Средно Движение

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Средно Движение

Мнениеот malotm » Сря Сеп 07, 2011 9:02 pm

http://img820.imageshack.us/img820/5041/013116519.jpg
Това е средното движение искам да го сваля ,защото лагерите са разбити.
Някой ще ме посъветва ли на къде се върти .. и има ли някакви опасности. :dontknow:
:bowdown:
(Снимката горе не е моя.Просто я намерих в интернет за пример..)
P.S. -> Ако мястото на темата не е тук , моля модераторите да я преместят на правилното.
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот vvvaaal » Сря Сеп 07, 2011 9:22 pm

Средното се сваля със специален ключ. По-добре отиди в някой сервиз да ти го свалят или си намери такъв, защото иначе ще е трудно и мъчително.
Аватар
vvvaaal
 
Мнения: 1731
Рейтинг: 1239
Регистриран на: Пет Апр 29, 2011 9:53 am
Местоположение: София

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Сря Сеп 07, 2011 9:32 pm

Колко ще струва долу-горе смяна на лагерите ..?И ако има някои от Ямбол да препоръча къде да отида ? Преди ходех при един дядо но той спря да се занимава с ремонт на велосипеди.

EDIT: Един приятел ми препоръча Велосервиза на КОЛЕВ .. някои да е ходел там ? :confused:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот monkols » Сря Сеп 07, 2011 10:54 pm

Ако става въпрос за Митко Колев,отиваи,чува ги нещата :beer:
monkols
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 8:02 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Чет Сеп 08, 2011 7:32 am

Да, за Димитър Колев става въпрос.Ще се ходи няма как не ми се рискува с чук .. нямам подходящите инструменти :D

EDIT: Някои да знае точен адрес на Колев? :bowdown:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот bio » Чет Сеп 08, 2011 8:10 am

специално това средно може да го свалиш и с подръчни инструменти +/- комбинирам ключ от "Балкан" (соц.). въпроса е как ще махнеш курбелите от средното ... затова вече трябва специфичен инструмент както ти казаха. въпросът е че тези средни движения са доста некачествени и "сложни" за правилен монтаж и настройка. смяната на няма да е скъпа, по някакви откъслечни спомени цяло такова средно е около 6-7 лв, лагерите да са . бих те посъветвал да смениш цялото средно с ос касета от този тип за самата дължина на оста обаче не мога да ти помогна (трябва да е същатата като на старото ти средно, обаче и представа си нямам колко са дълги каналите на двете оси и дали са съизмерими). ще се наложи и настроика на предния дерейльор, но това също не е сложна процедура.
желая ти успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Чет Сеп 08, 2011 8:22 am

Левия курбел съм го свалил , десния не съм пробвал..Затова искам адрес на Колев ..На място ще се разбера с човека и ще видим какво ще става..
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот monkols » Чет Сеп 08, 2011 12:09 pm

Нямам му никакви координати,но знам че има сайт-колевбайкс или нещо такова.Порови малко в нета,все ще изкочи от някъде
monkols
 
Мнения: 99
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 8:02 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Чет Сеп 08, 2011 12:55 pm

http://velokolev.free.bg/
Открих само това,но има само телефонен номер на които като звънна и не ми отговаря.. :dontknow:
Ако има някои знае точен адрес моля да сподели :bowdown: :bowdown: :bowdown:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот gasUNDbremse » Чет Сеп 08, 2011 11:17 pm

Здравей,аз ще се опитам да дам инфо за сервиз,в който съм ходил индиректно,но знам от първа ръка за човека.
Баща ми си редовно си ремонтира колелото там и се разбират много добре с човека.Има инструменти за всичко и е с много голям опит.Няма да хваля повече.
Тук ще се опитам да дам линк от картите на Гугъл,защото улицата не знам как се казва.
http://maps.google.de/maps?q=yambol&hl=de&ll=42.480467,26.502077&spn=0.000971,0.002642&sll=51.151786,10.415039&sspn=13.547057,43.286133&vpsrc=6&t=f&z=19&ecpose=42.48046661,26.50207657,382.29,-169.087,0,0 това е линка с долу-горе мястото.Става дума за първата или втората уличка в дясно след като минеш моста за "Каргона".Сервизът се намира между малките кооперации и стои на едно кьоше,виждат се двете стаи долу.Разтоянието след като завиеш от моста до сервиза е не повече от 30-40 метра.Майстора се казва Николай.Може да попиташ някого и сигурно ще ти кажат,а може и да видиш някои с колелета да висят там.
За всеки случай се опитах на снимката по-долу да покажа мястото.Едната стрелка е само предположение,просто мястото ми е замъглено в съзнанието дали беше първата или втората в дясно.Изображение
Стига толкоз писания,дано съм помогнал. :agree:
цитат от Тема за Любими байк фрази :
" неправилно посадено дърво ... "
:D :D :D :D :D
http://www.mtb-bg.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=31428#p341465
Аватар
gasUNDbremse
 
Мнения: 143
Рейтинг: 1375
Регистриран на: Пон Юли 26, 2010 2:15 pm
Местоположение: DE/BG

Re: Средно Движение

Мнениеот Watanabe » Пет Сеп 09, 2011 7:03 pm

Преди месец единственият и неповторимият, дъ уан енд дъ онли, мастер в нашия град ми свали средното със заварка. заварил некъв лост за средното, за да може да го развие. С ключа не станало, монтирано било с противоразвинтваща се материя (твърди).
Watanabe
 
Мнения: 257
Рейтинг: 1606
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 5:26 pm
Местоположение: Шумян

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Пет Сеп 09, 2011 8:10 pm

Моя случаи може и да се отмени .. карам си старото колело .. това ще го стягам другата година :peace:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот Alex Madman » Съб Сеп 10, 2011 4:50 pm

Здравей! Като гледам на снимката, средното ти много прилича на това, което беше на старата ми рамка: http://i54.tinypic.com/34626pz.jpg
Значи това, което е най- отвън (там където принципно влизат зъбците на инструмента) представлява една шайба, която аз лично успях да сваля с тръбен ключ (разбира се много внимателно, че да не я съсипя). Като я махнеш нея, остава само черупката, където лягат съчмите на лагерите. Нея би трябвало да успееш да хванеш с раздвижен ключ и сравнително лесно да свалиш. От дясната страна процедурата е елементарна: отново с раздвижения ключ и така. Лошото е, че имаше някаква шашма с резбите, а нещо не си спомням какво точно беше (все пак последно се занимавах в началото на годината). Ако не ме лъже паметта шайбата се развиваше наляво, а другата част надясно. От другата страна на средното, черупката си беше с нормална резба (тоест развиването става наляво). Ако нещо не съм обяснил като хората, питай :)
Fanatico написа:Егати тъпото колело, тема и автор.

Другия проект
Аватар
Alex Madman
 
Мнения: 439
Рейтинг: 1495
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 11:20 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот r1nftw » Съб Сеп 10, 2011 8:04 pm

За посоките-от лявата страна(при левият курбел) се развива наляво, от дясната страна-надясно. :agree:
Intel core i7 920 @4,1GHZ Sapphire HD7870 Ghz edition OC @1250/1600
Аватар
r1nftw
 
Мнения: 417
Рейтинг: 1244
Регистриран на: Пет Авг 19, 2011 6:24 pm
Местоположение: София

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Съб Сеп 10, 2011 9:26 pm

Мерси за обяснението и благодаря за разбирането.Днес ходих и взех 4 лагера, утре най-вероятно ще вида дали ще ги сложа.
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот krach » Съб Сеп 10, 2011 10:43 pm

Най - външната шайба (прилича на голям пръстен) ако може така да се нарече, която е с 3-4 прореза. Ако нямаш ключ за нея може да го свалиш с плоска отверка и чук, с леки почуквания. След като махнеш нея остава да свалиш "чашката" която държи лагерите. Това ако имаш ключ става по лесно, иначе ти трябва гаечен ключ размер 24-27 според зависи различни са. След като отвиеш е добре под колелото на мястото под средното да сложиш кърпа за да не гониш топчета. Ако са счупени лагерите (а те най - вероятно са, предвид че е евтин модел) ще се разпилеят топчета. Лагерите представляват метален "пръстен" с пластинки който хващат топчетата, те от тежестта и натиска 100% са изкривени и няма смисъл да се мъчиш да ги оправяш. Под 1 лев са ти бройката. След като свалиш гореспоменатата чашка трябва да извадиш оста (за да го направиш трябва да свалиш и 2та курбела) след което почистваш всичко много добре. Гресираш яко, НЕ С машинно масло с ГРЕС. Слагаш новите лагери (добре е да обърнеш внимание как са разположени лагерите преди свалянето им за да си спестиш повторната операция.) пак грес яко слагаш оста и слагаш чашката която я затягаш леко с гаечния ключ. Когато правиш това е добре да тестваш с курбела как се върти оста. Хем да няма луфт хем да не запича и да се върти свободно. Нещо което правя след подобни процедури е всяка резба да я намажа с грес, с цел следващия път да е по - лесно свалянето. След като си нагласил необходимото стягане и слагаш външния пръстен и по обратната процедура (чук и отверка) стягаш ЛЕКО не много (вместо чук и отверка може да използваш тръбен ключ).

Единственото което няма да може да спестиш от към инструменти подръчни е екстрактор за курбели 15 лв
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Нед Сеп 11, 2011 10:51 am

Така днес свалих всичко стигнах до лагерите .. и както всички знаете е неделя и няма от къде да купя нови.Вчера купих едни ама не са същите ( по-малки са) и операцията се отменя до понеделник.

Отново благодаря на всички за отговорите :bowdown:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот Шлек_народен » Нед Сеп 11, 2011 1:16 pm

malotm написа:Вчера купих едни ама не са същите ( по-малки са) и операцията се отменя до понеделник.

Ако съчмите на тия лагери дето си купил са същите, може да сложиш само тях ,без сепараторите.Мисля че по 10 се събираха на страна-редят се една до друга, докато не остане място за следваща съчма.Купил си 4 ,така че все 20 съчми ще има.Мажеш със грес и нареждаш съчмите.Няма проблем и без сепаратори да са.
Ако ти се вижда сложно-понеделник ,магазина !
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Нед Сеп 11, 2011 4:51 pm

Замислех се над това ,но най-вероятно ще сложа с сепаратора.Дясната чашка излезе много трудно..като я извадих след борба с чук установих че резбата не става и самата чашка е леко напукана около 0.5см.


Ще трябва и чашка да взема .. утре понеделник пазарен ден , ще се купува няма как :beer:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот krach » Нед Сеп 11, 2011 5:03 pm

Усложнил си си живота след като си свалил дясната чашка. Става със сваляне само на лявата. А иначе със сепаратор е по - добре. Понеже неминуемо при непрестанното въртене се появява луфт, при който без сепаратор има шанс топчетата да застанат в нетипична позиция.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Средно Движение

Мнениеот Ozzie » Нед Сеп 11, 2011 5:35 pm

Като си тръгнал да сваляш всичко, най- добре сложи едно средно с машинни лагери и ще си решиш проблемите за дълъг период от време.
Евтините такива бяха между 12 и 15 лв. и пак са по- добри от тези сепаратори и съчми.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...
Аватар
Ozzie
 
Мнения: 12470
Рейтинг: 1698
Регистриран на: Сря Мар 31, 2004 10:13 pm
Местоположение: Варна

Re: Средно Движение

Мнениеот Шлек_народен » Нед Сеп 11, 2011 5:35 pm

krach написа:при непрестанното въртене се появява луфт, при който без сепаратор има шанс топчетата да застанат в нетипична позиция.

Да бе, те затова на всичките шимански главини съчмите им застават във "нетипична" позиция , щото нямат сепаратори....
malotm написа:като я извадих след борба с чук установих че резбата не става и самата чашка е леко напукана около 0.5см.

Какви борби,какъв чук??? ... :bowdown:
Шлек_народен
 
Мнения: 323
Рейтинг: 1518
Регистриран на: Нед Май 22, 2011 7:44 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Нед Сеп 11, 2011 6:55 pm

Ами чашката се маха за първи път а колелото е доста старо.. и просто беше заяло и искаше доста блъскане с чук :D
Утре ще взема необходимите части и всичко трябва да е ОК.

ПП.Ако може модератор да затвори темата (или там както се казва) проблема ми е решен :beer:
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот krach » Съб Сеп 17, 2011 7:42 am

Имам следното питане, дали някой има идея. Преди седмица си разглобих средното (което е като посоченото по горе - евтино). Смених лагерите със същите каквито бяха, изчистих съответно смазах добре с грес. И всичко беше ОК ден два. В момента при натискане на педала (първо ляв после десен, имам предвид че ако натискам само ляв или само десен изпуква първия път след това ако натисна другия пак изпуква) се чува едно пукане. Оста няма луфт в никоя посока, в същото време не е пре-стегнато за да може да се върти (върти си се свободно).
Предвид че представлява 2 лагера, 1 ос и 2 затварящи "чашки" от двете страни. Каква може да е причината за това пукане?

П.П. Не че прави проблем при каране ама е много дразнещо.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Средно Движение

Мнениеот bio » Съб Сеп 17, 2011 8:20 am

може да пука от луфт в средното, от "недобре" затегнати курбели (или износени квадрати), или луфт в самите педали ... не съм карал конус/чашка на средното (на лично мое колело) от много години, съветвам те (както посъветвах и другото момче) да си купиш капсуловано средно.
успех !!!
анти-каски !!!
Аватар
bio
 
Мнения: 2512
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Съб Сеп 27, 2003 9:54 pm
Местоположение: Пловдив, България

Re: Средно Движение

Мнениеот krach » Съб Сеп 17, 2011 8:35 am

Няма луфт, ще пробвам за не затегнати курбели. Макар че натягах доста, ще пробвам да ги набия още на вътре (на оста) а иначе квадрата не е износен.
Ако и дозатягането не свърши работа ще послушам съвета за капсуловано.
krach
 
Мнения: 631
Рейтинг: 1451
Регистриран на: Нед Юли 31, 2011 11:27 am

Re: Средно Движение

Мнениеот malotm » Съб Сеп 17, 2011 9:12 am

Видях че пак сте писали в темата та и аз да се обадя :
Аз смених 2те "чашки" , оста и лагерите .. с старите курбели съм.Първите няколко дена и при мен имаше такова пукане при по-силно натискане на педалите.Например ако се изкачвам по нагорнище и съм на по-голяма скорост и като натисна здраво педалите и се чува пукане.Но след няколко дни по-късно това пукане спря и колелото си върви чудесно.
malotm
 
Мнения: 18
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 11:13 am

Re: Средно Движение

Мнениеот ivanst » Нед Сеп 16, 2018 7:37 pm

Привет.Имам велосипед CROSS GRX 29" и от няколко дни се чува гадно тракане на централното както му казвахме на времето ... та въпросът ми се следнияг... най-вероятно е за смяна.Какво бихте ми препоръчали ... възможно да е по добро от това което имам /изкара 6 месеца/ велосипеда месля че е в гаранция но не знам това дали влиза в гаранцията ... а и не съм от София.пазарувах онлайн и едва ли ще може да се направи нещо.
Благодаря.
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Re: Средно Движение

Мнениеот Alexi » Пон Сеп 17, 2018 7:00 am

влиза в гаранцията .. но за да ти го сменят ще трябва да отидеш в най близкия магазин представител на Крос
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Средно Движение

Мнениеот ivanst » Вто Сеп 18, 2018 9:47 pm

Благодаря.Това няма как да стане защото в града няма сервиз на Крос.Най-вероятно ще трябва да им се обадя поне да ми кажат какво точно средно движение да си взема.И по добро от настоящото - Shimano ABB UN 100 B22B
ivanst
 
Мнения: 17
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пон Мар 07, 2016 5:40 pm

Следваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта