glavina

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

glavina

Мнениеот axelmax » Чет Яну 29, 2004 11:40 pm

znachi parvata glavina mi beshe rotatex i kato si karah zadnata kolelo blokira i kato otvorih glavitata tam kadeto legeruvat lagetite ednoto ot leglata za lageri beshe otishlo pri drugoto zasto :?:posle si kupih glavina mount i sega kato ia otvorih se e napukala imai ste stane kato parvata glavina






marian
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Пет Яну 30, 2004 1:34 am

[quote="axelmax"]

znachi parvata glavina mi beshe rotatex i kato si karah zadnata kolelo blokira i kato otvorih glavitata tam kadeto legeruvat lagetite ednoto ot leglata za lageri beshe otishlo pri drugoto zasto :?:posle si kupih glavina mount i sega kato ia otvorih se e napukala imai ste stane kato parvata glavina
[/quote]


А виждал ли си главина в която на мястото на 9-те сачми на лагера можеш да вкараш 14? Щото точно това се случи на първата ми задна след пръсване на десния лагер и 5км каране само на ляв :D Причината е много проста и винаги една и съща - некачествени материали и изработка. Ама то за тая цена друго не може и да се очаква, нали? Решението:

1) някои модели на Ротатекс стават за капсуловани лагери 10х30 (избиваш прецаканите легла, пускаш по една стружка от всяка страна и набиваш лагерите) и резултата е повече от добър, на "Mount"-овете обаче не знам дали ще може да се приложи тоя номер, прекалено хилави ми изглеждат.

2) купуваш си хубава главина със шлици и капсуловани лагери (най-достъпни като цена май са Formula, Shimano и Point) и забравяш за проблема.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 9:33 am

windstream vse izmisliah nesto ama tezi lageri ne sali samo za vertikalni izmesvania speiamo kakto sedat na koleloto ,a zabchatkite sa mi na vintt takache nemada stane.a glavinata na moutn taikato e alu mojeli da izbia leglata
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Пет Яну 30, 2004 10:52 am

[quote="axelmax"]

windstream vse izmisliah nesto
[/quote]

Хе хе, ми това ми е работата. Освен това мразя да ползвам полуфабрикати, ама пък и не ми се дават луди пари за части които са изкючително надеждни но които никога няма да вкарам в пълноценна употреба.

[quote]
ama tezi lageri ne sali samo za vertikalni izmesvania speiamo kakto sedat na koleloto ,a zabchatkite sa mi na vintt takache nemada stane.
[/quote]

Това с лагерите наистина беше добро попадение (браво!), обаче важи за радиалните лагери, примерно обикновените сачмени. ;) Аз лично ползвах едни конични ролкови на SKS, само че не мога да ти кажа цена щото ги отмъкнах от работилницата на бащата. :D Венците не са проблем - развиваш ги, струговаш главината така че по-голямата част от лагера да се скрие вътре, набиваш лагера (всъщност и двата, като не забравяш за дистанционната втулка между тях) и после ги завиваш.

[quote]
a glavinata na moutn taikato e alu mojeli da izbia leglata
[/quote]

Като е алуминиева даже е по-лесно. Всъщност Ротатекс-а не е ли и той алуминиев?
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 12:15 pm

znachi za distancionnata vtulka da treba si az tova si mislih e nesto podobno ,kato se slojat takiva lageri kolko se udaljava jivota na glavinata:?: ,i kak ste zadvija lagera toest kak osta ste varti lagera nali treba da se zacepat da li ste stane samo s dve normalni gaiki ot dvete strani :?:a zapileneto nestone mi stana iasno :?:iste nemojeli da ne gi pilia :?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Пет Яну 30, 2004 12:45 pm

[quote="axelmax"]

znachi za distancionnata vtulka da treba si az tova si mislih e nesto podobno ,kato se slojat takiva lageri kolko se udaljava jivota na glavinata:?: ,i kak ste zadvija lagera toest kak osta ste varti lagera nali treba da se zacepat da li ste stane samo s dve normalni gaiki ot dvete strani :?:a zapileneto nestone mi stana iasno :?:iste nemojeli da ne gi pilia :?:
[/quote]


Ми зависи кой я прави и ти как я караш - примерно ако я дадеш на добър стругар и не се хвърляш много на диви спускания може и да те надживее ;) Оста се хваща към лагерите със стандартните гайки (добре е обаче да им сложиш и по още една за контра), може даже да си ползваш стандартна 10мм куха ос смъкната от някоя друга главина. Пилене никъде не съм споменавал, ако имаш предвид струговането - не, не можеш да минеш без него: корпуса на главината където се набиват стоманените легла за оригиналните лагери е леко на конус, освен това задната стена в която опират леглата не е точно перпендикулярна на страничната т.е. новия лагер първо няма да влезе и второ няма да легне хубаво. Самото струговане няма смисъл да ти обяснявам как става (предполагам няма сам да си го правиш, не че е трудно ама ако ще ти е за първи път по-добре недей), достатъчно е да връчиш главината и лагера на някой професионалист и да му кажеш какво искаш.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 12:58 pm

mersi za barzia otgovor znachi;
1. maham starite legla
2. davam da mi frezovat glavinata na 30mm
3. nabivam lagerite naravno s korpusa /a moje li da eponavatre ili ako e naravno e dostatachno:?:/ kato sam slojim vtulka koito da e opora na lagera
posle zategam gaiki igotovo
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 1:02 pm

mersi za barzia otgovor znachi;
1. maham starite legla
2. davam da mi frezovat glavinata na 30mm
3. nabivam lagerite naravno s korpusa /a moje li da eponavatre ili ako e naravno e dostatachno:?:/ kato sam slojim vtulka koito da e opora na lagera
4. posle zategam gaiki i gotovo

rotatexa ne e alu a tezi lageri lesno li se namirat
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 4:35 pm

znachi hodih pri edni sstrugarii mi kazaha che za alu glavinta nema da stane stoto stenata pri rezbata staa mnogo tanka a i nema kak da hvane universala glavinata stoto tam kadeto sa glavinite sa konus moje da stane s stonenata ama neznam kaji si mnenieto a lagerite se vodat radialno-aksialni:?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 4:36 pm

znachi hodih pri edni sstrugarii mi kazaha che za alu glavinta nema da stane stoto stenata pri rezbata staa mnogo tanka a i nema kak da hvane universala glavinata stoto tam kadeto sa glavinite sa konus moje da stane s stonenata ama neznam kaji si mnenieto a lagerite se vodat radialno-aksialni:?:
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Пет Яну 30, 2004 8:48 pm

[quote="axelmax"]

znachi hodih pri edni sstrugarii mi kazaha che za alu glavinta nema da stane stoto stenata pri rezbata staa mnogo tanka a i nema kak da hvane universala glavinata stoto tam kadeto sa glavinite sa konus moje da stane s stonenata ama neznam kaji si mnenieto a lagerite se vodat radialno-aksialni:?:
[/quote]


10x30 лагерите наистина ти изтъняват стената на резбата обаче дали ще се скъса зависи от това за какво я ползваш - първата която правих още си е здрава обаче собственика й почти не катери (еех, мързел). Иначе съм 100% сигурен че ако я тормозех аз с любимата си предавка 22:34 отдавна да съм й видял сметката. И понеже обичам да се презастраховам на мойта главина отляво сложих един двоен 10х30 angular-contact (чак сега се сещам за какво беснееше бащата тогава ;)), а отдясно два 10х28 deep-groove (щото най-малкия двоен е 10х30) с редуцираща втулка - доста по-стабилно става ама си е голяма играчка. Захващането на главината към патронника на струга става по фланеца за спиците и с обръщане на челюстите му (отнема около 10 мин). Със стоманената главина няма смисъл да се занимаваш.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Пет Яну 30, 2004 11:43 pm

znachi ot kakav material e vtulkata ti ,abe koleloto ne go jalia takache mai ste ia preeba barzo a spored tebe kolko ste struva vsichko /lageri , vtulka,strugovane........../ a zasto ot stomanenata nema da stane nisto




za lager 10x28 nema da stane stoto otvora sega e 28.5, kolko sa shirok edinichenia i dvoenia lager
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Съб Яну 31, 2004 12:42 am

[quote="axelmax"]

znachi ot kakav material e vtulkata ti ,abe koleloto ne go jalia takache mai ste ia preeba barzo a spored tebe kolko ste struva vsichko /lageri , vtulka,strugovane........../
[/quote]

Втулката беше от някакъв самолетен дурал (лека и здрава), може и от по-обикновен алуминий или стомана, каквото имаш. Цената й не трябва да е много все пак е една тръба не по-дълга от 60мм. Лагерите не знам как вървят, имай предвид обаче че вносните са скъпички. Българските на ВМЗ-Сопот също не са никак лоши (точно обратното всъщност :D). Изработката не знам колко ще ти излезе, аз по принцип сам си правя нещата, а което не мога го връчвам на бащата заедно с някоя бира ;) Обаче работата е доста пипкава така че може и доста да те пообръснат което би обезсмислило цялото начинание.

[quote]
a zasto ot stomanenata nema da stane nisto
[/quote]

Ами защото на повечето стоманени главини корпуса се състои от три части (двата фланеца за спиците и централното тяло) които са или набити, или завити един към друг, т.е. ще напрвиш бомбоустойчива ос за саморазглобяваща се главина. Освен това стоманата по-трудно се обработва.

[quote]
za lager 10x28 nema da stane stoto otvora sega e 28.5, kolko sa shirok edinichenia i dvoenia lager
[/quote]


Ми мойта главина я врътнах на 29мм и с една тънкостенна Cr-Mo втулка нещата направо си заспаха. Като избиеш леглото на стария лагер така или иначе ще ти се наложи да струговаш за да изгладиш повърхността така че може и ти така да направиш - ако не искаш или те е страх има и лагери 10х26, те със сигурност вече трябва да станат (пак с редуцираща втулка де). Ширината на лагерите не я помня, но можеш да разгледаш каталога на [url=http://www.skf.com/portal/skf/home/products?paf_dm=shared&paf_gm=content&paf_gear_id=4400006&newlink=1&lang=en]SKF[/url] и да си харесаш нещо. Може да пробваш и във [url=http://www.fag.com]FAG[/url] обаче техния сайт е много шантав и така и не можах да се добера до таблиците [:p]
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Съб Яну 31, 2004 1:02 am

1. ama nali stomanata e posdrava ot alu bi trebalo da stane :?:

2. kak moga da mahna legloto ot korpusa na glavinata bez daia schupa za da iasloja na drugata glavinaiteresnomi edali ste stane ako nowa glavina itolkova nema losho novoto e podobro
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Съб Яну 31, 2004 3:46 am

Моля те човече, пиши по-разбрано, направо мозъка ми прегрява докато схвана какво се опитваш да кажеш :xx(:

[quote="axelmax"]

1. ama nali stomanata e posdrava ot alu bi trebalo da stane :?:

2. kak moga da mahna legloto ot korpusa na glavinata bez daia schupa za da iasloja na drugata glavinaiteresnomi edali ste stane ako nowa glavina itolkova nema losho novoto e podobro
[/quote]


Би станало ако корпуса на главината беше едно цяло, но както вече ти казах той не е - точно връзките между трите части са слабите места, твърде е възможно докато избиваш леглата да разсфасоваш и всичко останало. Леглата се избиват със специален инструмент който няма откъде да купиш :D И за какво изобщо ще избиваш леглата от едната главина и ще ги набиваш на другата (ако правилно съм те разбрал)?

Всъщност аз това за смяната на лагерите го споменах само като възможно решение на проблема, за да го осъществиш обаче трябва или да дадеш главината на някой който вече го е правил, или да се снабдиш отнякъде със съответното оборудване. Т.е. ако нямаш познати стругари които първо биха ти направили инструмента за избиване и после биха ти фрезовали корпуса на главината по-добре е изобщо да не се захващаш - не стига че резултата няма да е това което очакваш, ами и маса пари ще дадеш за материалите и работата. Моя съвет е да изчакаш засега (то и без друго май не е много за каране) и да събереш малко пари за някоя по-истинска главина с капсуловани лагери. Ако пък наистина си се засилил към Drag Expert (що пък точно Expert?) най-хубаво въобще не си пилей парите за такива глупости ;).
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Съб Яну 31, 2004 10:05 am

dobre ama draga e s hubav montaj i ramka ,kakto i kapli,gumi,i ne losh amortesor kato za nachalo zasto da ne go kupuvam ,to che vednaga niama da e nema ama kakvo te drazni v nego za tezi pari tolkova /govora varianta bez disk
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата

Мнениеот Windstream » Съб Яну 31, 2004 1:28 pm

[quote="axelmax"]

dobre ama draga e s hubav montaj i ramka ,kakto i kapli,gumi,i ne losh amortesor kato za nachalo zasto da ne go kupuvam ,to che vednaga niama da e nema ama kakvo te drazni v nego za tezi pari tolkova /govora varianta bez disk
[/quote]

Не съм казал да не го купуваш, нито пък имам нещо против него, питах само какви са ти критериите да се спреш на него - имам предвид че един търси мека рамка за ХС, друг пък твърда за спускане, е такива работи. Иначе никак не е лош байка... BTW напълно ми е ясно защо ще вземаш варианта с V-Brake и затова няма да ти давам излишни съвети в тая насока, но ако можеш да ги уговориш да ти сложат колело за диск отпред (не би трябвало да качи цената много) по-късно когато имаш възможност за ъпгрейд ще ти е много по-лесно (и евтино). Даже тук един LBS от половин година така си продава почти всички велосипеди - с главина за дискова спирачка отпред.
Officially recognized show-off post whore - Yee-haw! :cowboy:
Аватар
Windstream
 
Мнения: 2068
Рейтинг: 1700
Регистриран на: Нед Мар 30, 2003 7:57 pm
Местоположение: Detroit, USA

Мнениеот axelmax » Съб Яну 31, 2004 7:49 pm

da i az taka smiatam da go vzema s glavina za disk




a pobarkan oste poveche;)


marian
"У планину се раджаю ора, а у полье тикве"
Аватар
axelmax
 
Мнения: 7120
Рейтинг: 1614
Регистриран на: Сря Юли 23, 2003 9:09 pm
Местоположение: Столицата


Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта