Относно функцията за редактиране на постовете...

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Относно функцията за редактиране на постовете...

Мнениеот AgentOrange » Съб Юни 05, 2004 7:03 pm

Наясно съм, че може да има доста полезни приложения (коригиране на погрешен линк, добавяне на изпуснати неща в чисто информативни постове и т.н..), но напоследък е често срещано явление да се използва за измиване на ръцете след говорене на глупости. Това не ми харесва! Твърд привърженик съм на теорията "казана дума - хвърлен камък", и не мисля, че хората изобщо трябва да си отварят устата, при положение, че не са 100% сигурни в думите си и нямат необходимата твърдост за да отстояват казаното, или да приемат достойно грешките си, в случай че има такава. Възможността да заличиш с лека ръка творенията на голямата си уста си е прекалено голяма привиления. В последните дни имаше случаи, при които някои от мненията бяха променяни от автора си по няколко последователни пъти, при това след като са престояли във форума достатъчно време за да се види първоначалното им съдържание от останалите участници. За това си нисля, че една евентуална мярка, силно ограничаваща възможностите за едитване, ще доведе до една доста по-добра култура на говорене, и ще накара хората да мислят повече преди да постват.

Предлагам да се помисли за разрешаване на функцията за редактиране ЕДИНСТВЕНО в малък прозорец от време след пускането на поста, примерно не повече от 2-3 минути. Това време е достатъчно за да се провери написаното за грешки и пропусната информация, но според мен няма да дава възможност за размисъл и отмятане от казаното.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот MOD » Съб Юни 05, 2004 7:51 pm

Прав си в доводите си, за това спор няма.
Ако говорим за техническото време - поне половин час трябва да е според мен ...
Скоро ще има сериозни промени във форума и ще помислим и за това ...

Сега мога да се ангажирам само с моето лично мнение - то е по-скоро ЗА, отколкото ПРОТИВ , но ми се струва, че не съм го виждал реализирано в БГ пространството ...

Засега няма да го вкарам в Wish листа, добре е Админ ( като собственик на сайта ) , Windstream ( като колега модератор ) и Капитан Планета ( като човек който движи техническите промени по форума ) да си кажат мнението по въпроса ( което абсолютно не означава че мненията на другите членове на форума на са желателни - даже напротив - колкото повече мнения - толкова по-добре )
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот Admin » Съб Юни 05, 2004 8:29 pm

За момента форумът не позволява настройване на тази функция. Не знам дали има такъв мод, ако няма, значи става съвсем сложно.
Иначе като принцип в общуването аз съм твърдо "ЗА" поговорката "Казана дума - хвърлен камък". Но може малко да се спори дали спазването й трябва да се налага или да идва от възпитанието и принципите на човека.
Общо взето съм по-скоро "ЗА" подобни ограничения, с някои уговорки, като времето според мен също трябва да е поне половин час. НО, доколкото не се знае никак кога и дали подобна функция би била възможна, остава да разчитаме най-вече на самите пишещи - всеки отговаря сам за себе си. :8D:
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот ЛегуМанъ » Съб Юни 05, 2004 10:59 pm

Aгенте, за "БАС-чепика" на bikerider ли говориш а? А? АААа?
Или имаш друго впредвид?
Chilli DH TEAM
ЛегуМанъ
 
Мнения: 39
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Май 10, 2004 3:41 pm
Местоположение: Fiji

Мнениеот Windstream » Нед Юни 06, 2004 2:54 am

MOD, такова нещо вече е правено, форумите на dir.bg са така, само дето досега не съм успял да им хвана timeout-а. Иначе по принцип съм ЗА, но с интервал поне 1 час, аргумента ми е че закона на Мърфи важи с пълна сила и за интернет - connection-ите има навика да fail-ват точно в най-неподходящия момент, при това често за дълго време.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот MOD » Нед Юни 06, 2004 10:01 am

Добре, сега ще го сложа във Wish листа ...
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот bikerider » Пон Юни 07, 2004 4:57 pm

[quote="AgentOrange"]
...В последните дни имаше случаи, при които някои от мненията бяха променяни от автора си по няколко последователни пъти, при това след като са престояли във форума достатъчно време за да се види първоначалното им съдържание от останалите участници.
[/quote]


Кое точно те притеснява, след като всички участници са видяли първоначалното съдържание?

Мисля, че никой няма нужда от "адвокат" като теб, за види с очите си за какво става дума в поста на редактиращия. Това важи и за моите постове. Ако искаш да ми кажеш че съм толкова пределно тъп, че си "крия" реплики като ги редактирам, въпреки че вече са видяни, поне го кажи директно. Все ти стиска толкова... :D

@модераторите:
Нямам нищо против да има горна граница на времето за редактиране, но ако някой иска да си "крие" репликите това едва ли да му е проблем. По-скоро си мислех за по-интелигентно решение конкретно за проблема на Агента. Ако е лесно, би могло да има ограничение не за време, а докато някой не постне след въпросния пост. Тоест ако няма ничие мнение след него, да може да се редактира. Ако някой вече е отговорил, да не може да се редактира.
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот bikerider » Пон Юни 07, 2004 4:59 pm

Follow-up: :D

"Скриване" на реплики може да се постигне по няколко други начина. Ще спомена само един: да си изтриеш поста.

Та... и бутона за изтриване ли да се махне???
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Пон Юни 07, 2004 5:17 pm

[quote="bikerider"]

Follow-up: :D

"Скриване" на реплики може да се постигне по няколко други начина. Ще спомена само един: да си изтриеш поста.

Та... и бутона за изтриване ли да се махне???
[/quote]


Нека така да го кажем - по-добре ще е да има такава функционалност, отколкото да няма ..
За изтриването на поста нямам коментар :D:D:D
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот AgentOrange » Пон Юни 07, 2004 8:12 pm

[quote="bikerider"]
Та... и бутона за изтриване ли да се махне???
[/quote]


ДА!!! :}):
Напълно сериозен съм. НЯМА причина някой да иска да си изтрие поста, освен за да си вземе думите назад, което е и основния проблем в цялата работа. Ако има проблем със съдържанието - модераторите са за това.

Тия генерализации дето ги правиш (онова за "всичките посетители" и четенето на мненията) са си чиста фикция и определено променянето на дадено мнение създава разминаване във впечатленията, които оставя постващия у хората които са прочели първоначалния му пост, и тези които не са (винаги има такива!). Както казах, това е ПРЕКАЛЕНО голяма привилегия за когото и да било, и е вратичка, позволяваща манипулации на общественото мнение. Пример - А псува Б, Б отвръща, А си редактира мнението и се прави на ангелче, и Б се превръща в отрицателния герой за пропусналите екшъна. Това е за който не е наясно със схемата... ;) И да не помислите, че говоря буквално. Не става въпрос за псуване или елементарни конфронтации - при тях нещата са ясни.

Сроковете, за които говорите са безумие, особено при често посещавани и разгорещени теми половин-един час е АДСКИ много време. Особено когато действието се развива през работно време и сума ти хора са пред компютрите в офисите си... Не са един и два случаите, при които съм хващал постове почти веднага след постването им, и съм писал отговора си под влиянието на оригиналното съдържание просто за да намеря мнението редактирано час по-късно (в тази връзка, ЛегуМань, не става въпрос единствено за "чепика", проблема е принципен). Ако не бъркам функцията за редакция е предназначена за коригиране на технически грешки. А пък 5 минути са НАПЪЛНО достатъчни да си прегледаш поста и да тестваш линковете, каквото и да си говорим. Дори и по някаква причина да не успееш, няма да е фатално да се допълниш или коригираш в друг пост, или пък да останеш с 2-3 смешни печатни грешки. Все пак това е просто един интернет форум, не изпит по правопис и литературно майсторство...
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот M1010X » Пон Юни 07, 2004 9:59 pm

абсолютно съгласен с агента. смятам, че е правилно. а не може ли да се съчетаят двете идеи? т.е. има примерно половин час за редакция, но [color=red]само докато[/color] някой не риплайне... ако има риплай след поста, край с редакцията. ако ли не, минава половин час и край с редакцията. е?
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот AgentOrange » Пон Юни 07, 2004 10:52 pm

[quote="M1010X"]

абсолютно съгласен с агента. смятам, че е правилно. а не може ли да се съчетаят двете идеи? т.е. има примерно половин час за редакция, но [color=red]само докато[/color] някой не риплайне... ако има риплай след поста, край с редакцията. ако ли не, минава половин час и край с редакцията. е?
[/quote]


Защо да се следят отговорите? Не всеки прочел темата риплайва. По-добре да се отчита дали някой е прочел темата чрез брояча за прочитанията (полето Read, до броя на постовете по темата). В момента в който брояча се увеличи, редактирането се премахва като възможност.
Аватар
AgentOrange
 
Мнения: 552
Рейтинг: 1965
Регистриран на: Пон Окт 21, 2002 8:52 pm

Мнениеот Metal_Psycho » Пон Юни 07, 2004 11:11 pm

А и мутри на входа на форума нещете ли,а?
Вие хептен на социализъм го изкарахте не мислите ли???Да почваме напаво да викаме на полицайте милиционери пак:D

Ако ще се слага някакво времево ограничение за редактиране,то поне трябва да е 15 минути.
За опциата за изтриване пък какво ти пречи,понякога найстина си трябва,тогава какво да правим?Всеки път специално да питаме модераторите да ни го изтрият?Безсмислено и затормозяващо.
А ако ти е птоблема,че в спора между А и Б,Б излиза черанта овца като А си изтрие поста,ами и ти си го изтрий и така всички са на чисто:D

Абе безсмислени ограничения без които може да се живее.
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот did » Вто Юни 08, 2004 9:21 am

Originally posted by Metal_Psycho:
...[b][color=red]Абе безсмислени ограничения без които може да се живее[/color][/b]...

Трудно ми е да го кажа по-точно!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Windstream » Вто Юни 08, 2004 9:53 am

[quote="AgentOrange"]

Защо да се следят отговорите? Не всеки прочел темата риплайва. По-добре да се отчита дали някой е прочел темата чрез брояча за прочитанията (полето Read, до броя на постовете по темата). В момента в който брояча се увеличи, редактирането се премахва като възможност.
[/quote]

Хмм, очевидно не си забелязал че в момента в който [b]ти сам[/b] си я прегледаш дори и само за грешки брояча пак мръдва нагоре. Сега да би да искаш да кажеш и че се разрешава само един преглед на поста и след това кръц :?: Плюс това в най-натовареното време възможността някой да ти налети в темата преди твоя браузър да я е заредил отново (говоря за [b]секунди[/b] разлика, не ми казвай че е невъзможно че сега не ми се търсят примери) е напълно реална, да не говорим че понякога стават и грешки с shortcut клавишите... С една дума идеята не е добра според мен.

По аргумента с А и Б - ами на С [b]изобщо не му влиза в работата [/b]кой е лошия щото в крайна сметка не него псуват.

За отнемането на възможността за изтриване на поста - твърдо [color=red][b]ПРОТИВ[/b][/color]!!!
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот bikerider » Вто Юни 08, 2004 10:11 am

[quote="AgentOrange"]

[quote="bikerider"]
Та... и бутона за изтриване ли да се махне???
[/quote]


ДА!!! :}):
Напълно сериозен съм. НЯМА причина някой да иска да си изтрие поста, освен за да си вземе думите назад, което е и основния проблем в цялата работа. Ако има проблем със съдържанието - модераторите са за това.

Тия генерализации дето ги правиш (онова за "всичките посетители" и четенето на мненията) са си чиста фикция и определено променянето на дадено мнение създава разминаване във впечатленията, които оставя постващия у хората които са прочели първоначалния му пост, и тези които не са (винаги има такива!). Както казах, това е ПРЕКАЛЕНО голяма привилегия за когото и да било, и е вратичка, позволяваща манипулации на общественото мнение. Пример - А псува Б, Б отвръща, А си редактира мнението и се прави на ангелче, и Б се превръща в отрицателния герой за пропусналите екшъна. Това е за който не е наясно със схемата... ;) И да не помислите, че говоря буквално. Не става въпрос за псуване или елементарни конфронтации - при тях нещата са ясни.

Сроковете, за които говорите са безумие, особено при често посещавани и разгорещени теми половин-един час е АДСКИ много време. Особено когато действието се развива през работно време и сума ти хора са пред компютрите в офисите си... Не са един и два случаите, при които съм хващал постове почти веднага след постването им, и съм писал отговора си под влиянието на оригиналното съдържание просто за да намеря мнението редактирано час по-късно (в тази връзка, ЛегуМань, не става въпрос единствено за "чепика", проблема е принципен). Ако не бъркам функцията за редакция е предназначена за коригиране на технически грешки. А пък 5 минути са НАПЪЛНО достатъчни да си прегледаш поста и да тестваш линковете, каквото и да си говорим. Дори и по някаква причина да не успееш, няма да е фатално да се допълниш или коригираш в друг пост, или пък да останеш с 2-3 смешни печатни грешки. Все пак това е просто един интернет форум, не изпит по правопис и литературно майсторство...
[/quote]


Аз съм на мнението на Metal Psycho. Най-лесния път за "решаване" на проблемите е чрез ограничения. Да не говорим, че Агенте ти в случая се опитваш да пробутваш свои принципи за общи, нещо с което не съм съгласен.

Само не ме разбирай погрешно, разбирам какво намекваш и в какво ме обвиняваш, разбирам че и да ти кажа, че никога не си "крия" репликите, няма да ми повярваш. Не ми пука особено за Edit и Delete бутоните, но са наистина полезни. Искам да кажа с тях зло (според теб), но без тях е още по-зло. Помисли и над това. Щото ако си продължиш логиката докрай излиза, че всички ние трябва да се върнем в каменната ера, за да се предпазим от "манипулации на общественото мнение", каквото и да имаш предвид с това. Аман от плашила и ледоразбивачи...

Относно изпита по правопис - възпитали са ме да не пиша погрешно и да си поправям грешките. Ако не можеш да го разбереш, поне осъзнай че това е МОЙ принцип, също като твоите хвърлени камъни. Осъзнай какво искаш да наложиш на всички, изхождайки от твоите лични принципи.

Да не говорим, че освен всичко друго, ако някой тук използва "вратичка, позволяваща манипулации на общественото мнение", липсата на Edit едва ли да го спре. Само че, помислял ли си, че другите хора също имат мозък и могат да четат и мислят? Да оставим настрана факта, че си прекалено мнителен, но ако някой се опитваше по толкова елементарен, глупав и смешен начин да манипулира когото и да било, не мислиш ли че е доста обидно за хората да им казваш "Вас ви манипулират чрез Edit бутона"?

И накрая - ако това ще те успокои, аз лично ти обещавам ей сега на минутката да спра да ползвам Edit и вече да ползвам Preview до дупка, преди да си поствам постовете. Само кажи. :D:8D:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот MOD » Вто Юни 08, 2004 10:50 am

Идеята за отнемане на възможността за редакция на поста след РАЗУМНО количество време е добра, тъкмо и затова я сложих във Wish List-a.
Идеята за отнемане на възможността за изтриване на пост е ПРЕКАЛЕНА и не ми се струва удачна ( тоест и аз съм твърдо ПРОТИВ )
--------------------------------------------------------------------

MOD = Master Of Disaster :D:D:D
"Никога не спори с тъпак, хората може да не забележат разликата."
MOD
 
Мнения: 2011
Рейтинг: 1715
Регистриран на: Сря Авг 27, 2003 2:58 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Вто Юни 08, 2004 2:42 pm

ахаха! метал психото пак го удари теорията на конспирацията. спокойно, брато, комунистите не са навсякъде около теб с единствената цел да завземат света. :D студената война отдавна свърши, не си ли забелязал?
аре със здраве...
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот velco » Вто Юни 08, 2004 4:15 pm

[quote="M1010X"]

ахаха! метал психото пак го удари теорията на конспирацията. спокойно, брато, комунистите не са навсякъде около теб с единствената цел да завземат света. :D студената война отдавна свърши, не си ли забелязал?
аре със здраве...
[/quote]

Just because you're paranoid doesn't mean they're not after you. :D:D:D
:paperba: Proud member of the "Brown Paper Bag Team(tm)"
velco
 
Мнения: 1807
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Сря Мар 17, 2004 6:12 pm
Местоположение: Bulgaria

Мнениеот M1010X » Вто Юни 08, 2004 4:24 pm

@velco: спокич, те не посягат на свои ;)
Above and beyond
Аватар
M1010X
 
Мнения: 1272
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Окт 28, 2002 11:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот Metal_Psycho » Вто Юни 08, 2004 7:24 pm

[quote="M1010X"]

@velco: спокич, те не посягат на свои ;)
[/quote]


ХА!Аз казах ли ви,казах ли ви,че и той е един от тях!
Те са навсякаде,няма отърване от тях!Криите се бунтовници,крийте се и бягаите докато удари часът на страшния съд!Тогава чарлитата ще видят що е то wild bulgarian sonofabitch:uzi::flamethr::nuts:;):D:D:D:D:D:D
По живо и по здраво и да не забравим:beer:Cheers :8D:
Аватар
Metal_Psycho
 
Мнения: 3360
Рейтинг: 1993
Регистриран на: Пон Окт 06, 2003 10:50 am
Местоположение: Bulgaria


Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 104 госта