НОВО!!! Рейтинги във форумите на МТБ-БГ

Тук ще намерите упътване за ползване на форума и правилата за общуване в него. Това е мястото за вашите предложения, критики и каквото друго се сетите, свързано с форума или сайта като цяло.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 400 / 600 / 10

Мнениеот Climber » Нед Яну 13, 2008 1:32 pm

teodor_peev написа:но съм писал и неще който са за +,но за тях пак ми бутат -

Май на всички им се е случвало, но не може да се отрече, че форума стана малко "по-умен" и както писаха - сега поне някои се замислят преди да пишат.
Таз година Climber лек!
До година Orange мек!
Аватар
Climber
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 8:30 pm
Местоположение: Златица

Мнениеот Admin » Нед Яну 13, 2008 2:37 pm

Climber написа:Така с един поглед ще може да се види дали на него (пича с 1500 рейтинг) не са му дадени напразно 1700 или просто в последно време пише само глупости.
Или той се движи нагоре от 1200 т.е. пише смислени неща.


Добре, но тази информация каква полза има? Според мен вредата от нея би била, че някой като види, че друг има тенденция за покачване или за спадане, може да се повлияе и да оцени дадено негово мнение по различен начин спрямо това, което би му дал ако не знае дали върви нагоре или надолу. С подобно обозначение би се поставил допълнителен акцент към тенденцията в нечий рейтинг, а не към мненията на този човек - нещо, което смятам за излишно.
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот bikerider » Нед Яну 13, 2008 2:47 pm

teodor_peev написа:моа да пиша само простотии


нима е лъжа? :popcorn:
Do or do not. There is no try...
Аватар
bikerider
 
Мнения: 17273
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 07, 2003 10:25 am
Местоположение: Eutropia

Мнениеот Climber » Нед Яну 13, 2008 3:01 pm

Говоря за ползата за четящия, а не толкова за ползата/вредата на даващия оценка. Например ако някой пусне тема, в която пита за нещо и много хора го съветват/дават отговори, той би се доверил на тези, които имат повишаващ се рейтинг, а не спадащ.

С подобно обозначение би се поставил допълнителен акцент към тенденцията в нечий рейтинг

Не се бях замислял за това, но все пак нали се приема, че тези които имат правото на оценка не би трябвало да се подвеждат така лесно.
Таз година Climber лек!
До година Orange мек!
Аватар
Climber
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 8:30 pm
Местоположение: Златица

Мнениеот Admin » Нед Яну 13, 2008 3:45 pm

@Climber
Не се изразих правилно, моя е грешката.

За четящите наистина може да има някаква полза, но не забравяй, че системата от рейтинги в никой случай, ама изобщо не е предвидена да замени мисловния процес у хората. Затова всеки, който е загрижен достатъчно, би трябвало да си прецени за всяка конкретна тема и всяко конкретно мнение в нея дали и колко е стойностно. Рейтингът на когото и да било не гарантира нито вярност на конкретно негово мнение, нито гарантира че този човек има много или малко знания, точна или неточна информация и т.н. А пък покачването или намаляването на нечий рейтинг още по-малко гарантира подобни неща. Така че който го интересува, ще си проучи какви са другите мнения на този "автор", ще съпостави с мнения за неговите мнения и т.н.

Това, което предлагаш ти, според мен ще заприлича на нещо от типа "Я да посочим с пръст тези, на които им пада или им се вдига рейтинга". Няма нужда от подобно посочване. Ако рейтинговата система може да стимулира някого да промени писането и поведението си към по-добро, за това е достатъчно той да може да следи собствения си рейтинг.
Последна промяна Admin на Нед Яну 13, 2008 4:37 pm, променена общо 1 път
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Climber » Нед Яну 13, 2008 4:28 pm

Ок, вие си решавате.
Просто предлагам! :beer:
Таз година Climber лек!
До година Orange мек!
Аватар
Climber
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1478
Регистриран на: Чет Дек 30, 2004 8:30 pm
Местоположение: Златица

Мнениеот Rancid » Сря Яну 16, 2008 1:26 pm

Isidor написа: поне да имаше функция, която да ти показва кой ти е бутнал минус, че да му го върнеш.

Такава функция има,но не е достъпна за простолюдието... :)
Изображение
Аватар
Rancid
 
Мнения: 1303
Рейтинг: 1710
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 10:35 pm

Мнениеот shepo » Сря Яну 16, 2008 1:31 pm

ахааа така значи... :D
shepo
 
Мнения: 955
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Пет Май 05, 2006 9:49 am
Местоположение: България , София

Мнениеот bdz43r » Сря Яну 16, 2008 6:39 pm

Rancid написа:Такава функция има,но не е достъпна за простолюдието... :)
Значи да внимаваме много с минусите за непростолюдието. :)

Ще е полезно след гласоподаването някъде да пише колко време остава от 10-те минути, та да не се чуди човек, ако си е набелязал нещо друго за гласуване, също и за кое мнение е гласувано и за кое не (което също не се знае през тези 10 минути).
Аватар
bdz43r
 
Мнения: 1217
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Яну 20, 2006 9:57 pm
Местоположение: Sofia, Bulgaria

Мнениеот PtD » Сря Яну 16, 2008 8:03 pm

Това беше обсъждано, за съжаление при спецификата на уеб технологията е невъзможно да се направи без драстично да се увеличи натоварването на сървъра.
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Ozzie » Сря Яну 16, 2008 8:10 pm

Rancid написа:Такава функция има,но не е достъпна за простолюдието... :)

Яяяя пак, че нещо ми се губи май?
Защо мислиш така?
Доказателства можеш ли да преведеш някакви?
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот Rancid » Сря Яну 16, 2008 8:19 pm

Не желая да "превеждам" доказателства.Знам го и това ми стига.
Изображение
Аватар
Rancid
 
Мнения: 1303
Рейтинг: 1710
Регистриран на: Чет Сеп 01, 2005 10:35 pm

Мнениеот TOYAGA » Сря Яну 16, 2008 8:53 pm

Ozzie написа:Кой ни сра в гащите?


Що се праиш на тапа бе, мишок? Ви пикам на демократичната система! :D
Дръж се земьо, шоп те гази!
Аватар
TOYAGA
 
Мнения: 7138
Рейтинг: 1634
Регистриран на: Пон Сеп 29, 2003 5:28 pm
Местоположение: София

Мнениеот did » Чет Апр 03, 2008 7:15 pm

напоследък почти не гласувам.

хората, които с нещо ме впечатляват и ми се иска да им пусна плюсче, вече си имат 2000, а тези, които ме дразнят, и без това са твърде зле с рейтинга и не искам да ги лишавам от правото да пишат глупости.

май е време за идеята с нелинейните изменения на рейтингите, при които всичси двехилядници в един момент ще се окажат различни, а всички "критични" ще могат по-лесно да се върнат в играта.

ако някой от отговорните информирани фактори е забравил формулките, които предложих в началото, сори. и аз не ги помня. не е проблем да ги изфабрикуваме отново.
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Admin » Чет Апр 03, 2008 8:23 pm

@did
Че не помня формули, можеш да си сигурен! :D

Обаче не знам доколко това

хората, които с нещо ме впечатляват и ми се иска да им пусна плюсче, вече си имат 2000, а тези, които ме дразнят, и без това са твърде зле с рейтинга и не искам да ги лишавам от правото да пишат глупости


е проблем. За мен лично не е. Някак си ми се струва естествено хората, които се стремят към полезност, да им се вдига рейтинга и когато има достатъчно такива хора, логично е броят на двехилядниците да нараства. А пък за другите, които си споменал, не съм забелязал да има дефицит на глупости във форума, тъй че не ми е много жал за хора, които съм убеден, че дори не са прочели правилата.
Признавам, че в момента говоря малко прибързано, точно защото съм забравил какво "изкривяване" се постигаше с формулите, но и не знам има ли смисъл от усложняване на нещата, т.е. дали това, което си изтъкнал, представлява реален проблем за повечето хора :)
За съжаление тази седмица нямам възможност да се включа сериозно в подобна дискусия, ама ако се наложи, ще намеря :D
Интелигентният човек има възможност да се държи като такъв или като простак. Простакът няма подобен избор.
Аватар
Admin
 
Мнения: 16374
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Май 20, 2002 12:00 am
Местоположение: София

Мнениеот Alpina » Чет Апр 03, 2008 8:29 pm

Не може ли просто ако си стигнал 2к, и си ги задържал 3 дена, да ти пада рейтинга със 100. :dunno:
Все пак за хората, които сега имат 2000, това да направят мнения заслужаващи оценка 100 е "работа" за 15 мин.
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот did » Чет Апр 03, 2008 8:30 pm

Alpina написа:Не може ли просто ако си стигнал 2к, и си ги задържал 3 дена, да ти пада рейтинга със 100. :dunno:


има и по-елегантни решения. въпросът е дали това е проблем. според мене засега все още не е. ама ще стане!
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alpina » Чет Апр 03, 2008 8:37 pm

Аз не съм по елегантните, нито по интелегентните решения. Но съм за това, да се направи по-интересно "положението на върха".

Това защото ме е яд, че не съм там :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот PtD » Чет Апр 03, 2008 9:46 pm

Га яде кифтетата (т.е. беше с рейтинг 2000), ни рива! :D
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот Alpina » Чет Апр 03, 2008 9:54 pm

Ми да, са ша лапам туй миЕсо :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот Antares » Съб Апр 26, 2008 10:15 pm

Между другото започва доста сериозно да ме дразни тенденцията за уговорки за рейтинга. Например Time_Bandit за напълно кретенските си постове постоянно получава плюсове. Знам, че може да се види кой на кого е дал плюсове, за това предлагам да се въведат санкции - на такива индивиди, които преследват приятелите си и им дават плюсове за малоумни постове, изписани само и само да има изписан пост във форум с висока амплитуда на рейтинга, да им се отнема от рейтинга.
Също си мисля, че няма да е лошо това да се въведе като форма за наказание - отнемане на рейтинг.
Карикатурите ми . Крива Спица
He who sacrifices freedom for security deserves neither!
Ben Franklin
Аватар
Antares
 
Мнения: 7459
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Сеп 18, 2006 9:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот airborneone » Съб Апр 26, 2008 10:41 pm

Antares :agree:
p.p.
според мен трябва на известно време рейтинга да се рестартира.
т.е. повечето (ако не всички) пак да почват от 1700
Така, тези които заслужават, много бързо пак ще стигнат до 2000.
И ще се покажа кой трупа рейтинг в БЛА БЛА
Аватар
airborneone
 
Мнения: 3687
Рейтинг: 1998
Регистриран на: Нед Авг 07, 2005 7:26 pm
Местоположение: София

Мнениеот Ozzie » Съб Апр 26, 2008 10:52 pm

@Antares
Забелязах го този индивид (и още май един- двама) наскоро.
Събитията (твоя пост и един друг) ме изпревариха, но съм уведомил хората с по- големи възможности от моите да проверят за какво става въпрос и евентуално да вземат нужните мерки.
:agree:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Мнениеот bluskanie » Съб Апр 26, 2008 11:09 pm

:rofl: Са и форумна полиция ли ше има, която да следи "нередовните" гласове? :rofl:

Таралеж в гащите ли му се викаше...?
Лау кучетия...
Аватар
bluskanie
 
Мнения: 5820
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Мар 22, 2005 11:37 pm
Местоположение: San Diego, CA

Мнениеот PtD » Пон Апр 28, 2008 6:00 pm

The Big Brother is watching! :bigeyes:
Дреболия, обикновено нещо!
Аватар
PtD
 
Мнения: 10901
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Ное 17, 2003 3:36 pm

Мнениеот did » Пон Апр 28, 2008 6:17 pm

Практиката с подкрепянето на приятелите е нещо напълно естествено и няма начин обективно да се дефинира правило, по което да бъде санкционирана.

Това, че 3-4 идиотчета си мислят, че като лъжат на дребно и ще им пораснат пишките, си е само техен проблем.

По скоро проблем е, че вече на първите, които имаха право да гласуват, интересът е спаднал. Те не пишат нито плюсчета нито минусчета, и "новите правоимащи" са взели нещата в свои ръце.

Аз имам пак една гениална идея, ама ше я коментираме с Любо на Сопот :D
Q. b. f. f. f. s.
Аватар
did
 
Мнения: 16523
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Окт 14, 2003 3:00 pm
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Alien » Пон Апр 28, 2008 11:19 pm

did написа:Това, че 3-4 идиотчета си мислят


:rofl: :rofl:

did написа:Аз имам пак една гениална идея, ама ше я коментираме с Любо на Сопот :D


:V: :bawling:
I feel terrified, which is... you know, sickest feeling ever.
Brandon Fairclough
Аватар
Alien
 
Мнения: 3577
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Чет Окт 30, 2003 8:06 pm
Местоположение: София

Мнениеот kotka12 » Вто Апр 29, 2008 10:45 am

не е смешно
никак даже
защото ако има нещо което да мразя повече от селски тарикат
това са двама селски тарикати
The best-laid schemes o' mice an' men gang aft a-gley

http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=54478
Аватар
kotka12
 
Мнения: 3462
Рейтинг: 1980
Регистриран на: Пон Юни 27, 2005 8:02 am
Местоположение: Стара Загора

Мнениеот Alpina » Вто Апр 29, 2008 2:25 pm

kotka12 написа:двама селски тарикати


в едно тяло :D
C'est la vie
Аватар
Alpina
 
Мнения: 9083
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 03, 2005 12:26 pm
Местоположение: +3596997

Мнениеот inkozi » Вто Апр 29, 2008 4:48 pm

Статистика към момента на постване на мнението.

Потребители с рейтинг 2000-1900 - ~54 човека. От тях активни около 50.
Потребители с рейтинг 1900-1200 - ~368 човека. От тях активни около 250.
Потребители с рейтинг около 1200- ~4293 човека. От тях активни около 500.
Потребители с рейтинг 1200-1000 - ~361 човека. От тях активни около 250.
Потребители с рейтинг 1000- и надолу - ~60 човека. От тях активни около 50.

Тоест, активните потребителя на форума може приблизително да се определят на около 1000 - 1100 човека.

На тази база:
Потребителите, които имат "добър рейтинг" са ~5%.
Тези, които имат "лош рейнинг" - също са ~5%.
Потребителите, които никога няма да имат рейнинг, защото среден рейтинг, въобще не е рейтинг - остават ~90%.

Базирайки се на горните факти, мисля, че системата ви за рейтинг може би като замисъл е хубава. Но тя служи единствено за това, около 50, 60 предварително определени човека, водещи се като активни и уважавани протребители на форума, да дават мнение, кой колко е одобряван или харесван. Именно тези сте и хората, които определяте тенденциите, промените и развитието на форума. Не са нито хората със среден, нито тези с лош рейтинг, нито дори тези, които току що са придобили правото си да гласуват. Само, че качествените идей за развитие не идват от рейтинговата система.

Може би избрания подход от вас е правилен, може би не. Не мисля, че е нужно да се дават конкретни определение. Единствено ще си позволя да ви предупредя, че подобна система има своите сериозни подводни камъни, като:
- появяването на критична, неконтролируема маса от потребители с право на глас или другояче казано - таралежа в гащите. Мисля, че дори започвате да го усещате вече.
- лъжлив рейтинг на потребителите, дължащ се на неефективно оценяване на постовете им дължащо се на:
-- оценяването на тотално малоумни постове с "+" защото постващия е приятел/познат на гласуващия или "щото ме кефи как го каза"
-- оценяване на качествени постове с "-" защото са пуснати от потребител "неприятен" на гласуващия
- съществува риск и от разслояване на форума. /"тема за хора с рейтинг над/под ала бала", "аз имам толкова рейтинг така, че не ми давай акъл" и подобни/.

Та така. Да не ставам досаден. Надявам се да приемете поста ми по-скоро като критичнен, а не като фронтална атака към системата ви за оценяване, още по-малко към вас конкретно.

Позволявам си да дам мнение в тази тема, защото ми харесва форума.
Има настроените, има и достатъчно ред. Освен това доста неща научих от него. Надявам се, да се запаля и повече по вело купона. Така, че .. Само успех Ви пожелавам. :agree:
Последна промяна inkozi на Вто Апр 29, 2008 4:57 pm, променена общо 1 път
Аватар
inkozi
 
Мнения: 154
Рейтинг: 1160
Регистриран на: Вто Апр 22, 2008 9:09 am
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Мнения, предложения и въпроси за форума и сайта

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта