Изкачване на вр. Ботев - север

Форум за обикновените карания в тесен приятелски кръг или пък такива, в които основната цел е човек да си намери компания за 1-2 дни. Хората, членуващи в клубове или неформални групи, също могат да публикуват индивидуални карания в случаите, когато не става дума за обичайните разходки с други членове на групата.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 500 / 500 / 5
Правила на форума
В различните форуми и подфоруми на раздел "Мероприятия" действат особени правила, които можете да прочетете в тази тема, т. ІІІ.

Напомняме на всички потребители в раздел "Мероприятия", че в рамките на МТБ-БГ има Календар на събитията, който включва дори и индивидуални карания, стига инициаторите им да желаят това, т.е. да са вписали карането си там. По принцип в Календара ще намерите всички състезания и официално организирани карания. Календарът е на този адрес: http://www.mtb-bg.com/index.php/events/calendar .
Повече подробности за Календара можете да научите от тази статия: http://www.mtb-bg.com/index.php/other/o ... 7-calendar

Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Пет Авг 04, 2017 8:29 am

Препоръчайте маршрут за изкачване на вр. Ботев от северната страна с байк. Мислим да отседнем в гр. Априлци.
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот SStoeV » Пет Авг 04, 2017 8:41 am

От Априлци отивате в кв. Острец и има път водещ към х. Тъжа. Като се изкачите над хижата може да завиете надясно и директно да гоните към вр.Ботев през Юрушка грамада и заслон Маринка, от там е все нагоре до върха, като е все бутане. Нямам трак да изпратя, но като цяло е лесно за ориентация, понеже сте над горския пояс. :beer:
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Пет Авг 04, 2017 8:53 am

SStoeV написа:От Априлци отивате в кв. Острец и има път водещ към х. Тъжа. Като се изкачите над хижата може да завиете надясно и директно да гоните към вр.Ботев през Юрушка грамада и заслон Маринка, от там е все нагоре до върха, като е все бутане. Нямам трак да изпратя, но като цяло е лесно за ориентация, понеже сте над горския пояс. :beer:

Това е дефакто пътя който показва и Гугъл Мапса. https://www.google.bg/maps/dir/%D0%91%D ... 1235?hl=bg

Толкова ли е голям наклона, че от заслона нагоре е все бутане?
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот SStoeV » Пет Авг 04, 2017 9:10 am

Това е пътя, да. На места и той е стръмен, но за кратки участъци. Иначе от заслона до върха е бутане ако сте по прекия път, има път който се вие в продължение на няколко километра и може да карате по него стига да не е останала някоя пряспа. Преди сме го качвали от Острец до Ботев за около 6 часа, след това връщането през х.Плевен.
Аватар
SStoeV
 
Мнения: 684
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 26, 2007 7:10 pm
Местоположение: София

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Alexi » Пет Авг 04, 2017 1:03 pm

от Априлци горе до билото пак ще си побутате освен ако не сте доста нацепени типове които катерят всичко :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Пет Авг 04, 2017 10:39 pm

Alexi написа:от Априлци горе до билото пак ще си побутате освен ако не сте доста нацепени типове които катерят всичко :D

Ок, подготвих се психически за тикане. Иначе съм го качвал от Калофер без тикане.
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Нед Авг 06, 2017 6:53 pm

Всичко мина ок. Камъните са ужасни по пътя, не съм вдигал повече от 10 км/ч надолу. Иначе ми отне 6 часа до вр. Ботев. И към 3 надолу. Повечето тикане беше от долу до самото било, след това може да се дава газ до върха.
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот pancho_villa » Сря Авг 09, 2017 8:23 pm

Ок, подготвих се психически за тикане. Иначе съм го качвал от Калофер без тикане.


Дай малко инфо за маршрута през Калофер. Къде оставяте колите,колко километра е до горе,колко време отнема изкачването. Мисля скоро да направя и аз едно изкачване до горе.
Това ли е пътя по който поехте на горе:
Прикачени файлове
Screenshot_5.png
Screenshot_5.png (337.75 KiB) Прегледано 5723 пъти
Screenshot_3.png
Screenshot_3.png (470.76 KiB) Прегледано 5724 пъти
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Сря Авг 09, 2017 10:34 pm

pancho_villa написа:
Ок, подготвих се психически за тикане. Иначе съм го качвал от Калофер без тикане.


Дай малко инфо за маршрута през Калофер. Къде оставяте колите,колко километра е до горе,колко време отнема изкачването. Мисля скоро да направя и аз едно изкачване до горе.
Това ли е пътя по който поехте на горе:

Да, точно това е пътя. До самия връх може да се кара без да се тика. Лично аз го минах по време на състезанието "Балкан рън", като тръгнахме от центъра на гр. Калофер и времето ми за изкачване беше 3:45ч. Разстоянието до горе е около 38 км (от центъра на Калофер), от там където ще оставите колата, ще е малко по-малко. Единствено като проблем на места са камъните, но се преодоляват.

Колата иначе може да се остави малко преди това като се завие наляво, има голяма полянка. Аз съм оставял моята кола 2 пъти там за по 2 дни. https://www.google.bg/maps/@42.6556242, ... 6656?hl=bg

Вземете си малко храна, сандвичи например - на върха няма готвени манджи - само солети и шоколади.
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот moridinbg » Сря Авг 09, 2017 11:15 pm

Ние го качвахме от там в Неделя, когато се оказа и разгарът на горещата вълна.
Като гледам трафика какъв беше, с кола може и до върха да стигнеш без проблеми, ние се разминахме с, без да преувеличавам, между 20 и 30 коли до горе. Включително с кола на Паркова дирекция, която се размина с не малко от качващите се коли, но не предприемаха нищо.
Иначе нормалното качване е до Паниците, от там до върха са 28км.
Подготви се добре с вода - до горе има само една чешма, някъде на първите 7-8 километра. Повече от половината е над горския пояс и слънцето смазва.
Пътят е само ситни камъни и пясък - не се върти никак леко.
Такси ни взе 30лв да ни закара шофьора от Карлово до Паниците, за да докара колата.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот pancho_villa » Сря Авг 09, 2017 11:22 pm

OK ,мерси за съветите. А през класическия маршрут (не през хижа Рай и Райското пръскало) става ли за байк?
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Чет Авг 10, 2017 8:00 am

moridinbg написа:Ние го качвахме от там в Неделя, когато се оказа и разгарът на горещата вълна.

С вас ли се разминах на слизане? :)
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот moridinbg » Чет Авг 10, 2017 9:08 am

С нас (:
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Чет Авг 10, 2017 10:56 am

pancho_villa написа:OK ,мерси за съветите. А през класическия маршрут (не през хижа Рай и Райското пръскало) става ли за байк?

Евентуално с много бутане (половината маршрут) до хижа Рай може да се стигне. Нататък незнам, казват,че още по не може.
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот pancho_villa » Чет Авг 10, 2017 11:05 am

Имах впредвит този маршрут: https://tripsjournal.com/marshrut/gr-ka ... e-vr-botev. ,а не през хижа Рай. Той е доста по-къс от този по-който сте минавали и най-вероятно ще има стръмно и бутане,но ако става за колело
бих го пробвал.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Чет Авг 10, 2017 3:18 pm

pancho_villa написа:Имах впредвит този маршрут: https://tripsjournal.com/marshrut/gr-ka ... e-vr-botev. ,а не през хижа Рай. Той е доста по-къс от този по-който сте минавали и най-вероятно ще има стръмно и бутане,но ако става за колело
бих го пробвал.

Тоя маршрут съм виждал части от него (като съм минавал по другите два маршрута). За спускане сигурно на 80-90% процента може да се вземе. За нагоре незнам. Навит съм да го пробваме някой път, ако искаш?
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот pancho_villa » Чет Авг 10, 2017 7:31 pm

Тоя маршрут съм виждал части от него (като съм минавал по другите два маршрута). За спускане сигурно на 80-90% процента може да се вземе. За нагоре незнам. Навит съм да го пробваме някой път, ако искаш?


Обмислях да се изкача по класическия маршрут ако става и да се спусна по черния път. Ако направя обратното и е стръмно моите спирачки са нисък клас.. Питах приятели за класическия маршрут ,но всички са го ходили към хижа Рай и Тарзановата пътека.Не бих тръгнал по него преди човек да ми каже ,че става и с колело. Реших тази събота да го изкача и спусна по черния път. Ще съм в Калофер около 06:30. Това ми е първото сериозно катерене и ще се мотам. Ще се радвам ако имам компания :agree: ,но не мога да поддържам високо темпо.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот pancho_villa » Нед Авг 13, 2017 11:25 am

Лично аз го минах по време на състезанието "Балкан рън", като тръгнахме от центъра на гр. Калофер и времето ми за изкачване беше 3:45ч.

Човече искам да ти стисна ръката,ти си машина. Аз след 8 часа въртене,пръхтене,бутане, снимане най-накрая бях горе.10км.преди върха бях спрял да почивам и се чудех дали да обръщам, но минаха две момчета с велосипеди и ме мотивираха да продължа. Наистина се катери трудно по натрошените камъни. Един съвет за новобранците като мен: не спускайте с пренапомпани гуми защото няма да имате добро сцепление,може лекичко да изпуснете въздуха. До горе имаше 3 чешми,които работеха.
Аватар
pancho_villa
 
Мнения: 56
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Нед Апр 16, 2017 3:03 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Изкачване на вр. Ботев - север

Мнениеот Warxcell » Пон Авг 14, 2017 8:44 am

pancho_villa написа:
Лично аз го минах по време на състезанието "Балкан рън", като тръгнахме от центъра на гр. Калофер и времето ми за изкачване беше 3:45ч.

Човече искам да ти стисна ръката,ти си машина. Аз след 8 часа въртене,пръхтене,бутане, снимане най-накрая бях горе.10км.преди върха бях спрял да почивам и се чудех дали да обръщам, но минаха две момчета с велосипеди и ме мотивираха да продължа. Наистина се катери трудно по натрошените камъни. Един съвет за новобранците като мен: не спускайте с пренапомпани гуми защото няма да имате добро сцепление,може лекичко да изпуснете въздуха. До горе имаше 3 чешми,които работеха.

Машина е първия - 2:28ч. :D Аз бях 8ми.

Ако това ти се струва ужас, недей го качва от север. Там има хем натрошени камъни, хем големи камъни и няма катерене на ход. От север го качих за 6часа. :)
Warxcell
 
Мнения: 47
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Сеп 24, 2016 7:53 pm


Назад към Индивидуални карания

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта