Смазване на верига!

Форум за въпроси, свързани с поддръжката и ремонта на велосипедите. Примерно: Как да си оправя това? Скърца ми еди къде си - на какво може да се дължи? Съвместимо ли е това с онова? и др. такива.

Рейтинг за публикуване на тема / Рейтинг за отговор / Тежест: 1100 / 1100 / 20

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юни 19, 2017 7:33 pm

За сега на първо място ми е сухата смазка на Muc Off (спрей, щото ми се досвидяха да дам 30 лева за керамичната). Е нема по-яка смазка - две седмици без да смазвам и звук не издаде веригата. Вчера си мих колелото, та затова и веругата, иначе сигурно щеше да кара още някой и друг ден.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот zim » Пон Юни 19, 2017 7:41 pm

Alexi написа:не знам дали е споменавано но по препоръка на един познат пробвах обикновено машинно масло - тубичка от 150 грама е 1.40 лв ,останах впечатлен много е тънко като водичка ,маже доста добре и не лепи особено боклуци ,единствено се иска по честичко да се смазва примерно на 40-50 км горско .. след разни смазки от по 17-25 лв с някои от които дрънчи веригата на сухо ,ми се струва че това ще го ползвам предимно

+1. От две години все така.
Аватар
zim
 
Мнения: 22
Рейтинг: 1200
Регистриран на: Пет Май 06, 2016 3:29 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот iL Diavolo » Пон Юни 19, 2017 9:46 pm

zim написа:
Alexi написа:не знам дали е споменавано но по препоръка на един познат пробвах обикновено машинно масло - тубичка от 150 грама е 1.40 лв ,останах впечатлен много е тънко като водичка ,маже доста добре и не лепи особено боклуци ,единствено се иска по честичко да се смазва примерно на 40-50 км горско .. след разни смазки от по 17-25 лв с някои от които дрънчи веригата на сухо ,ми се струва че това ще го ползвам предимно

+1. От две години все така.


За това ли става дума ?

Изображение
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Юни 19, 2017 9:50 pm

нещо подобно да ,моето е по светло вътре
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот iL Diavolo » Вто Юни 20, 2017 5:49 am

:beer:
Ще се пробва , че моята понякога трака като дизел от 90-те :D
!!! със скотовете съм !!!
Аватар
iL Diavolo
 
Мнения: 85
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Съб Сеп 10, 2011 5:55 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот kojuharov » Вто Юни 20, 2017 11:16 am

Аз като начинаещ се чувствам меко казано зашеметен от тая тема.
Мислех да си взема един обезмаслител и суха тефлонова смазка, за да смазвам всяка Неделя. Карам главно в София, всеки ден по 15 км.
Обаче сега като чета ... май ще трябва да мисля за други методи.

Всичко изброено - бензин, газ, тефлон и т.н. при какви натоварвания на велосипеда е нужно ?
"И тия дето гледат все в небето, свършват под земята."
Аватар
kojuharov
 
Мнения: 27
Рейтинг: 1225
Регистриран на: Пет Юни 09, 2017 11:06 am
Местоположение: София - Варна

Re: Смазване на верига!

Мнениеот vencil » Вто Юни 20, 2017 2:23 pm

Това което си решил да си вземеш е напълно достатъчно, дори при 15км. дневно изобщо няма смисъл всяка седмица да чистиш и смазваш. С времето ще започнеш да усещаш кога веригата ти е само за забърсване с парцал и леко смазване и кога ти е за основно почистване и смазване.
Аватар
vencil
 
Мнения: 186
Рейтинг: 1245
Регистриран на: Чет Май 28, 2015 6:05 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот didonch » Сря Юни 21, 2017 8:06 pm

Да споделя и аз моят опит: карам основно по черни/прашни пътища, тревясали пътеки и много малко по асфалт. Та за две години пробване на какви ли не смазки(умишлено не споменавам марки...) в ценови диапазон 1-20лв. накрая се върнах на доброто старо WD-40 Smart Straw Oil. Ако се кара само по чисти пътища(асфалт, градски условия), сигурно тези прехвалени скъпи смазки ще си покажат предимствата, но за моя начин на експлоатация на двукололесното возило просто не стават. Защо? Защото след нанасяне, колкото и да подсушаваш веригата все се намира от къде да излезе остатъчна смазка, а както всички се досещаме комбинацията прах, камъчета = мръсна скърцаща верига=бързо износване както на верига така и на зъбните колела и това обикновенно се случва в първите няколко км.
Как процедирам аз: след всяко излизане по черните пътища (а това са обикновенно около 30-40км) вземам един парцал пръсвам с въпросното вд40 в единия край и забърсвам мръсотията/пръхта която се е натрупала по веригата. След това пръскам вече почистената верига направо със спрея, като внимавам да не попадне по шина/дискове, подсушавам със сух парцал и вече съм готов за ново излизане.
Основно почистване правя само ако съм карал в дъжд/кал или веднъж месечно...можеби ....усеща се при педалиране кога веригата вече е за сваляне и киснене в "газена вана".
При използване на други смазки се налаше всеки път да ползвам машинка за почистване на веригата, или да я свалям и така да я почиствам.
didonch
 
Мнения: 318
Рейтинг: 1578
Регистриран на: Съб Май 14, 2016 12:09 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот stoyancha » Пон Юли 09, 2018 4:24 pm

И нека да съживя темата :D
Прехвърлих коментарите и главно се говори как се чисти веригата, аз съм си го решил това с Меглио, както и доста други, според това, което чета. Въпросът ми е каква смазка да си взема за лятото? Да, ясно, че трябва да е суха, но ако случайно нещо завали няма ли да замине лесно? Ако има такива, които са нещо хибридни :dontknow:. На тази съм се спрял сега - https://www.bikecenter.bg/maslo-za-veri ... dry-120ml/
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Пон Юли 09, 2018 4:29 pm

Препоръчвам въпросната смазка. Не съм я карал ако случайно завали, но за на сухо е супер.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Katana » Пон Юли 09, 2018 4:38 pm

Аз също ползвам въпросната смазка от 2 години. Ако случайно завали, почиствам веригата хубаво след карането и отново нанасям смазката.Ако карането е планинско предварително почиствам веригата ( основно ), след което нанасям смазка за мокро време Finish line Ceramic wet lude. Аз лично след всяко каране в мокро и кално време почиствам основно веригата и венците ...
Колкото до самата суха смазка.... на всеки 20/30 километра смазвам повторно.
Аватар
Katana
 
Мнения: 409
Рейтинг: 1343
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 10:22 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 4:45 pm

и аз имам от тази ,доволен съм
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот stoyancha » Пон Юли 09, 2018 4:47 pm

След като видях, че @Alexi е пуснал коментари, си викам - "Сега ще ми е казал да си взема някво машинно масло" :D :D
Благодаря от отзивите, ще я взема тези дни и аз. :beer:
Аватар
stoyancha
 
Мнения: 774
Рейтинг: 1399
Регистриран на: Съб Ное 21, 2015 4:31 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 5:08 pm

машинното масло е идеално за зимата и влажно време ,маже добре и тубичка 100мл е 1-2 лв - имам и от него .. но за прашните летни пътеки не е подходящо ( впрочем това лято спокойно може да се изкара с мокра смазка като гледам до момента :D )
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот moridinbg » Пон Юли 09, 2018 5:23 pm

Аз ползвам керамичната на Muc Off от няколко години, супер е. Сухата обаче пада изключително лесно, ако е мокро. Направо се отмива при по-дълго или по-мокро каране. Мократа издържа доста повече и си заслужава да се вземе и тя.
Аватар
moridinbg
 
Мнения: 1162
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пет Юли 06, 2012 11:59 pm
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 5:28 pm

повечето сухи смазки са на водна основа и не стават за мокро време ,за това са сухи :D
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Petar_stoychev » Пон Юли 09, 2018 6:57 pm

Аз от известно време използвам Squirt и не бих се занимавал с дуги смазки повече...не лепи боклуци веригата седи суха и е доста издържлива,дори и в мокро време се представя добре :beer:
Аватар
Petar_stoychev
 
Мнения: 526
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Авг 28, 2016 2:48 pm
Местоположение: Sofia

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Alexi » Пон Юли 09, 2018 7:01 pm

само дето не смазва ,но това ще го установиш като проследиш живота на една нова верига .. ползвах 1г
Аватар
Alexi
 
Мнения: 6276
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Вто Сеп 15, 2015 1:22 pm
Местоположение: Шумен

Re: Смазване на верига!

Мнениеот compira » Пон Юли 09, 2018 7:15 pm

Преди време си слазах веригата с това (нямаше друго подръка) http://autozone.bg/image/cache/catalog/ ... 0x1000.jpg
От тогава това ми е основната смазка! Издържа няколко пъти повече от всичко друго което съм ползвал. Тази грес я дават водо и мръсотия отблъскваща и много устойчива на натоварвания. Като обработя веригата и става като нова купена от магазина и държи дълго колкото такава (мисля всеки е усетил кефа от новата верига).
Когато смазвам следвам инструкциите на wurth за това, а те са: Първо отстранете всички замърсявания и стари смазки от смазваните детайли със спрей за почистване еди кой си... (това в най-общия случай е обезмаслител за дискове или нещо на подобна основа) аз ползувам евтин обезмаслител за дискове в диапазона 3-5 лв. и след това се смазва. Веригата разбира се я свалям и първо я поизмивам с примерно с меглио (ако преди това не съм я промил с водоструйката) и след това с обезмаслителя за да отстраня останалите боклуци и препарати (това е важно преди работа с всички добри смазки, идеята е че те създават слой над метала като влизат във взаимодействие с него, а препарати като меглиото примерно които ползваме всички създава тънък филм върху обработваните повърхности и така смазките не лягат върху метала... а от там и разбира се намаления им ефект) След това 2-3 мин да се изпари хубаво чистителя и смазвам... макс 2-3 мин и преди напълно да се е изпарил разредителя на смазката забърсвам излишното (то това за всички змазки де). След още малко време монтаж и пей сърце... 150-200км веригата е като нова дори и в дъжд!!!
Когато ме мързи с това ползувам мокра смазка на финишлайн понеже е мързелива(трайна)... но преди сериозни карания задължително вече процедурата.
Един флакон не е е евтин, но кара в пъти повече от всичко което се води за колело... е обезмаслителите вървят яко ;)
Аватар
compira
 
Мнения: 543
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 10:23 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот LiveByTheCode » Вто Юли 10, 2018 2:22 pm

Petar_stoychev написа:Аз от известно време използвам Squirt и не бих се занимавал с дуги смазки повече...не лепи боклуци веригата седи суха и е доста издържлива,дори и в мокро време се представя добре :beer:

И аз вече ползвам squirt, на тазгодишната витоша 100 единственото чисто място по колелото беше веригата и касетата :D
LiveByTheCode
 
Мнения: 169
Рейтинг: 1508
Регистриран на: Вто Ное 04, 2014 2:47 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ivaylod » Нед Окт 09, 2022 9:46 am

Здравейте, да попитам хората с опит в използването на различни смазочни материали за верига. Този спрей ще ми върши ли работа за градско каране и изобщо има ли особино значение дали използвам спрей или масло, ако карам в града по десетина километра дневно? Велосипедът не е с дискови спирачки.
https://www.lidl.bg/p/sabudi-maystora-v ... rey/p75126
ivaylod
 
Мнения: 32
Рейтинг: 1220
Регистриран на: Съб Апр 30, 2016 8:30 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот psychocrew » Нед Окт 09, 2022 11:30 am

ivaylod написа:Здравейте, да попитам хората с опит в използването на различни смазочни материали за верига. Този спрей ще ми върши ли работа за градско каране и изобщо има ли особино значение дали използвам спрей или масло, ако карам в града по десетина километра дневно? Велосипедът не е с дискови спирачки.
https://www.lidl.bg/p/sabudi-maystora-v ... rey/p75126


Можеш спокойно да си го ползваш, но лично аз съм се убедил, че спрейчетата са мръсна работа. За да дозираш по-малко трябва да натискаш съвсем леко, но тогава смазката започва да изтича под дюзичката (не излиза всичко през нея), и винаги пръска И не там където искаш. След повече от 10 години ползване все още имам един спрей за вериги и то не защото е супер икономичен, просто след мазалищата не го използвам.
psychocrew
 
Мнения: 104
Рейтинг: 1449
Регистриран на: Сря Мар 26, 2014 8:26 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Смазване на верига!

Мнениеот martin.radev » Пон Окт 10, 2022 2:30 am

Не съм фен на спрейовете, игнорирайки факта, че може да се напръскат дискове/накладки/капли/колодки...просто отива много фира в това пръскане
Суха смазка веднъж седмично, ако карането през седмицата ми е в града.
Ако имам хубаво горско каране - смазвам вечерта преди карането и забърсвам сутринта преди да тръгна каквото е излишък по веригата.
Ползвам Зелен керамичен MUC OFF
Аватар
martin.radev
 
Мнения: 692
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Сря Май 22, 2019 6:29 am
Местоположение: София

Re: Смазване на верига!

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 29, 2023 1:52 pm

Да зпитам какви са актуалните смазки за сухи/прашни пътеки през 2023? До сега съм полвал Muc Off(не керемичната) и Motorex и общо взето не намирам разлика. Какво ще препоръчате?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Pr3d4t0R » Вто Авг 29, 2023 2:27 pm

Последните няколко години съм на SQUIRT Lube почти във всякакво време. Не я ползвам, само когато знам, че излизам на наистина свинщина, защото съм се записал на състезание -> Finish Line WET.
Аватар
Pr3d4t0R
 
Мнения: 3970
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Нед Яну 29, 2006 10:07 am

Re: Смазване на верига!

Мнениеот ЧестоНеадвкватен » Вто Авг 29, 2023 5:11 pm

От сухата на Peaty's съм много доволен. И тя е на базирана на восък, като Squirt. Единственото което мога да кажа като недостатък е че носителя е на водна основа отнема малко по-дълго да изсъхне. Преди това ползвах на Finish Line сухата тефлонова, съхне много бързо но спрямо Peaty's трябва по често смазване. С Peaty's спокойто изкарвам целодневни карания по 70-80км и отгоре.
ЧестоНеадвкватен
 
Мнения: 901
Рейтинг: 1483
Регистриран на: Сря Юли 30, 2014 10:35 pm

Re: Смазване на верига!

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 29, 2023 5:58 pm

Изглежда добре. Ще се тества, а я има и в MSM. Благодаря!
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Вто Авг 29, 2023 6:03 pm

Все така си ползвам сухата смазка на Muc Off, перфектната смазка е това.
Let's fucking DIE!
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

Re: Смазване на верига!

Мнениеот gssatcc » Вто Авг 29, 2023 6:53 pm

Обикновената суха или от керамичните?
Аватар
gssatcc
 
Мнения: 386
Рейтинг: 1720
Регистриран на: Чет Яну 02, 2020 1:42 pm
Местоположение: Мордор

Re: Смазване на верига!

Мнениеот Boyan1984 » Сря Авг 30, 2023 11:39 am

Обикновената суха от 120 мл.
Boyan1984
 
Мнения: 2420
Рейтинг: 2000
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 12:33 pm
Местоположение: Кюстендил

ПредишнаСледваща

Назад към Веломеханик

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта