Предложение за откраднати велосипеди

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Kamaka » Съб Мар 24, 2012 9:07 am

Темата я пуснах тук за да не потъне в огромната тема за "Откраднати велосипеди!"

Понеже скоро ми бе откраднат велосипеда и започнах да се замислям по-сериозно какво може да се направи за неговото намиране и предотвратяване на кражбата.

Имам предложение към форума, да се направи база данни която да е достъпна с парола само от търговци и сервизи за велосипеди. В базата данни да има: Марка, Модел, Цвят, Сериен номер, Кратко описание.
Забелязвам че има доста скъпи и хубави откраднати велосипеди, които все някой ден ще посетят сервиз. На техническото лице ще му отнеме няколко минути за проверка в тази база за съмнително колело. Естествено не всяко ще се проверява, има си редовни клиенти.
Разбира се това работи само по сериен номер на рамката и ако техническото лице има желание да го направи. Но все пак е нещо. Убеден съм, че рано или късно ще има ефект, колкото и малък да е той за късметлията ще е голям. :)


Ако базата данни е трудоемка, може и с екселски файл върши работа. Добре ще е паролата да се подменя периодично, да се изпраща на определена група хора, не е добре всеки да има достъп. Бъдещия собственик да не знае, че му го има колелото в тази система.

В общи линии е това, ако ви харесва и има интерес, аз съм готов да съдействам с каквото мога.
Kamaka
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 2:43 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Chroni » Съб Мар 24, 2012 11:06 am

Колкото и да ми се иска да го има .. Много трудно може да стане това , иначе идеята е добра ;)
Карам Клаймбър - skype: johnni_walkers
Аватар
Chroni
 
Мнения: 292
Рейтинг: 1134
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 9:34 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Admin » Съб Мар 24, 2012 12:42 pm

Идеята не е нова и според мен също е добра, но ето няколко други неща около нея:
1. Кой ще я реализира? То не е толкова лесно, ако трябва да се направи като хората.
2. За съжаление смятам, че твърде малко хора ще намерят време да следят и сравняват в тази база-данни, така че в крайна сметка ще трябва да се хвърля труд по нея от едни, без реално да се ползва от други и ефектът ще е минимален според мен.

Все пак, ако някой желае да направи такава система, с удоволствие ще сложа линк към нея, и банери и каквото друго трябва, за да я популяризирам. Не смятам, че тя трябва да е част от МТБ-БГ. Напротив - може би е по-добре това да си е отделен сайт, към който да има връзка и откъм нашия сайт/форум, и откъм другите сайтове, и откъм магазините. Но пак казвам, за да стане добре, трябва доста труд да се хвърли и то при съмнителен ефект.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот did » Съб Мар 24, 2012 1:40 pm

Admin написа:съмнителен ефект.

:agree:

Истината е:

1. Пазете си велосипедите.
2. При всяка кражба, колкото и да е маловажна, регистрирайте я в МВР. Така даже и да не ви намерят велосипеда, в един момент ще стане ясно, че има ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ с кражбите на велосипеди. В момента няма голям проблем, понеже така казва статистиката. Пък статистиката казва така, понеже хората не си търсят правата по "нормалния" начин, а се чудят, какви нови сайтове да се пръкнат.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот subritual » Съб Мар 24, 2012 10:15 pm

http://veloregister.bg/
Видях го случайно преди около година. Пускам го в случай, че не е известен. Незнам какъв е ефекта от него.
Аватар
subritual
 
Мнения: 1362
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Юли 01, 2008 2:02 pm
Местоположение: Джебел

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Ozzie » Нед Мар 25, 2012 10:44 am

subritual написа:Не знам какъв е ефекта от него.

Такъв, че аз (а и други хора от форума) не бихме си регистрирали велосипедите там. :)
'щото на мен поне ми прилича на каталог къде какво има...
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Kamaka » Нед Мар 25, 2012 3:51 pm

subritual написа:http://veloregister.bg/
Аз също не бих си регистрирал колелото тук.

Да, идеята ми бе нещо такова, но става въпрос САМО и единствено за КРАДЕНИ велосипеди. Също така съм писал, че регистъра не трябва в никакъв случай да е публичен. Аз, ако си купя колело за 300 лв. проверя го че струва 2500 лв. и го открия в този регистър ще направя всичко възможно да стане неразпознаваемо.

Единствено мога да се съглася, че може да остане неизползван целия този труд. Но ако получи достатъчна популярност, все ще има полза. А това че истината е че трябва да се пази, не съм съгласен. Истината е че ако решат да ти го откраднат ще намерят начин. За полицията също не вярвам да помогни кой зная колко. Не може да подадеш жалба за кражба, с жалбата да предоставиш видео записи и след една седмица след като аз съм настоявал среща с разследващия по случая той да ми заяви, че не е гледал материалите понеже диска не се чете на компа му.

Това е истината за съжаление. Явно не ми е чак толкова добре идеята, колкото си мислих.
Kamaka
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 2:43 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот stilo » Нед Мар 25, 2012 5:06 pm

Май най-добрият начин да се предотвратят препродажбите на крадени колела е наличието на регистрационен талон на колелото, който всеки собственик да получава при покупката на колелото. Тогава всеки, който тръгва да купува колело "втора употреба" трябва да изисква такъв талон от продавача. Дори са собствена сигурност в бъдеще да не се окаже че на вятъра си е дал парите. А и полицаите ще могат да проверяват дали движещите се колела са легални и бързо ще става проверката - "Носиш ли? Покажи?".
При кражбите и продаването на колелата на части, обаче ситуацията става неконтролируема.
Аватар
stilo
 
Мнения: 545
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 8:40 am
Местоположение: on the road

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Kamaka » Нед Мар 25, 2012 6:32 pm

@stilo :agree:
Това е най-добрия вариант, велосипедите да се регистрират към МвР и да се спират за проверка от органите за реда. Остава само разпродаването им на части, но от това май няма мърдане, има го и при автомобилите и при моторите и т.н.

Може би, някое вело сдружение да инициира предложение към НС. Аз съм :peace:. Да съм пълноправен участник в движението със своите предимства и недостатъци .
Kamaka
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 2:43 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот petzi » Нед Мар 25, 2012 7:40 pm

...и технически преглед на колелото пред камери два пъти в годината,гражданска отговорност,психопреглед на велосипедиста и завършен курс за управление на велосипед от 300 лева и нагоре... :rofl:
По-горе е написано единственото решение.Повтарям за тези които не са чули и разбрали.

Пазете си велосипедите!
petzi
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 5:59 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот PtD » Нед Мар 25, 2012 9:37 pm

A кой ще определя кой може да чете в тази база и кой не? С препоръка от двама души, подпечатана с кръв, или как?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот xargs » Нед Мар 25, 2012 9:54 pm

Всъщност няма голямо значение кой ще чете, тъй като тя е само за откраднати велосипеди.
По-важното е всъщност някой да я преглежда.
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Kamaka » Пон Мар 26, 2012 9:07 am

PtD написа:A кой ще определя кой може да чете в тази база и кой не? С препоръка от двама души, подпечатана с кръв, или как?


това доказва че само си пишем, без да се чете и мисли. Писъл съм го два пъти по-горе.

Зарежете, нищо няма да се получи, само си ланкаме.
Kamaka
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 2:43 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот PtD » Пон Мар 26, 2012 12:36 pm

Kamaka написа:
PtD написа:A кой ще определя кой може да чете в тази база и кой не? С препоръка от двама души, подпечатана с кръв, или как?


това доказва че само си пишем, без да се чете и мисли. Писъл съм го два пъти по-горе.



Хайде моля, посочи ми, че не видях. Пише нещо за търговци и пароли. А кой ще определя кой да получи парола, а кой не? Осветли мене, грешнаго?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот Kamaka » Пон Мар 26, 2012 2:22 pm

Kamaka написа:Имам предложение към форума, да се направи база данни която да е достъпна с парола само от търговци и сервизи за велосипеди.

Разбира се това работи само по сериен номер на рамката и ако техническото лице има желание да го направи.


не желая да се заяждам, ако някой има какво да каже, да пише, ако ли не да си чете
Kamaka
 
Мнения: 25
Рейтинг: 1162
Регистриран на: Сря Дек 29, 2010 2:43 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот veskoz » Пон Мар 26, 2012 4:49 pm

stilo написа:Май най-добрият начин да се предотвратят препродажбите на крадени колела е наличието на регистрационен талон на колелото, който всеки собственик да получава при покупката на колелото. Тогава всеки, който тръгва да купува колело "втора употреба" трябва да изисква такъв талон от продавача. Дори са собствена сигурност в бъдеще да не се окаже че на вятъра си е дал парите. А и полицаите ще могат да проверяват дали движещите се колела са легални и бързо ще става проверката - "Носиш ли? Покажи?".
При кражбите и продаването на колелата на части, обаче ситуацията става неконтролируема.

Имах немски велосипед с нещо като бандерол залепен на гърба на задния светлоотразител. Оказа се, че е практика. По-натам видях и други подобни светлоотразители с "стикери". При белите хора е така, но тук би станало единствено допълнителна предпоставка за корупция на дребно.
С две думи, каквото и да стане го изяжда/плаща/поема целокупния български народ. Пак стотиииици милиарди ще отидат за изграждане на "система" и обучение на "кадри", който да работят с нея, за машини които да печатат стикерите и т.н. Криворазбрана европеизация.
Сервизът за моя велосипед! http://www.velo09.com
Аватар
veskoz
 
Мнения: 4508
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Дек 29, 2007 12:30 pm
Местоположение: София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот PtD » Пон Мар 26, 2012 5:03 pm

Kamaka написа:
Kamaka написа:Имам предложение към форума, да се направи база данни която да е достъпна с парола само от търговци и сервизи за велосипеди.

Разбира се това работи само по сериен номер на рамката и ако техническото лице има желание да го направи.


не желая да се заяждам, ако някой има какво да каже, да пише, ако ли не да си чете


И аз не желая да се заяждам. Просто не виждам да си посочил как точно ще се дава достъп до тази база данни на лицето Х. Понеже явно не загряваш за какво става дума, нека ти дам практически пример: нека предположим, че аз търгувам с крадени велосипеди. Имам на Женския пазар магазинче за велосипеди, в което продавам легално, а в мазето складирам крадените. Е, да допуснем, че аз науча за тази невероятна кражбопредотвратяваща база данни и се свържа с тези, които я поддържат. На какво основание те ще решат имам ли право на достъп до нея или не?

С което искам да ти обърна внимание, че идеята ти всъщност е повече вредна, отколкото полезна.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот xargs » Пон Мар 26, 2012 6:17 pm

И като получиш достъп, по какъв начин ще злоупотребиш с новата за теб информация, че крадения велосипед който продаваш е краден?
Аватар
xargs
 
Мнения: 454
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Фев 19, 2012 12:01 am
Местоположение: София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот did » Пон Мар 26, 2012 7:19 pm

Такава информация има право да събира само МВР. Разните "сайтове" да се самозатрият ритуално!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот zafirovp » Пон Мар 26, 2012 8:24 pm

Добре де, а какво става ако серийният номер на велосипеда е заличен?
Търся Marzocchi Roco на части.
Аватар
zafirovp
 
Мнения: 1086
Рейтинг: 1297
Регистриран на: Съб Май 16, 2009 10:00 pm
Местоположение: София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот bdz43r » Пон Мар 26, 2012 9:08 pm

Каквото става и ако не е заличен - нищо.
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот PtD » Пон Мар 26, 2012 10:33 pm

xargs написа:И като получиш достъп, по какъв начин ще злоупотребиш с новата за теб информация, че крадения велосипед който продаваш е краден?

Ще го разчастиш и ще продадеш компонентите, за които няма информация в базата. Наистина ли не можеш да се сетиш сам?
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот mutant » Вто Мар 27, 2012 6:19 pm

Kamaka написа:Бъдещия собственик да не знае, че му го има колелото в тази система.
И защо да не знае?
Аватар
mutant
 
Мнения: 57
Рейтинг: 1223
Регистриран на: Вто Дек 06, 2011 3:47 pm
Местоположение: Габрово

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот blagovest78 » Чет Юни 04, 2015 10:43 pm

Аз бих препоръчал този сайт, поне е създаден с тази цел http://spravedlivostbg.com/pages/pages% ... ipedi.html
blagovest78
 
Мнения: 2
Рейтинг: 1180
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 1:52 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот evin » Пет Юни 05, 2015 11:11 am

Идеята на veloregister като цяло е добра, но липсва ефективност в подхода със стикера. За да има ефект, трябва всички части по велосипеда да се маркират трайно (механично, по химичен метод) с труден за заличаване номер, подобно на маркираните автомобили. Така вече наистина става трудна препродажбата на разфасован краден велосипед, а и разплитането на мрежата ще е много по-лесно, ако проследиш 1 маркиран чарк.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот cvb » Съб Юни 06, 2015 10:38 pm

PtD написа:A кой ще определя кой може да чете в тази база и кой не? С препоръка от двама души, подпечатана с кръв, или как?

ел.подпис :agree:
майка да не си..Изображениекой съм азИзображениевелосиРАПТОР цъкащите минуси имат малка пишкаИзображение
Аватар
cvb
 
Мнения: 1778
Рейтинг: 859
Регистриран на: Съб Дек 16, 2006 9:28 pm
Местоположение: Рейтинг: 5000

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот 9teen8t9 » Съб Юни 20, 2015 6:13 pm

1. В голяма част от сервизите липсва компютър и интернет.
2. 90% от крадените колела минават през граница в Сърбия и от там вече се разпределят. Един приятел си намери колелото, след като беше дал лично молба към КПП за издирване на рамката. След 1 седмица му се обадиха от Калотина за да дойде да си я разпознае, а и да представи документите доказващи собствеността му.

та накратко, идеята е ясна, но не е приложима.
Аватар
9teen8t9
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1158
Регистриран на: Чет Май 29, 2014 10:20 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот outfaced » Съб Юни 20, 2015 9:21 pm

9teen8t9 написа:... и да представи документите доказващи собствеността му.

E това ми е чудно как ще се получи на колела сглобявани част по част с чаркове 2ра ръка.
Изображение Изображение
продавам: разни неща
Аватар
outfaced
 
Мнения: 6057
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 20, 2007 3:24 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот 9teen8t9 » Нед Юни 21, 2015 10:11 pm

като купуваме 2ра ръка, винаги трябва да го имаме и това на ум.
Аватар
9teen8t9
 
Мнения: 84
Рейтинг: 1158
Регистриран на: Чет Май 29, 2014 10:20 pm

Re: Предложение за откраднати велосипеди

Мнениеот evin » Пон Юни 22, 2015 9:52 am

Оправията е да се въведе регистрационен режим на велосипедите с регистрационна табела под надзора на КАТ или друга организация (по-добре). Такива регистрационен режим е имало пред 1944 г. в БГ, монтирали са се регистрационни табели на предния калник на велосипедите. Всяка покупко-продажба на цял велосипед или само рамка да минава през (пре)регистрация и нотариус. Всяка рамка да си върви със сертификат ("талон") със сериен номер и собственик. Не може за някакви пикливи мотопеди за по 300-500 лева и за газово и въздушно оръжие да има подобни режими, а за скъпи велосипеди (стандартно 1000+ лева), които се крадат поголовно, да няма. Съответно да има наказание за нерегистриран велосипед.
Аватар
evin
 
Мнения: 535
Рейтинг: 1542
Регистриран на: Чет Юли 07, 2011 3:12 pm
Местоположение: на село до Божурище, някъде около София

Следваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта