата след публикуването на това мое мнение: viewtopic.php?f=3&t=80172&start=90#p686476 , като в израз на максимална добронамереност и коректност не съм броил членовете на модераторския екип и 3-4 сеирджийски мнения. Без тях броят на хората, взели отношение, е точно 25 души. Ако държите, мога и поименно да ги изброя, макар да не е нужно.
- към тях ще бъде добавен и всеки, който вземе отношение по същество тук, в тази тема, и е различен от онези 25 в другата тема.
3. Ако вашият вариант включва необходимост от повече модераторска работа, ще изискваме всеки активен клуб да излъчи по един модератор, който да ни помага.
4. Ако не успеете да излезете с общо предложение, ще ни е доста трудно да намерим основание да се съобразим само част от разнородните ви мнения, вместо да приложим нещо, което вярваме, че ще подобри нещата трайно.
5. Изготвяйки вашето предложение, не сте длъжни да приемете за съществуващи проблемите, които ние сме видяли. В този смисъл, предложението ви може да е дори нищо да не се прави. Но ако тези проблеми се проявят отново в бъдеще, едва ли ще се доверим повторно на вашата преценка.
6. Аз няма да се включвам в дискусията, освен за да отговарям на въпроси дали е възможно това или онова като функционалност на форума. Други модератори, ако желаят, могат да участват.

Как ще стане отчитането на тия 80%? Ако има едно или няколко ясно обособени предложения, вероятно ще стане с поименна дискусия, т.е. пускат се и всеки си казва кое подкрепя, а който не каже нищо, се счита "против", т.е. намалява процента на подкрепящите предложението. Ако измислите друг начин, може и него да приложим.

Ако се окаже, че съм пропуснал нещо важно, в зависимост от това какво е то, си запазвам правото да редактирам видно първото мнение по темата или да добавя следващо.

Сега е ваш ред! :agree:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот TeDo_BaPHa » Нед Ное 28, 2010 3:26 pm

Tъй като форума предлага една много хубава благинка- Виж новите мнения, и аз с удоволствие я ползвам, и вярвам не само аз.. Та когато я ползвам ми излизат всички непрочетени теми от предното ми влизане, наличието на толкова много под-форуми е правопропорционално според мен на броя пуснати теми за отделни карания... та всяка такава тема за отделно каране ще ми излиза като непрочетена и така списъка с непрочетени доста ще се удължи... което в този случай въобще не е рационално, при положение да кажем, че не искам да ми се появяват сумати теми за отделни карания, от които аз не съм заинтересуван? Дали има възможност в търсачката да се добави и функция "само непрочетени", и вече човек да си маркира форумите, в които иска да търси теми, или в самата функция Виж новите мнения, да може да се направи настройка да не показва част от форумите?

Поздрави,
ТНМ
ХОРА, ИЗПОЛЗВАЙТЕ ТЪРСАЧКАТА, ТЯ Е НАПРАВЕНА ЗА ДА ВИ УЛЕСНИ!!!
Cipokrila Zizibaga написа:p.s. Ако сте неосъзнат пубер на не повече от 14 и половина , или ми предлагате бартери за всякакъв вид бяла или черна техника, други предмети или човешки органи, моля не ме търсете.
Аватар
TeDo_BaPHa
 
Мнения: 2509
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 9:31 pm
Местоположение: Варна

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот shegadjiya » Нед Ное 28, 2010 3:39 pm

защо не оставите хората да си правят купона? пък и не пречат на никой. а и този форум нали е за това? за да се пише! ако някой е нервен да си го изкара на подходящото място! :D
shegadjiya
 
Мнения: 21
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Май 09, 2010 11:19 am
Местоположение: София

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот PtD » Нед Ное 28, 2010 4:04 pm

shegadjiya написа:пък и не пречат на никой. а и този форум нали е за това? за да се пише! ако някой е нервен да си го изкара на подходящото място! :D


Препоръчвам ти да не се излагаш, а да прочетеш темите, към които Admin е пуснал линкове. Явно нещо пречи, щом сме направили тези обсъждания. От своя страна съм силно против да оставям когото и да било "да си прави купона". Има си други форуми за тази работа.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот EmZo » Пон Ное 29, 2010 2:28 pm

За мен към момента няма теми, клубове групи и т.н., които да ме дразнят или пречат, има таквиа които ме интерсуват повече и по-малко. Наистина според мен в раздел мероприятия стана претрупано и подкрепям идеята предложена от Любчо, като според мен така няма да стане разделение на обществото, а просто форума ще стане по-прегледен. Тоест, както писах и в другата тема аз съм ЗА предложените промени!
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот outfaced » Пон Ное 29, 2010 4:36 pm

Аз пък го виждам малко по инак ... :)
В сегашното предложение смисъла на „Карания“ и „Клубове, групи и организирани карания“ се дублира. Стига до момента, че Пешо,Гошо и Иван искат да покарат с компания и се чудят – абе ние група ли сме или не сме :lol: ... в кой форум да пишем сега?
Според мен достатъчно е да има само главен форум „Карания“ и подфоруми за „клубовете“ и утвърдените неформални организации и групи с висока активност.

Друго което си мисля в дългосрочен план е, че разделение по области също има големи плюсове. Акцента е върху това не кой а къде кара. Много, ама много по-добре за ориентиране на новодошли. Веднага се вижда, кои са хората от твоя край и контакта се осъществява много по-бързо. Запазват се тематично каранията по области и се вижда къде какво има за каране. Минуса на такова деление е, че се стига до въпроса ако съм от София , а ще карам около Търново, в кой форум да пиша ... и тука малко не ми идва на ум отговора, щот където и да се пише е прецакващо за другите, които не биха го видели.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот did » Пон Ное 29, 2010 4:44 pm

outfaced написа: ... и тука малко не ми идва на ум отговора, щот където и да се пише е прецакващо за другите, които не биха го видели.


То това си е принципен недостатък на всяка достатъчно сложна йерархия. Аз затова и не съм фен на такива разклонения и винаги преглеждам форума чрез "Виж новите мнения".
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот PtD » Пон Ное 29, 2010 5:00 pm

did написа:То това си е принципен недостатък на всяка достатъчно сложна йерархия.


Факт.

Аз затова и не съм фен на такива разклонения и винаги преглеждам форума чрез "Виж новите мнения".


И аз винаги така го преглеждам, обаче обикновено най-отгоре стоят "Клуб С.К.А.", "Клуб Исполин" и т.н. в които винаги има висока активност, дори и да не организират предстоящо каране. За мен това е голямо неудобство.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот stilyssk » Пон Ное 29, 2010 5:29 pm

Значи за идеята да се темите по региони мисля, че не е лоша и няма да доведе до объркване ( винаги можеш да сложиш едно линкче в основният ти форум което да води до мероприятието в даденият регион ) Пък и този начин на организация може да доведе до присламчване на някой външен за клуба или групата към нея за дадено каране което за мен си е плюс.
Отделянето на темите по региони не влиза в конфликт с деленето по групи и клубове просто може да се направят така че те да са като подтеми на регионалната .
За мероприятията със състезателен характер съгласен да са отделно и да не са вързани със региона в който се организират.

Ето така няма ли да се получи простичка организация на форума. (Търсиш къде после със кой)
Аватар
stilyssk
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 9:16 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот PtD » Пон Ное 29, 2010 5:36 pm

За отделянето на каранията по региони: не е лоша идея, ама не е и съвсем добра. Веднага пояснявам защо: организирацията на каранията често пъти включва и транспорта до мястото на карането. Примерно "В 10:00 пред магазин ХХХ, откъдето с рейс номер УУ отиваме до мястото на карането". Ако се раздели карането по региони, то се затруднява организацията на транспортирането.

Отделно, как точно ще се обособят регионите?

И трето, ако даден клуб организира каране в друг регион, къде следва да се пише това, в подфорума за регионите или в подфорума на клуба? :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот EmZo » Пон Ное 29, 2010 5:37 pm

А мислили ли сте колко региона (градове), към момента в България имат достатъчно количество активно каращи и активно пишещи, които си организират каранията чрез форума? За мен по-удачен е варианта по клубове/групички. Идеята е добра, но ми се струва че е малко рано за нея все още.

ЕДИТ:
И ако например обединим всички габровски групи в един раздел/подфорум, кой от технтие представители ще е модератора? :nuts:
Изображение
Аватар
EmZo
 
Мнения: 2650
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 11:59 pm
Местоположение: Враца

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот bikerider » Пон Ное 29, 2010 5:53 pm

did написа:
outfaced написа: ... и тука малко не ми идва на ум отговора, щот където и да се пише е прецакващо за другите, които не биха го видели.


То това си е принципен недостатък на всяка достатъчно сложна йерархия. Аз затова и не съм фен на такива разклонения и винаги преглеждам форума чрез "Виж новите мнения".


Е, ама те са извадка от сложна йерархия и пряко отразяват/съдържат сложната й структура. Например случвало ми се е да искам да видя само новите неща в пазара... трябва да скролвам до края и да чета назад. И аз не съм фен на такива разклонения и деления, затова и предложих мета-информация като решение за укротяване на по-нататъшно усложняване, например това:

PtD написа:И трето, ако даден клуб организира каране в друг регион, къде следва да се пише това, в подфорума за регионите или в подфорума на клуба?


Утре ще се появи нов критерий за класификация и ще стане още по-сложно.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот stilyssk » Пон Ное 29, 2010 6:05 pm

Може би регионалната ми идея не я обясних добре.
За регион приемам каране по Родопите, Пирин , Стара планина , Витоша и т.н . Не в смисъл каране в региона на Благоевград например.
Чак толкова да се усложнява организацията не мисля. Казваш ние от София ще качваме Беласица слагаш линк във форума където твойте авери биха проверили най-напред и обсъждате всичко във темата за даденият регион и като се разберете ще тръгнем в 6ч. от НДК и ще оставим колите при стадиона на Петрич току виж там те чака още някой от региона който иска да се присъедини към Ваз.
Шанса този някой да погледне във вашият форум и да разбере за мероприятието едва ли е голям.
:)
Аватар
stilyssk
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 9:16 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот outfaced » Пон Ное 29, 2010 7:04 pm

Регионите определено трябва да са макс 6-7 ... 3 южна България, 3 северна + София. Ама забравете ... кофти предложение на тоя етап. Колкото повече го мисля, по не ми харесва.

Оставам си с първото:
състезания
Карания
└ с подфоруми за клубовете, утвърдените неформалните организации и групи с висока активност.

Макар че и и тия подфоруми не знам точно какъв ще им е смисъла. :dontknow: Сега някои си имат такива, но са скрити. Те така или иначе няма да имат желание да са открити и в това няма нищо лошо. От друга страна в момента цялата дейност на някои клубове се свежда до една или две МЕГА-теми. Те ли ще седят само в евентуален подфорум на клуба?
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот PtD » Пон Ное 29, 2010 7:40 pm

outfaced написа:Макар че и и тия подфоруми не знам точно какъв ще им е смисъла.


Като минимум - автономна модерация. Като повече от минимум - обявяване на карания, дискусии относно различни дейности на клубовете и т.н.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Admin » Пон Ное 29, 2010 9:09 pm

outfaced написа:Макар че и и тия подфоруми не знам точно какъв ще им е смисъла. :dontknow: Сега някои си имат такива, но са скрити. Те така или иначе няма да имат желание да са открити и в това няма нищо лошо. От друга страна в момента цялата дейност на някои клубове се свежда до една или две МЕГА-теми. Те ли ще седят само в евентуален подфорум на клуба?


Точно това го обясних поне десет пъти досега. С тия мега-теми групи като С.К.А. и Нашата група на практика се капсулират - човек трябва да им следи темата, за да види отделните карания и пак са трудно различими понякога. Това са групи, които карат почти всеки уикенд, но за да не създават шум (както стана ясно, и той дразни), те си пишат в големите мега-теми. Лесното намиране на техни карания е само когато темата е отделна, което пък е само за официалните прояви. Ако си имат подфоруми, точно тези активни групи вместо една мега-тема, ще си имат отделна тема за всяко каране - лесна за намиране и следене преди и след карането.
Какво, ако искам да си припомня снимка или коментар от някое каране на С.К.А. от месец септември? Някой може ли да ми каже на коя страница точно да отида?
В по-малка степен същото важи и за регионалните мега-теми. В по-малка е само засега обаче. В бъдеще (а и отсега, ако желаят), хората, които карат активно и си имат регионални теми, могат също да се сдобият с подфоруми и тези подфоруми в един момент по съвсем естествен начин (с увеличаване на посещаемостта и активността) ще прераснат в регионални подфоруми, когато това няма да е безсмислено.
Колкото и промените да ви изглеждат като революция, те имат за цел да отразят и да помогнат на еволюцията, заради която сегашната подредба на Мероприятия вече не е особено добра.
Идеята е мега-темите да намалеят за сметка на прегледно организирани подфоруми на клубове и групи. Който иска, ще си остане с мега-тема и само ще загуби от това.

Edit: Знам, че си наруших обещанието да не се включвам в дискусията, но на практика не казвам нищо, ама съвсем нищо ново, т.е. за пореден път пояснявам един от най-важните аспекти на предложението ни, който явно остава все така неразбран. :dontknow:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Сашо » Пон Ное 29, 2010 9:22 pm

outfaced написа:...
състезания
Карания
└ с подфоруми за клубовете, утвърдените неформалните организации и групи с висока активност.
...

:agree:
Не се интересувам от състезания и не искам да ми стоят пред очите, особено пък това в Банско.
Аватар
Сашо
 
Мнения: 308
Рейтинг: 1660
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 10:13 am

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот PtD » Пон Ное 29, 2010 9:42 pm

Admin написа:Точно това го обясних поне десет пъти досега. С тия мега-теми групи като С.К.А. и Нашата група на практика се капсулират - човек трябва да им следи темата, за да види отделните карания и пак са трудно различими понякога. Това са групи, които карат почти всеки уикенд, но за да не създават шум (както стана ясно, и той дразни), те си пишат в големите мега-теми. Лесното намиране на техни карания е само когато темата е отделна, което пък е само за официалните прояви. Ако си имат подфоруми, точно тези активни групи вместо една мега-тема, ще си имат отделна тема за всяко каране - лесна за намиране и следене преди и след карането.


Точно това е голяма част от проблема. Ако оставим такива "сборни" теми в Карания, то на практика си оставаме на същото положение, както сега.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Pr3d4t0R » Пон Ное 29, 2010 11:42 pm

Лично аз ползвам най-често Мероприятия. В сегашното му състояние ми е удобно и прегледно да намеря каране, което предстои.

Разгледайте последните страници - има си теми за спонтанни карания намиращи съмишнеци, има и такива организирани от формални и неформални групи, на които всички са добре дошли. Тази информация е видима само чрез отварянето на Мероприятия - бързо и лесно.

Вижте какви теми има напоследък във форумите Общ, продукти за ХС и АМ - по няколко, които не са за там. Това и спадът на темите в Продукт консултант показва, че допълнителни разделения и условия водят до усложняване на форума без да го правят по-функционален. Та помислете добре - как да всичко да е достъпно и разбираемо за всеки новодошъл ; - )
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот kvelikov » Пон Ное 29, 2010 11:55 pm

Нека не забравяме откъде тръгна всичко това ... ;)
И точно в тази връзка, бих искал да кажа следното (лично мнение):

Логично е теми като "Нашата група" (2680 поста на 90 страници за 2,5 години) и С.К.А. (1896 поста на 64 страници за 5 месеца), да са все най-отгоре - просто там има най-много карания (всяка седмица), с най-много хора, които очевидно се чувстват добре.
Същото е положението и при Пловдив, Габрово, Шумен, Търговище, Благоевград, Варна... да прощава някой, ако съм го изтървал.

Каква е схемата?
Обявява се едно каране, събират се едни хора, прекарват си добре заедно и после пишат, пускат снимки, поспамват... и така до следващото каране.
Не е ли това основната цел на този форум в частта "Мероприятия"?

По стечение на обстоятелствата и в частност на хиперактивното ми МТБ-поведение, няколко човека (модератори, хора с авторитет тук) се издразниха от факта, че С.К.А. и М.Ъ.Р.Д.А.Г.А.С.К.А.Р. темите стоят все в началото. Това, обаче, не е нарочно - такава е платформата на този сайт.
Да спрем да пишем или караме, за да се смъкнем по-надолу, също не е вариант... или поне докато този форум е отворен към всички, които спазват правилата му.
В разгара на дискусията се оказа, че положението с темите на "Нашата група" не е по-различно.

Подкрепям предложеното от Админ, защото така наистина ще има повече ред в структурата на темите.
Факт е, че дразнещите се от нашите активности ще продължат да ги четат.
Факт е също, че всеки заинтересован, а и всеки, който иска да си прекара един (или два) силни дни в планината, ще знае къде да ни намери.
Факт е, обаче, че все повече хора се обръщат към този спорт и в лицето на сайта и форума намират сигурен помощник.
Всичко това означава, че сме на прав път и макар и по-бавно, нещата се получават.

:beer:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот kibikoff » Вто Ное 30, 2010 8:28 am

@квеликов

Идеята на този форум е да бъде ПОЛЕЗЕН!
Не е необходимо да има хиперактивност. Преди няколко години се борихме с "шумъ" във форумъ. ("Нашата група" (2680 поста на 90 страници за 2,5 години) и С.К.А. (1896 поста на 64 страници за 5 месеца). Излиза, че всеки който кара, дори и малка приятелска групичка от 4-5 човека трябва да залива форума с "чат дерзания".

В момента пак ни "облъчваш" с мнения от типа "кой не скача е червен".
kibikoff
 
Мнения: 1427
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:29 am
Местоположение: On/Off

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот jd » Вто Ное 30, 2010 9:24 am

Принципно подкрепям идеята за разделяне на типа карания на "състезателни прояви" и "други карания". Но това с клубовете не мога да го разбера. Не че нещо особено против, но тази идея с "регионизацията" и "клубизацията" на подфорумите ми се струва малко неуместна в рамките на този форум.

Особено последното - ако даден клуб/неформална или формална група от каращи заедно иска да си канализира комуникацията под формата на форум, то лесно може да го направи със свой отделен сайт/форум/т.н. Защо трябва да се преструктурира целия форум? Най-малкото от идентичностна гледна точка е добре и за самия клуб да си има отделен сайт и ако иска - и отделен форум. Примери за това добре направено и до колкото знам работещо има немалко, из цяла България (пример ще дам с "Крива спица" и как те са си организирали нещата, може би did или някой от Спиците може да каже нещо повече по въпроса - не съм запознат с по-големи детайли, но съм виждал техния форум към техния уебсайт).

Да, хубаво е МТБ общността в България да бъде сплотена около една точка (каквато е МТБ-БГ) защото и без това сме една шепа хора, но в случая като гледам разногласията идват от това, че се вдига прекалено много шум в тази или онази "клубна"/"групова" тема. Това с шума много лесно може да се реши, просто като въпросните клубове/групи си направят свои си форуми. Тогава май всички ще са щастливи и доволни, от всички страни :peace: :beer:
Изображение
Аватар
jd
 
Мнения: 1721
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 25, 2008 2:50 pm
Местоположение: София

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот kvelikov » Вто Ное 30, 2010 9:38 am

jd, сепаратист... :D

:offtopic: Ако имате време, гледайте ТОВА и после пак си помислете ... за нещата от живота... :D
:beer:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
kvelikov
 
Мнения: 4453
Рейтинг: 1995
Регистриран на: Пон Юли 13, 2009 5:13 pm
Местоположение: София 0899982814

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Ное 30, 2010 11:27 am

Имам още едно предложение за допълване...
Да има "активни събития" и "отминали събития"
Понякога се налага да отсяваш изминали събития, които обикновенно имат доста повече мнения... спрямо някое каране от днес за днес(утре/другиден)
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот 4getcredo » Вто Ное 30, 2010 11:44 am

В крайна сметка защо да не се опита с предложената от Admin структура? Нека видим как ще проработи.
Изображение Аз си поддържам колелото при Пацо!:)
Аватар
4getcredo
 
Мнения: 3174
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 08, 2003 2:53 pm
Местоположение: София

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Sky_Knight » Вто Ное 30, 2010 11:58 am

Аз съм "за". Ако има значение.

@HepBeH_XaMcTep В основната тема бяха споменали, за съжаление, че тази опция изисква допълнителни разработки по форума. Или други мащабни действия.

Молбата ми е единствено за някаква унификация на имената на темите. Ако ли не, здраве да е. Ще видим как ще сработи този вариант.
?
Аватар
Sky_Knight
 
Мнения: 480
Рейтинг: 1849
Регистриран на: Вто Апр 13, 2004 9:39 am
Местоположение: София, България

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Ное 30, 2010 12:21 pm

Нека да се пусне анкета "Необходима ли е промяна във форум Мероприятие" и да се избира "да", "не" и "нямам мнение". Така ще се разберат желанията на повече потребители.

В момента си пишем все едни и същи хора, като едните са пристрастни (включително и аз), а другите рядко (да не каже никога през последните години) пишат и използват Мероприятия.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот outfaced » Вто Ное 30, 2010 1:21 pm

след като се създадат подформите трябва вътре в тях клубовете и организациите малко да преосмислят начина си на писане, за да са ПОЛЕЗНИ на всички останали. Не трябва да има вече мегатеми с всичко в тях. Аз бих посъветвал за една стикната тема, в която само да се обявяват каранията - нещо като миникалендар, който ще се модерира и ъпдейтва постоянно. Може евентулано само модератора там да събира дати и подробности + линк към темата за самото каране където вече всеки може да си спами на воля преди и след карането :)
Отделна тема само за линкове към снимки и глаерии също има смисъл ...
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот HepBeH_XaMcTep » Вто Ное 30, 2010 2:53 pm

Sky_Knight написа:Аз съм "за". Ако има значение.

@HepBeH_XaMcTep В основната тема бяха споменали, за съжаление, че тази опция изисква допълнителни разработки по форума..


Един под-раздел :)
И някой (най-вероятно аз) премества ръчно неактуалните теми?
Изображение
Nikon d300 +Nikon 50mm f1.4, Tamron 17-50 2.8 +SB600 +Minolta 5400hs +RF-602
Аватар
HepBeH_XaMcTep
 
Мнения: 7592
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Юли 01, 2004 12:51 pm
Местоположение: 42.697556 N, 23.323638 E

Re: За структурата и промените в "Мероприятия"

Мнениеот stilyssk » Вто Ное 30, 2010 3:36 pm

Понеже тази част е за идеи ще фиксирам една пък да видим какво ще кажат админите възможно ли е или не.
Значи грубо.
1. При писането на съобщение което е свързано с организиране на мероприятие дали е възможно да се появява една форма (или да си извикваш при желание такава) в която да се маркират няколко неща
1.1 Дата
1.2 Място
1.3 Тип
1.4 Отворена или затворена за външни хора от тези на дадена група (или по-какъвто там начин биха се делили хората)
1.5 Град на потегляне с превоз
1.6 Местоположение за започване на мероприятието
1.7 ( Автоматично да се взима информация от коя част на форума е въведено събитието)
1.8 Планиран край на мероприятието.
Информацията от тази формичка ( повечето от която ще се въвежда само със избиране на правилната опция да се появява по някакъв начин на календар на мероприятията). Дали ще се показва във форума или в сайта няма значение.

Я да видим дали тази идея ще се приеме по-добре от предната ми :)
Аватар
stilyssk
 
Мнения: 140
Рейтинг: 1290
Регистриран на: Пет Апр 24, 2009 9:16 pm

Следваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта